(c^juweliex @2?oot The Key Stork Jazz Band in Schiedam INGEZONDEN EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SffiRAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN DAAROM zijn aardappelen glazig De kwaliteit van aardappelen laat dlt jaar wel iets te wensen over. Vooral onder de aardappelen uit Zuidwest-Nederland zitten nogal wat glazige exemplaren. Dat komt door het weer van de afgelopen zomer. Het begin van het groei-seizoen was droog en warm. Dat veroorzaakte een groei stilstand van de jonge aardappe len. Daarna glngen de aardappe len kiemen en vervolgens nieuwe knollen vormen. Dit noemt men doorwas. De nieuwe knollen kunnen direct tegen de aardappel aanzitten. Dikwijls vindt u ze ook terug als flesvormige of popperige knollen. De eerste en de tweede knol kun nen ook door een uitgegroeide klem, een zgn. stoloon zijn ver- bonden. Soms groeien kiemen van gekiemde knollen naar boven en komen er nieuwe Stengels boven de grond. Doorwas gaat ten koste van de kwaliteit. De eerst gevormde knollen kunnen glazig zijn als het zetmeel er door de tweede knol is uitgezogen. Sterk glazige aardappelen blijven ook na het koken hard. In de aardappelen uit het noor- den van ons land en in de rode rassen Irene en Furore komt dit jaar minder doorwas voor. Het weer was daar wat gunstiger voor de groei van de aardappelen. Bovendien zijn de rassen Irene en Furore wat minder gevoelig voor doorwas dan bijvoorbeeld Bintje. Aardappelen worden gekeurd door de Algem. Inspectie Dienst van het Ministerie van Landbouw Dat u als consument dit jaar naar verhouding wat meer gla zige aardappelen per kilo tegen- komt, heeft te maken met een Produktschapsverordening. De tolerantie voor glazigheid, d.w.z. de hoeveelheid glazige aardappelen die in 1 kg mag voorkomen, wordit ieder jaar op- nieuw vastgesteld. Dit seizoen ligt die tolerantie wat hoger dan vorig seizoen. VOEDINGSWAARDE. Aardappelen zijn belangrijke le- veranciers van vltamine C, vita- mine B, en ijzer. Ze leveren min der calorieen dan dikwijls wordt gedacht. Drie aardappelen van gemiddelde grootte leveren nog geen 10°/o van de benodigde calo rieen. Glazige aardappelen be- vatten meer water en minder zetmeel en daardoor minder ca lorieen. Deze aardappelen zijn daardoor ook armer aan vitami- nes en ijzer. BEWAREN. Sterk glazige aardappelen rotten sneller en tasten dan ook goede aardappelen aan. Aardappelen waar nogal veel glazige exempla ren tussen zitten zijn minder ge- schik't om te bewaren. In ieder geval moet de voorraad dikwijls worden nagekeken, waarbij rotte aardappelen er steeds moeten worden uitgehaald. Het beste kunt u aardappelen bewaren op een goed geventileerde, donkere plaats. De ideale bewaartempe- ratuur is 4-6° C. Op een lichte bewaarplaats wor den aardappelen groen. Groene plekken bevatten solanine, een giftige stof. Daarom moeten die voor het gebruik worden wegge- sneden. Ook de "pitten" bevatten die stof. Op een te warme be waarplaats Lopen de aardappelen snel uit, ze worden dan zacht en rimpelig. Wie aardappelen langer dan enkele maanden wil bewaren kan eventueel een antispruitmid- del erop strooien. Dit gaat het uitlopen tegen. Zo'n middel is te koop bij de drogist. Volg precies de gebruiksaanwijzig op en stooi nooit meer dan staat aangegeven Hebt u aardappelen bij een te lage temperatuur bewaard (0-4° C) dan kunnen ze op den duur een zoete smaak krijgen. Zijn ze niet te lang bij die temperatuur bewaard, dan lukt het wel eens om de zoete smaak weg te krijgen door de aardappelen te bewaren bij kamertemperatuur. Dit ont- zoeten duurt enkele dagen tot drie weken. Aardappelen die te lang bij een te lage temperatuur zijn bewaard kunnen niet meer ontzoet worden. Zoete aardappe len kunt u nog gebruiken in zoet- smakende stamppotten, zoals hete bliksem (stamppot van aardappelen, zoete en zure ap- pels) en hutspot of als puree bij jachtschotel, gecombineerd met appelmoes en rode kool. RADBOUD AKK00RDEN Famiiieberichfen Op 10 februari j.l. vierden de Heer en Mevrouw E. Erditsieck, Cornelia van Zantenplein 113 hun 55-jarig huwelijksfeest. Bruidspaar en familie van harte gefeliciteerd en nog vele jaren in goede gezondheid. Van de familie E. Ypes. Alb. van Raalteplein 58 vernamen wij dat de Heer E. Ypes na langdurige ziekte op 3 februari 1.1. in de leef- tijd van 78 jaar in het Gemeente Ziekenhuis is overleden. Wij wensen Mevrouw Ypes en fa milie veel sterkte in dit verlies. Namens het bestuur Wijkver. Groenoord, G. de Jager. AGENDA voor de Algemene "LEDENVERGADERING" van Wijkvereniging »Groenoord e.o.« op WOENSDAG 23 FEBRUARI a.s. 1. Opening. 2. Notulen Alg. Ledenvergadering '76. 3. Jaarverslag Secretaris. 4. Jaarverslag Penningmeester. 5. Verslag Kascommissie. 6. Voorstellen nieuwe bestuursleden. 7. Verkiezing Secretaris. 8. Verkiezing Bestuursleden. 9. Verkiezing Kascommissie. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. BOERDERIJ "LANDVREUGD Aanvang 20.00 uur. We zijn sinds enkele weken weer in een wat rustiger vaarwater gekomen. Hoewel, dat "rustiger" is wat overdreven uitgedrukt. Weliswaar hebben we geen 4 re- petities per week meer, maar na de nationale kampioenschappen kregen we enkele muziekstukken voor onze toeter geschoven, die, om het maar even vakkundig uit te drukken, zwart zagen van de "gllbbers". (Met deze vakterm wordt een moeilijke passage be- doeld). Het is de bedoeling, deze werken (o.a. "En nacht op de kale berg" van Moussorgsky en "March Militaire Francaise" van Saint Saens) op onze diverst zo mer- en najaarsconcerten uit te voeren. Geweldige muziek die U zeker weet te waarderen. Maar nu iets heel anders. Kunt U zich nog die Fancy Fairs herinneren die St. Radboud en kele jaren geleden arganiseerde? Waar U mogelijk Uw antieke stoel of klok gekocht heeft? En waar U zich 3 dagen kon ver- maken bij de meest uiteenlopen- de attracties? Of behoorde U mis- schien bij die rallyclub die op die zondag de bedoeling hadden een puzzelrit te rijden, maar via een verfrissing de fancy fair indoken, en er de hele dag bleven. Het is natuurlijk alom bekend dat een vereniging als St. Rad boud, de nieuwe instrumenten, uniformen enz., die nodig zijn voor de steeds weer bijkomende leden, niet kan bekostigen uit eigen kas. Dus daarom heeft St. Radboud het plan opgevat, om weer zo'n geweldige fancy fair te organiseren. Hoe en wanneer dat hoort U nog wel. Maar het wordt spectaculair, dat is zeker. R. B. Op uitnodiging van The Riverside Jazz Club te Schiedam zal "The Key Stork Jazz Band" medewerking verlenen aan de door genoemde club maandelijkse OLD STILE (DIXIE)AVOND. The Key Stork Jazz Band bestaat uit zes man; Rolf van Hees, Harrij Hack, Martin Beekhuizen, Kees Hardenberg, Guus van Hees en Wim Tegelaar. Dit in 1974 opgericht orkest wijdt specials belangstelling aan oude of bijna vergeten nummers uit de jaren twintig, die door hen opnieuw van een nieuw swingend arrangement worden voorzien. De aktieve Schiedamse Riverside Club (nadere inlichtingen hierom- trent worden gaarne door de Heer J. Roeling, Goereesestraat 3 b, telefoon 26 83 66 verstrekt) heeft een goede keus gedaan The Key Stone Band naar onze stad te halen. Op zaterdag 26 februari a.s. (toegangsprijs f 4.00) zijn dit oude sitijl- orkest, nostalgic en een perfeete dansvloer de gezellige troeven. Schiedam is een stad met een groot verleden Eeuwen lang is ze als belangrijke haven naar voren getreden Met firma's van een bekend vocht is ze wereldbekend Dat is een reklame, die kost de stad geen cent Maar als stadsverfraaier kan ik ze ook waarderen; Een weg die een puinhoop was, ging ze repareren. Er kwam een breed fietspad en een zesbaans-autoweg 'tis bijna ongelooflijk wat ik zeg. Maar aan zo'n dooie asfaltweg is weinig moois te beleven Die hebben ze schijnt, de Plantsoenendienst in handen gegeven. Tussen de banen hebben ze groenstroken geweven En tegelijk langs de wegen aardige bomen geplant Dat stukje Churchilllaan is wat moois in het Schiedamse land De afgelopen zomer greep dat groen je werkelijk aan Een stortplaats van vuil werd een stuk groene laan; 'tis prachtig mooi kijken boven op de Churchilllaan. Ik bedank de gemeente voor haar initiatief Want straten die mooi zijn, die zijn mij lief J. V. R. Dr. Wibautplaln 15 - Taleloon 70 69 05

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 11