0 IS Bond van motorisch gehandicapten Gezondheidszorg Kethel P. A. v.d. KRUIT Een mens heeft naast de neiging om zijn geslacht gaaf te houden meestal de hoop dat zijn kinderen 'meer hebben' en 'beter leven' dan hijzelf. Het krijgen van een gehandicapt kind blokkeert daardoor voor de ouders niet alleen de bovenge- noemde normale en gezonde ingeboren behoefte om zijn ge slacht gaaf te houden, maar ook de in onze cultuur levende prestatiezucht. Het ligt voor de hand dat dit voor veel ouders een grote innerlijke spanning veroorzaakt. Dienstencentrum De Woudhoek« Programma: Wijkveipleegkundigen: Weekenddiensten: zaterdag en zondag telefonisch bereikbaar 8.00 - 8.30 uur. Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel e.o. Antwoordnummer 17, SCHIEDAM Redaktie: Vlaardingseweg 18a, telefoon 70 19 36. In Nederland zijn verschillende* organisaties die de belangen behavtigen van groepen patienten, zoals: de Nierstichting; de Nederlandse Hartstichting; de Nederlandse Multiple Sclerose Stichting. Aan de activiteiten van deze organisaties besteedden wij reeds aandacht. Een patientenvereniging die ook voor velen van belang kan zijn, is de Bond van Motorisch Gehandicapten. Vaak - vooral voor ouders van kinde ren waarvan de handicap bij de ge- boorte niet overduidelijk zichtbaar is, zoals bijvoorbeeld bij spastici, doven of zwakzinnigen - is aan het constateren van de handicap een periode van twij- fel voorafgegaan: De moeder heeft haar zorgen wel aan de arts meege- deeld maar de klachten zouden ook nog op 'luiheid en traagheid' van de baby kunnen duiden. Er is nog geen 'duidelijk ziektebeeld'. Op het moment dat de ouders ont- dekken, of wanneer hen wordt mee- gedeeld, dat het kind een handicap heeft, zijn zij in het algemeen even weinig voorbereid op dit gegeven als wie dan ook, die nog nooit met het ge handicapt zijn te rnaken heeft gehad. Het is een beangstigende mededeling; een slag in hun leven, die te verge- lijken is met een plotseling sterftegeval in het gezin, waarbij dan bovendien nog de gevolgen niet bij benadering te overzien zijn. De meesten zullen hierdoor in grote verwarring geraken. De natuur geeft op dit soort geestelijke verwondingen een 'leven beschermende' reactie. Het 'bevriest of verdooft' de gevoelens, men gaat min of meer automatisch verder. Toch dringen zich steeds weer de vra- gen op zoals:: 'waardoor hebben we zo'n kind gekregen. Wat moeten we doen Zoals gezegd zijn de gevolgen en de omvang van de handicap meestal niet onmiddellijk te overzien; men heeft er nog geen idee van wat allemaal te wachten staat: de diagnose van een handicap bij een zeer jong kind is een heel moeilijke en ingewikkelde opgave. Het komt meermalen voor, dat na verloop van tijd de eerste indruk van de medicis niet door de feiten wordt bevestigd en de ontwikkeling anders verloopt dan werd verwacht. Ook de verwachtingen van de directe omgeving van het kind, de ouders, de buren en de famiKe blijken dikwijls onjuist te zijn. Pas op den duur kan men gaan proberen zich aan te passen en een leefbare voorm te zoeken voor het gegeven feit ouders van een gehan dicapt kind te zijn geworden, want nagenoeg alles blijkt door dit feit een ander gezicht te hebben gekregen. Het zoeken naar leefbare vormen en mogelijkheden voor zowel ouders als gehandicapten heeft in 1952 geleid tot de oprichting van de Bond van Ouders van Spastische Kinderen, afgekorfc BOSK. Bijna 25 jaar later nu bestaat de naam van de organisatie nog steeds, ofschoon het werkterrein van de orga nisatie aanzienlijk groter is geworden. Niet alleen ouders kunnen lid zijn maar ook volwassen gehandicapten. De BOSK richt zich nu tot (ouders van) diegenen die niet spastisch zijn maar op een andere wijze gestoord zijn in hun bewegingsfuncties. Voor alle duidelijkheid onderscheidt de BOSK drie soorten leden: a. ouders van motorisch gehandicapte kinderen; b. mensen die van hun jeugd af moto risch gehandicapt zijn door bijvoor beeld; - hersenletsel bij de geboorte (spastici, spraakstoornissen); - een aangeboren afwijking als spina bifida (open rugje), dwreggroei e.d.; - ziekten als polio en spierdysrrofie; - gevolgen van een ongeval. c. zij die in hun beroep contact heb ben met gehandicapten (buitengewone leden). De BOSK kan gekenmerkt worden als een bond die niet zo verschrikkelijk hard aan de weg timmert, maar toch niet minder actief is als het gaat om het behartigen van de belangen van motorisch gehandicapten of van de ouders van die gehandicapten. Wat doet de BOSK De BOSK informeert, stimuleert, organiseert, wijst de weg en brengt in contact. Informeren doet zij middels een drie- maandelijks tijdschrift, het BOSK- nieuws, een blad vol waardevolle ge- gevens voor ieder wie de problematiek van de lichamelijk gehandicapte ter Jiarte gaat. Stimuleren wordt gedaan door het ter hand nemen van alle activiteiten die kunnen leiden tot een zo goed moge- lijke ontwikkeling van de gehandicapte Organiseren vindt plaats in de vorm van het plannen van gezinsweken en andere contactmogelijkheden voor ou ders met hun gehandicapte en niet- gehandicapte kinderen samen. De weg wordt gewezen naar bijvoor beeld financiele bijstand, sociale hulp, vakantie- en recreatiemogelijkheden, belasting-faciliteiten, onderwijs- en en werkmogelijkheden. In contact brengen gebeurt door het houden van landelijke contactavonden waar de leden deskundige voorlichting krijgen over de meest uiteenlopende onderwerpen en hun ervaringen kun nen uitwisselen. Voor de patient die (of voor de ouders wier kind) naast de motorisclie handi cap nog een andere afwijking heeft (we noemen bijvoorbeeld slechthoren- den, epileptici, geestelijk gehandicap ten), is met een aantal andere pa- tientenverenigingen de mogelijkheid gecreeerd het BOSK-lidmaatschap te combineren met dat van een andere vereniging. Die verenigingen zijn: "Philadelphia", landelijke protestants christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind; "Helpt Elkander", interlevensbeschou- welijke vereniging van ouders en ver- VOOR WITTEN, SCHILDEREN en BEIIANGEN is het voordeligst en meest vertrouwde adres toch altijd Leliestraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 264432 Door onze felefoonbeanfwoorder zijn wij steeds bereikbaar. v/h G. J. J. PONJIz Heijermansplein 38 - Telet. 7095 55 Spreekuur; leidster dienstencentrum elke maandag en donderdag van 9.00-10.00 uur, in flat 38, le etage. Spreekuur: leidster Stichting Gezins- verzorging; 's-maandags van 11.00- 12.00 uur, in de bibliotheek. Pedicures: Iedere dinsdag en woensdag vanaf 8 uur 's-morgens. (Graag Uw handdoek meebrengen). Behandeling na afspraak. zorgers van geestelijk gehandicapten; "Voor het Zorgenkind", katholieke ver eniging van ouders van geestelijk ge handicapten; Nederlandse Vereniging van Hemofiliepatienten; Belangenver- eniging voor Kleine Mensen; Harry Bacon Club, vereniging voor stoma- patienten; Vereniging Spierdystofie Nederland; Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden en de Federatie voor Epilepsiebestrijding. De bond is niet alleen een vereniging voor lotgenoten maar vooral van lot- genoten. Hij probeert de ouders en de patienten het gevoel te geven dat ze er wel degelijk bij horen; dat ze door hun handicap geen uitgestoten zielige groep in de maatschappij zijn. Van de gehandicapte mag geeist wor den dat hij zijn best doet er zelf bij te horen. De bond wil beslist niet van bovenaf alles regelen, maar streeft consequent naar een eigen inbreng van de leden. Meer informatie kunt u krijgen bij het Landelijk Bureau van de B.O.S.K., Anna Paulownastraat 52, Den Haag, telefoon 070 - 46 29 00. (Bron: MGZ, nr. 4/1976). 12 mei 1976. U weet dat na gebleken noodzaak, de pedicure bereid is U thuis te behan- delen. Indien U van deze mogelijk heid gebruik wenst te maken, kunt U zich telefonisch opgeven. Telefoon 70 95 55. Dameskapsalon: Elke- donderdag en vrijdag vanaf 13.00 uur. U wordt vriendelijk ver- zocht v66r 14.00 uur aanwezig te zijn. Graag Uw handdoek meebrengen. Herenkapper: Op dinsdag, eens in de 14 dagen. Aanwezig op 25 mei en 8 juni. vanaf 14.30 uur. Bibliotheek: Tijden voor het uitlenen van boeken en puzzels: elke dinsdag en donder dag van 9.30- 11.30 uur. Handenarbeid; Elke maandagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur, in de recreatiezaal. Deze club biedt verschillende moge lijkheden, zoals boetseren, houtbe- werken, pitriet e.d. U kunt zich hier- voor altijd nog opgeven. Elke dinsdag van 14.00 - 16.00 uur, kan men in de recreatiezaal hand- werken, waarbij ook voor U nog plaats is. Gymnastiek: Elke dinsdagmorgen van 9.15-10 uur is er gevarieerde gymnastiek met mu- ziek in de grote zaal. Om 9 uur worden de deelnemers verwacht. Volksdansen: In de grote zaal is op vrijdagmorgen van 10.00-11.00 uur gelegenheid tot volksdansen, waarbij nog voor enkele deelnemers plaats is. Openstelling van het dienstencentrum op zondagen: Op zondag 16 en 30 mei, is het dienstencentrum van 14.00 -17.00 uur geopend. 20 mei: FILMMIDDAG. Vertoond wordt de film "Songbus naar Triest". Aanvang 14.30 uur. Toegangsprijs f 0,75 per persoon. In de hoofdrollen Viva Bach, Claus Diederstadt, Cris Howland e.v.a. 21 mei: LOOP-INN. Praat- en dansavond. Aanvang 20.00 uur. 25 mei: Optreden van het (Akkordeon) Muziekgezelschap Harry van Wezel. Aanvang 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. Toegangsprijs f 0,75 per persoon. Kruisgebouw: Bachplein 588; telefoon 70 6177. Secretariaat: H. Brokerhof, Koekoekslaan 70; telefoon 70 08 56. Ledenadministratie: Th. van Deurzen, De La Marplein 2, telef. 70 9411. (Uitsluitend voor ledenadministratie). telefonisch bereikbaar maandag t/m vrijdag 8.00 - 8.30 uur. C. W. van Dalen, Albert van Raalteplein 48 tel. 71 03 59 A. van Dalen-Kroesbergen, Hargplein 2 tel. 70 15 49 M. J. C. Th. Gielen, Obrechtstraat 80 tel. 70 57 74 M. H. J. de Vette, Oostveenseweg 3, Schipluiden tel. 01738 - 8646 15/16 mei Zr. van Dalen 22/23 mei Zr. de Vette telefoon 71 03 59 telefoon 07138-8646 Opgave lidmaatschap. Stuur deze bon in een ongefrankeerde enveloppe aan Ik wens lid te worden van de Verg. voor Gezondheidszorg (v.h. Groene Kruis - Wit-Gele Kruis) tegen een jaarkontributie van f 27,00. Naam: Voor letters: Adres: teL:

Noorder Akkoorden | 1976 | | pagina 5