V is KUNSTVLEES echt nodig? Chemisch Reinigen fl |\n /R\=iP Vo(°JolN\ In dit nummer "PAASPUZZEL" met fraaie prijzen. VIDEO-SHOW in Winkelcentrum DE KETEL" Schaak- vereniging GR0EN00RD Maak eens iefs bijzonders voor de Paasdagen klaar! SCAMPI-CASSEROLE iy2 y2 4y2 5y2 4i/2 4i/2 -- - Samenleven in nieuwe wijken Huishoudelijke Voorlichting Het namaak-vlees is in opmars. Een bekend Nederlands grootwipkelbedrijf mengt sinds korl gehakt met plant- aardig eiwit. Bij Zwijndrecht staat ecu fabriek, waar uit sojabonen de grondstoffen voor kunstvlees worden gemaakt. Verder zijn onderzoekers van Unilever al ge- ruime tijd bezig uit plantaardige eiwit- ten produkten te ontwikkelen, die bijna niet van vlees te onderscheiden zijn. Vlees is dc klassieke eiwit leveran- cier in onze voeding. Planten kunnen evenwel ook uitste- kend in onze eiwitbehoefte voorzien. Vanwege het rijke eiwitgehalte staat de sojaboon wat dit betreft het meest in de belangstelling. Bij de produktie van kunstvlees wordt dan ook meestal nitgegaan van de sojaboon. Eerst. wordt daarbij het typische soja- bonen-luchtje chemisch verwijderd. Vervolgens wordt de bonen-pasta ma- chinaal bewerkt tot er een vezelige vleesachtige structuur ontstaat. Daarbij is zelfs sprake van het spinnen van vlees. De dan nog ontbrekende geur van een goed gebakken lap rundvlees is ook geen probleem: de vlees-smaak- makers hebben een hele reeks aroma- stoffen tot hun beschikking. Er zijn nog verschillende argumenten voor de vervanging van vlees. In de eerste plaats wordt vlees (vooral rund vlees) steeds duurder. Het is mede daardoor voor de voedingsmiddelen- industrie aantrekkelijk het goedkope plantaardig eiwit uitgebreid om te werken en dan als concurrent van vlees op de markt te brengen. Wat betreft de voedingswaarde hoeft soja-eiwit niet voor vlees onder te doen Anderen wijzen erop, dat ook gewoon vlees steeds minder een natuurprodukt is; kleur, geur, houdbaarheid en mals- heid worden vaak een handje gehol- pen. De vervanging van dierlijk door plantaardig eiwit heeft dan als rnoge- lijk extra voordeel 'n betere benutting van de wereldvoedselproduktie. Een SPEC. RITSSLUITNGEN NACWEK of WIJDER van Uw kleding Ook voor alle reparaties Iepenlaan 51 - Tuiiidorp Telefoon 70 50 83 vetgemest dier heeft namelijk altijd meer eiwit opgevreten, dan het aan de mens in de vorm van lapjes vlees, levert. De mens kan het zonder vlees stellen. Vegetariers, die hun eiwitten halen uit kombinaties van peulvruchten, gra- nen, melk, kaas en eieren missen niets noodzakelijks in hun voeding. Dit maakt al duidelijk dat dierlijk ei wit niet noodzakelijkerwijs vervangen hoeft te worden door fabrieksmatig ge- produceerde lapjes namaakvlees. Sojabonen zijn trouwens uitstekend di- rekt te eten (gekookt of gebakken). De tuinboon is overigens ook een goede eiwitleverancier. Verder kan worden opgemerkt dat het bij de produktie van kunstvlees moei- zaant verwijderde soja luchtje niet typischer is dan spruitjeslucht, bloem- koollucht of vleeslucht. Tenslotte is het de vraag of de consument zich zo voor het lapje zal laten houden, als de voedingsmiddelen-industrie hoopt. Anthony Parker, met op de achtergrond de acht schermen van zijn rijdende televlsie studio. Vorige week vrijdag weld op uitnodi- ging van Bijl's Supermarkt de Neder- landse premiere gegeven van een tele- visie-videoshow. De eigenaar en pre- sentator Anthony Parker van de kom- pleet uitgeruste rijdende T.V. studio (met maar liefst acht kleurenschermen) Huishoudelijke competitie Aangezien de tweede competitiehelft in de huishoudelijke competitie al weer aardig vordert, ditmaal aandacht voor de standen zoals die er uitzien na 7 april. In de kampioensgroep staat de clubtitel op het spel en zo te zien heeft Cor de Zwart grootse plannen. In de overige groepen gaat het om plaatsing bij de bovenste zes, hetgeen recht geeft op promotie. U kunt zelf zien, wie de beste kansen hebben. KAMPIOENSGROEP: 1..C. de Zwart 4 uit 5 2. H. Keetbaas 3 5 3. A. de Groot 21/2 5 4. J. Rusch 1—4 5. J. Reismann i/2 4 (voor 4 personen) 300 g gekookte garnalen 2 koppen gekookte rijst 2 dl (14 eetl.) tomatensap 8 eetl. mayonaise 4 eetl. fijngesneden paprika zout en peper naar smaak 3 koppen Corn Flakes 30 g (2 eetl.) gesmolten boter of margarine 25 g (2 eetl.) fijngehakte amandelen Meng de ingredienten tot en met de peper en verdeel het mengsel over 4 kleine vuurvaste schaaltjes (of 1 grote schaal - 20 cm middellijn). Maak de Corn Flakes fijn, roer er de boter of margarine en de amandelen doorheen en bestrooi het gerecht met dit mengsel. Zet de schaaltjes 25 minuten op het rooster bovenin een warme oven 400°F cijfer 4 of 5 200°C). gaf "van 13.30 tot 17.30 uur een ylotte show weg. Tijdens de vele kwissen werden er door het winkelend publiek (in de super markt) en door de vele belangstellen- den buiten veel prijzen gewonnen. Groep 1: 1. J. v. d. Dool jr. 6l/2 uit 8 2. J. Schaeben 6 8 3. D. v. d. Veen 6 9 4. W. van Mullem 5 7 5. E. v. d. Steeg 4 9 6. M. Fick 7 7. G. Rademakes 3 5 8. J. van Troost 3 7 9. J. Zwart 3 10 10. C. Slagmolen jr. 2 4 11. P. Bouts 2 6 12. A. Kastelein 6 13. G. Groen 6 Groep 2: 1. M. Buckers 6 uit 7 2. A. Eenhuizen 6 3! G. Onverwacht 4 5 4. A. Abrahamse 4 6 5. M. van Soest 3 8 6. J. Beck 2% 5 7. F. Heusdens 2% 6 8. P. Steenbergen 2% 8 9. F. Visbeen 2 3 10. C. Slagmolen sr. 2 9 11. A. Schilten 1 1 12. A. Langewis X 4 13. J. Boos 1 4 Groep 3: 1. J. M. v. d. Dool sr. uit 6 2. R. Balk 5 7 3. B. de Gids 8 4. P. Sinck 8 5. A. Balk 4 6 6. A. van Mastrigt 4 7 7. T. v. d. Raaf 4 7 8. Strampraad 3% 6 9. D. Bakker 3 6 10. J. Renskers 3 6 11. H. v. d. Spek 3 8 12. A. Donker 2 3 13. J. Klinge 2 5 14. L. van Wagtendonk 2 7 15. F. v. d. Hoeven 1 7 16. F,. Magielsen 0 5 AGENDA. Schaakvereniging Groenoord; elke dinsdagavond in Boerderij Land- vreugd, Sweelincksingel 7. zijn gaan wonen of binnenkort zullen gaan wonen. Wellce zijn nu de plannen voor die week Centraal staat, dat mensen met elkaar gaan praten en bezig zijn vanuit hun eigen ervaringen en ideeen. Daarbij kun je denken aan: welkeleefpatronen ontstaan er in nieuwe wijken? Hoe is het gesteld met de leefruimte voor onze kinderen en onze oudere mensen? Welke verschillende vormen van sa- menwonen en samenleven van mensen zijn er? Het belangrijkste bij deze vragen is natuurlijk: wat kunnen we zelf doen aan deze leefpatronen, aan de leefruimte voor onze kinderen en oudere mensen? Welke mogelijkheden kunnen wij scheppen en welke ruimte om te wonen en te leven kunnen wij zelf krearen? Ook wordt aandacht be- steed aan de wijze waarop nieuwe wijken tot stand komen. In samenwerking met de gemeente Alkmaar dienen daarvoor een drietal nieuwe wijken, namelijk het Hoefplan, de Bergermeer en de Huiswaard, als uitgangspunt. Dan ligt het in de be- doeling een binnenhuisarchitekt uit te nodig.en. Met hem kunnen we na- gaan welke mogelijkheden er zijn om onze woning in te richten. Behalve een binnenhuisarchitekt zullen ook andere mensen uitgenodigd worden. Dit programma ligt nog niet vast. Deelnemers, die zich v66r 15 mei a.s. opgeven, krijgen van te voren de kans het programma mee te bepalen. Daartoe wordt U na Uw aanmelding een vragenlijst toegestuurd. Mede aan de hand daarvan wordt het definitieve programma vastgesteld. Mensen, die naar aanleiding van dit artikel mee willen werken of sugges- ties voor deze week hebben, worden - bij deze uitgenodigd kontakt op te nemen. Tot slot. U bent echt niet de hele week uiterst serieus bezig. Er is voldoende vrije tijd en de gezellige en leuke kant wordt beslist niet vergeten. Ook kinde ren zijn van harte welkom. Voor hen wordt een speciaal programma opge- steld. Bent U gei'nteresseerd in deze week, dan kunt U nadere inlichtingen en aanmeldingsformulieren verkrijgen bij: Stichting "De Haaf", Centrum voor Vorming, Postbus 43, Bergen (NH), telefoon 02208-4141. Onder deze titel organiseert Stichting "De Haaf" in Bergen NH. een cursus- week voor mensen die gei'nteresseerd zijn in leefpatronen in nieuwe wijken. De week van 2 - 7 augustus 1976, staat onder leiding van Ries en Ineke Ver- nooij. Met hun drie jaar oude zoontje Joris zijn zij in mei van het vorige jaar verhuisd naar een nieuwe wijk in Alkmaar. Daarvoor woonden zij gedu- rende vier jaar in een oude wijk in Den Haag. Weer daarvoor woonden zij vier hoog in een eveneens oude wijk in Amsterdam. Een hele verandering voor hen die verhuizing van Den Haag naar Alkmaar. In elke wijk, oud of nieuw, moet je je eigen weg zien te vinden. Sarnen met mensen die daarin gei'nte resseerd zijn, willen Ries en Ineke na- gaan wat dat zoal betekent en welke mogelijkheden dat schept. Zij denken daarbij vooral aan mensen die nog niet zolang geleden in een nieuwe wijk Korte Dam 5, telefoon 26 47 81. Bijna Paasvakantie - Ons kantoor is dicht van 12 april t/m 20 april. Bij de cursussen hebt u de afspraken gemaakt met uw lerares. Wij wensen u heel goede, prettige en mooie dagen toe, gezellig met man en kroost en verdere familie. Voor de dames die nog willen bloem- schikken het volgende: U kunt op dinsdagmiddag van 1.30 tot 3.30 uur -op de cursus terecht, de 27e april, dus n5 de paasvakantie, nog mooi even om te doen. In Groenoord in het schitterende K ruisgebouw is op dinsdagmiddag van 1.30 tot 4 uur een naaicursus. U bent er hartelijk welkom, kosten 35,- voor 8 lessen. Een goede gelegenheid om vdor de zomervakantie nog wat leuke jurkjes, pakjes of iefs dergelijks te maken. We hopen u na de paasdagen weer te zien of iets van u te horen op Korte Dam 5, telefoon 26 47 81, giro 716115. Leest U "NOORDER AKKOORDEN" inaar half Leest U "Noorder Akkoorden" niet "Als U eens wist, wat U mist

Noorder Akkoorden | 1976 | | pagina 11