AUTOGORDELS Babsbanb Q voorAL BANKZAKEN worden steeds minder gebruikt 8e jaargang no. 201 4 februari 1976 voorheen Groenoord Akkoorden Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis. Bij botsing op de plaats Niet iedereen is er blij mee Twijlel Fofoclub Wijkvereniging van de grond HAVENKERK" in voorjaar gereed Bouw eengezinswoningen BORODINLAAN Prestafieloop op 7 februari GEBOORTEKAARTJES HUWELIJKSKAARTEN VERLOVINGSKAARTEN 6 februari Ledenvergadering Wijkver. Groenoord 'Noorder Akkoorden' vraagt reserve-uitgiffeposf PROGRAMMA JEUGDINSTUIF "LANDVREUGD" GROENOORD McrAkMm Orgaan van de Wijkvereniging Groenoord e.o., Schiedam, x evens mededelingenblad voor S.S.S.N. en Gezondheidszorg. Redaktie: Postbus 410 - J. van Schaverbeke, Bachpledn 189 - Telefoon 70 35 18. Uitgave en advertentie-exploitatie: D E MAGNEET", drukkers - uitgevers Rotterd.dijk 279, S'dam, tel. 26 86 66. - Bezorgklachten tot dond. 19 uur, tel. 701956. -J l)e jongste gegevens van een onderzoek van de Slichting Wetenschappelijk Onder- zoek erkeersveiligheid (SWOV), waarnit blijkt dat steeds meer automobilisten het niet zo nauw nenien met de gordelplicht, zijn voor Veilig Verkeer Nederland (VVN) aanleiding met een nieuwe campagne te starten onder het motto, Autogordels - strak en zeker. Want het is alleen zeker dat gordels minder worden gedragen, ook met het strak dragen blijkt de hand te worden gelicht. En dat terwijl vastgesteld is dat de beschermende werking van de autogordel ziender- ogen afneemt naarmate deze (te) los wordt gedragen. Slechts een paar centimeter speling doet het effect al aanzienlijk dalen, zo heeft de S.W.O.V. vastgesteld. Vandaar dat "Aulogordels - strak en zeker" het motto is geworden van de in de komende weken te voeren actie. Bij de huidige stand van de techniek kan de autogordel gezien worden als het meest effectieve beschermingsmid del voor bestuurders en passagiers van auto's bij verkeersongevallen. Jaarlijks kunnen en worden in ons land honderden mensenlevens gered door het dragen van gordels, maar dan wel door iedereen, altijd en op de juiste manier; zo strak mogelijk. Het geeft te denken dat daarover bij het publiek verschillend wordt ge- dacht. Uit een in oktober vorig jaar door het Instituut voor Sociaal-weten- schappelijk en Economisch Onderzoek (ISEO) in opdracht van Veilig Verkeer Nederland gehouden onderzoek onder ruim 600 automobilisten is dat ge- bleken. Met de opmerking "autogordels horen strak om het lichaam te zitten" was 20% het wel eens, vond 15% dat het er van af hing, was 32% het er niet mee eens en was 8cy0 het er beslist mee oneens. 2% Wist het niet. De autogordel moet strak zitten zonder onaangenaam te worden. Men bedenke daarbij dat strak geen synoniem is voor ingesnoerd of vastgebonden. Met een strak gedragen gordel om blijven de inzittenden van een auto bij een botsing vast en zeker op hun plaats zitten. Het kan voorkomen dat automobilis ten met de driepuntsgordel problemen ondervinden met het strak dragen, omdat bijvoorbeeld sommige knoppen op het dashbord niet meer bereikbaar zijn. Anderen vinden dat een strak aangelegde gordel een te ernstige (vooral psych ische) belasting betekent. In beide gevallen is het echter onjuist de gordel dan maar met meer speling te gebruiken. Wie zich in zijn bewe- gingsvrijheid belemmerd voelt of licha- melijk ongemak ondervindt als de gordel strak gedragen wordt, kan beter een driepunts- of heupgordel met automaat nemen. Nogmaals: autogordels horen goed de bankvoor iedereen Schiedam Kethel Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nieuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 52 - Telef. 26 21 60 Franselaan 292 - Telef. 15 6911 uw strak om het lichaam te zitten. Altijd en overal, zowel op lange als op korte ritten, zowel binnen als buiten de bebouwde kom. Tijdens de VVN-actie "Autogordels strak en zeker" wordt dat belangrijke gegeven via een tele- visiespot, radiospots en affiches op- nieuw onder de aandacht van automo bilisten en hun inzittenden gebracht. Na de intensieve voorlichting die aan het publiek is gegeven heeft de Cen trale Politie Verkeerscommissie (CPVC) nog aangekondigd dat in het gehele land, als onderdeel van gerichte verkeersacties, verscherpt gelet zal wor den op de naleving van de autogordel- draagplicht. Tot zover een persbericht, dat wij onlangs van de organisatie Veilig Ver keer Nederland ontvingen en welke wij U niet willen onthouden. Wij willen er toch enkele kanttekenin- gen bij plaatsen. Allereerst zijn er in- tussen al wat strengere controles ge- weest. ook in Schiedam en hebben al heel wat automobilisten een "bonne- tje" ontvangen. We missen verder in de ons gezonden persmededeling een statistisch uitge- werkte tabel waarom zo heel veel men- sen compleet tegen het gebruik van de gordel zijn. Hoewel wc dat graag zouden willen doen, is het voor ons een onmogelijke taak een uitgebreide enquete te hou- den onder de autogebruikers. We hebben wel de afgelopen week zo hier en daar eens geinformeerd waar om automobilisten tegen het gebruik van de gordel zijn. Opvallend is daar bij dat een groot gedeelte van de door ons ondervraagden vinden, dat de over- heid zich met dergelijke zaken niet dient te bemoeien. Men ziet dit als een directe inbreuk op ieders (of zijn) persoonlijke vrij- heid. (De meesten vonden het ver- plicht gebruiken van een helm voor bromfietsers in dezelfde orde te rang- schikken). Ook meenden velen het nut van de gordels te moeten betwijfelen en vooral hier in Schiedam werd het ongeval van twee weken geleden aangehaald. Toen raakte in de Schie een auto te water, waarbij de 26 jarige autobe- stuurster jammerlijk verdronk. Hier was toen de gordel niet los te krijgen, terwijl de medepassagier - die de gordel niet om had - w£l werd gered. Het is niet aan ons conclusieS te trek- ken en. wij zijn van de goede bedoe- lingen van Veilig Verkeer overtuigd. Voorbeelden zoals boven door ons ge- schetst, brengen de voorstanders in de war en de tegenstanders geeft het een wapen in de hand. Wij zijn van mening dat de gordel wel degelijk zijn nut heeft bewezen, al spelen de omstandigheden bij de aard van het ongeluk wel een zeer grote rol. En dat is nu juist een bijkomstigheid die niemand kan voorzien. Ook Veilig Verkeer Nederland niel. Eind vorig jaar plaatsten wij een op- roep in ons blad waarin wij mededeel- den dat de Wijkvereniging Groenoord e.o. een fotoclub wilde oprichten en men hiervoor zich kon aanmelden. Deze oproep heeft succes gehad en de fotoclub (die reeds eerder bestond, doch de laatste tijd al zijn aktiviteit had verloren) is nu een feit geworden,. Deze nieuwe onderafdeling van de Wijkvereniging heeft nu 9 leden en beschikt behalve over een aparte Don- kere kamerruimte ook over een erva- ren instructeur. Het bestuur van de fotoclub bestaat uit de Hr. H. Maliepaard (voorzitter), de Hr. Meyer Jr. (penningmeester) en Mej. de Vos (secretaresse). IV Nog dit voorjaar hoopt Evangelist Johan Maasbach de door hem aange- kochte „Havenkerk" op de Lange Ha ven in gebruik te nemen. Met man en macht wordt er gewerkt (door personeel van de aannemings- bedrijven en door eigen medewerkers) om t Havenkerk Evangelie Centrum' le Schiedam gereed te krijgen. De verbouwing van de kerk is wel wat tegengevallen. Zo was de grote voor- luifel aan vernieuwing toe, de dak- goten moesten vernieuwd worden, ter wijl de zeer verouderde en defecte ver- warmingsinstallatie gerestaureerd en gedeeltelijk moest worden vervangen. Een zeer omvang karwei was de hou- ten vloer, die door een nieuwe (en van een doopbassin voorziene) beton- nen vloer moest worden vervangen. Toiletten waren in de kerk vroeger in het geheel niet aanwezig. Er komen nu moderne dames- en herentoiletten. De banken zijn vervangen door 1000 gerieflijke, beklede stoelen. De monumentale kerk wordt weer in de oorspronkelijke stijl geverfd. De restauratiekosten van het omvang- rijke karwei bedragen nu al meer dan 1 miljoen gulden. Johan Maasbach heeft inmiddels aan de gemeente Schiedam en aan het rijk een subsidie aangevraagd., Het laat zich aanzien dat binnen en kele maanden zal worden begonnen met de bouw van 54 eengezinswonin gen aan de Borodinlaan. Het open terrein ten noorden van Winkelcentrum De Ketel was oorspron- kelijk bestemd voor de bouw van scholen. Op dit terrein komt naast de vermelde eengezinshuizen ook een schakelstation van het Electriciteitsbedrijf. Het ligt in de bedoeling dat ook aan het Heijermansplein nog een aantal van dergelijke woningen zal worden gebouwd. Hoewel de grondruimte vol- doende is voor 10 van dergelijke typen woningen, zullen er 12 huizen worden gebouwd. De S.V. en H.V. Schiedam houdt op zaterdag 7 februari a.s. een presta tie- loop over 3l/2, 8l/2 11 en 16 Km. De eerste start is op 7 februari om 13.15 uur vanaf het Harga-complex aan de Sportlaan. Het inschrijfgeld (voor alle afstanden) bedraagt slecht 2,50 per persoon. ledere deelnemer ontvangt als her- innering een medaille, terwijl er tevens enkele prijzen beschikbaar zijn gesteld. Er zijn alweer NIEUWE MODELLEN Tel. 26 86 66 - 26 66 70 Rotterdamsedjjk 279-281 SCHIEDAM *s-Avonds na 18.00 uur na telefonische afspraak 26 75 65 DRUKWERK BESTELLEN "DE MAGNEET" BELLEN Persoonlijk Max Factor kado bij elke besteiling. De Wijkvereniging Groenoord e.o. zal over enkele dagen haar jaarlijkse ledenvergadering houden. Voor de volledige agenda verwijzen wij U naar de publikatie elders in dit blad. Na afloop van de vergadering (6 febr. a.s. in Boerderij "Landvreugd" - aan- vang 20.00 uur) zal er nog een gezellig samenzijn (met muziek) plaatsvinden. Reeds gedurende een groot aantal jaren verzorgt Mevr. de Paepe (haar naam mag best eens genoemd worden) op de meest perfecte wijze de uitgifte van ons blad aan de bezorgers. Mevr. de Paepe denkt er (gelukkig voor ons) niet over om met deze taak te stoppen. In verband met vakanties (en in het ergste geval met ziektes e.d.) zou het echter toch aanbevelingswaardig zijn om over een reserve-adres tef be- schikken. Wij zoeken daarom iemand die in genoemde, eventueel voorkomende "noodgevallen" bereid is op woensdag- middag (om de 14 dagen) de "Noorder Akkoorden" onder het team bezorgers te distribueren. Vereiste is wel dat men op vermelde middag beschikbaar is en men "bene- den" woonachtig is. Voelt U iets hiervoor - of wenst U hierover nog nadere inlichtingen -, belt U dan even Uitgeverij "De Magneet" te Schiedam, telefoon 26 86 66. Op 14 februari a.s. is er weer een HOBBY-INSTUIE met o.a. leerbewerken, schilderen en kralen - kettingen. Toegang: f 0,50. Zaterdag 14 februari - Boerderij "Landvreugd". (Aanvang 10.00 uur).

Noorder Akkoorden | 1976 | | pagina 1