Kookboekenwegwij s en Deur V0(°Jo|\J F.C. BARCELONA kwaad op Klaverjasvereniging lfGroenoord" JOHAN CRUYFF wil in zijn nieuwe contract opge- nomen hebben: "Iedere maandagavond vrij om bij de "Klaverjasver. Groenoord" te kunnen kaarten". HIJ vveet dat hij die gezelligheid (n.l. kaarten) in Boerderij "Landvreugd" nodig heeft! Opereren met licht Succesvol ..Carnaval" in Lancivreugd Chemisch Reinigen f| 0 ^Fiy-ir* In Memoriam "HIJ" open* herenmodezaak in Schiedam Eersle brievenbus in Almere Op de zee en aan de wal N00RDER AKK00RDEN lees je overal. c 0> T3 O 01 IH o o Z In de James Bond film Gold-fan - ger" wordt geheim-agent 007 ge- vangen gehouden door een duivel- se tegensitander. Met behulp van een mesdunne en zeer krachtige lichtstraal, afkomstig van een laser, wordt gedreigd hem van zijn manlijk-hei-d te beroven. Natuurlijk verzint Bond op hat laatste mo ment een list en komt vrij. Wellicht komt de laser de mens- hiaid in de toekomst op een wat liefdevoller wij-ze ten goede. Bij verschillende operaties ikan de laser namelijk gebruiikt worden om het chirurgi-seh ontleedmes te vervangen. Deze toepasslng -be- vindt zich in de m-eeste gevallen nog in een proefperiode. Uit Amerika komen de laatste tijd posdtieve iberichten over hiet ope- ratieve gebruik van de laser. Ook in Nederland (o.a. in Nijmegen en Groningen) maken diverse medi- sc-he -onderzoekers een nuttig ge bruik van lasers. Er bestaan verschillende laser- typen, met elk bun toepassings- gebieden. Bepaalde lasers, die in de metaalbewerking gebruikt wor den, stralen zo'-n krachtig licht uit, dat ze een gaatje in staal branden. In de chirurg-ie is zo'n krachtige lichtstraal natuurlijk ongewenst. Als vervanging van hiet ontleedmes gebruiikt de chirurg een lasertype, dat in de hu-id van de patient een gaatje maakt van ongeveer twee millimeter breed en 0,2 mim diep (minder dan een potloodstreep). Het water in de geraakt-e oell'en verdampt en er komt wednig tot geen -bloed vrij. Vooral bij operaties op plaatsen, waar de chirurg moeilijk bij kan (een gezwel in de keel bijvoor- beeld), of waar geen /bloed mag vloeien, kan de laser nuttig werk doen. Voor het behandel-en van een bepaald soort oogaiekte is de laser zelfs het experimentele stadium reeds lang te iboven. Miet de laser kunnen "le-k-kende" ibloadvaten in het netvlies ddchtgelast word-en, waardoor het netvlies geen schade van dat "lekk-en" oploopt. De vraag is of de laser, in -andere da,n deze speaiale gevallen, veel goede en nieuwe eigensohappen heeft -in vergelijki-ng met de hui- dige methoden. Pas dan lijkt het namelijk verantwoord de laser op grote soh-aal te gebruiiken. Naast het fait dat extra veiligh-eidsimaat- regelen noodzakelijik zijn, zijn la sers meestal flank fco/stbaar. Honderdvijftigduizend gulden is geen bijzonderheid. -Da-arentegen kost een goad ontleedmes onge veer een tientje. Hoewel we niets af willen doen aan de prestaties van andere verenigingen, mogen we wel zeggen dat de door de sooscommissie van Wijkver. Groenoord georganiseerde Carnavalsavond een groot succes is gebleken. Onder de tonen van een voortreffelijke "Carnavalsband" wist een bomvolle Boerderij Landvreugd op 28 februari j.l. van wanten. Dat het echt geen zaak van "beneden de rivieren" meer is, bewezen de Groenoorders van "boven de spoorlijn". Opvallend was dat naast de vele Pipo's Boeren en Vader Abrahams een groot aantal mensen zeer veel originaliteit in hun "verkleding" wisten aan te brengen. Een bijzonder succecvolle avond, dat veel mensen er toe brachten de kreet aan te heffen: "Volgend jaar weer 1" En daarvan akte. Hierbij vragen wij Uw aandacht voor een Evangelisatie-Zangdienst, welke gehouden wordt op vrijdag 2 april a.s. om 8 uur in de Martinuskerk. Gert en Hermien Timmermans zullen dan voor U zingen, bijgestaan door her "Martienerkoor" o.l.v. Rob Poels. Ook de organise de Heer J. Groen, zal medewerking verlenen. kaarten voor deze bijeenkomst kunt U a 1,- verkrijgen op de onderstaande adressen: Kethel: Familie v. d. Brink, Meeuwensingel 76. Woudhoek: Farn. D. Nels, Frenkelpad 27; Fam. A. v. d. Stoep. Hermuspad 27. Groenoord: Mevr. A. v. d. Hamnien, Sibeliusplein 90, telefoon 71 01 49; Mevr. M. Winkelman, C. van Zantenplein23, tel. 70 97 98. In de stad: kerkelijk Kantoor, Lange Nieuwstraat 35. Open-Deur-team Groenoord/Kethel. SPEC. RITSSLUITNGEN NAUWER of WIJDER van Uw kleding Ook voor alle reparaties Iepenlaan 51 - Tuindorp Telefoon 70 50 83 Er verschij-nen bijna wekelijks nieuwe kookboeken. Toch is het niet altijd gemaklkelijk om een kookboek op zijn waarde te schatten. Een boek dat er leuk of mo-oi uitziet, hoeft no/g geen goed boek te zijn. De receptuur kan onvolledig zijn, of veel te moeilijk voor een beginner. De schrijver kan er vanuit gaan dat enige kookkenn-iis aanwezig is. In bet recept kan dan b.v. s-taa-n: „Ga uit van een roux" terwijl -lang niet iedereen weet wat -dat is en -er verd-er -nergens in bet boek een uiitleg over wordit gegeven. Wiie allieen voor zichzell hoeft te koken kan ook moe-ilijkheden on-der- viiniden, want met -elk recept voor 4 per-sonen kan door vderen worden gedeeld, denk maar eens aan ei, 1/2 schijf -ananas, ertkele -partjes mand-arijn en-z. Ook heeft niet iedereen een v-ierpits gasstel; dikwijls moeten alleensrtaanden zich met een enkel pitje behelpen. Op 26 februari 1.1. is op 67 jarige leef- tijd. na een lang en geduldig gedragen lijden, overleden Mevr. A Hoogwerf- Heeresma, Vivaldilaan 101. Vanaf de oprichting van "Breng eens een zonnetje" werd de overledene door onze dames op gezette tijden bezocht, wij mochten haar tot steun zijn, het- geen door haar zeer werd gewaardeerd. Met de nabestaanden betuigen wij ons medeleven. Namens het bestuur, G. de Jager. Met de vestiging van een "HIJ"-filiaal aan de Hoogstroat 40-42 te Schiedam beschikt deze bekende Herenmode- firma over 65 filialen. Op de plek waar vroeger het aloude "Lingeriehuis" stond, is een fonkel nieuw pand verrezen, dat qua architec tuur bewondering verdient. Reeds enige maanden was dit panel gereed en menigeen zal zich hebben afgevraagd wat daar zou komen. Welnu, sinds eind februari weten we dat dan, want de opening vorige week /.aterdag met medewerking van "The Key Stork Jazzband" gaf hieraan ge- noeg - muzikale - blister. In bijna alle "HIJ "-filialen valt de zeer moderne indeling en uitvoering van deze zaken op. Het nieuwe Schie- damse filiaal maakt hierop geen uit- zondering. De nieuwe wijze van inrich- ting en presentatie maken naast een zeer grote collectie een bezoek aan deze zaak dubbel waard. De altijd nog wat bloedarme Hoog- straat zal door deze vestiging zeker een krachtige "koopinjectie" hebben gekregen. J. v.S, Hoewel in-iet iedereen h-et weet, bstaat -er voor elk huisho-uden, ook als u al-l-een bent, een a-ang-epast kook-boek. Dat blijkt wel uiiit de v-olgenide opsomming, waariin per --roep en-kele kookboeken worden genoemd met -da-arbij een k-orte omsohrijvi-ng. Het i-s maar een greep ud-t -de v-el-e boeken die er zijn, maar het maakt u vast wat meer wegwijs -bij het bepalen van uw keuze. D-e vermelde prijzen zijn uit het jaar 1975. Het is mo- gelijik da-t ze bij het verschijnen van diit berioht zijn g-estegen. Beginners kookboeken voor wi/e nog nooiit heeft gekookt. Koken is fij-n. J. C. v-a-n Herwijnen en E. Nakken- Rbvekamp; H. -ten Brink's u-itg. mij. N.V. - Meppel-Amsterdam; f 10,25; d-e werkwijze staat punts- gewijs a-angegeven. Koken is kin-derspel. Hilly Molenberg; Uiitg, mij. N.V. Zomer en Kunings - Wa-gening-en; f 7,90; zeer dui-dolijke overzichte- lijkie recepten. Ko-ok vl-ot en lek-ker. H. J. D. Adrian-Mercikens en R. H. Wijsman; Uitg. Born - Assen-Amsterdam; f 7,90; bijna 300 zeer duidelij/ke recepten, geschikt voor eenpersoonsm-aaltijiden. Wat de pot schaft. J. J. C. -d-e Goede en A. D. F. v. -d. Mey-den-Brouwers; Uitg. Nijgh en van Ditmar - Den Haag-Rotter- d-am; 9,90; werkwijze staa-t heel duidelijk puntsgewij-s aaingegeven, algmene dnleiding bij ieder recept. Standaard kookboeken, wat uiitgebrei-der voor wie al enige kookervari-ng heeft. Het Haagse kookboek. F. M. Stoll en W. H. de Groot; Uitg. v-an -Goor Zonen, de Gebr. van Cleef - Den H-aag; f 19.90; ba-sisreceptuur met variaties, me- nuleer, eenvoudi-ge en -meer luxu- euze recepten; duid-elij-k beschre- ven v-oor iemand -die al iets vai koken weet. Het nieuwe k-ookboek. H. H. F. Henderson, H. Toors en H. M. Callenbadh; Uitg. mij. N.V. Zomer en Keunings - Wagen-ingen; 19,50; basisreceptuur, eenvoudi-ge variaties, -iets minder uitgebredd dan het vorig genoemde koo-kboek. Het eiigentijdse kookboek D. Defesahe-Pinckers; Uitg. Hel- mand - Helmond; 18,90; meer Duits en Oost-Europees ge- orie-nt-eerde recepten; c-alorisohe wa-arde staait a-a-ngegeven; er wordt gebruik gemaak-t van kant-en- klaarprodukten. Kinderkookboeken voor de leeftijd van 8-12 jaar. Alles kan -in de 1-epelstra-at. Mies Bouhuys; Uitg. Meyer's Pers Amsterdam; eenvoudige recepten, puntsgewijs gesohreven, verhaa-1- tje-s en illustraties. Zo koken wij. T. E. Rijnsa-arde, J. M. C. Verhoef, J. M. Kok en A. F. Demmer; Uitg. Born N.V.; 15,90; eenvoudige duidelijke recepten met goede a an wij zingen. K-ookcahjer; Neder'.ands Zuivel- bureau; retsepten zelf -samengesteld door kinderen; zeer duidelijke, eenvoudi-ge recepten -met 1-euke illustraties (aan te vragen bij h-et Zuivelbureau; postbus 30, Rijswijk Z-H). Kookboeken voor het kleine huishouden. Lekker eten in je eentje. Ursul-a Groeniinger; Uitg. van Di-s- hoeok - Bussum; 12,50; smakelijke recepten, waarbij ge bruik wordt gemaakt van kant-en- kLaarprodukten; ook voor hen -die wed-n-ig tij-d hebben. Goed bereid in korte tijd. Niita B-aars; Uitg. van Goor - Den H-aag; f 16,90; leuk-e duidelijke recepten voor 2 personen. Het 30 minuten kookboek. Rotrand Degner; Uitg. mij. N.V. Zomer en Keuning - Wageningen; 18,90; duidelijke recepten v-oor 2 perso nen mat -veel variaties; calorieen per port-i-e zijn vermeld. Kookboeken voor vakbekwame koks. Pell-apr-at Moderne koo/kkunst. Uitg. L. J. Veen - Wag-eningen; f 97,50; recepten uit de fij-n-e Fra-nse keuk-en. Culinaiire Encyclopedie. U-itg. Elsevier - Amsterd-am- Bru-ssel; 75, naslag-werk waar ook veel recep ten in voor-komen. Dieetkookboeken. D'r moet een pondje -af. C. Thijssen; Uitg. Amsterdam; Boek - Amsterdam; f 4,25; calord-sche waarde van de recepten staat -aangegeven; -duiidelijke re cepten met veel variatie. 1000 calorieenboek. Boninie Buurke; Uitg. Luitingh - Laren NH; 18.90; met recepten -diie aangepast zij-n aan -d-e Nederla-ndse voedin-gs- gewoonte. Zouta-rme menu's. Marianne Stuit; Uitg. V. Ddshoeck Bussum; f 12,50; leuke recepten met -ontzettend veel variaties. Ritme voor uw darmen. Nancy v. d. Brandihof, Anne Wip- kink; Uitg. De Tijdstroom - Loohuim; 14,-; celluloseverrijkte recepten, sugges- ties voor -het verwerlken van zeme- len in gerechten. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Catten- burgh 44 - Den Ha-ag geeft -een voudige, niet -te dure recepten uit, g-ebaseerd op d-e moderne voe ding sleer. Op de Ontsluitingsweg in Almere- Haven is een tweeling-brievenbus ge- plaatst. Vrijwel gelijktijdig met de komst van de zeven eerste bewoners van Almere verscheen de PTT ter plaatse om deze pioniers en hun ge- zinnen de gelegenheid te bieden zelfs daar de brief "even op de post" te doen. De bus wordt dagelijks gelicht tijdens de bestelling, die vanuit het postkantoor te Weesp wordt uitgevoerd. De hiermee belaste besteller maakt voor deze afgelegen wonende klanten in de polder dagelijks een ritje van 92 km, aldus bericht "Aangetekend" (de personeelskrant van de PTT). Een postkantoor komt er t.z.t., vrijwel tegelijk met de eerste vaste bewoners van Almere-Haven, nl. in de laatste maanden van dit jaar.

Noorder Akkoorden | 1976 | | pagina 9