<&8oot uoinidefiuaioll INGEZONDEN CKevstbal - BOEKEWWIEUWS - EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN Pak ook eens uit voor mensen in nood! Het zijn niet de vrolijkste be- richten die vandaag de dag de voorpagina's van onze kranten sieren. En of we nu op hei punt staan van het familiefeest bij uitstek, Sint Nicolaas, de narig- heid in de wereld worat daar helaas niet minder op. En mis- schien is het juist wel goed dat we in deze tijd van uitpakken er weer eens even heel duidelijk aan worden herinnerd dat wij zeer bevoorrecht zijn. Goed, we hebben het met z'n alien wat minder en wat moeilijker dan enkele jaren geleden, we moeten wat meer op de kleintjes letten. Maar in vergelijking met miljoe- nen en miljoenen mensen in deze wereld bent u waarschijn- lijk onvoorstelbaar rijk. NIETS, HELEMAAL NIETS. Geen dak boven je hoofd, stelt u zich dat eens voor. Geen huis, geen flat, geen kamer, helemaal niets. En ook geen familie waar je wel onderdak kunt vinden. Niemand Het is moeilijk om u zelf in zo'n situatie in te denken. Niets te eten, of een heel klein beetje, net genoeg om een zekere dood tegemoet te gaan Tegen dit dekor vieren wij ook dit jaar Sint Nicolaas. We moeten zonder vals senti ment deze verschrikkelijke waar- heid onder ogen zien: ruim 250 miljoen mensen, volwassenen en kinderen, lijden honger of zijn het slachtoffer van oorlog, aard- bevingen, overstromingen en droogte. Leest u deze laatste zin nog eens over en probeer het tot u door te laten dringen wat dat precies betekent. 250 Miljoen Misschien lukt het u gemakke- lijker om u voor te stellen dat er drie mensen uit uw buurt langs de weg zouden zitten. Met nau- welijks kleren aan hun lijf. Verkouden, rillerig, zonder een hap te eten. En niet eens familie waar ze aan zouden kunnen kloppen. Wat zou u doen Een homp brood gaan brengen Ze gauw bij u binnen halen of gewoon laten sterven VERRASSING. Het is bijna Sint Nicolaas. Als er een stichting uw geld hard nodig heeft dan is het wel Mensen in Nood. Denk daar eens aan als u deze of komende week uw in- kopen gaat doen. Stel uw hart en uw portemonnee eens open voor Mensen in Nood in Den Bosch. Het gironummer is 1111 222. Op het strookje graag vermelden "Pak ook eens uit". Heeft U de advertenties op de andere pagina's I al gezien het is de moeite waard! g Hef wonder van de taal der dieren "Van dier tot dier": een nieuw boek van Prof. Stolk. "Van dier tot dier" is de titiel van een nieuw boek dat Prof. Dr Anthonie Stolk heeft geschreven op initiatief van de AMRO bank. In 120 pagina's wordt een boeiend boek opengedaan over het wonder van de communicatie in de dierenwereld. Zestig kleurenfoto's en een serie pentekeningen van Peter van Straaten (bekend van de strip Vader Zoon), brengen de taal der dieren fraai in beeld. Prof. Dr Stolk laat de lezer zich realiseren dat de mens niet het enige levende wezen is dat zo vindingrijk is op het gebied van communicatie. Aan de hand van talrijke ver- bazingwekkende voorbeelden wordt dit duidelijk gemaakt: de dierenwereld telt vele voortreffe- lijke en ingenieuze communica tie- en informatiesystemen die ons menselijke bevattingsvermo- gen welhaast te boven gaan. Dieren blijken niet alleen con tact te kunnen maken via gelui- den, maar ook via geuren, kleu- ren, gebaren, lichtstralen en stroomstoten. Beestachtig goed is in dit verband geen onterechte kreet Bepaalde vogels, die uiterlijk pre cies op elkaar lijken, kan men volgens Prof. Stolk eigenlijk beter "herkennen" aan hun zang dan aan hun verenkleed. Elke soort heeft namelijk zijn eigen taal, oftewel: elk vogeltje zingt zoals het is gebekt. De geluiden- taal komt overigens lang niet altijd uit de bek. Er zijn vogels die op een heel andere manier geluidsignalen voortbrengen. Wist u bijvoorbeeld dat een wa- tersnip kan "blaten" met zijn staartveren? En dat de "sjirp- communicatie" van sprinkhanen zo interessant is voor de verbm- dingssystenmen van de mens dat deze "taal" momenteel door tal- loze experts in de hele wereld wordt bestudeerd? VELE TALEN. Naast een "geluidentaal" kennen dieren ook vele andere "talen". Dat honden met hun geurentaal hun gebied markeren zal u ver- moedelijk wel bekend zijn. Maar dat nijlpaarden hetzelfde doen met vloeibare mest is waarschijn- lijk een - pikant - nieuwtje. Geurencommunicatie kan bij sommige dieren over zo grote af- stand plaatsvinden, dat ze vol gens Prof. Stolk lijkt op draad- loze telegrafie, maar dan op che- mische basis. En wat te zeggen van de "licht- taal" van diepzeevissen? Volgens de auteur is het niet uit- gesloten dat er door sommige vissen gebruik wordt gemaakt van een soort signaalcode, zoals mensen die bij seinlampen ken nen, een soort morsetaal in de dierenwereld dus. De lezer valt in "Van dier tot dier" van de ene verbazing in de andere. Voor veel natuurliefheb- bers zal het nieuwe boek een ge- weldig stuk extra-dimensie be- tekenen. "Het observeren van de communicatiemiddelen bij dieren draagt bij tot de verrijking van ons leven", stelt Artis-directeur Dr B. M. Lensink in zijn voor- woord dan ook terecht. "Van dier tot dier" is, zo lang de voorraad strekt, voor 10,00 ver- krijgbaar voor alle spaarders bij de AMRO kantoren. Nieuwe spaarders ontvangen daarnaast f 7,50 premie op hun rekening. (Overigens: Een "best" cadeau voor de a.s. St. Nicolaas). Ongenoegen in Obrechtstraat. Gaarne zagen wij het onder- staande in Uw blad vermeld, en hiervoor onze dank! Bij de veranderingen bij ons in de omgeving van bestrating enz. zijn de bewoners van de Obrecht straat zeker 30% in him woon- genoegen achteruit gegaan. Men heeft bij het maken van in- steek parkeerplaatsen achter onze woningen geen rekening gehouden, dat deze gemaakt zijn vlak onder onze slaapkamers. Het is nu zo; als men wil gaan slapen dan kan men dit bijna wel vergeten als veel auto's on der het slaapkamerraam door gaan rijden. De parkeerplaatsen zijn zodanig gemaakt dat men zowel bij het in of uitrijden men verplicht is om met de auto te gaan steken. Des morgens als er mensen naar hun werk moeten, dan is het in- stappen geblazen, de deuren wor den dicht geklapt, de auto, al of niet vlug startend is geen prettig gehoor. Dan gas geven, achteruit rijden, opnieuw gas geven en dan onder je slaapkamer door rijdend. Dan is men wel wakker of je wilt of niet. Vooral als men door ven- tilatie het slaapkamerraam wat open heeft staan. Persoonlijk had ik in deze nieu we situatie mijn woning 13 jaar geleden nooit betrokken. M.i.z. hebben wij recht op een gelijkwaardige toestand als waarin wij voor die verandering bezaten. Er is nog ruimte genoeg achter onze woningen, en er kan nog veranderingen1 plaats vinden. Omdat wij als le blok gereed zijnde met bovengenoemde klachten reeds geconfronteerd zijn, heb ik persoonlijk onze bouwvereniging "Onze Woning" in een brief daarop geattendeerd en er voor er nog aan de 2 an- deren blokken begonnen werd misschien nog verandering m ge- bracht kon worden, met alle kost besparing van dien. In het schrijven aan ons bestuur van "Onze Woning" heb ik ge- vraagd om de belangen van hun leden te willen behartigen, en of zij bereid waren om met de be- voegde instanties willen gaan praten. Ook heb ik gevraagd indien ver andering niet wil of kan aan- brengen aan onze toestand, en aangezien het woongenoegen zc- danig is gedaald, dan maar een voorstel te doen om de huur met minstens 25% te verlagen. Omdat de huur en de toestand van nu niet in overeenstemming is zoals hij geweest is. Op mijn schrijven van 31 oktober nog geen antwoord ontvangen, of moeten wij soms persoonlijk gaan praten met de bevoegde wethouder? Hopende dat U het 6en en ander heeft kunnen volgen, U bij voor- baat dankend, verblijf ik hoogachtend, H.L. Naschrift Redaktie: Wij hebben Uw klachten eens voorgelegd aan de Stichting Sa- menw. Schiedamse Woningcor- poraties. Die deelt ons het vol- gende commentaar mede: A) Voor de wijzigingen in de aanleg is, via de Stichting Sa- menlevingsopbouw, voor alle be woners twee maal een bespre- king georganiseerd in Boerderij Landvreugd. Op deze bijeen- komsten konden alle kritiek en suggesties op tafel worden gelegd Tevens heeft de Gemeente huis aan huis het ontwerpplan laten bezorgen dat als praatpapier diende op eerder genoemde bij- eenkomsten. Indien een bewoner van deze ge- legenheid geen gebruik heeft ge maakt mist hij o.i. nu elke grond voor kritiek. Hieruit blijkt nogmaals dat men gebruik dient te maken van de mogelijkheid van "inspraak". Indien men dit achterwege laat en een situatie ontstaat waarmee men het niet eens is, dan be- treuren wij dit ten zeerste en zal men hand in eigen boezem moe ten steken. De verantwoordelijkheid in deze ligt duidelijk bij de huurder en niet bij de verhuurder. B) Gezien zijn brief op 31 okto ber 1976 verzonden is aan het bestuur van "Onze Woning" en dit bestuur eerst op 11 november vergaderde is de opmerking van geen antwoord krijgen wel erg voorbarig. Voor alles op foto- en filmgebied Nieuwe HART-L.P. Op 11 november j.l. heeft U via de televisie de introduktie van de nieuwe "Hart-L.P." kunnen zien. Supertone Holland heeft een 12- tal hartsongs bijeengebracht op een unieke langspeelplaat "Met heel ons hart". Hieraan hebben meegewerkt Willeke en Willy Alberti, Bolland Bolland, Gebr. Brouwer, Mar- tine Bijl, Jules de Corte, Ben Cramer, Dutch Swing College Band, Oscar Harris, Rosie An dres, Lee Towers en de Tumble- tweeds. Van ledere verkochte plaat gaat vijf gulden naar de Nederlandse Hartstichting. De prijs van de plaat is uniek: slechts f 15.00. Stuur een briefje naar Nederlandse Hartstichting, Antwoordnummer 300 te Soester- berg (dus geen postzegel en U ontvangt de plaat - met een giro- kaart - thuis. Een zeer goede plaat, een zeer goed doel. Officiele opening Arbeidsbureau De Minister van Sociale Zaken, Drs. J. Boersma zal op 6 decem- ber a.s. de officiele opening ver- richten van het al enkele weken in gebruik zijnde Arbeidsbureau in Groenoord. De opening zal om 14.30 uur in het gebouw aan de Valeriusstraat geschieden. Wijkver. flGroenoord" e.o. op 18 december a.s. in Boerderij "LANDVREUGD Sweelincksingel. Aanvang 21.00 uur. - Entree f 4.50 per persoon. Kaarten (vanaf 26 november) verkrijgbaar bij: Boerderij "Landvreugd"en Mevr. R. Immerzeel, Dirk Schaferplein 88. Dr. W'baufplein 15 - Telofoon 70 69 05 rembrandtlaan 71 schiedam telefoon (010) 26 43 74

Noorder Akkoorden | 1976 | | pagina 3