Plaats voor de fiets gevraagd de magneet uw drukker Rabobank S UW voorAL BANKZAKEN Fancy Fair ,,Honki-Ponk" Kinderfeesten in Groenoord 9e jaargang no. 232 27 april 1977 DE OVERHEID LOOPT ACHTER v Stichting Samenievingsopbouw Schiedam-Noord Er zijn een heleboel aktieve bewoners en groepen in Schiedam-Noord. Die zetten zich in voor allerlei ver- beteringen in hun woon- en leefomgeving. De S.S.S.N, heeft met veel van die groepen op een of andere manier te maken. U heeft dat misschien gemerkt bij allerlei zaken zoals: de woningbouw in noord, wijkcentrum,ierinrichtings- herinrichtingsplannen van Groenoord. De Stichting wil over alles wat ze in 1976 heeft ge- daan graag met u, wijkbewoners praten op Maandag 9 mei a.s., 20.00 uur in Boerderij Landvreugd, Sweelincksingel 7. S.S.S.N., Heijermansplein 38, Postbus 4015, Telefoon 702207 Xoorder Akbtrdtn Uitgave en advertentie exploitatie: De Magneet, drukkers - uitgevers Postbus 112, Schiedam Rotterdamsedijk 279 Telefoon 010-26 36 66 - 26 66 76 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Orgaan van Wijkver. "Groenoord e.o." Tevens mededelingenblad voor SSSN en Dienstencentrum "de Woudhoek" Voor bezorgklachten a 11 e e n 7C 19 56 Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. De Nederlanders beschikken ge- zamenlijk over ruim 8,5 miljoen fietsen. Jaarlijks worden er in ons land meer dan een miljoen nieuwe fietsen verkocht. Cijfers die er niet om liegen. Is er voldoende plaats voor al die fietsen? Door het gestaag groeien van het aantal kilometers fietspad en door het instellen van speciale fietsroutes, valt dat best mee. De fiets neemt zo weinig ruimte in beslag dat de te verwachten groei van het aantal fietsen zeker geen onoplosbare pro- blemen met zich meebrengt. Waar de gebruikers van de fiets wel mee zitten, is dat er nog onvoldoende voorzieningen zijn getroffen om de fiets op verantwoorde wijze te kunnen stallen en parkeren. Het gevolg is een fietsenchaos in vele straten, vooral bij winkels en bij veel publiek aantrekkende openba- re gebouwen. Gaat u bijvoorbeeld maar eens kijken bij bibliotheken, bij universiteitsgebouwen, bij sta tions, bij overheidskantoren, bij bioscopen, bij sportvelden etc. Vaak ontbreken voorzieningen om de fiets te parkeren of te stallen geheel of zijn de voorzieningen zeer onvoldoende. Dat het stelen en het beschadigen van fietsen hier- VOOR VERLOVINGS-, HUWELIJKS- EN GEBOORTEKAARTJES HANDELS- EN REKLAMEDRUKWERK Rotterdamsedijk 279-281 Schiedam Telefoon 268666-266670 door in de hand wordt gewerkt is natuurlijk wel duidelijk. Bewaakte, ruim gespreide en rendabel exploi- teerbare fietsenstallingen zijn ui- terst noodzakelijk evenals verant woorde fietsparkeerplaatsen. De plaatselijke overheden zullen op dit punt krachtig moeten ingrijpen en een duidelijk beleid moeten gaan voeren. Maar de overheid houdt onvol doende rekening met het toene- mende gebruik van de fiets. Er zijn de laatste tijd in verschillende gemeenten maatregelen genomen om het aantal fietsparkeerplaatsen uit te breiden, maar de omvang is vaak niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Uit een recent onderzoek is gebleken dat in slechts 27% van de Nederlandse gemeenten speciale fietsenstalling en aanwezig zijn bij belangrijke bus- en tramhaltes. Van gemeenten met minder dan vijftigduizend in- woners heeft slechts 15% deze voorzieningen. Om het gebruik van het openbaar vervoer te bevorderen is het in de eerste plaats nodig (en daar wordt weinig over gesproken) dat er goede parkeer- en stallings- voorzieningen op dit punt komen. Ook het verantwoord stallen van een fiets in of bij eigen woning blijkt in veel gevallen problemen te geven. In het onlangs in Katemen 2000 gepubliceerde Beleidsplan Langzaam Verkeer wordt terecht de eis gesteld dat het scheppen van fietsparkeerruimte als onderdeel moeten worden gezien van een stadsvernieuwingsbeleid. ,,Bij alle publiek aantrekkende gebouwen" aldus dit beleidsplan ,,moet vol doende stallingsmogelijkheid aan wezig zijn. De stallingen moeten nabij de ingang van de gebouwen gesitueerd zijn en er moet voldoen de sociale controle zijn om diefstal en beschadiging te voorkomen. Grote winkels en kantoren moeten (wettelijk of bij verordening) ver- plicht worden voor voldoende stal ling te zorgen". ALGEMEEN BELANG Goede voorzieningen voor het stal len en parkeren van fietsen is een zaak van algemeen belang. Dat dit voor fietsers van betekenis is, be- hoeft geen betoog. Ook de automo- bilist en de voetganger hebben er belang bij. Automobilisten worden gehinderd door her en der geplaat- ste fietsen, voetgangers ondervinden last van fietsen die op trottoirs worden geplaatst waardoor deze voetgangersruimte vaak onbegaan- baar wordt. In stadswijken zijn buurtbewoners dan ook in actie gekomen en zij zijn gaan ijveren voor het plaatsen van fietsenrekken als oplossing voor het beter begaan- baar maken van trottoirs. Het scheppen van parkeerplaatsen voor fietsen zal in de meeste gevallen verhoudingsgewijs geen kostbare zaak zijn. Klemmen, rek- ken en parkeertegels zijn eenvoudi- ge en goedkope hulpmiddelen en leggen weinig beslag op de beschik- bare ruimte, zeker als er rekening mee wordt gehouden dat bij vol doende en verantwoorde parkeer- gelegenheid het willekeurig parkeren verboden kan worden. Belangrijk is ook zo'n mogelijkheid te kiezen of naar een aanpassing te streven waarbij de fiets - om diefstal te voorkomen - tevens makkelijk aan het parkeer- hulpmiddel kan worden bevestigd door middel an een kabelslot. Liefst ook per fietszadel en klein regendakje, indien het niet moge- lijk is het hele complex te overkap- pen. Fietsrekken moeten zo worden geplaatst dat zij tegen aanrijdingen worden beschermd; zij kunnen vaak goed gecombineerd worden met bloembakken, bankjes, etc. DE FIETS HEEFT LEEFRUIMTE NODIG Om de fiets optimaal te kunnen gebruiken, "heeft de fiets ook leef- ruimte nodig. Dat het optimaal gebruik van de fiets moet worden bevorderd, behoeft nauwelijks be toog. Niet alleen omdat fietsen gezond is en de fiets een milieu- vriendelijk vervoermiddel is, maar ook omdat de fiets een duidelijke bijdrage levert voor het oplossen van verkeers- en autoparkeerpro- blemen. Dat de fiets leefruimte nodig heeft, dat er voorzieningen voor de fiets moeten worden getrof fen, wordt nog onvoldoende erkend en ingezien, zeker waar dit stallen en parkeren betreft. Stichting Kinderdagverblijf ,,Hon- ki-Ponk" houdt een Fancy Fair. Er is naast een antiekbeurs, grab- belton, ringwerpen, touwtje trek- ken ook een kinderkledingbeurs (van babykleding tot en met school- leeftijd). Verder kan men naast het nuttigen van talrijke lekkernijen meedoen aan het Rad van Avon- tuur of koopjes zoeken in de afdeling speelgoed, boeken en planten. Een bezoek aan de Kerk- laan 9 op Koninginnedag 30 april (vanaf 9.00 uur 's morgens) ten voile waard. de bonk voor iedereen Schiedam/Kethel Zwaluwlaan 111 - Telef.7051 55 Nieuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 52 - Telef. 26 21 60 Franselaan 292 - Telef. 15 69 11 Ter gelegenheid van Konin ginnedag zullen er in de wijk Groenoord voor de kinderen weer enkele aktiviteiten zijn. Op 29 april: LAMPIONOPTOCHT (Met medewerking van Harmonie ,,St. Radboud") Opstellen op het J. Strausspl. om 20.30 uur. Het vertrek is om 21.00 uur. De route is: J. Straussplein, Borodinlaan, Vivaldilaan, Zimmermanplein Bart Verhallenplein, Peter v. Anrooylaan, Laan van Bol'Es, Willem Pijperstraat, Obrecht- straat, Valeriusstraat, Swe- lincksingel, waar bij Boerderij ,,Landvreugd" de stoet ont- bonden zal worden. Op 30 april: 's morgens om 10.00 uur STRAATTEKENEN voor kinderen van 6 t.e.m. 12 jaar op het schoolplein van de Mgr. Bekkersschool. Op 30 april: KINDERSPELEN (circuitspel) voor kinderen 6 t.e.m. 12 jaar's middags om 14.00 uur op het terrein aan de J. Oreliosingel. Alle kinderen van de basis- scholen in Schiedam-Noord ontvingen reeds een deelne- mersformulier en kunnen de strookjes op hun school nog inleveren tot en met 15 april a.s.l Dit circuitspel is een nieuw spel, waarbij alle kinderen ca. twee uur lang betrokken zijn. Alle deelnemende kinderen ontvangen - naast een snoepje - tevens een kadootje.

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 1