Gezondheidszorg Kethel - Groenoord Kevstmis 1075 z Fticetten van lOO-jarige kruiswerk o o o Zuigelingenzorg Voor al l/w Verzekeringen Hypotheken Financieringen A. Waaletvijn Vertrek Zuster Wissing BEPERKTE OPENSTELLING Kruisgebouw in Kerstweek Diensfencentrum »De Woudhoek« Wijkverpleegkundigen: Weekenddiensten: Redaktie: Vlaardingseweg 18a, telefoon 7019 36. Ergens komt een kind vandaan, van ver, van buiten, zonder naam, het is nog niemand, spreekt geen woord, heeft van de dood nog niet gehoord, het built nog van geboortepijn, en weet niet wie het ooit zal zijn. Ergens moie-t een mens toch heen, hij gaat zijn eigen weg alleen, en zoekt of in de wildernis, een bron van levend water is, en luiistert of een woord bestaat, waanin zijn toekomst opengaat. Niemand weet waartoe hij leeft, waarom hij hart en handen heeft, en er is geen daarom, eens voorgoed, maar enkel adam, vlees en bloed, zo leeft e enmens tot in de dood, onooglijk klein, onzichtbaar groot. Niemand weet wat leven is, alleen dat het gegeven is, van vuilnisbelt tot gouden troon, aan vluohteling en koningszoon. Wie leeft die maakt zijn eigen Med, en wie niet leeft, verstaat het niet. (Huuib Oosterhuis). Q- n 7? O De pioniers van het kruiswerk en met name de artsen waren diep begaan met de gezinnen, waarin zoveel huisgenoten stierven. De oorzaak was niet alleen de besmettelijke ziekten, maar vooral by kinderen de zo gevreesde ingewandstoornls, die later voedingsstoornis genoemd werd. Zoals eerder opgemerkt, was de bacteliologische verwekker nog niet be- kend, maar men onderkende wel de link na,ar het hygienisch Ieefpatroon. Het viel de artsen op, dat in de zomer by erge warmte het sterftecijfer onder |zuigelingen groter Iwas. Bovendien, dat dit lager yvas bij kinderen die borstvoeding kregen en hoger bij de lagere sociale klassen. Onvoorstelbaar was, dat in 1875 in Nedelland van elke 100 levendge- boren kinderen er 22 stierven in het eerste levensjaar, in 1900 nog 15, in 1950 slechts 2,51 en in 1974 nog niet een op de honderd. Tussen 1875 en 1900 zien we op aller.lei punten in Nederland art- sen het initiatief uemen om eerst leken, maar al spoedig verpleeg- sters in de gezinnen voorlichting te laten geenv over de verzorging van moeder en kind. Hier werd het begin ge,maakt van de moeder- schapszorg en kinderhygiene, waaraan z ovelen het leven te danken hebben. Voor het eerst gingen moeder en zuster ervoor zitten om samen te praten over voeding, ligging, huidverzorging en het belang van frisse lucht voor het kind. Het huisbezoek ging van start en wordt tot nu toe voort- gezet. De hygiene van de vrouw zelf was gewoon een doorbraak in de ge zondheidszorg. Voor de eenvoudige vrouw was handen wassen elke keer voordat de baby werd aange- legd lets nieuws, de borst iedere dag wassen een bijna izondige be- zigheid, maar voor en na de voe ding de borst sohoonmaken met gekooikt water het toppunt van rariteit. Bij de flesvoeding was de hfgiene van de fles en speen, het koken van het water daarbij en het op de juiste wijze klaarmaken van de voeding een dringende noodzaak. Het voorschrift voor de juiste voeding werd al spoedig ge geven op de consultatiebureaus. ASSURANTIEKANTOOR Bachplein 248 - Schiedam Telefoon 70 61 58 Zuster Wissing, verpleegster in de wijk, gaat onze vereniging m.i.V. 1 januari a.s. verlaten. Zij heeft een nieuwe betrekking aanvaard als huisarts-iassistente in Rotter dam. Wij danken haar voor haar inzet en wij hopen dat ook zij met tevredenheiid op haar werk hier kan terugzien. Wij wensen haar een goe.de toekomst. Intussen is in de opvolging nog niet voorzien. Dat is erg vervelend maar het is niet anders. Wel is in- middbls in dienst getreden zuster M. de Vette, wijkziekenverzorg- ster. Zij is van harte welkom; wij wensen haar veel succes. Het kruisgebouw Bachplein is op de werkdagen rond Kerstmis en Nieuwjaar slechts op onderstaan- de da,gen en tijden geopend. Wilt U met deze beperkte ope- ningstijden rekening houden, vooral ook bij het afhalen van verpleegartikelen. Kruisgebouw geopend van 8.30 - 15.00 uur op maandag 22 december, dinsdag 23 december, maandag 29 december, dinsdag 30 december. Kruisgebouw geopend -van 8.30 - 12.00 uur op woensdag 24 december, woensdag 31 december, vrijdag 2 januari. Heijermansplein 38 - Telef. 7095 55 In 1865 opende het Amsterdamse kinderziekenhuis al een polikMniek met keuken, in 1901 werd in 's-IGravenhage het eerste echtq zuigelingenbureau geopend, in 1908 werd de Nederlandse Bond tot Bescherming van Zuigelingen opgericht, de latere Nederlandse Bond voor Moederschapszorg en Kinderhygiene. Het advies aan de moeder, dik- wijls in overleg met de wijkver- pleegster werd o.a. ondersteund door het genoemde huisbezoek. Dat dit alles goed georganiseerd moest Worden en ook de wijkver- pleegster voorgelicht moest zijn over de nieuwste ontwikkeling, is duidelijk. Daarvoor kwam in 1927 de districtshuisbezoekster, later districtsverpleegster van de kin derhygiene en de districtsarts. Onder leiding van dit team ont- wikkelde de gezondheidszorg rond het kind zich verbluffend snel. (Bron: MGZ okt. 1975). Spreekuren: leidster diensfencentrum elke maan dag en donderdag 9.00 - 10.00 uur. In flat no. 38, le etage. Stichting Gezinsverzorging: 's-maandags van 11.00 - 12.00 uur. Gehoor- en Gezichtsproblemen: De Gehoorservicedienst "Neder land" zal i.v.m. de feestdagen geen zitting houden. Pedicure's: Elke dinsdag en woensdag vanaf 8.00 uur. Behandeling na afspraak. U weet dat na gebleken noodzaak de pedicure's bereid zijn U thuis te behandelen. Indien u van deze mogelijkheid ge- bruik wenst te maken kunt u zich ook telefonisch opgeven. Tel. 709555. Herenkapper: Eens per 14 dagen. Aanwezig op dinsdag 23 december vanaf half drie. 17 december 1975 Dameskapsalon Elke donderdag en vrijdag vanaf 13.00 uur. U wordt vriendelijk verzocht v66r 14.00 uur aanwezig te zijn. I.v.m. de Kerstdagen is de dames- kapster op woensdag 23 december, vanaf 13.00 uur aanwezig. Bibliotheek: Tijden voor het uitlenen van boeken en puzzels. Elke dinsdag en donderdag van 9.30 - 11.30 uur. Handenarbeid: Elke maandag van 14-16 uur in de grote zaal. Deze club is uitgebreid met verschillende andere bezig- heden o.a. boetseren, houtbewer- ken, schilderen. U kunt zich hier- voor nog opgeven. Gymnastiek: Elke dinsdag van 9.15 -10.00 uur is er gevarieerde gymnastiek in de recreatiezaal, geen yoga. Om 9 uur worden de deelnemdrs verwacht. Iedere middag kunt u kaarten in de recreatie-zaal. Vanaf 2.00 uur. Openstelling Dienstencentrum „De Woudhoek" op zondagen: Op zondag 28 dec. en 11 januari, is het dienstencentrum van 2-5 uur geopend. Sfeervol Kerstbal in LOOP-INN-WOUDHOEK. KERSTBAL. Op vrijdagavond 19 december om half negen houdt de Loop-Inn haar Kerstbal. U kunt daar stil in een hoekje gaan mij- meren. U kunt er echter ook een potje biljarten, een d.anje maken, een drankje drinken of gewoon doen waar u zin in heeft. Het is niet de bedoeling er een hos-avond van te maken, maar met medebe- woonsters en -bewoners een leuke avond te beleven, een beetje stem- rnig. Maar in het lang hoeft niet. Kom maar gewoon, met vrede in •uw hart. Wij, van de Loop-Inn- commissie zullen in elk geval onze uiterste best doen het zo gezellig mogelijk te maken. U komt toch zeker ook op deze laatste Loop- Inn van het jaar? Tot ziens dan op vrijdag 19 de cember om half negen. PROGRAMMA. 18 dec.: Filmmiddag. Vertoond wordt de film 'Heintje mijn beste vriend.' Met o.a. Heintje, Heinz. Reincke en het Don Kozakkenkoor Aanvang 14.30 uur. Toegangsprijs 0,75 p.p. 23 dec.: Optreden eigen Zangkoor 'Oase'. Aanvang 14.30 uur. Toegang gratis. 25 en 26 dec. Op beide Kerstdagen is het dienstencentrum van 2-5 uur geopend. 2 januari: Nieuwjaarsreceptie. Aanvang 14.30 uur. 6 januari: Bingo-avond. Met muziek van *De Adlers'. Aanvang 19.30 uur. Kruisgebouw: Bachplein 588; telefoon 70 6177. Secretariaat: H. Brokerhof, Koekoekslaan 70; telefoon 70 08 56. Ledenadministratie: Th. van Deurzen, De La Marplein 2, telef. 70 94 11. (telefonisch bereikbaar maandag t/m vrijdag 8.00 - 8.30 uur. C. W. van Dalen, Albert van Raalteplein 48 tel. 71 03 59 A. van Dalen-Kroesbergen, Hargplein 2 tel. 70 15 49 M. J. C. Th. Gielen, Obrechtstraat 80 tel. 70 57 74 E. M. Wissing, Prins Frederik Hendrikstraat 2b, tel. 26 74 22 zaterdag, zondag en feestdagen: telefonisch bereikbaar 8.00 - 8.30 uur. 13/14 december Zr. Van Dalen-Kroesbergen telefoon 70 15 49 20/21 december Zr. Gielen, telefoon 70 57 74 25 december Zr. Van Dalen, telefoon 71 03 59 26/27 december Zr. Van Dalen-Kroesbergen, telefoon 70 15 49 28 december Zr. Van Dalen, telefoon 71 03 59 Voor de weekend-diiensten op 1 januari en 3/4 januari verwijzen wij U naar het mededelingenbord aan de hoofdingang van het kruisgebouw.

Noorder Akkoorden | 1975 | | pagina 5