Een vitamientje meer of minder? Gezondheidszorg Kethel Bejaardenpas ook geldig in spifsuur s -a o P. A. v. d. K ft UIT Computer als collega-arts Bruidslook Welke tandenborsfel is de beste? Lachen is gezond, tandenpoetsen ook Voor alles op loto- en filmgebied V Vitamine C kunnen we niet missen, geen dag. De vraag is alleen hoeveel we nodig hebben: moeten we extra pilletjes slikken of zit er in een gezonde maaltijd voldoende Over deze schijnbaar simpele vraag zijn wetenschapsmensen nu al jaren aan het bakkeleien en het ziet er niet naar uit dat we spoedig een eenduidig antwoord zullen krijgen. De Nederlandse Voedingsraad be- veelt ons een dagelijkse portie van 50 milligram vitamine C aan (wat officietl ascorbinezuur beet) Omdat de gemiddelde Nederlan- der in de vorm van o.a. groenten fruit en aardappelen zo'n 70 mil ligram per dag binnen krijgt, lijkt er dus geen vuiltje aan de lucht te zijn. Men moet wel be- hoorlijk ongezond eten en zich- zelf volstouwen met gevulde koe- ken en gehaktballen om beneden die 50 mg te blijven. Noodzakelijke hoeveelheid. Sommigen echter vinden 50 mg vitamine C per dag veel te wei- nig om echt gezond te blijven. De bekendste onder deze vita mine C-ridders is wel de Ameri- kaanse scheikundige Linus Pau ling. Om gezond te blijven en ter bescherming tegen o.a. verkoud- heid beveelt Pauling 1 tot 5 gram vitamine C aan. Een aardige por tie als men weet dat 3 gram vi tamine C bijvoorbeeld is die in zes kilo sinaasappelen of drie kilo gekookte spruitjes zit. Pauling baseert zich voor deze hoge aanbeveling op de hoeveel heid vitamine C die de primitieve mens vroeger binnenkreeg. Daartoe heeft hij nagegaan wel- ke voedingsmiddelen in de om- geving van die primitieve mens voorkwamen. Vervolgens heeft hij uitgerekend hoeveel van deze voedingsmiddelen gegeten moest worden gm de honger te stillen. De uitkomst van zijn gecijfer was tenslotte dat deze oermens on- geveer 2,5 gram vitamine per dag oppeuzelde. Pauling trok daaruit de conclusie dat dit ook voor ons een noodzakelijke hoeveelheid is. De theorie van Pauling is op een aantal punten aangevallen. Zowel in zijn redenering als in zijn lijst van primitieve voe dingsmiddelen zijn zwakke plek- ken aan te wijzen. Toch verschij- nen er de laatste jaren berichten die er op wijzen dat Pauling ge- deeltelijk op de goede weg zat. De rol van vitamint C speelt bij .bet vrijwaren van verkoudheid blijkt weliswaar veel kleiner te zijn dan Pauling beweerde. Wel zijn er aawijzingen dat grote hoeveelheden vitamine C de kansen op het optreden van hart- en vaatziekten en kanker kunnen verminderen. Cholesterol. Hoe dit mysterieuze vitamine preeies werkt, is echter allesbe- halve duidelijk. Wat bijvoorbeeld de relatie betreft tussen vitamine C en de cholesterolspiegel in het bloed .komt men tot tegenstrij- dige resulaten. Het is bekend dat de hoeveelheid cholesterol in het bloed een belangrijke aanwijzing is voor het risico dat iemand loopt om opgenomen te worden in het legioen der hart- en vaat- patienten. Terwijl veel vitamine C bij jonge mensen leidt tot een daling der cholesterolspiegel, is de werking van dit vitamine bij oudere mensen nog erg omstre- den. lets minder omstreden lijkt de gunstige werking van vitamine C bij het voorkomen van kanker. Bij dieren is namelijk gevonden dat vitamine C de vorming van bepaalde sterk kankerverwek- kende chemische stoffen (de z.g. nitrosamines) in de maag ver- hindert. Men moet echter voor- zichtig zijn om resultaten uit dierproeven op mensen toe te passen. Hoeveelheid niet bekend. Een duidelijk antwoord op de vraag hoeveel vitamine C we nodig hebben, is door deze onder- zoeken nog steeds niet gegeven. De officiele Engelse aanbeveling is 30 milligram per persoon per dag, de Nederlandse bedraagt 50 mg, de Russische 125 mg, Linus Pauling op zijn beurt be- weert dat 2500 mg nodig is. Mede omdat nog niet goed be kend is of grote hoeveelheden vitamine C nadelige gevolgen hebben, mogen er geen voorba- rige conclusies getrokken worden en dient het onderzoek naar de "gezonde hoeveelheden" voort- gezet te worden. Tot zolang zul len we het ook hier moeten doen met de reclame-aanbeveling om verstandig te snoepen Bejaarden die in het bezit zijn van een Pas '65 mogen reeds met ingang van maandag 22 novem- ber 1976) ook tijdens de spits- uren tegen gereduceerd tarief met metro, tram en bus reizen. Het Rotterdamse college van Burgemeester en Wethouders heeft hiertoe besloten na verkre- gen toestemming van de minister van Verkeer en Waterstaat. Ter verkrijging van die toestemming u T3 S-i O o -ss n O VOOR WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN Is bet voordeligsf en meest vertrouwde adres toch altijd Leliestraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 264432 Door onze telefoonbeantwoorder zijn wij steeds bereikbaar. v/h G. J. J. PONjfi De interpretatie van een elektro- cardiogram is niet eenvoudig. Huisartsen moeten dan ook veel- al een beroep doen op een specia list om informatie over de hart- werking van hun patienten te verkrijgen'. In Leiden loopt sinds 1974 een voor Nederland uniek experiment waarbij een compu ter de huisarts terzijde staat bij de interpretatie van de cardio- grammen. Met een elektrocardiogram (ECG) kunnen kleine verande- ringen in de elektrische stroom- pjes in de hartspier worden ge- meten. Uit tests blijkt dat com puters de cardiogrammen vrijwel even goed kunnen beoordelen als hartspecialisten. In Leiden is men begonnen met een rechtstreekse verbinding tus sen de huisarts en de computer. Het ECG van de patient werd via het telefoonnet overgeseind en vervolgens deelde de computer dan mondeling de uitslag van het onderzoek mee. Daartoe koos de computer uit een aantal op een bandje ingesproken antwoorden. Na enige tijd werd dit systeem echter weer verlaten, mede om dat de communicatie tussen huisarts en computer niet altijd vlekkeloos verliep. De veertig huisartsen die op dit moment gebruik maken van de service kunnen hun patibnten naar een speciaal laboratorium zenden, waar de ECG's opgeno men worden en naar de compu ter worden overgeseind. De huis arts krijgt dan de door de spe cialist gecontroleerde conclusies van de computer over de post thuisgestuurd. In eventuele spoedgevallen belt de specialist de huisarts direkt op. Hoe zal in het jaar 1976 de bruid opgemaakt worden Dit moet vanzelfsprekend gebeu- ren in overeenstemming met het type van het gezicht, kleur en stijl van de kleding zonder ech ter de mode uit het oog te ver- liezen. Voor een bruids-make-up is het raadzaam zachte, doch frisse kleuren te kiezen, zodat de bruid er op zo'n, alles behalve ernstige, dag. stralend uitziet. Natuurlijk heeft ze de dag tevo- ren een maskertje genomen, ogencreme gebruikt, zodat de huid er schoon en uitgerust uit ziet. En vanzelfsprekend doet een goede nachtrust ook het nodige. (Carlo van Max Factor). Een veel gehoorde vraag die nnet zomaar te beantwoorden is. De belangrijkste els die men aan een tandenborstel moet stellen is dat hij de plak goed kan verwij- deren. Dit hangt echter in sterke mate af van de patient. Kan hij met de borstel overweg? Gebruik vooral een zachte borstel. Harde borstels richten meestal alleen maar schade aan. De grootte van de borstel hangt ook nog af van de stand van de tanden en kie zen en van de bereikbaarheid van de achterste vlakken van de kiezen. Laat u over de voor u ge- schikte tandenborstel adviseren door uw tandarts of mondhygie- niste. Er zijn wel een aantal algemene richtlijnen te geven: a. over het algemeen wordt een niet te harde borstel aanbevo- len, waarvan de nylon haren afgeronde punt jes hebben; b. de borstel moet niet te groot zijn, in verband met bereik baarheid van alle tandvlakken c. voorkeur verdient een zoge- naamde "multi tufted" borstel (dat wil zeggen 3 rijen haren in de breedte en 6 a 8 rijen in de lengte). De borstel is niet meer goed (en moet worden vervangen) wanneer de haren uit elkaar gaan staan en na gebruik niet meer in de goede stand terugveren. Wissel om de 2 a 3 maanden van tan denborstel. Zo duur zijn ze echt niet I Dit is de titel van een spie- gelposter, die zojuist is uit- gebracht door de Stiehting VISI te Amsterdam. De pos ter is gedrukt op zilverkarton en heeft daardoor het effect van een spiegel. De tekst vraagt aandacht voor mond- en tandhygiene in het alge meen. U krijgt deze spiegelposter gratis thuisgestuurd, als u even een briefje schrijft naar: STICHTING VISI Wibautstraat 12, Amsterdam heeft de RET eerst moeten aan- tonen dat opheffing van de voor de houders van de bejaardenpas- sen geldende beperkingen geen merkbare verhoging van de ex- ploitatiekosten tot gevolg zal hebben. De RET kan geen restitutie ver- lenen op geheel of gedeeltelijk ongebruikte rittenkaarten, week- coupons en maandcoupons, die door houders van de Pas '65 tegen vol tarief zijn gekocht voor gebruik tijdens de spitsuren. Houders van de Pas '65 die in het bezit zijn van een jaarcoupon tegen- vol tarief kunnen contact opnemen met het hoofdkantoor van de RET, Kleiweg 244, telefoon 18 02 00, toestel 151. Kruisgebouw: Bachplein 588; telefoon 70 6177. Secretariaat: 5L Brokerhof, Koekoekslaan 70; telefoon 70 08 56. Ledenadministratie: Th. van Deurzen, De La Marpleki 2, telef. 70 94 11. (Uitsluitend voor ledenadministratie). Wijkverpleegkundigen: (telefonlsch bereikbaar maandag t/m vrjjdag 8.00 - 8.30 uur. C. W. van Dalen, Albert van Raalteplein 48 teL 71 03 50 A. van Dalen-Kroesbergen, Hargplein 2 teL 70 15 49 M. J. C. Th. Glelen, Obrechtstraat 80 tel. 70 57 74 M. H. J. de Vette, Oostveenseweg 3, Schipluiden tel. 01738 - 8646 M. Kooiker-de Waard, Bart Verhallenplein 19, telefoon 70 34 46 Hoofdverpleegkundige: N. Eikelboom, telefonisch bereikbaar maandag t/m vrijdag van 9.00 - 10.00 uur op nummer 26 62 64. rembrandtlaan 71 schiedam telefoon (010) 26 43 74 Opgave Udmaatschap. Stuur deze bon in een ongefrankeerde enveloppe aan Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel e.o. Autwoordnummer 17, SCHIEDAM Ik wens lid te worden van de Verg. voor Gezondheidszorg (v.h. Groene Kruis - Wlt-Gele Kruls) tegen een jaarkontributie van 27,00. Naam: Voorletters: Adres: teL:

Noorder Akkoorden | 1976 | | pagina 7