Voorzichtig met de vossenjacht Car-Lock tegen diefstal van caravans Benelux campagne vl Over tassen gesproken Werkgroep Wijkontmoetings centrum Schiedam-Noord PAGINA 11 VowderAkkoordrn 27 april 1977 V* -■ Ifr j. It LOCK r, Hel Rijksinstituut voor Natuurbeheer (bet RIN) heeft hel gedrag van vossen op de Veluwe onderzocht en daar eind november over gerapporteerd. De vos is niet a I lee n een gerenommeerde kippendief, maar speelt ook een belangrijke rol bij het verspreiden van hondsdolheid (rabies). Een toenemend aantal vossen wordt de laatste tijd gesignaleerd in Nederland. Aangezien hondsdolheid ook voor de mens een levensgevaarlijke virusziekle is, gaan er regelmatig stemmen op om bij wijze van voorzorg de vos op grole schaal af te schieten. De overheid betaall al twintig jaar voor elke dode vos vijftien gulden uit. Het RIN- rapport betwijfelt de juistheid van een dergelijke aanpak en benadrukt dat er nog veel te weinig bekend is over de verspreiding van hondsdolheid. De onderzoekers hebben zich in hun onderzoek geconcentreerd op het gedrag van vossen. Om de rol van de vos bij het overbrengen van hondsdolheid te achterhalen, heb ben zij ondermeer 125 vossen een zender om de nek gehangen. Met een rijdende radio-ontvanger kon- den de onderzoekers zo meer aan de weet komen over zaken als het aantal onderlinge ontmoetingen en de verplaatsingen van de vos. Vol- wassen vossen bleken bijvoorbeel meer op eigen terrein te blijven terwijl jonge vossen wel verder van hun burcht op stap gaan. Alleen wanneer in de nabijheid een door jagers leeggeschoten gebied aanwe- zig is,, trekken de volwassen vossen (en mogelijk hondsdolle) vossen er toch op uit. Rivieren en steden vormen verder obstakels die slechts zelden genomen worden. HONDSDOLHEID Vossen zijn in verband met honds dolheid zeker niet de enige schuldi- gen. Uiteindelijk zijn honden en katten direct voor de besmetting van de mens verantwoordelijk, ter wijl vossen de ziekte voornamelijk op ander wild overdragen. Ook andere in het wild levende dieren kunnen honden en katten aanste- ken. In Zuid-Limburg worden de laatste tijd naast ,,dolle" vossen ook dassen en steenmarters met hondsdolheid waargenomen. On- ECHT IUCHTLEDEREN TASSEN ZIJN EEN ZELDZAAM- HEID ,,Terug naar de natuur", zo zou je het kunnen noemen. Die toene- mende voorkeur in de mode voor alles wat puur en eerlijk is. Meube- len gemaakt van echt massief hout met echt leren bekleding. Kleding van echt katoen en echte wol. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Die zelfde ontwikkeling is gaande in de tassenmode. Echt leer is de grote mode. TASSENMODE WORDT SPORTIEVER Er is nog een verandering in de tassenmode. ,,Damesachtige" tas- jes passen niet bij het ongedwongen modebeeld van spijkerbroek en vrijetijds-kleding. Daardoor is de sportieve tas volop in opmars. Juchtleer met z'n natuurlijke ruig- heid past uitstekend in deze trend. Jammer alleen dat 6cht juchtleer nauwelijks meer gemaakt wordt UITSTERVEND VAKMANSCHAP Juchtleer vraagt 'n zeer arbeidsin- tensief looi-proces. Dat is de reden dat de leerfabrikanten zijn overge- gaan op andere produktiemetho- den - en dat echt juchtleer vrijwel nergens meer gemaakt wordt. Weer zo'n voorbeeld van verdwij- nend vakmanschap terwille van goedkopere massaproduktie. Maar wel een verarming ECHT JUCHTLEREN TASSEN UIT POLEN Importeur Bosboom uit Zevenaar ontdekte in Polen een tassenfabriek waar nog uitsluitend echt juchtleer wordt verwerkt - vervaardigd vol- gens de klassieke looi-methode. Prachtig materiaal in al z'n ruige schoonheid, basis voor een unieke tassenkollektie. Want ook de vorm- geving is geinspireerd op traditio- neel vakmanschap. Vanouds wer- den in deze fabriek tassen voor de jacht gemaakt wat blijkt uit de modellen: zeer sportief, eerlijk en zeer degelijk van vormgeving - een kollektie die helemaal past in het huidige modebeeld. In 1973 verscheen de eerste gezamenlijke actie van de Nationale toeristenbureaus in de Benelux onder het motto: „Benelux. grenzenloos vrij." Thans is een nieuwe actie van start gegaan: ..Be nelux, ons eigen buitenland- je". Deze actie richt zich speciaal op korte vakanties in het voor- en naseizoen. Dit al les ter bevordering van de spreiding van het toerisme in tijd en ruimte. Ten behoe- ve van deze actie is er een reclame-campagne opgezet, waarin de aandacht wordt gevestigd op de vele en ge- varieerde mogelijkheden wel- ke de Benelux biedt voor een weekeinde of een kort uit- stapje. Daarnaast is er een in- formatiepakket voor degenen die reageren op de adverten- tiesinde dagbladen. Nog even wat cijfertjes. In 1975 verbleven 2.347.000 Bel- gen en Luxemburgers in Ne- derlandse hotels. De Neder- landers waren goed voor 500.000 overnachtingen in Belgische of l.uxemburgse hotels. Bachplein 485, tel. 708830 UITNODIGING De werkgroep wijkontmoetingscen- trum, die zich bezighoudt met de ontwikkeling van plannen voor een wijkontmoetingscentrum als onder- deel van het wijk/winkelcentrum Kethel, nodigt alle getnteresseerde bewoners uit om op donderdag 5 mei a.s. een informatieavond te bezoeken in ,,De Ark", Hargplein aanvang 20.00 uur. Op deze avond zullen leden van de werkgr. en Dik Vrielink. adviseur van de Stichting Ruimte een toe- lichting geven op het voorlopig programma van eisen voor het wijkontmoetingscentrum. Op basis van het programma van wensen dat de werkgroep eind februari aan de bevolking heeft voorgelegd, is het voorlopig programma van eisen opgesteld. Het omvat: een algemene karakteristiek van het vrijetijdscentrum; een opgave van de verschillende ruimten en hun onderlinge rela- tie; per ruimte: oppervlak, afme- tingen, gebruik, capaciteit, lig- ging; per ruimte: inrichting, meubile- lering, bijzondere voorzieningen Ook hoopt de werkgroep een ra nting te geven van de investerings- en exploitatiekosten en zal een voorstel worden gedaan over de toekomstige beheersvorm van het wijkontmoetingscentrum De werkgroep Wijkontmoetingscentrum Vos met zender [foto RIN] derzoek in Tsjecho-Slowakije bracht onlangs aan het licht dat virussen, die verwant zijn aan de rabiesverwekkers, ook bij veldmui- zen voorkomen. Wellicht vormen de veldmuizen dus een besmettings bron voor de vos. In het rapport komen de vossenon- derzoekers tot een aantal aanbeve- lingen. Centraal daarbij staat de benaming van ,,bedreigd gebied" voor streken, waar op basis van het aantal besmette dieren voor een explosie van hondsdolheid gevreesd moet worden. In zo'n gebied zou- den dan een aantal maatregelen genomen moeten worden als het inenten van vee, het aan de lijn houden van honden en het afschie- ten van zwerf- en boerderijkatten. Ook kan overgegaan worden om vossen, dassen en marters in te enten. Door het RIN wordt in elk geval een goed afgewogen jachtbe- leid bepleit. Het is de vraag of het huidige premiestelsel voor het do- den van vossen in zo'n jachtbeleid thuishoort. Wielklem maakt wegrjjden nnmogeljjk In Nederland is de Car-Lock uit- gevonden. het is een wielklem die om de wielen van auto's, caravans' aanhangers of boottrailers sluit en het wegrijden onmogelijk maakt. Met drie simpelen bewegingen is de Car-Lock om een wiel geplaatst en met een slot vergrendeld. De hele, verharde staalkonstruktie weegt negen kilo. Het materiaal is niet door te knippen of te zagen. Vooral caravan-eigenaren zullen met deze nieuwe wielklem hun bezit afdoen- de tegen diefstal kunnen bescher- men. Effectief Al lang is de diefstal van caravans en aanhangers een probleem. De bestaande sloten blijken voor bru- tale dieven te eenvoudig. Doordat de Car-Lock het hele wiel omsluit is wegrijden met dit slot onmogelijk. Ook lukt het niet door de band eerst leeg te laten lopen: twee pennen die in de velgrand steken verhinderen het opnieuw. De Nederlandse vinding (octrooi is aangevraagd) zal het eerste effec- tieve en betaalbare wielslot zijn in Europa. Politiekorpsen in grote steden als Parijs en Londen hebben lang gezocht naar wielklemmen om fout parkeerders te dwingen eerst de boete te betalen voordat het voertuig weer wordt vrijgegeven. De ontwikkelde modellen bleken steeds gemakkelijk te verwijderen. (Bijvoorbeeld door eenvoudig het reservewiel aan te brengen). de bruikbare modellen zijn erg ge- compliceerd en bijzonder duur voor de particulier. Ook de Nederlandse politie heeft gezocht naar een wielslot om een auto van buiten af te beletten verder te rijden. Vooral opgespoor- de gestolen auto's zouden daarmee, zonder de bewaking van een agent, op de terugkeer van hun gewaar- schuwde eigenaar kunnen wachten. De Car-Lock die nu op de markt komt is voor al deze doeleinden bruikbaar. De eenvoudige constructie maakt het vervoer en het aanbrengen erg gemakkelijk. de fabrikant wijst er op, dat het hem er vooral om gaat caravans- rijders een onbezorgde vakantie te bieden: niemand hoeft met de Car-Lock nog bang te zijn, dat de achtergelaten caravan er niet meer staat als men terug komt. Maar ook voor de winterstalling, de politie of vrachtwagenchauffeurs in het buitenland is de Car-Lock bruikbaar. Zo zouden beheerders van parkeerterreinen aan langpar- keerders een Car-Lock kunnen verhuren. Veel gestolen auto's als BMW en Mercedes zijn daarmee afdoende beveiligd. Vrachtwagens De wielklem past om banden van tien tot en met veertien inch, die maximaal zeventien centimeter breed zijn. Grotere maten zijn op bestelling leverbaar. Voor zware vrachtwagens ontwikkelt de fabri kant op dit moment een groter en zwaarder model Car-Lock. Caravan importeurs gaan er al toe over een Car Lock bij aankoop van een nieuwe caravan gratis te leve- ren. Verzekeringsmaatschappijen zouden mogelijk de caravan-pre mies kunnen verlagen bij het ge bruik van een Car-Lock. De Car Lock is te bestellen bij alle gerenommeerde caravan-dealers en kost/.195,- inclusief BTW. Meer inlichtingen bij caravan importeur "De Leeren doedel" Amsterdamseweg 471 te Arnhem. Telefoon 085-333621 Het prototype van de wielklem "Car-lock". (Foto: Paul Brand).

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 11