„Het avondje uit" Sporthuis IS i I in tut Platennieuws VUURWERK PROGRAMMA KORT VERHAAL door Jacques Voefbal Het bestuur van de Zaal- voetbalvereniging 'Groen- oord' wenst alle leden en sympathisanten Prettige Feestdagen en een Voorspoedig 1976. Bestuur Z.V.V. Groenoord Hockey Schiedam heeft nog maar net 78000 inwoners! Raar, maar waar HIPKE JEUGDINSTUIF "LANDVREUGD" GROENOORD Meer dan 5000 nachtbus-passagiers in een weekend Jan van Dam zit iin zij.n st-oel voor het raam, z'n hoofd wat moedeloos met beide handen ondersteunend. Met niets-ziende ogen keek hij naar de schaarse voetgangers die zich voorovergebogen tegen de herfstachtige wind naar huis spoedden. Of het nu door het mistroostige Weer kwam of om andere redenen wist hij niet, maar hij had weer eens een van zijn depressieve buien. Zaalsporfen voor al uw sportartikelen Hij vond dat hij maar welnig geluk had. Zijn hele levenspad leek be- zaaid met van die venijnige onge- luksspijkers. Hoe meer hij er over nadacht hoe meer hij tot de over- tuig-ing kwam, dat Vrouwe Fortu- na hem gladweg in de steek Met. Neem nu maar de simpele kaart- spelletjes die hij met de weinige vrienden die hij had af en toe speelde. Dacht je dat hij ooit eens won? Zelfs wanneer hij met Peter en Aad "Monopoly" speelde, liep 't gegarandeerd fout. Hadden zij hele straten met huizen eh hotels, hij zat steevast met twee zielige "sta tions", moest herhaalde malen "de gevangenis" in en mocht ndet Iangs "AF". Dat was het spel waarmee hij zijn leven vergeleek; hij gooi-de geen hoge ogen, kwam op de verkeerde plaatsen terecht en had nog nooit een goede "kanskaart" gekregen. Hoewel hij z'n vorige net had uit- gemaakt, stak hij maar z'n zoveel- ste sigaret op. Hij staarde naar de regenvlagen die tegen z'n venster trommelden en blies - zonder er genoegen aan te beleven - blauw- grijize rookwolken voor zich uit. Neem nu z'n baan! Een weliswaar eerzaam maar bescheiden baantje als arehivaris op hfet kantoor van een ritssluitiingfabriek. De vrij hoge huur van z'n flatje liet hem iniet veel ruimte om bok- kesprongen te maken en. gaf hem zeker geen gelegenheid om avon- tuurlijkeescapades te ondernie- men. En dat had - met juist de St. Nicolaasavond en de Kerstdagen in zicht - zijn omgang met Loes wat verkild. Jan van Dam trommelde met z'n vingers op de ruit terwijl hij aan haar dacht. Loes was dienster in de cafetaria waar hij gewootnlijk 's-avonds gi,ng eten. Ze was een stiruise blondine van net 30 jaar. Ze bezat een wat volkse schoon- heid en was iemand - waarvan cfe meeste mannen zouden zeggen - "met alles d'r op en d'r an". In het begin had ze niet zo erg op hem gelet maar omdat hij bijina iedere avond in de cafetaria z'n uitsmijtertje met ham of een hu- zarensalade verorberde, was ze hem wat vrindelijiker gaan beje- genen. Hij had dat heel snel be- merkt en was (hoewel hij het zioh niet best kon ver-oorloven) wat grotere fooien gaan geven. Dat had er mede toe gelaid dat ze wat meer zei dan alleen maar-"Uw koffie, meneer" en via een praatje over het weer was ze allengs toe- schietelijker geworden. Na een paar weekjes had hij -de stoute schoenen maar aangetrokken om een afspraakje met haar te maken. Hij wist dat ze 's woensdagsavonds vrij had en na enig aarzelen had hij gevraagd of ze de volgende woensdag met hem uitwilde. Een bioscoopje of schouwburg, ze mocht kiezen. Omdat hij half en "half geloofde dat ze 't wel niet zou doen, was hij verbaasd dat ze onmiddellijk "Ja" zei. Het was die bewuste woensdag natuurlijk weer mis gegaan. De stomerij had z'n goede pak niet op tijd teruggebracht en tot over- maat van ramp was het, na een" lange periode van droogte, u-itge- rekend die avond gaan regenen. Hij stond al vroeg op de hoek van de Oude Gracht op haar te waoh- ten en vrijwel op tijd kwam ze aanlopen. Hij gaf haar verheugd een hand en zei "Zullen we de bus maar nemen naar de bios?" Het leek hem dat ze wat verontwaar- digd was toen ze hoorde dat 'ie geen auto had. Hij had in Cinema Royal stilletjes naast haar gezaten en zich over- matig geergerd aan het z.i. stom- me filmgedoe. Het waren allemaal rijke, knappe jongens geweest die via wilde feestjes dozijnen meisjes versierden. De opmerkingen van Loes "Kijk 's wat een slee van een wagen" of "Wat een feast van een huis" hadden z'n stemming er niet beter op gemaakt. Na afloop liepen ze door een drui- lerige ragen naar "Cosy Corner" waar Loes wel wat wilde drinken. Hij kon de zaak niet, maar zodra 'ie er binnen was, wist hij dat hij er zich niet op zijn gemak zou voelen. Zac-ht schuifelende obers brachten de consumpties naar de van perzische itapij'ten voorziene tafeltjes waar zilveren kaarsen- kandelaars voor stemmig licht zorgden. Toen Loes een "Grand Marnier" bestelde, dorst hij geen "Oolaatje" te nemen en nam in arremoede maar een whisky. In het uurtje dat ze er zaten wilde het gesprek niet zo best vloitten en hij was eigenlijk blij toen ze te kennen gaf dat ze naar huis wilde. Bij het afrekenen bracht de ober een schoteltje met een kassabon en hij ging discreet enkele meters verder staan wachten. Omdat Jan het wel -had verwacht, schrok hij niet te erg van de vrij gepeperde i ekening al wist hij dat de taxi die hij had w.illen nemen, nu niet door zou gaan. Kletsnat hadden ze bij de Oude Gracht afscheid genomen en zon der nog een enkel maal om te zien was hij de gracht rafgelopen en in een zijstraat verdwenen. Ja, zo was hot gegaan en hij had zich sinds die tijd, nu alweea? meer dan een week geleden, miet meer in de cafetaria laten zien. Hij wist wel bijna zeker dat Loes hem of zou negeren of minder vriendelijk zou benaderen. Wat Jan niet wist, was het fe.it dat Loes reikhalzend naar z'n komst in de cafetaria had uitge- zien. Want ze had spijt van de weinig succesvolle avond en om dat ze hem "toch wel ©en goede knul" vond, was ze van plan hem in haar huis uit te nodigen. Ze zou dan eens lekker vooir hem koken en daarna gezellig met 'm prafen. En plotseling was hij nu niet meer komen opdagen. Ja, inderdaad Jan van Dam had wieer 's geen geluk gehad Oranjeitraat 15 - Schiedam - Telefoon 26 7513 Grote sortering badgoed en vrije tijds kleding. Badminton De teruggang van de Schiedamse bevolking blijft zich maar door- zetten. Had Schiedam op 31 de- cember 1974 78796 inwoners, op 31 oktober j.l. was dit nog 78074. Is het voor een mens mogeliik om door een walvis te word en opge- slokt, het afsohuwelijke avontuur te overleven en het na te vertel- len? Het wetenschappelijke ant- woord op deze vraag luidt"Nee", maar het eorrecte antwoord is: "Ja". In offieiele documenten die door de Bribse Admiraliteit worden bewaard, is nauwkeurdg opgete- kend wat James Bartley, leerMng- harpoenier aan boord van de En- gelse walvisvaarder Star of the East, in februari 1891 in het zuid- poolgebied overkwam. James zat in de roeiboot die een walvis zo dicht was genaderd dat de harpoenier zijn dodelijk wapen diep in de vitale delen van het reusachtiige dier kon drijven. De dodelijk getroffen walvis dook naar de diepte en nam tweehon- derdvijftig meter lijn mee. Plotse ling dook h'ij pal onder de boot op, versplinterde het vaartuiigje in zijn doodsstrijd met enkele slagen van zijn machtige staart en vend ween opnieuw onder water. Toen de drenkelingien aan boord van de Star of the East werden gehesen, ontbraken er twee zeeliederi. Een van hen was de jonge James Bart ley. Kort voor zomsomdergang kwam de waJlvis dood aan de op- pervlakte drijven. De bemanndng bond het dier tegen de zijkant van het schdp en begon de walvis met vlijmsaherpe flensmessen van zijn speklaag te ontdoen. Tegen mid- dernacht werd de iwaag van het hondend ton zware dier aan boord gehesen. Tot ontzetting van ieder- een bewooig er lets in die maag. De kapitein alarmee.rde de scheepsarts die de maag opensneed. Er werd een menselijke voet, oompleet met schoen, ziohitibaar. Een ogenblik la ter lag James Bartley op het dek. Opgevouwen, bewusteloos, maar levend! Twee waken Lang bleef de moderne Jonas in een toestand van volledige zinsverbij sterling tussen leven en dood zweven. Pas toen kon hij vertellen hoe hij, toen hij in zee viel, een ontzaglijke bek voor zich zag opengaan. Hij gleed iangs een rij scherpe tanden naar binnen (het zal dus wel een potvis geweest zijn), zakte door een slij- merige buis, spartelde wanhopig en verioor toen het bewustzijin. Op het moment van zijn redding had hij vijfitsien uur in de maag van de potvis gezeten. Hij had geen haar meer op zijn lichaam, zijn huid was op een onnatuurlijke manier gebleekt en voor de rest vain zijn leven bleef hij vrijwel blind. Die rest van zijn leven bracht hij door in zijn geboorteplaaits Glou cester, waar hij in zijn onderhoud voorzag met het herstellen van sohoenen en het - tegen betalkig uiteraard - steeds weer opnieuw vertellen van zijn ongelofelijke be- levenis. Uiit alle streken van de wereld kwamen artsen om hem te onderzoeken. James overfeed in 1909, negenendertig jaar oud. Het document dat zijn avontuur vermeldt, is ondertekend door de scheepsarts, kapitein en alle opva- renden van de Star of the East. De Pretmachine en de Dikvoormekaar Show van Andr£ van Duin Het afgelopen theaterseizoen - wij bedoelen de periode '74 - '75 heefit vele voortreffelijke suksessen ge- kend. Zonder daarbij welke pro- duktie dan ook te kort te doen, moeten wij konstateren, dat Andre van Duin's "Pretmachine" waar- schijnlijk alle records verbroken heeft. Overal, waar ook in het land bomvolle zalen en zelfs een paar maanden-aan-een-stuk Carre ble- ken nauwelijks voldoende om aan de -vraag te beantwoorden. Waar mee maar gezegd wil zijn, dat de mens absoluut behoefte -heeft aan een avond onversneden humor, de dikvoormekaar-j ool, eigenlij k w-aarvan Adrianus Kyvon, gebo- ren twintig-twee-neg-entienhon- der-d en zeveneenveertdg, het ai- leenvertoningsrecht te schijnt te bez-i-tten. In de tussentijd verzorgde de Lijndenaar (jawel, -Lij-nden tussen Schiphol en Haarlem) met die oen naast hem (de Groot, dus) NCRV's "Dikvoormekaar show"; een serie radioprogramma's voor de vrije zaterdagmiddag, die helaas inmid- dels hun einde vonden. "Gewoon doorgaan", spreekt de maestr-o echter -(kunt u zich nog herin-neren hoe Karel Prior in de z-omer van 1964 Andre een ferine bokaail overhandigde toen hij win- naar werd van AVRO' tv-ta-len- tenjacht "N-ieuwe -Oogst"?) en daar heeft de grammofoonplaten maat- sohappij CNR graag gehoor aan gegeven. Om -die prima herinne- ring aan de Pretmachine en de Dikvoormekaar Show levend te ho-uden, bracht zij aldus -de LP's "De Pretmachine" - "Paradrieen" uit. De -eerste bevat een -drietai sket ches uit de gelij-knam-ige show, waaronder "De Pengvogel" en "He Stati-onnetje" met natuurlijk naast Andre van Duin in de hoofdrol Frans van Dusschoten. De tweede, "Parodrieen" (je voegt parodie en Hilversum III semen om tot dit, door de dikke van Dalen -nog niet onderkende, in meervoudsvorm u-itgevoerde, zelf- sta-ndige naamwoord te komen). O j-a, voor de fans: Meneer de Groot komt hier duidelijk meer aan zijn trekken dan in de voor hem destijds gereserveerde 30 se- konden. Voor de grootste kollektie fegen de laagsie prijzen eri dan knalf hef nog 6ok naar vanaf zaferdag 27 december. 20 december - K-erstversiering -maken. 27 december - GEEN "Instuif". 3 januari 1976 - FILM; "Met Spoken meer mans". Alle jongens en^meisjes tussen 6 en 11 jaar zijn om 10.00 uur Toegangsprjjs 0.50. 's-morgens van harte welkom. Voor de eerste maal zijn er met de Rotterdams-3 nachtbussen in een weekend meer dan 5000 passagiers vervoerd. In de nacht van 28/29 -november en 29/30 november werden er in totaal 5324 passagiers getsld. De drukste lijn was N 10 met 1304 re-izigers.

Noorder Akkoorden | 1975 | | pagina 9