n (id}uweliex Rolschaatsen met snelsluiter uit de wielersport Wanneer is een Automobilist „ervaren"? EEN N1EUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN Miljoenen testlcilometers De maatschappij als dikmaker SCYEDAM "Noorder Akkoorden" elke 14 dagen 'Uit het leven gegrepen!' Familieberichfen Meeste kans op ongelukken in het vierde jaar Nieuwe folder V.V.V. Nijmegen Kinderen zijn gauw Ongeduldig. Vooral als ze met hun vriendjes buiten willen spelen. Zelfs het "ingewikkelde" aangespen van de rolschaatsen duurt vaak te lang. Daarom hebben de rolschaatsenmakers van Esmi eens bekeken hoe ze de kinderen een klein handje kunnen lielpen. Hun oog viel op de wielersport, waar elke sekonde uiterst kostbaar is. Wiel- renners hebben een speciaal soort instapklips aan de pedalen. Esmi heeft die zo veranderd dat het systeem ook wordt toegepast op rolschaatsen uit de series Inzell, Sapporo en Miinchen de Luxe. Grote kinderen kunnen nu vlugger gaan rijden. En ook veel kleine kinderen zullen er blij mee zijn, omdat ze voortaan zonder hulp van ouders hun rol schaatsen kunnen onderbinden. Voor meer informatie; Esmi, Postbus60, Waalre, tele loon O4904 - 2073. Dr. Wibautplein 15 - TeUloon 70 69 05 De meeste automobilisten zullen zich geen voorstelling kunnen vornien van de enorme inspanningen die de ban- denindustrie zich moet getroosten voordat een nieuw type band rijp is voor serieproduktie. Zo heeft bijvoorbeeld Goodyear's Euro- pese test- en ontwikkelingscentrum in Luxemburg de beschikking over een "vloot" van 50 voertuigen die vanuit Colmar Berg in Luxemburg, Frosinone in Italie en St. Ingbert in Saarland uit- zwerinen over de Europese wegen. Per dag legt een testwagen voor personen- wagenbanden een afstand af van 1200 tot 1500 km. Op deze manier werd verleden jaar een totaalafstand gere- gistreerd van 12 miljoen testkilometers In de Verenigde Staten worden er op de Goodyear testbaan in San Angelo, Texas, per jaar meer dan 112 miljoen testkilometers verreden. Deze testrit- ten gaan dag en nacht door. Voor het beproeven van een enkel bandentype, zoals de G800 S staal- gordelband, werd onder praktische verkeersomstandigheden op de open- bare straten en wegen in Europa een totaal van 16.322.000 km afgelegd waarbij 10.000 banden werden ver- bruikt. Genoemd bandentype onder- ging daarnaast nog een aantal duur- zaamheidsproeven op de testwielen die Ons land kent te veel zwaargewichten. Naar medische maatstaven is een te grote omvang ongezond: dikke mensen blijken namelijk minder lang te leven. Daarenboven voelen velen zich niet zo prettig met hun overgewicht. Niet voor niets zoeken mensen regelmatig hun toevlucht in exotische en niet zelden ongezonde afslank-dieten. Volgens som- mige psychologen en artsen wordt bij een aantal afslank-pogingen echter voorbijgegaan aSn de oorzaak van het overmatig eten. Een grote boosdoener kan het ver- schijnsel "stress", een tocstand van on- plezierige gespannenheid, zijn. Recent dieronderzoek lijkt dit te ondersteunen Bij het bewuste onderzoek werd aange- nomen dat ratten, die regelmatig in hun staart geknepen werden, flink gingen snoepen. Stond er in het rattcn- hok namelijk een schaaltje met aange- zoete melk, dan renden de ratten na afloop van de pesterij ogenblikkelijk naar het schaaltje toe en dronken het leeg. Was er geen eten aanwezig, dan gingen de ratten o.a. zenuwachtig rondrennen of vertoonden agressief ge- drag. Verschijnselen, die als kenmer- kend voor een stress-situatie beschouwd worden. Het gevolg was in elk geval dat de in hun staart geknepen ratten veel dikker waren dan de niet-gepeste ratten. Artsen hebben gekonstateerd dat veel mensen juist op momenten, dat ze zich onplezierig voelen, de neiging krijgen om te gaan eten. Deze konstatering sluit goed aan bij het rattenonderzoek. Dan blijft natuurlijk wel de vraag over wat bij zwaarlijvige mensen de oorzaak is van een eventuele stress-situatie. Steeds meer psychologen zoeken het in de gejaagdheid en ongelijkheid in de tegenwoordige samenleving. Hetgeen zou betekenen dat voor een aantal mensen de maatschappij als dikmaker optreedt. i» ii De tweede jaargang Nr. 1 van "Scye- dam", het tijdschrift van de Histori- sche Vereniging Schiedam kwam vorige week weer uit. In dit nummer staat een interessant "verhaal" over het Schiedamse Post- kantoor, het weeshuis aan de Hoog- straat en een aantal gegevens over de ramp op 31 oktober 1936 met de Griekse tanker "Petrarkis Nomikos", dat in dok bij Wilton lag. Het tijdschrift is voor 2.00 bij alle Schiedamse boekhandelaren verkrijg- baar. In Schiedam-Noord bij J. S. Bot, Winkelcentrum "de Ketel". Op 14 april 1.1. vierden de Heer en Mevrouw Jaspers, wonende D. Schafer- plein 65 hun 50-jarig huwelijksfeest. Wij wensen het bruidspaar nog vele jaren in goede gezondheid. Na een lang en geduldig gedragen ziekbed is op 10 april overleden, Mevr. S. M. A. Verkerk-Gonlag op 72-jarige leeftijd. Moge de Heer Verkerk en kinderen de kracht opbrengen dit verlies waar- dig te dragen. Op 13 april overleed de Heer A. van Schouwen na een heel lang en zeer geduldig gedragen lijden in de leef tijd van 81 jaar. Wij wensen de familie van Schouwen zeer veel kracht en sterkte in deze moeilijke dagen. Uit een onderzoek van verkeerspsychologen is gebleken dat niet in de eerste twee jaar, maar in de daaropvolgende drie tot vijf jaar de pas geslaagde automobilist de. meeste kans heeft op verkeersongelukken. Het resultaat van tijdrovende observaties en analyses van verkeersongelukken - voor het Volkswagen concern uitgevoerd door Dr. Gerhard Munsch, verkeers- psycholoog in Miincheh - is verrassend. staan opgesteld in de laboratoria van Goodyear - Luxemburg. Met deze stati- sche duurzaamheidstests was een af stand gemoeid van 2.580.000 km. Duurzaamheidstests vormen slechts een onderdeel van de veelzijdige en inten- sieve proefperiode waarin een nieuwe band zich waar moet maken. Rontgen- analyses en holografische inspecties be- horen eveneens tot het testprogramma zowel als precisiemetingen van loop- vlakseparaties, vermoeidheidsverschijn- selen in het karkas, rolweerstand, rem- vermogen, weerstand tegen inrijdingen eigenschappen op eenjiat wegdek, enz. Het gaat in elk geval om een rijk ge- schakeerd testpecti'um dat zowel elek- tronische en adiologische als "fysieke" proeven omvat, gericht op elk afzon- derlijk constructiedeel van de auto- band. De spiksplinternieuwe folder van de Streek V.V.V. "Rijk van Nijmegen" is onlangs van de pers gekoinen. De gids voor vakantie en vrije tijd biedt een kleurige samenvatting van alles op toe- ristiseh gebied. In een speciale rubriek zijn de belangrijkste evenementen in Nijmegen e.o. die dit jaar plaatsvin- den vermeld. De gids is in tal van V.V.V.-kantoren in ons land voor f 1.50 verkrijgbaar. Bij een gemiddeld kilometrage van 15.000 km per jaar loopt de curve in de eerste twee jaar naar beneden. Maar aansluitend op de beide jaren, dus na het respectabele aantai kilo meters van 30.000, gaat de curve sterk omhoog tot een hoogtepunt dat ligt in het vierde jaar. Het vierde jaar op de weg is een jaar vol gevaren. Pas in het begin van het vijfde jaar zakt de curve aanzienlijk om tenslotte in het zevende jaar - na bijna 100.000 km - tot het normale niveau van het menselijk falen te dalen. Een mens heeft dus zeven jaar nodig om onder de huidige omstandigheden in het verkeer uit te groeien tot een ervaren automobilist. De ontwikkeling van de rijvaardigheid van de automobilist is, zoals de grafiek aangeeft, in drie fasen te verdelen. Ease 1 - "onzekerheid". Fase 1 omvat de eerste twee jaren na het rijexamen. De automobilist is, direkt na het behalen van zijn rijbe- wijs, nog onzeker. Op grond daairvan is hij erg voorzichtig en rijdt hij zeer defensief. De inogelijkheid te falen is nog relatief groot maar dat neemt - door veelvuldig oefenen op de weg - reeds gelijkmatig af. Fase 2 loopt van het derde tot en met het zevende jaar. Deze fase is de meest interessante maar ook de gevaarlijkste in de ontwikkeling van verkeersdeel- nemer tot goede automobilist. In deze periode voltooit de rijder zoiets als een inhaalcursus, die in wezen een soort tweede basiscursus vormt. Het gaat hierbij niet om de gebruikelijke ervaring opdoen in de praktijk op basis van de genoten rijopleiding. Ging het namelijk om uitbreiding van kennis en ervaring, dan zou de curve sterk naar beneden lopen en niet om hoog gaan. Zelfoyerschatting. De psychologen zijn echter veel meer uitgegaan van het feit dat in de tweede fase de automobilist alsnog met nieuwe aspecten van het verkeer wordt gecon- fronteerd. Nieuw voor hem is bijvoor beeld de ervaring over zijn eigen bc- perkingen. Na twee jaar krijgt de automobilist na melijk het gevoel dat hij in alle op- zichten de gevaren van het verkeer kan trotseren. Met betrekking tot deze zelf- overschatting wordt hij overmoedig. De realiteit van het verkeer dringt deze overmoed, bijvoorbeeld door een verkeersongeluk, terug. De meeste kans op ongelukken ligt in het vierde jaar, waarin de automobilist het ware ka- rakter van het verkeer fcn zijn eigen beperkingen leert kennen. Als fase 3 intreedt en de automobilist circa 100.000 km heeft afgelegd, spreekt men van een ervaren rijder. Want dan heeft hij de "puberteit" van zijn automobilistenleven - onverschillig op welke leeftijd hij zijn rijbewijs heeft gehaald - achter de rug. Nu pas kent hij het ware gezicht van het verkeer, heeft hij het juiste gevoel voor situaties en hun afloop en hebben zijn verkeersinzichten zich gevormd. Verder weet hij de andere verkeers- deelnemers en zichzelf te schatten zoals zij in werkelijkheid zijn

Noorder Akkoorden | 1976 | | pagina 9