r lilt o Schaak- GR0EN00RD Vakantiezon Vreugdebron? Warm en zonnig, dat is echt va- kantieweer, waarbij je er op uit kunt trekken en kunt genieten van het buitengebeuren. Lekker warm weer is niet alleen fijn voor vakantiegangers, maar ook voor salmonellabacterien, die uw eten kunnen besmetten. Zij vermeerderen zich bij zomerse temperaturen vooral bij broeierig weer met een reuze vaart. Als u daar geen rekening mee houdt, hebt u een goede kans op een buikgriep, die uw vakantie en die van uw omgeving lelijk in de war kan schoppen. Met hoevelen ze ook zijn, u kunt. die baeterien niet zien. Eten dat besmet is met salmonellabacte rien, ziet er gewoon uit en het ruikt en smaakt goed. Salmonel labacterien zijn oa. dol op vlees, kip, melk, ijs, rauwe groente en water. Bescherm u zelf en anderen bij warm weer. met de volgende maatregelen: HYGIENE vermindert de kans dat voedsel wordt besmet met ziekteverwekkende baeterien. KOELEN maakt, dat de enkele baeterien, die vrijwel altijd aan- wezig zijn zich maar langzaam kunnen vermeerderen. VERHITTEN boven 80° C doodt veel salmonellabacterien. Kook, bak of braad uw eten goed door. In de praktijk komt dat neer op deze regels: - was uw handen goed met zeep na het gebruik van het toilet, voor u gaat koken en voor u gaat eten; droog ze af met een schone handdoek; - was groente en fruit in zuiver water. Bent u daar niet zexer van, was ze dan in water dat tenminste 10 minuten heeft gekookt. Fruit, dat daarvoor m aanmerking komt, kunt u beter schillen; - niet alle water is drinkwater In Franrijk b.v., staat corns "eau non potable" op water- pompen of bij kranen, ook in hotels. Dat water is geen drinkwater, dus ook niet ge- schikt voor het wassen van groente en fruit. Twijfelt u in het buitenland aan de kwali- teit van het drinkwater, drink dan, net als uw gastheren, het goedkope mineraalwater (met of zonder prik) - was keukengerei en vaatwerk af in heet sop, ook als u kam- peert, en spoel het niet in dat sprankelende beekje of heidere meertje, waarvan het water wel eens minder zuiver kan zijn dan zo op het eerste geneht lijkt; - gebruik schone handdoeken en laat geen vuile thee-, hand- en vaatdoeken slingeren. Spoel ze na gebruik in een scnoop sopje uit en droog ze vlug, liefst in de zon; - houd medevakantiegangers, die buikpijn en/of diarree heb- ben buiten de keuken. Laat ze hun handen veel en goed was sen, vooral na gebruik van het toilet; - bewaar etensresten in" de koei- kast, want baeterien vermeer deren zich bij lage tempera turen niet of nauwelijks. Hebt u geen koelkast, bewaar dan geen restjes. Een koeltas is g6en koelkast en kan er beslist niet voo- worden gebruikt; uw eten is betrouwbaar als u het snel aan de kook brengt (100° C) en het een kwartier laat doorkoken. Eet bij warm weer of in een warm klimaat geen rauw of half rauw vlees, dus geen tar- taar of biefstuk. De Zuid-euro- peanen doen dit van huis uit al niet Proef ook geen rauw gehakt en zorg voor heel schone han den als u gehakt aanmaakt; kook op warme dagen 's-avonds de melk door, of het nu losse dan wel verpakte melk uit een aangebroken ver- pakking is. Koel hem daarna zo snel mogelijk; - eet geen onverpakt ijs, dat u bij een karretje langs de weg koopt; de salmonellabacterien zijn er nog doller op dan u. En al vermeerderen deze bae terien zich bij de lage tempe- ratuur bijna niet, hun aantal kan zo al hoog genoeg zijn. Verpakt ijs en schepijs uit een schone, druk bezochte winkei leveren meestal geen bezwaar op; - neem geen vacuum verpakt vlees of vleeswaren mee op reis. Deze verpakking verlengt de houdbaarheid niet als hij niet koel wordt bewaard. Ongekoeld en in een warme omgeving zijn vacuum ver pakte vleeswaren zelfs minder lang houdbaar dan de datum op de verpakking aangeeft. Voedingsmiddelen in blik zijn wel houdbaar. vereniging Een mooi bedrag aan kopergeld werd er door onderstaande per- sonen in de afgelopen weken ge- spaard, waarvoor ik hen zeer dankbaar ben. N.N., Willem Pijperstraat 131 ct Mevr. G., Huize 'Frankeland' 150 ct N.N., Alb. v. Raalteplein 199 ct Mevr. H„ Bachplein 723 ct N.N., Molensingel 250 ct N.N., Sem Dresdenplein 1000 ct Mevr. K„ v. Beethoovenpl. 200 ct Mevr. L„ Bart Verhallenpl. 233 ct N.N., De La Marplein 450 ct N.N., Henr. Bosmansplein 221 ct 3557 ct Nogmaals alien heel hartelijk dank. Mevr. de Jager. 731161 Wie niet weet waar 'ie het beste en goedkoopste kan kopen, leest beslist geen NOORDER AKKDORDEN Foto wed strijd »Zuid-Holland 1976« PROFEX (Provinciale Foto Ex- positie), het samenwerkingsver- band van alle bij de Bond van Nederlandse Amateurfotografen Verenigingen (BNAFV) aange- sloten Zuidhollandse fotoclubs (70), organiseert met steun van het Anjerfonds in deze provincie voor de tweede maal een unieke rondreizende fototentoonstelling. Het doel van. deze tweejaarlijkse manifestatie is meer bekendheid te geven aan de amateurfotogra- fie en door middel van die foto- grafie belangstelling te wekken voor de landschappelijke en cul- turele waarden in de provincie ZUid-Holland. Aan deze tentoonstelling is een wedstrijd verbonden, waaraan iedere inwoner van Zuid-Holland kan meedoen. Men kan 4 zwart/wit foto's, 4 kleurenfoto's en 4 kleurenlia's inzenden met als onderwerp "Boerderijen in het Zuidholland se landschap". Leden van de BNAFV kunnen daarnaast ook vrij werk inzenden. De inzen- ding sluit op 1 September 1976. Een selectie van de beste inge- zonden foto's zal van 1 oktober 1976 tot en met 16 april 1977 te zien zijn in negen steden o.a. in: Rotterdam, Stadhuis, 23 oktober t/m 6 november 1976. Een folder met uitgebreide infor- matie en de wedstrijdvoorwaar- den kan men verkrijgen door een briefkaart te zenden aan de heer Busking, Zwanenlaan 25, 's-Gra- venhage. Bij de folder is tevens een inschrijvingsformulier ge- voegd. -o~~M A~G N E E T J E S ~o~- Te koop aangeboden: Bromfiets Mobylette. In z.g. staat, rijklaar. Koopje f 55,00. Telefoon 70 06 66. De opvoiging van Pastoor M. Wuijster Nu pastoor M. Wuijster, van de St. Martinus-parochie te Schie- dam-Groenoord, deze parochie heeft verlaten en zich heeft ge- vestigd in de gemeente Riet- molen, zult U zich terecht afvra- gen: "Hoe staat het nu met de opvoiging". Met het sterk terug lopen van het aantal priesters en het ver- grijzen van het priesterbestand, is het verre van eenvoudig ge- bleken in de opvoiging van pas toor Wuijster te voorzien. Natuurlijk de Bisschop kan een pastoor benoemen, door ergens anders een priester vandaan te halen. Dan was deze plaats im- mers bezet. De Bisschop wilde echter meer doen Enige maanden geleden liet de Provinciaal van de Paters Sale- sianen (Orde van Don Bosco) weten, dat deze congregatie in het bisdom Rotterdam met enige priesters de zorg voor een paro chie op zich wilde nemen. Men stelde echter voorwaarden. Het Kaski stelde een onderzoek in en bracht rapport uit. Twee parochies in het bisdom kwarften in aanmerking. De St. Martinus-parochie was e£n van die twee parochies. De Bisschop kwam z;elf met zijn benoemings-adviseur, naar Groenoord en met de benoe- mings-advies-commissie over deze zaken te praten. Als de voortekenen niet bedrie- gen maakt de St. Martinus-paro chie een goede kans. Als het doorgaat komen er waar- schijnlijk vijf priesters naar Groenoord. Van deze vijf kun nen er enkele ook - na overleg met de Deken en de Dekenale Adviesraad - dekenaal gaan werken. Uiteraard vraagt zo'n geheel nieuwe opzet tijd van voorberei- ding. Indien de Paters Salesianen besluiten voor de St. Martinus- parochie, dan zal de overneming over een jaar kunnen plaats- vinden. Voorlopig is Pater L. van der Vel- den, Saiesiaan, als pastoor be- noemd. Hij treedt 1 September 1976 in functie. Start 17 augustus. Dinsdagavond 17 augustus start het nieuwe seizoen van Schaak- vereniging Groenoord. In de ge- zellige zaal van boerderij Land- vreugd zal op deze avond club- kampioen Nol de Groot een si- multaanwedstrijd spelen. Ook nieuwe leden zijn hierbij van harte welkom. Aanvang uiterlijk 20.00 uur. Huishoudelijke competitie. Een week later - op 24 augustus - gaat de huishoudelijk competitie van start. Helaas zijn aan het eind van de vorige competitie nog niet alle beslissingen geval- len, zodat de eindstanden nog niet kunnen worden opgemaakt. De nog Van belang zijnde partij- en zullen in ieder geval voor 24-8 .worden uitgespeeld. Ook het komende seizoen wordt weer volgens het gebruikelijke zes om zes systeem gespeeld, wat wil zeggen: indeling op sterkte in groepen van 12, waarbij na een halve competitie de bovenste 6 promoveren. Nieuwe leden wor den aangeraden zich zo snel mo gelijk aan te melden, daar dan een zo passend mogelijke inde ling kan worden gemaakt. Algemene ledenvergadering. Op dinsdag 7 September zal de algemene ledenvergadering plaatsvinden. Evenals vorige ja- ren zal getracht worden e.e.a. in snel tempo te laten verlopen, zodat er nog voldoende tijd over is voor het schaken. Het bestuur rekent op een grote opkomst. AGENDA. Schaakvereniging Groenoord. Elke dinsdagavond in Boerderij Landvreugd, Sweelincksingel 7. Aanvang uiterlijk 20.00 uur. BOXTMA XT ELS Kollectie 1976. Slechts deze maand met 25% korting Nu korting pakken en eer ste keuze! Betaal pas a.s. winter - Schrift. garantie. Kredietservice mogelijk. Meest gesorteerde en con- currerende bontzaak: LA REINE, Jonker Fransstraat 75, R'dam-C., tel. 010 - 110 756 Reisgeld (ook benzine auto) bij koop terug Tot ziens Groofs Bloemencorso in Den Haag Op zaterdag 14 augustus a.s. zal in den Haag weer het traditio- nele bloemencorso worden ge- houden. Naar ons werd medege- deeld zal het dit jaar nog groot- ser zijn dan voorafgaande jaren. Het motto van de bloemencorso 1976 zal zijn "Muziek- en sprook- jessfeer in bloemenland". Buiten een groot aantal speciale praal- wagens wordt het corso door verschillende muziek- en majo- rettenshowcorpsen begeleid. Op dit moment is de route ons niet bekend. Wel weten we dat er een morgen- en middagroute zal zijn met Scheveningen als eindpunt. Sammy Davis jr. in Nederland De bekende Amerikaanse zanger- acteur Sammy Davis Jr. zal op zondagavond 12 September a.s. in ons land een concert geven. Voor het concert dat in het Am- sterdamse Concertgebouw zal worden gegeven, brengt Sammy een eigen orkest mee. a SJ -a s- O o H O) T3 n o o rembrandtlaan 71 schiedam telefoon (010) 26 43 74 Voor alles op foto- en filmgebied Telefonische Hulpdienst Waterweg-Noord Dag en nachf bereikbaar in geestelijke en sociale nood.

Noorder Akkoorden | 1976 | | pagina 9