HELM na ongeval altijd vervangen Flintstone-wagens WEG van de weg Pak ook eens uit voor Mensen in Nood Voor de vrouw GRATIS KIP NEDERLANDS IDEE: Nog geen Sint-Nicolaas kado's in huis? WAKKER WORDEN! Noorder Akkoorden lezen "Een valhelm moet je na een ongeval altijd vervangen". Dat is het dringende advies dat de heer H. Hussem, hoofd van de afdeling Technische Zaken van Veilig Verkeer Nederland, telkens en onver- moeibaar geeft aan iedereen die het maar horen wil. Want hij weet maar al te goed dat de Nederlandse bromfietser, die sinds 1 februari 1975 verplicht de valhelm moet dragen, niet graag geld uitgeeft om een artikel te vervangen waar uiterlijk niets mee aan de hand lijkt. "Vaak is het ook onwetendheid van de mensen", aldus de heer Hus sem. "Maar het is een vaststaand feit, dat er binnenin de valhelm na een ongeval het nodige in de samenstelling is veranderd.En een van buiten onbeschadigd lijkende helm met zwakke plekken aan de binnenzijde biedt toch geen optimale beveiliging". Corresp. ailres Wijkver. Groenoord: Postbus 410. Schiedam Betalingen en contributies Wijkver.: i.50 per kwartaal, 18.00 per jaar, tm.v. Penningmeester Wijkvereniging Groenoord. Giro 26 75 85, Schiedam. Telefoou 70 10 65. Het verhaal dat een valheim na een ongeval altijd vervangen moet worden kan al gauw worden uitgelegd als een verkooppraatje van een vindingrijke helmfabri- kant. Maar niets is minder waar. LUCHTKUSSEN. Een helm bestaat uit een aantal onderdelen, waarvan de buiten- schaal en de binnen- of demp- schaal de belangrijkste zijn. Zijn levensreddende eigenschap- pen ontleent de helm aan die buiten- en binnenschaal. De buitenschaal bestaat meestal uit een kunststof, terwijl de bin nenschaal veelal is vervaardigd van styropor of polystireen. Dit laatste materiaal bestaat uit aaneengesmolten - met lucht gevulde - korrels. De hoeveelheid korrels per kubieke centimeter bepaalt de schokdempende eigen- schappen, evenals de grootte van iedere korrel afzonderlijk. Hoe meer korrels van zo klein moge- lijke afmeting per kubieke centi meter, des te groter de schok dempende werking. Iedere korrel bevat dus in feite een bolletje lucht. De vele korrels, waaruit de bin nenschaal is samengesteld, vor- men uiteindelijk een stevig luchtkusSen. leder luchtbolletje is echter vei lig omgeven door het polystireen en komt eerst vrij als op het ma teriaal een grote druk wordt uit- geoefend. Door deze druk zullen de luchtbolletjes zodanig onder spanning worden gezet, dat de korrel openbarst en de lucht kan ontsnappen, tegelijkertijd een grote hoeveelheid energie ver- nietigend. GROTE DRUK. De vraag wat er nu precies bij een ongeval gebeurt is nu ge- makkelijk te beantwoorden. Door van buiten komende kracht (botsing) wordt op de buiten schaal grote druk ultgeoefend. De buitenschaal is wel zo stevig dat die deze botskracht aankan. De helmschaal wordt ingedrukt, zodat de kracht op de binnen schaal wordt overgebracht. De kans dat van buitenaf scher- pe uitsteeksels op het schedeldak komen is daarmee dus geweken. Maar de energie, die door de botsing is ontstaan is daarmee nog niet verdwenen. Zonder de binnenschaal zal deze energie zich voortplanten in de schedeh met alle gevolgen van dien. De taak van de binnen schaal is nu deze botsenergie te vernietigen. Op de plek van het botscontact worden de luchtbolletjts met ge- weld naar buiten geperst, waar- door stuk voor stuk de polysti- reenkorreltjes openbarsten. Op de schedel worden gelukkig nog slechts sterk gedempte tril- lingen overgebracht. "GEEN BARST". De buitenschaal springt na een ongeval direct weer terug in de oorspronkelijke stand, zonder vaak noemenswaardige sporen achter te laten. Van buitenaf ziet men dus letterlijk "geen barst" van de gevolgen van het ongeluk voor de helm. Vandaar dat de bromfietser dan ook geneigd is te denken dat 6f de helm nog ge- heel betrouwbaar is of dat de val wel is meegevallen. Maar de praktijk leert dat in de meeste gevallen het tegendeel waar is: de binnenschaal heeft een flinke portie energie vernie- tigd en op de plek van de botsing zullen de meeste luchtbolletjes verdwenen zijn. Dit mag U niet missen Zie pagina elders in dit blad mil .mini, wiiil'"j Mensen in Nood, 's-Hertogenbosch. instrijkrand brengt fleur aan oude lakens GOUDA. - Je maakt het strijk ijzer heet, legt het fleurig rand- motief op de vlakke stof, drukt het strijkijzer een paar seconden op het motief, haalt het schut- blad eraf en witte lakens en slopen, die misschien jaren niet meer gebruikt zijn, worden met veel plezier weer deel van de wekelijkse was. De wasechte in strijkrand, een idee van het on- dernemende echtpaar Yvonne en Andrew Gall uit Gouda doet deze maand zijn intrede in vrij wel alle fournituren zaken en fournitu- ren-afdelingen in Nederland. Boerenbont, aardbeien, Finse motiefjes, speelgoed autootjes, klimopblaadjes, U kunt er meters lange successen mee boeken. Wat niets anders was dan effen, witte of pastelkleurige stof krijgt nu leven door de fleurige motie- ven die U erop strijkt. Andrew Gall was al enkele jaren bezig met het ontwikkelen van wasechte instrijkemblemen, die bv. als rugnummer op sportshirts of als embleem op bedrijfskleding blijvend worden aangebracht. Omdat het strijkijzer van zijn vrouw Yvonne ermee gemoeid was kwamen zij beiden op het idee om naast de rugnummers en emblemen ook randdessins in meerdere kleuren te ontwerpen. Het succes was overweldigend. Juist in Nederland, waar elk hu- welijk begon met een goed ge vulde linnenkast, maar nu kleur en fleur de mode is, blazen de in- strijkranden witte lakens en slo pen, damast tafellakens, maar ook kleding, shirts, ondergoed tot zelfs gordijnen toe nieuw leven in. De kleurrijke wasechte instrijk rand dringt in de stof en geeft het effekt alsof het gedrukt is. De winkelprijs per pakje van vijf meter bedraagt ongeveer zeven gulden. Niet alleen in Nederland bestaat belangstelling voor de vondst van Yvonne en Andrew, ook in Engeland, BelgiS, Duits- land en Oostenrijk doet deze maanden de Nederlandse instrijk rand zijn intrede. Het echtpaar Gall blijft kalm onder het succes van hun idee: "We zijn blij, dat we mensen kunnen inspireren om met wat ze niet meer gebruiken toch weer wat te doen." Voor nadere informatie: Yvonne Andrew Gall. Telefoon (0820) 11225. Mocht U nog geen St. Nicolaas- inkopen hebben gedaan of bent U wajt vergeten, geen nood er zijn extra koopavonden voor. Vanavond en 2 en 3 december a.s. kunt U bij de Schiedamse winkeliers nog tot 21.00 uur te- j-echt. Op 5 december zullen de winkels over het algemeen om 16.00 uur gesloten zijn. In samenwerking met de Cen- trale Politie Verkeerscommissie en de Verkeerscommissie Open- baar Ministerie heeft Veilig Ver keer Nederland in de lente van dit jaar de actie "Laat 'm na- kijken" gehouden. In het kader van deze actie werd de auto mo- bilist er nog eens extra op ge- attendeerd dat regelmatig onder- houd van zijn auto in het belang is van zijn en van andermans veiligheid. De politie hield verscherpt toe- zicht op de technische staat van auto's. Dat er nogal wat kneusjes rondrijden, bewijzen de result a- ten van de verkeerscontroles. Zo maakte de Amsterdamse poli tie op een dag 98 keer proces- verbaal op wegens technische ge- breken. In totaal werden 71 auto's onder- zocht. Twaalf werden als "wrak" afgekeurd. Zeventien bestuurders moesten hun kentekenbewijzen inleveren met de mededeling dat ze die pas terug kregen wanneer hun wagens waren gerepareerd. Van de zeventien auto's die op een dag in een uur tijd op een post in Utrecht op hun techni sche staat werden gecontroleerd, werden er maar liefst vler van de weg gehaald "We leven kennelijk nog steeds in het Stenen Tijdperk, gelet op het aantal "Flintstone-wagens" dat op de weg wordt aangetrof- fen". Een rake opmerking van een politieman, die - om zijn woorden kracht bij te zetten - een verzameling foto's voor de dag haalt van een serie krikke- mikkige auto's, die "bij ongeluk- ken op autosnelwegen waren be- trokken of uit het verkeer wer den genomen voordat er brokken van kwamen Het "dagboek" waarin die gebrekkige auto's in woord-en-beeld staan omschre- ven, laat zich lezen als een boei- ende maar tegelijkertijd ook trieste roman LOSSE BODEM. Een greep uit de gevallen waar- mee de politie te maken kreeg: Op het natte wegdek slipt een auto. Er zitten drie spekgladde banden om. De bestuurder komt er met lichte verwondingen af. In de wagen hangt een advies- briefje van de garage waarop staat dat de banden hoognodig aan vervanging toe zijn Het verloofde paar heeft 150 gulden neergeteld voor het wa- gentje waarmee het tijdens de vakantie kris-kras door Neder land tuft. De politie maakt een einde aan het plezier als blijkt dat de carrosserie oud en der dagen zat is: de bodem ligt zelfs helemaal los RIJDENDE DOODKIST. Bij een personenauto wordt na een botsing geconstateerd dat het kokerbalkchassis bij de voorveren aan beide zijden is doorgeroest. Aan de rechterkant is dit chassis met touw bij elkaar gebonden. Door het gebroken chassis aan de voorzijde gaat als met de wa gen wordt geremd de vooras enigszins kantelen, waardoor stuurstang en stuurwiel twee tot drie cm naar beneden worden getrokken. De bestuurder die het vehikel een maand tevoren heeft gekocht, verklaart: "Bij de aan- schaf zag het er van buiten nog netjes uit, zodat ik het niet nodig vond de zaak aan de onderkant te gekijken." Het valt hem danig tegen dat zijn rijdende doodkist in beslag wordt genomen EERSTE RIT. Aan het verkeer onttrokken: een auto waarvan een der wielen niet wordt afgeremd omdat de lekkende remleiding is dichtge- knepen. Verder: geen handrem, geen claxon, kapotte uitlaat en doorgeroest chassis Plotseling raakt van een per sonenauto de onderste stuurge- wrichtskogel los waardoor het rechter voorwiel dwarsslaat. De van overwerk-geld gekochte wa gen, waarmee de eerste rit wordt gemaakt, komt tijdens duisternis midden op de rijbaan tot stil- stand. Man, vrouw en kinderen springen eruit. Nauwelijks heb ben ze zich op de vluchtstrook in veiligheid gesteld of een achter- ligger botst tegen de gestrande wagen REGELMATIG ONDERHOUD. Een "slopertje" wordt de auto waarvan de wieldraagarm links- achter uit de carrosserie is ge- scheurd en de zuigerpen van een der schokbrekers is afgebroken. De linker voorband is zo glad als een perzik. Wijze les die uit deze aan de praktijk ontleende geval len kan worden getrokken: "Laat 'm nakijken" uw auto. Dat betekent regelmatig onder- houd. En wie een tweedehands- wagen wil aanschaffen doet er uitermate verstandig aan voor de aankoop de auto een deugdelijke keuring te laten ondergaan Dat kan een hoop ellende be- sparen

Noorder Akkoorden | 1976 | | pagina 13