De Sint kwam zich zelf tegen. RENIRIE AUTORIJSCHOOL TINEKE RENIRIE Z Zie de maan schijnt door de bomen De dagen verstreken en vader en moeder waren het eigenlijk er nog niet over eens of ze nog wel voor een Sinterklaas moesten zorgen. Alles is zo duur. En uit sommige opmerkingen van de kinderen konden ze toch al iets van een aankomende twijfel op- maken aangaande het werkelijk bestaan van de goedheilig-man. Komt-ie wel, komt-ie niet. De ene dag was het zeg man, laten we er maar van af zien, later was het weer, zeg, vrouw, we moesten het toch maar doen Maar juist op een avond als ook bij vader en moeder het niet helemaal zo duidelijk meer was of de Sint nu wel of niet moest komen, kwam oom Frans aan- wippen. De kinderen waren dol op hem. en oom Frans was niet minder dol op de kinderen, want hij, oom Frans, moest het zonder nakomeLingschap stellen. Waar zou je nu op zo'n avond vlak voor de 5e december anders over spreken dan over dat heerlijke avondje, als de maan door de bomen schijnt, en ook de tocht van Sint Nicolaas op zaterdag 4 december in Groenoord staat te gebeuren. Oom Frans informeert heel tactisch naar de plannen van vader en moeder. Die zijn nu net in de fase aan- geland, van, neen toch maar nietdit jaar. Dat wist oom Frans dan tenmin- ste. Want onze oom Frans, was een grote kindervriend en hij kende zijn pappenheimers heel goed. Hij wist wel, dat, al was er dan enige twijfelals de Sint in al zijn pracht en statie door de straten rijdt en talrijke zwar- te Pieten pepernoten strooien dat er dan toch weer iets warm gaat worden in de hartjes van de kin deren vooral ook, als de Sint dan straks de kinderen komt be- zoeken, vergezeld van zijn trou- we Pieterbaas, dan valt alle twij fel weg. Oom Frans berinnerde zich zijn eigen jeugd en wist dat hij op die ogenblikken toch wel iets van spanning voelde. En als dan de cadeautjes kwamen, ja, dan gelooft ieder kind toch wel weer aan de goedheid van Sint Nicolaas. Oom Frans wist nu ge- noeg Sint zou komen dat moest hij doen voor Jantje en Pietje en Marietje, en toch ook een beetje voor Vader en Moeder Oom Frans stapt weer op. Vader en Moeder blijven achter de kinderen zijn al naar bed en waar zullen ze het nu eens over hebben? U raadt het al, over Sint Nicolaas die dan toch maar moet komen Hier wordt de ontkno- ping van ons verhaal al duidelijk Het is 5 december spanning in het huis van vader, moeder, Jantje, Pietje en Marietje. Op eens een gestommel op de galerij een druk gepraat een lawaai een gebel alsof er brand is. Daar gaat even een schok door de afwachtende kin- derschaar. Maar wat is datjuist als Vader, zo heel onschuldig zegt: wie belt daar nu zo hard, wie zal dat nu zijn, en de deur open- doet om het vertrouwde bezoek binnen te laten, komt om de hoek van de galerij een volgende stoet ook een Sint met zwarte Piet en oom Frans en Tante Lies. Beiden, oom en tante, verheugen zich op de blijde en stralende gezichten van de kinderen als de pakjes worden uitgedeeld. Vader schrikt zich lam 2 Sin- terklazen, 2 zwarte Pieten en daar Oom Frans en Tante Lies en hij begrijpt wat er aan de hand is. Het is me een opstop- ping van belang aan de deur van ons Groenoord's gezinnetje. Vader houdt de kinderen binnen en probeert tot een overeenstem- ming te komen. Een Sint is ge- noeg vindt hij, bovendien is het voor het aan twijfel-onderhevige geloof van de kinderen ook beter als ze maar de ene Sint zien. Oom Frans weet wat hij doen moet. Uit hoofde van zijn werk en ook door zijn belangstelling voor andere mensen komt hij hier en daar en overal in de wijk. Hij maakt een afspraakje met de door hem bestelde Sint en vraagt hem of hij naar een an- der adres wil gaan. Hij weet ze- ker dat Sint Nicolaas daar heel welkom is, omdat daar de Sint zeker niet kan komen dit jaar In de kortst-mogelijke tijd wor den cadeautjes en lekkernijen gesplitst en daar vertrekt de an dere Sint naar het andere adres. Inmiddels was het op de galerij een gezellige drukte geworden en de kinderen hebben nooit ge- weten waarom het zo lang duur- de voordat Sint Nicolaas binnen kwam. De twee Sinterklazen heb ben elkander niet als concurren- ten gezien, maar als mede-wer- kers voor een goed doel. Kinderen blij te maken. BACHPLEIN 269 RIJKS V.A.M.O.R. - M.I. SCHIEDAM Gediplomeerd instructrice TELEFOON 7142 58 Schoonheids- verzorging al heel oud Zolang er vrouwen bestaan. zo- lang is er al sprake van schoon- heidsverzorging. Schoonheidsverzorging is dus een oeroude behoefte, zo oud als de mensheid zelf. U weet dat holbewoonsters al kammen maakten uit bot. Dat eist bepaald geen geringe inspanning en toch getroostte men zich om die voorwerpen te makgn die uitsluitend diende voor de schoonheidsverzorging. De opgravingen van antieke ste- den hebben aan het licht ge- bracht dat in urnen en kruiken schoonheidsmiddelen bewaard werden die moesten dienen tot meerdere glorie van de vrouw. En wij mogen aannemen dat "De" Griekse vrouw uit de klas- sieke tijd een mooie vrouw was, die wist hoe zij dat lang kon blijven. Wij kunnen op schilde- ringen zien hoe de meisjes sport beoefenden, bad en en zwommen en zich met olie masseerden. Versfandig rijden in de regen Ook als het hard regent zijn er nog veel automobilisten die hun medeweggebruikers met grote snelheid in een gordijn van water passeren. Levensgevaarlijk, want zij beseffen blijkbaar niet dat ze elk moment geconfronteerd kun nen worden met "aquaplaning". Dat betekent dat de wagen door de snelheid op het laagje water gaat drijven, waardoor de auto- mobilist de controle over het stuur verliest en de wagen zijn eigen koers volgt. Aquaplaning heeft twee oorza- ken. Ten eerste door een te hoge snelheid waardoor de wagen zich als een waterskier gaat gedragen en ten tweede door banden met onvoldoende profieldiepte. De loopvlakgroeven van de band dienen eigenlijk als afvoergoten. Als die goten niet diep genoeg meer zijn kan het water niet snel genoeg worden verwerkt en hoopt zich dan als het ware voor de band op. De bandenfabrikanten besteden erg veel onderzoek aan aquapla ning met uitgekiende profielont- werpen voor een zo effectief mo- gelijk waterafvoervermogen van hun produkt. Goodyear doet dit in Luxemburg bijvoorbeeld met een speciale glasplaat in het weg- dek van het eigen testcircuit. Daaronder bevindt zich een labo- ratorium met high-speed film- apparatuur waarmee het water afvoervermogen van banden bij verschillende snelheden kan wor den geregistreerd voor nader onderzoek. De technici wijzen er echter met nadruk op dat de automobilist zelf verantwoordeiijk is voor vei- lig rijden tijdens regenval. Banden waarvan de profieldiepte minder dan 2 mm bedraagt, zijn op een nat wegdek al flink ge- vaarlijk vooral als dit gepaard gaat met hoge snelheden. Hun advies is dan ook om in het herfstseizoen te zorgen voor goe- de banden en onder natte om- standigheden snelheid te mati- gen. Zodra de automobilist merkt dat er sprake is van aquaplaning moet hij onmiddbllijk het gas- pedaal loslaten, nooit remmen en niet in paniek aan het stuur gaan draaien. Verstandiger is het ervoor te zorgen om nooit in zo'n situatie verzeild te raken Dit mag U niet missen GRATIS KIP Zie pagina elders in dit blad Slijterswijnring voor Jaap Balk Aan de nestor der amsterdamse journalisten, Jaap Th. Balk, al ruim 40 jaar werkzaam voor NRC-Handelsblad, is dit jaar de Slijterswijnring toegekend. In 1973 mocht Wina Born als eerste deze onderscheiding in ontvangst nemen. De ring werd aan de heer Balk overhandigd door Wijn-Ambas- sadrice Truus Hooft tijdens een drukbezochte bijeenkomst van de Voorlichtingssocieteit Amster dam in 't Leeuwenpoortje. Daarbij waren ook de winnaars van de Slijterswijnring in '74 en '75 aanwezig: Hubrecht Duyker en Fred Steneker. De Slijterswijnring werd in 1973 ingesteld door het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Alcohol- houdende Dranken t.g.v. de eer ste Nationale Manifestatie "Oktober: Wijnmaand". Hij wordt sindsdien jaarlijks toe gekend aan die journalist van pers, radio of televisie, die een waardevolle bijdrage leverde bij de voorlichting van het publiek over wijn en de funktie van de slijter-wijnhandelaar als deskun- dig adviseur. In de Slijterswijnring '76 was een "climat" (de naam voor een wijngaard in de Bourgogne) ver werkt. Ook Parkeren wordt duurder Na de vrij stevige verhoging van het "watergeld" en de onroerend goed belasting, zal ook het par keren in Schiedam belangrijk duurder worden. Met als tegenstemmers de CDA en de CPN besloot de raad het parkeertarief van 0,25 per half uur binnenkort te verhogen naar f 0,50 per half uur. Een verho ging dus van maar even 100% (Of men hiermee de Schiedamse middenstand van dienst is, dat zal de toekomst leren). Wijkvereniging 'Groenoord vraagt gemeente om aanleg Verkeerstunnel Nieuwe Damlaan Uit recentelijke publikaties in ons blad, zal het de lezer zonne- klaar gebleken zijn, dat ons de steeds langer wordende files op de Nieuwe Damlaan en Chur- chillweg een doom in het oog zijn. Files die veroorzaakt worden door een volkomen uit de tijd zijnde overweg. Een overweg, die - let wel - een verkeersader door- snijdt naar ben van de grootste wij ken van Schiedam. Met de voorgenomen plannen om nog 5000 woningen in Schiedam- Noord te bouwen, zal in de toe- •komst de situatie op genoemde wegen nog chaotischer worden. Reeds in het verleden wees ons blad (o.a. uitgave 26 maart 1975) op de noodzakelijke aanleg van een verkeerstunnel. De kwestie wordt nu wel zeer urgent en ook de Wijkvereniging "Groenoord e.o." is die mening toegedaan. Daarom, richtte de vereniging zich enkele dagen ge- leden schriftelijk tot B W van Schiedam en verzocht dringend om de aanleg van een tunnel. We hopen dat de gemeente het spoedeisende karakter er van zal inzien. Hier kan het gemeentebe- stuur inderdaad "baanbrekend" werk verrichten Zie je wel het staat in de »N00RDER AKK00RDEN« "...KOST WEL IETS MEER..." 1..STUK VLUGGER e u -a V* O o at -a u O O iMESSi WEUWIANDj "GROEMTJE"—!

Noorder Akkoorden | 1976 | | pagina 5