MJ 0 Een kruisvereniging voor Schiedam n Gezondheidszorg Kethel 3 Samenwerking. Fusie. Chemisch Reinigen Wijziging roosfer kruisgebouw BACHPLEIN Dienstencenfrum De Woudhoek« Groot Carnavalsfeest CARNAVAL! Wijkverpleegkundigen: Weekenddiensten: Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel e.o. Antwoordnummer 17, SCHIEDAM c V T3 Ui o o 9-1 u O O is Redaktie: Vlaardingseweg 18a, telefoon 70 19 36. In Schiedam zijn vier kruisverenigingen werkzaam: - de Vereniging voor Gezondheidszorg Schiedam; - de Vereniging voor Gezonlheidszorg "Kethel en Omstreken"; - de Hervormde Stichting voor Gezondheidszorg en Maatschappelijk Werk; - de Gereformeerde Vereniging voor Ziekenzorg en Maatschappelijk Werk. Tussen deze vier kruisverenigingen bestaat al sinds jaren een hechte samenwerking. Er is zelfs vanaf 1970 een overkoepelend orgaan: de Stichting Kruisraad Schiedam. Vele aktiviteiten worden onder de vlag van deze stichting verricht. Denkt u maar eens aah de jaarlijkse, stedelijk opgezette anti-griep vaccinatie. De meest in het oog springende aktiviteit van het kruiswerk gebeurt al vijf jaar door de gezamenlijke kruisverenigingen, n.l. de zorg voor zuigelingen en kleuters op de consultatiebureaus. Juist door deze samenwerking op stedelijk niveau was het mogelijk om op het terrein van de kinderhygiene landelijk voorop te lopen. Wij noemen hier bijvoorbeeld het D.O.S.-onderzoek naar ontwikkelingstoornissen bij zeer jonge kinderen, de gehoor- en gezichtstest en de vaccinatie tegen mazelen. Geruime tijd werd ook al de hoogte van de contributie in onderling overleg vastgesteld. Een heel belangrijke activiteit van dit overkoepelend orgaan was ook de voor- bereiding van nieuwe kruisgebouwen, waarvan het kruisgebouw in Schiedam- Noord het eerste concrete resultaat was. Samenwerking van de overigens zelfstandige verenigingen was er dus al heel lang. Langzaam groeide de idee deze samenwerking nog hechter te maken en de vier bestaande verenigingen ont te smeden tot een "Kruisvereniging Schiedam". We leven in een tijd waarin fusie, samenbundeling van krachten, aan de orde van de dag is. In dit verband is het misschien interessant te weten dat twee van de vier thans bestaande kruisverenigingen eens voortkwamen uit een fusie. De huidige kruisvereniging Kethel en omstreken ontstond in 1969 uit een samen- gaan van het Kethelse Groene en Wit-Gele Kruis, de algemene resp. Katholieke plaatselijk verenigingen voor gezondheidszorg in gebied Kethel-Groenoord. Zo is ook de Vereniging voor Gezondheidszorg Schiedam in 1974 geboren uit een fusie van het Groene en Wit-Gele Kruis in Schiedam. Samengaan wordt ook in de hand gewerkt doordat instanties, instellingen en individuele personen waarmee kontakten word enonderhouden, zowel in het kader van het dagelijkse uitvoerende werk als op bestuurlijk niveau steeds minder begrip kunnen opbrengen voor de onoverzichtelijke structuur van het Schiedamse kruiswerk. Zij ervaren het op zijn minst als bijzonder lastig. In gesprekken mer de ziekenfonds enen het gemeentebestuur wordt zonder meer gesteld dat men met een instelling wil onderhandelen en niet met vier. Algemeen bekend is. dat ook de centrale overheid - waarvan het kruiswerk financieel sterk afhankelijk is - de wens met nadruk kenbaar nraakt de effectiviteit van o.m. het kruiswerk door middel van schaalvergroting te bevorderen. Als belangrijkste voordelen van een fusie kunnen bovendien worden gezien: - bundeling van bestuurskraclit; - cenlraal personeelsbeheer; doelniatiger financieel beheer; - gecoor erde aanschaf en efficienter gebruik van verpleegartikelen. Het uiteindelijk besluit van de besturen om tot een vereniging te komen heeft mogelijk ook negatieve kanten. De besturen zijn daar niet lichtvaardig aan voorbij gegaan. Zoals bij iedere fusie werden ook hier bezwaren onderkend. Zo moest het onmiskenbare verlies aan eigenheid - de gebondenheid aan een bepaalde wijk of een levensbeschouwing waarop de bestaande verenigingen berusten - worden afgewogen tegen de genoemde voordelen. In de Kruisraad en in de verenigingen is daar in feite vijf jaar lang intensief over gedacht en gesproken. Toch groeide geleidelijk de overtuiging dat in het belang van de gezondheidszorg het meeste gewicht moest worden toegekend aan genoemde overwegingen van doelmatigheid. Daarbij zullen de principes waarop de be staande verenigingen zijn gevestiegd, in de kern behouden blijven. Eerbiediging van ieders levensbeschouwing blijft, zoals voorheen, voorop staan. Er komt ook geen verandering in het consequente streven om de gezondheidszorg zo dicht mogelijk bij de mens ente brengen en te houden. Het in de wijk gesitueerde kruisgebouw blijft het middedpunt van en voor de dienstverlening. Het streven van de gezamenlijke besLuren is deze opzet effectief te maken met ingang van 1 januari 1977. Bekrachtiging is nog nodig door de algemene leden- vergaderingen van de verschillende verenigingen en de betrokken kerkelijke instanties. Redactie Gezondheidszorg Kelhel/Noorder Akkoorden. 27 januari 1976. SPEC. RITSSLUITNGEN NAUWER of WIJDER van Uw kleding Ook voor alle reparaties Iepenlaan 51 - Tuindorp Telefoon 70 50 83 Spreekuur Kraamcenlrum Maassteden Interkruis: elke derde donderdag van de maand van 14.00 tof 14.30 uur. Heijermanspiein 38 - Telel. 70 95 55 Voor de spreekuren en de vaste aktivi teiten binnen het dienstencentrum ver- wijzen wij u deze keer naar de voor- gaande publicaties. Wij beperken ons nu tot het pro- gramma voor de komende weken en vragen daarbij uw bijzondere aandacht voor de grote carnavalsviering van de "Loop-inn". 10 februari: Damsimultaan. mede georganiseerd door de Schie damse Damclub. Voor de echte dam- liefhebbers een heerlijke avond. Inschrijving f 1,00, bij het diensten centrum De Woudhoek. Aanvang half acht; zaal open om zeven uur. Tijdens de simultaan wel gaarne stilte 12 februari: Optreden van het welbekende be- jaardenkoor 'Senustute'; programma - i.v.m. het meezingen - wordt nog verstrekt. Aanvang acht uur. Zaal open half acht. Toegang gratis. 19 februari: FILMMIDDAG. Vertoond wordt een prachtige muziekfilm. Aanvang half drie. Toegang f 0,75. Wanneer er voldoende belangstelling is voor het nemen van Engelse les, voor beginners, dan bestaat daartoe de mogelijkheid. Opgeven v66r 15 februari bij het dienstencentrum, tel. 70 95 55. In samenwerking met het Diensten centrum Woudhoek, in de Heijermans- flat organiseert de befaamde en actieve groep Loop-Inn een groots carnavals feest op 20 februari a.s. van 19.00 uur tot middernacht, waarop iedereen van groot tot klein (wel boven de achttien) welkom is. BALEN. Het is ons bekend dat in deze tijd van het jaar het grootste deel van ons volk loopt te balen, het niet meer zo ziet 4 februari 1976 zitten. Immers; de feestdagen zijn ach- ter de rug en de maanden januari - februari kenmerken zich vaak door een dodelijke verveling: opstaan in het donker, naar het werk en weer thuis- komen in het donker. Er zijn hele volksstammen werkende mannen die hun vrouw en kinderen alleen in het week-end in het daglicht zien. Voor de rest ziet men elkaar alleen oij de schemerlamp, of vaker: bij het blau- wige licht van de beeldbuis die meestal ook niet veel opwekkends te bieden heeft. Vandaar dat wij op 20 februari organiseren een groots Herinnert u zich onze kaas- en wijn- avond? De Bingo-avond? De "gewone" kerstavond, die helemaal niet zo ge- woon bleek te zijn als wat we ervan verwacht hadden omdat de opkomst, zoatls gewoonlijk, weer ver boven ver- wachting was? Welnu, dat zal hetzelfde zijn op deze unieke carnavalsavond. AMBROS1US. Aan deze avond wordt medewerking verleend door de boerenkapel van Ambrosius, inclusief de dansende Ma jorettes ofwel op zijn goed Limburgs: "De Dansmariekes". VERKLEED Dat lopen we eigenlijk elke dag en daarom kan niemand je verplichten dat op deze avond ook nog eens te doen. En dat doen we dan ook niet. Maar het zon wel leuk zijn. Kom, plak eens een snor aan. zet eens een leuk "Willempie-brilletje" op, verzin eens wat leuks. Misschien heeft u nog wat over van de gedenkwaardige "Proosje- avond" van vorig seizoen. LEKKER ERUIT Kom daarom allemaal, om deze don- kere dagen eens fijn te Ontvluchten. Over de drankjes en hapjes hoeven we u niets meer te vertellen. TWEE MAART WEER 1 Op twee maart zal er wederom een carnavalsavond worden gehouden die ook een dolle avond zal worden maar die dan ook nog het accent zal leggen op het 2-jarig bestaan van het Dienstencentrum. Tot ziens op 20 februari en 2 maart in het Dienstencentrum, Heijermans- flat, Woudhoek. LOOP-INN, Ton van der Graaf. Kruisgebouw: Bachplein 588; telefoon 70 6177. Secretariaat: 3. Brokerhof, Koekoekslaan 70; telefoon 70 08 56. Ledenadministratie: Th. van Deurzen, De La Marplein 2, telef. 70 9411. (telefonisch berelkbaar maandag t/m vrijdag 8.00 - 8.30 uur. C. W. van Dalen, Albert van Raalteplein 48 tel. 71 03 59 A. van Dalen-Kroesbergen, Hargplein 2 tel. 70 15 49 M. J. C. Th. Gielen, Obrechtstraat 80 tel. 70 57 74 zaterdag en zondag telefonisch bereikbaar 8.00 - 8.30 uur. 7/8 februari Zr. Gielen telefoon 70 57 74 14/15 februari Zr. van Dalen-Kroesbergen telefoon 70 15 49 Opgave lidmaatschap. Stuur deze bon in een ongefrankeerde enveloppe aan Ik wens lid te worden van de Verg. voor Gezondheidszorg (v.h. Groene Kruis - Wit-Gele Kruis) tegen een jaarkontributie vain 27,00. Naam: Voorletters: Adres: tel.:

Noorder Akkoorden | 1976 | | pagina 5