RENIRjlE LEKKER voor tussendoor AUTORIJSCHOOL [TINEKE RENIRIE BACHPLEIN 269 RIJKS V.A.M.O.R. - M.I. SCHIEDAM Gediplomeerd instructrice TELEFOON 7142 58 Z PLANTEN vechten door Bruine plekken op de bladeren van kamerplanten is voor velen een bekend verschijnsel. Vaak zijn deze bruine plekken te wij- ten aan schimmelziekte. Nu is het al vervelend wanneer je een paar maanden bezig bent een "groen gordijn" te kweken en je een plant moet weggooien; echt bezwaarlijke gevolgen hebben deze ziekten echter in de land- bouw. De ervaring heeft geleerd dat schimmelziekten als meel- dauw, brand, schurft en roest de oogst van een bepaald gewas zelfs vrijwel volledig kunnen doen mislukken. Bij het ontwik- kelen van bestrijdingsmethoden tegen deze ziektes baseert men zich veelal op resultaten van wetenschappelijk onderzoek. Een recente ontdekking leert dat planten zichzelf uitstekend kun nen verdedigen tegen een groot aantal schimmels. Ze vormen daartoe bepaalde stoffen (fytoa- lexinen) die de groei van schim mels belemmeren. Misschien kunnen deze stoffen in de toe- komst van nut zijn als milieu- vriendelijke bestrijdingsmiddelen. Het feit dat iedere plant in zijn omgeving constant blootgesteld is aan miljoenen schimmelsporen (schimmelzaadjes) en eigenlijk toch maar vrij zelden een echte schimmelziekte oploopt heeft onderzoekers op het spoor van deze fytoalexinen gezet. Door dit onderzoek is men te we ten ge- komen dat veel planten bepaalde afweerstoffen produceren als re- actie op een beginnende infektie, die kan ontstaan na de landing van een met de wind meegevoer- de schimmelspore. Deze afweer stoffen zorgen ervoor dat de schimmel zich niet verder in de plant kan uitbreiden. Momenteel probeert de mens de schimmels vooral te bestrijden met kunstmatige sproeimiddelen. Dezebestrijding heeft het nadeel dat de schimmels al vlug besten- dig worden tegen deze chemica- lien (de z.g. resistentie)Boven- dien doden de meeste middelen niet alleen de schimmels, maar zijn ze ook schadelijk voor an- dere planten en dieren (soms ook voor de mens). Door onder- zeok aan het eigen afweersysteem van de plant hoopt men een be- strijdingsmethode te ontwikkelen die deze nadelen niet heeft. Bemoedigend hierbij is de re cente vondst dat afweerstoffen die door een bepaalde tabaks- plant worden afgescheiden, ge- bruikt kunnen worden om bonen en tarwe tegen de gevreesde - roestziekte te beschermen. MEXICANA Dat is de naam voor de nieuwe "Winterlook 1976/77". Uw gezicht voor deze winter is een make-up gei'nspireerd door de atmosfeer van het hedendaagse Mexico. Daniel Demanjean, visagist van Max Factor voelt in het huidige Mexico een definitief afscheid nemen van het heimwee naar vervlogen jaren, dat de laatste seizoenen heeft gekenmerkt. De winter '76/'77 zal een seizoen worden met een nieuw soort dis- tinctie. De vrouwen stellen het niet meer op prijs van zichzelf copieen te maken van de beauties uit de jaren 30 en 40, aldus Daniel. Het is nu tijd om vooruit te gaan denken en op een moder- ne manier de make-up van het gezicht aan te passen aan het enerverende leven van vandaag. Over trouwen gesproken Kinderen kunnen het soms zo "heerlijk" zeggen. Een bewijs daarvan vonden wij in het no- vembernummer van "B.P. 582", de schoolkrant van de Dr. v. d. Kuyschool aan het Bachplein. Tijdens een gesprek met de oud- ste kleuters over "trouwen" en "kinderen krijgen" kreeg het on- derwijzend personeel de volgen- de reacties: Raymond: Ik trouw niet, want dat is me veel te druk, al die mensen in de kerk. Edwin: Nee, ik trouw ook niet, want m'n broer wil dat ook niet. En als ik trouw zoek ik eerst een huis en dan een vrouw. Marco: Ja, hoor ik trouw wel, maar niet met een meisje, dat vind ik niet leuk. Ik trouw met m'n broer. Franklin: Ik wil trouwen met een meisje wat er heel lief uitziet. Ik koop dan een huis met een zol- der, want ik wil zeven kinderen. Anneth: Ik wil wel trouwen, want ik wil kinderen en als ik dan moet werken, leg ik ze op bed. Marco: Ik trouw met m'n buur- vrouw. Het geeft niet dat ze ouder is, want m'n vader is ook ouder dan m'n moeder. En ik ben verliefd op de buurvrouw. Wijkver. 'GR0EN00RD "SOOSAVOND" Nederlanders houden het meest vakantie in caravan Uit de resultaten van het vakan- tieonderzoek van het Centraal Bureau Statistiek is gebleken dat het aandeel van de caravan in de binnenlandse vakantie aan- zienlijk is gestegen. In de periode van 1972-1975 is dit gestegen van 20 tot 27°/o ofwel van 760.000 tot 1.080.000 vakanties (een periode van 5 dagen of langer). In 1975 vormden de caravan en vouwwagen 27%> het onderkomen voor de vakantie, evenveel als het zomerhuisje en de bungalow. Daarna volgen tent met 18%, hotel of pension 10%, boot 8%, kamphuis of kampeerboerderij 7% en appartementen of kamers met pension 3%. Minder inwoners voor Schiedam Het inwoneraantal van Schiedam blijft nog steeds dalen. Op 1 ok- tober j.l. telde onze stad in totaal 77.331 inwoners (39.190 mannen en 38.141 vrouwen). Dat is weer 99 inwoners minder dan op 1 Sep tember en 727 minder dan op 1 januari 1976. Eerste woningen in Almere toegewezen J In 1975 begon men aan de voor- bereidings-bouw van de nieuwe stad "Almere", zo'n 25 kilometer van Amsterdam. Uit alle delen van het land kwam een stroom van woning-aanvragen. Enkele dagen geleden heeft men de eerste 70 woningen toegewe- zen, waarbij in eerste instantie aandacht is geschonken aan het verzorgingselement. Derhalve heeft men 50% van de ter be- schikking zijnde woningen toe- gewezen aan personen, die be- trokken zijn bij de medische zorg maatschappelij ke dienstverlening onderwijs en dergelijke. De ove- rige huizen zijn bestemd voor ge- zinnen uit Amsterdam en het Gooi, alsmede voor een aantal aanvragers "van het eerste uur". GREEN RIVER JAZZ BAND IN SCHIEDAM Op uitnodiging van de Schiedam- se "The Riverside Jazz Club" komt de 'Green River Jazz Band' een avond naar Schiedam. Deze in 1963 opgerichte band, waarvan al enkele L.P.'s zijn ge- maakt en die indertijd een le prijs won op het Jazz concours in Loosdrecht geeft op 4 decem- ber a.s. een concert in zaal Tivoli Nieuwe Haven 237. Aanvang is om 21.00 uur; de toe- gang bedraagt f 6.00 p.p. (voor leden van de The Riverside Jazz Club is dit 4.00). VOOR WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN P. A. v.d. KRUIT Extra Koopavonden in Schiedam In verband met de St. Nieolaas zullen er in Schiedam een extra aantal koopavonden zijn en wel op maandag 29 november, dins- dag 30 november, woensdag 1 de cember, donderdag 2 december (is reeds koopavond) en vrijdag 3 december. De winkels in Schiedam zijn dan tot 21.00 uur 's-avonds geopend. Ook zullen i.v.m. de Kerstdagen de winkels langer geopend zijn n.l. op 21, 22 en 23 december a.s. We durven zelden te weigeren als ons iets lekkers wordt gepresen teerd, terwijl juist die kleine hapjes vaak vol calorieen zitten: in de vorm van veel suiker en vet! S3 sj 13 v-i o o JJt <u 13 SH O o 26 november a.s. met levende muziek. Entree GRATIS Aanvang 21.30 uur Boerderij „LANDVREUGD is he! voordellgsf en meest vertrouwde adres toch altijd Leliestraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 2644 32 Door onze telefoonbeantwoorder zijn wij steeds bereikbaar. ,/h G. J. J. PONjfe Gezelligheid houdt bij ons vaak in wat lekkers bij koffie, thee o£ borrel. Calorieen worden gul gepresenteerd in de vorm van koffie met gebak, thee met bonbons en noten en kaas bij de borrel. Het gevolg hiervan is: overgewicht. Per dag heeft een volwassene 2200 calorieen nodig. 200 calorieen daar van kunnen worden "besteed" aan "gezelligheid", maar wist u dat een handje pinda's al gauw 300 calorieen levert en een klein zakje chips 145 Een gebakje bij de koffie zorgt voor 280 calorieen en ££n stroopwafel staat voor 140 calorieen. U kunt deze lekker- nijen best vervangen door minder calo- rieenrijke heerlijkheden, die u echter zelf moet maken. Hieronder vindt u enkele recepten. kwarktaart (12 stukken) 10 blaadjes gelatine 20 g), 2 dl melk, 500 g magere kwark, 1 blikje mandarijntjes, sap van 1 citroen, 2 ba- nanen, 1 gote appel, 2 eetlepels bas- terdsuiker, 1 pak petit beurre. Maak van aluminiumfolie een vormpje van 15x15 cm met opstaande kanten van 3 cm op een blad of plank. Week de gelatine in ruim koud water. Verhit de melk en los hierin de gela tine op. Laat dit mengsel afkoelen. Roer de kwark los, meng daardoor de mandarijntjes, citroensap, de afgekoel- de melk en de geschilde en kleinge- sneden banaan en appel. Roer de sui ker erdoor, laat het mengsel op een koele plaats wat lobbig worden. Leg 12 biscuitjes op het folie en schep het kwarkmengsel erop. Dek het meng sel af met nog 12 biscuitjes en laat de taart stijf worden. Verdeel hem in 12 stukken en serveer ze bij de koffie. Een stuk levert 125 kcalorieen. Ali Babatoostjes 6 melbatoostjes, 75 g jonge Goudse kaas in plakjes, sesamzaad. Beleg de toostjes met evengrote plakjes kaas. Bestrooi ze met wat sesamzaad. Schuif ze op een rooster onder een hete grill 6£ hoog in een hete oven en laat de kaas smelten. Laat de toostjes afkoelen op het rooster en geef ze b.v. bij de thee. 1 toostje levert 55 kcalorieen. smorrebrod Neem hiervoor dun gesneden (bruin)- brood (Brood van een dag oud is ge- makkelijker dun te snijden dan vers brood). Snijd de^donkere korsten van het brood en beleg het. Snijd de sneden brood scheef door en versier de bovenkant. Enkele tips voor smorrebrod zijn: bruinbrood, dun besmeerd met mos- terd, belegd met gekookte ossetong en 3 mandarijntjes uit blik. 1 sandwich levert 60 calorieen. bruinbrood, dun besmeerd met boter of margarine, belegd met jonge Edammer kaas en kleingesneden bleekselderie of venkelknol. 1 sandwich levert 75 kcalorieen. wittebrood, dun besmeerd met boter of margarine en belegd met bieten salade gegarneerd met l/4 schijf sinaasappel en een ring ui. 1 sandwich levert 65 kcalorieen. roggebrood, besmeerd met magere smeerkaas en gegarneerd met 3 plak jes gevulde olijf. 1 sandwich levert 60 kcalorieen. wittebrood, dun besmeerd met boter of margarine en belegd met runder- rookvlees en een schijf appel (be- sprenkeld met citroensap). 1 sandwich levert 60 kcalorieen. Smorrebrod kunt u geven bij de thee, op een cocktailpartijtje of als lichte lunch. champignons 4 la Greque (voor 4 personen). 1 dl kippebouillon, l/2 glas witte wijw, 2 eetlepels (olijf)olie, sap van l/2 ci troen, 1 teentje knoflook, tijm, 5 peperkorrels, 400 g kleine champig nons, zout, letlepel aardappelmeel. Breng de kippebouillon, witte wijn, olie, citroensap, fijngehakte knoflook, tijm en peperkorrels aan de kook. Kook het geheel 20 minuten door. Zeef de bouillon. Maak de champig nons schoon door een plakje van het steeltje te snijden en ze te wassen. Doe ze bij de bouillon en kook ze 3 minuten. Bind het vocht met aangemengd aard appelmeel en maak het op smaak met zout; laat het geheel afkoelen. Laat het geheel zeker 1 uur doortrek- ken in de koelkast. Geef de champignons met een beetje vocht, met prikkers als hapje bij de borrel. Gebru'ik het overgebleven vocht in groentesoep. Dit recept levert 90 kcalorieen per persoon. mosseldip (4 personen) 1 potje mosselen in het zuur, 4 eet lepels magere slasaus, 1 eetlepel toma- tenketchup, y2 teentje knoflook, peter- selie, selderie, peper, zout. Laat de mosselen uitlekken. Maak een saus van de slasaus, tomatenketchup, 4 eetlepels mosselvocht, kleingehakte knoflook, veel kleingesneden peterselie en selderie. Maak de saus op smaak met peper en zout. Geef de saus als dipsaus bij de mosse len tijdens het borreluurtje. Dit recept levert 80 kcalorieen per persoon. -

Noorder Akkoorden | 1976 | | pagina 11