OOt cursussen steno en typen &r Gezeilige wijnen voor de Feestdagen De Open Deur Vooroordelen HIPKE voor P. A. v.d. KRUIT c o o Z EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN Bij wild en gevogelte ook gelegenheid voor SPOEDCURSUSSEN alle werkdagen van 19.00 - 22.00 uur. Door kleine clubs individueel onderwijs. Jaarlijks zeer hoog percentage geslaagden! Insfcituut; Be Jongh ITnuTrI Griegplein 144 - Tel. 702625 - dagelijks melden na 18.00 uur! Verioven ol Trouwen mef de Kersf? „GERO" cassettes Leerdam drinkserviezen GH aanpas serviezen B.K. pannensefs (Herv. Kerk) Heeft U de advertenties op de andere pagina's S al gezien ^het is de moeite waard! j v "T3 t-i o> T3 hi O O Dr. Wibautplein 15 - Teletoon 70 69 05 December is niet alleen een huiselijke maand met sfeervolle avonden met pakjes, spelletjes en wat goede vrienden. December is odk een maand van vele gastronomische genoegens, Opeens wordt heel Nederland een tikkeltje Frans en ontdekt men wesr ,hoe fijn het is om te genieten van een .goed maal en een dito glas wijn. In dit artikel staan een aantal smaakvolle suggesties voor de wijnen, die u de komende feestdagen zou kunnen schenken. In december Is een hoofdrol weg- gelegd voor schotels met wild en gevogelte. Vooral haas, ikonijn, kal- koen, fazant en ree vormen toij heel wat feestmaaltijden .het 'piece de resistance'. Nu >kun je bij wiild tal van verschillende wijnen schenken, maar de Bourgogne is toch wel nummer een. Deze voile, uitbundige wijn harmo-nieert nia- melijk perfekt met de smaaik van vrijwal alle soorten 'wild. Boven- dien vindt iedereen Bourgogne lekker: de wijn presenteert zich net zo hartelijk en joviaai als de rnensen die 'mmaken. Het beste Bourgogne-distrifct is de Cote d'Or, een heuvelrug waarlangs zich vele beroemde wijngemeenten beviinden. De namen daarvan kent men in de hele wereld: Gevrey- Chambertin, Chambolle-Musigny, Muits-'St. Georges, Aloxe-Corton, Savigny-les-Beaune, B.eaune, Pommard, Volnay, Santenay en er zijn er meer. Naast de wijnen van individuele wijngaarden en 'gemeenten foe- staan er ook geslaagde streek- wijnen in de Cote d'Or. Voorbeel- den daarvan zijn wijnen die ver- kocht worden als Cotes de Beaune Villages; uw slijter weet er meer van. Meer zonwaarts, richfing Provence Ten zuiden van de Cote d'Or lig- gen een paar andere distrikten, die eveneens tot de Bourgogne be- -horen. Een daarvan is de Macon- nais, waar guile, zeer pleziierdge rode wijnen worden geproduceerd. Trouwens, in de Bourgogne han- teert men ook enke.le algemene henkomst-benamingen die gelden voor alle distrikten. Voorbeelden daarvan zijn Bourgogne (uiter- aard), en Bourgogne Passetout- grains. Het verschil .tussen beide soorten is dat Bourgogne alleen m uit de nobele Pinot Noir gemaakt wordt, terwijl imen voor Bourgogne Passetoutgrains ten dele ook de Beaujolais-druif Gamay hanteert. Met deze wat eenvoudiger Bour- gognes Is men al bij een zeer be- taalbare kategorie wijnen aange- land. Datzelfde geldt voor de gloedvoille wijnen uit de .Rhone- vallei; ook deze smafcen erg goed bij wild. En dat geldt zowel voor een eerlijke Cotes du Rhone als voor de majestueuze Chateauneuf- du-Pape. Nog meer zonwaarts ligt de Provence, en wie eens kennis heeft gemaakt met de kruidige Provencaalse keuken zal ervan overtuigd zijn dat ook deze wijn beste maatjes is met alle soorten wild. Vooral de rode, maar ook de rose's bezitten kracht genoeg. Niet beknibbelen Het komt .natuurlijk ook voor dat men op de feestdagen een goed stuik vises serveart: een smeltende biiefstuk, een mooie varkenshaas of fijn smakend kalfsvlees. In dat geval kan men ook een meer ele gante wijn in de keus betrekken - en met name rode Bordeaux. Het is een wijn met veel raffinement en finesse, die zich juist aan tafel het mooist ontplooit. Er bestaan tal van verschillende namen in Bordeaux. Naast vele distrikten (zoals Medoc, St. Emilion, Cotes de Boutrg) telt het gebied zo'n 3.500 verschillende chateaux. Hieruit kiezen is niet zo eenvoudig, maar uw slijter zal u graag van advies dienen. Ook bij kalkoen, kip en eend wil Bordeaux heel best smaken - mits er geen te zware of pikante saus is gabruikt. Tenslotte nog een wel- gemeend advies: beknibbel niet op de wijn, als u dat ook iniet doet met het recept. Een schotel met kostelijke ingredienten, waarop wellicht uren is geploeterd, ver- dient een waardige begeleider - en u geniet dan dubbelop N.N., Mevr. N.N., N.N., Fam. Mevr. Fam. Fam. Mevr. Fam. Voor de laatste maal in 1975 breng ik verslag uit wat er in de afge- lopen week aan kopergeld door onderstaande personen gespaard is en wel door: Henr. Bosmansplein 230 ct O., Heijermansplein 100 ct Coin. v. Zantenplein 390 ct Molensingel 250 ct W., Bachplein 500 ct C., Bachplein 250 ct V., Sohubertpleln 207 ct v. d. K., Bachplein 486 ct B., W. Landreplein 219 ct W., B. Verhallenplein 706 ct 3338 ct Allen heel hartelijk dank. Van deze gelegenheid rnaak ik te- vens gebruik om U ook namens Mevr. v. d. Lucht prettige feest dagen en een gelukkig uiteinde toe te wensen. Allen dank ik die het afgelopen jaar onze centen- aktie .door ijiun bijdragen hebben gesteund, hopende dat U ook in 1976 hiermede zult blijven door- gaan. Mevr. de Jager. Dit jaar hebben wij vijf keer In de Martinuskerk of In de Dorpskerk de deur voor U open .gezet. Er be- stond voor .deze samenkomsten redelijk tot veel belangstelling. De diensten zijn wat opkomst betreft dus geslaagd. Eohber, wij hebben de indruk dat die mensen waarop wij onze litur- gie en muziek proberen af te stem- men, nl. de .niet-geregel.de kerk- bezoeker, toch nog in vrij grote getale onze geopende deur voor- bijgaat. Dit met name in Groen- oord. Naar .de reden kunnen we slechts gissen. Het is jammer dat deze mensen misschlien niet in de gaten hebben dat niet wij hen nodigen binnen te gaan, maar de Heer. Hij heeft Zijn deur voor iedereen open staan; niet een keer in de twee of drie rnaanden, maar elke dag enieder uur. Weet U ,dat wij met het Kerstfeest Gods ge opende deur het helderst en dui- delijkst kunnen .zien? Het Kindje in de kribbe wijst ons immers de weg .naar die deur! Denk er eens over na! U kunt iinlichtingen krijgen en gratis proefnummers van ons blad via telefoon nr. 71 01 49. Het volgend jaar hopen wij weer vijf bijeenkomsten te hebben, die door bekende sprekers zullen wor den geleid, o.a. ds. A. Klamer, be- kend van radio en T.V., ds. Cornell Wismeyer, de man van het Lande- lijk Opendeurwerk en Drs. E. Ver- waal, voormalig wijkpr.edikant in Groenoord. De .data van deze samenkomsten zijn: 8 februari, 21 maart, 13 juni, 12 September en 14 november 1976. Uiteraard bent U weer hartelijk welkom. Op 2 april, vrijdags, hopen Gert en Hermien T.immermans in de Martinuskerk voor U te zingen. Dat mag U niet missen. Nadere informatie volgt nog. Tenslotte wensen wij U prettige feestdagen toe en een goed begin van 1976. Namens de Open Deur-commissie Groenoord/Kethel, G. H. Butterman. "Heeft u al meer op de planken gestaan?" vroeg de regisseur aan ■de jongeman die zich als nieuw lid kwam aanmelden. "Jazeker al meerdere malen zelfs". "Kijk eens aan dus u heeft al de nodige toneel-ervaring". "Ja hoor ik heb al zovee.1 toneel gespeeld maar wie niet eigenlijk", zei de joingeman opgewekt. "Hoe bedoelt u, met wie niet?" "Ach wie heeft er in zijn leven nu nog nooi't toneel gespeeld, je hele leven moet je toneel spelen anders kom je er niet". "Vindt u, nou dit is toch echt iets heel anders hoor mijnheer. Hder .moet je in de huid van een ander kruipen als het ware". "Ach wait, moet u luisteren mijnheer het is immers nooit an ders. Wanneer toon je nu eigenlijk je ware aard? Je bent per slot van zaken .alleen maar jezelf als je alleen bent. Zodra er een ander bij komt dan .begint het spel al. Men verwachit immers toch dat je op een bepaalde raanier zal rea- geren. Dat is ithuis zo; op de zaak, op straat, noem .maar op. Altijd moet men volgens een be- paald gedragspatroon gedragen. Als je dat niet doet dan val je uit de toon en kan je wel inpakken". - "Nou, nou, ziet u dat niet een beetje verkeerd "Nee en ik zal u een voorbeeld geven. Stel, je hebt een vrije dag en je hebt dus een vrolijke bui. Je sta.pt in opperbeste stemming de deur uit. Je barsit van de ener- gie en je verheugt je op de dingen die komen gaan. Er schijnt een heerlijk zonnetje en als je zo bui- ten loopt zou je het wel uit willen zingen". "Nou daar is toch niets op tegen, zei de regisseur. "Nee, er its niets op tegen maar doe het maar eens. Tien tegen een dat voor je tien stappen hebt af- gelegd de opmerking hoort; zo die heeft al vroeg een .stuk in zijn kraag. Snapt u wat ik bedoel, een mens leeft niet; een mens wordt geleefd. Als u dus een gakke rol voor mij heeft dan' hou ik me aan- bevolen, dan kan ik eindelijk eens mezelf zijn". "Een gekike rol", vroeg de regisseur verointwaar. digd" maar .mijnheer we spelen alleen maar drama's "O, nou laat dan maar zitten het hele leven is .al een drama als ik dat in mijn vrije tijd nou ook nog moet uitbeelden ga ik liever tus sen de planken inplaats van erop". Met luide lach verdween de jonge man met gezwdnde pas. - Ingebeelde kwast, bromde .de re gisseur, .als je het mij vraagt had hij te diep in het glaasje gekaken. Hij was mij te vlot van tong voor iemand die nuchter is. dick VOOR WITTEN, S C HFL DEREN en BEHANGEN is het voordeligsf en meest vertrouwde adres toch altijd Leliestraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 2644 32 Door onza felefoonbeanfwoorder zijn wij steeds bereikbaar. y/h G. J. J. PONjf

Noorder Akkoorden | 1975 | | pagina 13