gtyuweliex 12 mei - Dag van de verpleging Gevonden voorwerpen In mei Moederdag De uitslag Lego bouwwedstryd Fa. Hipke ,,Fotoclub Groenoord" Middagconcert in de Kleine Doelen- zaal te Rotterdam Radboud akkoorden Turn- en kamerplanten kalender PAGINA 9 VNtrdrr AktaHH-drn 27 april 1977 EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BI] DE VAKMAN Voor alles op foto- en filmgebied ANWB Autorijschool ROB HAAN Groenoord Woudhoek Dr. W>bautplein 15 Telefoon 70 69 05 VERPLEGING: BRUG TUSSEN MENS EN TECHNIEK" Er zijn heel wat "dagen" in een jaar: Moederdag, Vaderdag, Valentijndag, Dierendag, Spaar- dag, enz. Moet er nu ook nog een "Dag van de Verpleging" zijn? "Moeten is dwang" zei mijn groot- moeder vroeger, maar dat zo'n "Dag van de Verpleging" nuttig is, staat vast. Mag ik u vertellen waarom? Onze wereld is erg onpersoonlijk, erg technisch aan het worden. Dat merk je aan alles. Je woont bijvoorbeeld niet meer in een klein dorpje genaamd Deil, maar volgens de PTT in "4158 CD". Je krijgt je salaris niet meer in het handje, maar onder een geheim- zinnig computernummer overge- maakt op bank of postgiro. En word je in een ziekenhuis opgenomen, dan ben je plotseling niet meer "meneer Jansen", maar die appendix op zaal 12". Vaak word je niet eens meer door een dokter onderzocht, maar door een computer. Een verpleegkundige bevestigt een aantal zuignappen met draden op je blote bast, draait het telefoon- nummer van de computer en hup, het electrocardiogram is klaar. De computer vertelt precies hoe het er met je tikker voorstaat. Allemaal erg efficient, erg nuttig, maar ook erg onpersoonlijk. Als zieke, als patient wil je soms gewoon pratenmet een mens en niet met een computer. Praten over je kwaal, over de behandeling, over de vooruitgang Te bevragen bvj de vinders: Twee etuis met sleutels: Sluiswach- ter Maasdijk te Schiedam. Sleutel aan hanger: Noordermeer, West- vest 280a te Schiedam. Etui met sleutels: Kok, Broervest 93 te Schie dam.Aansteker: W. Vugh, Bachl. 9 te Noordwijk, tel. 01740-26836; bromfietsplaatje: Spong, Nw.Dam- laan 623 te Schiedam. Kinder- ringetje: L.P. Beljaars, Pr. Mauritz straat 20 te Schiedam. Kinder- portemonnee: Bergkotte, Joh. Straussplein 1 te Schiedam tel. 702123. Herenhorloge: Goedhart, L. Reamaekersstraat 159 te Schie dam, tel. 710526. Knipparaplu; Groeneweg, Hargplein 99 te Schie dam. Knipportemonnee met in- houd: Over de Vest, Damlaan 224 te Schiedam tel. 715902. Dames- horloge: Boom, Rembrandtlaan 16b te Schiedam tel. 265227. Duitse herder: Kramer Freher, Pendrechtsestraat 9a te Schiedam. Pekinees: Dierentehuis Hargahove, te Schiedam. Parkiet: Dam, Pr. Bernhardlaan 64 te Schiedam. Boekenbon: E. Poortvliet, Dorps- straat 3 te Schiedam. Lap stof: v.d. Gaag, St. Janshof 19 te Schiedam. Hondenpenning: P. Christen, K. Katerstraat 148 te Schiedam. Helm: Kloos, Vlaardingerdijk 175 te Schiedam tel. 266847. Hangslot: P.de Jong, Stadhouderslaan 92 te Schiedam tel. 278124. Doos inh. glaswerk: A.C.v.d. Burg, Henr. Bosmanssplein 141 te Schiedam tel. 709526. Er zijn mensen die Moederdag" maar een commerciele toestand vinden, een dag die uit de brein van handige zaKenlieden is ontsproten. Misschien is dat ook wel zo en toch is Moederdag in de loop der jaren uitgegroeid tot een echte gedenk- dag. En o.i. terecht; want als er een miskend beroep is, is het wel die van ,,huisvrouw". Ook al moeten deze vrouwen op formulieren als van de genezing, over.... zo-maar, over menselijke dingen. Zelfs als je op een intensive-care afdeling vastgeklonken ligt aan vele, ingewikkelde en geheimzin- nige apparaten en je kunt niet eens praten, dan nog, nee, juist dan is dat menselijk kontakt van ontzet- tend groot belang. Die hand van de verpleegkundige die op je hoofd rust, die capabele hand die even een kussen recht- trekt, opdat je makkelijker ligt, de wetenschap dat er naast al die apparatuur een Mens is die voor je zorgt. "Verpleging: brug tussen mens en techniek." is het motto van de "dag van de Verpleging". Hoe waar is dat Alle technische vooruitgang van de wereld zal nooit die zorgende, dienende hand van de verpleeg kundige kunnen vervangen, wan- neer je door je ziekte bent terugge- worpen op jezelf, afhankelijk bent van anderen. In een wereld die bol staat van techniek, van onpersoonlijkheid en van eenzaamheid, in een wereld waarin je zo vaak wordt behandeld als een nummer, een ding, is het fijn om te weten dat er mensen zijn, zorgende mensen, die je terzijde staan als je hulpbehoevend bent, die samen mens met je zijn, op een moment dat de techniek je dreigt te degraderen tot een "geval". Daaraan even denken, dat is de zin van de "Dag van de Verpleging". En er - als je jong bent- dan ook even aan denken wat een fijn en dankbaar beroep de verpleegkun dige heeft. Een beroep om ook te kiezen beroep ,,zonder" invullen, weet ieder uit ervaring toch wel dat ,,moeder" zijn geen sinicure is. Want wie maakt per dag zoveel werkuren, wie legt per dag zo'n grote afstand af, wie is last- en pakdier, wie moet naast de kokerij ook de afwas nog doen, wast, strijkt, verstelt, poetst, is kinderop- pas, verpleegster en opvoedkundi- ge? Overdreven zoudt u denken? Nee, zeker niet, alleen beseffen de meeste kinderen (en ook volwasse- nen) dit pas wanneer de waardering dikwijls te laat komt. Maak daar- om straks een echte feestdag voor Moeder. Zonder al te veel moeite kan men die dag wat werk uit haar handen nemen en verwen haar ook eens met een leuk cadeautje. (Koopt u dat dan wel bij onze adverteerders?) Twee Legovlaggen sierden de hek- ken van boerderij Landvreugd waar woensdagmiddag 20 april de uit slag bekend werd gemaakt van de Lego bouwwedstrijd. Deze wed- strijd werd georganiseerd door de 75 jarig bestaande firma Hipke in samenwerking met Lego. Bijna 100 kinderen hadden een werkstukje ingeleverd en het was voor de jury bestaande uit mevrouw Immerzeel van de Wijkvereniging, mevr. T. de Koning onderwijzeres in onze wijk en de heer Groeneveld namend de pers, niet zo'n eenvou- dige taak de prijswinnaars aan te wijzen! De Heer Hipke dankte dan ook in z'n welkomstwoordje deze jury van harte! Na een leuk tekenfilmpje kwam de uitslag voor de groep kinderen van 3 t/m 7 jaar le Prijs Daisy v. Mook, 2de prijs Maikel Meelberg, 3e prijs Mark Robert Landheer en een extra ereprijs voor Coen Halleman. Hierna werd de Legofilm vertoont en na een frisdrankje volgde de uitslag voor de bouwers van 8 t/m 12 jaar. le prijs Eric de Jong, 2e prijs Rik v.d. Brugge, 3e prijs Peter Zoals wij u in vorige artikelen reeds mededeelden, zullen wij op gezette tijden ,,een klein boekje open- doen" over de zeer aktieve fotoclub ,,Groenoord" (onderdeel van de wijkvereniging Groenoord). Dit maal publiceren wij een foto van de heer E. Bombeke, die bij een intern ,,wedstrijdje" als nr. 3 van de maand maart uit de bus kwam. De fotoclub Groenoord, die in onze wijk over een eigen lokaliteit - met de nodige apparatuur - beschikt, heeft de laatste maand er een aardig aantal nieuwe leden bijge- kregen. Toch is er nog plaats voor twee of drie fotoenthousiasten of zij die dat willen worden. Want iedereen en zeker ook hij of zij die de eerste wankele schreden op dit gebied willen zetten, zijn van harte welkom. En dames, denkt niet dat dit alleen maar een mannen-hobby kan zijn! Nadere inlichtingen worden gaarne gegeven door de heer H. Malie- paard, telefoon 706321. v. Santen. Ereprijs Andrea Prein, ereprijs Michel de Man. Met een (spannende) tekenfilm tot slot konden hierna alle kinderen, die geen prijs hadden gewonnen als troost nog even grabbelen. Het was een leuke middag in de sfeervolle boerderij die onze wijk Schiedam-Noord rijk is. De kinderen kunnen hun bouw- werkjes ophalen in de winkels waar zij ze hebben ingeleverd. Voor Nieuwland Hipke Dr. Wibautplein 47. Voor Schiedam-Kethel Hipke winkelcentrum "de Ketel" zij ont- vangen dan een certificaat waar op staat dat zij nu Lego Bouwmeester zijn. Op maandag 2 mei 1977 van kwart voor twee tot plm. vier uur. Programma: Instrumentale ensem bles en slagwerkgroep van het Rotterdams Conservatorium o.a. Concerto grosso opus 6 nr. 1 van G. F. Handel )bew. H. de Vliegerjen zang door de koren: ,,Senectude" te Schiedam; dameskoor U.V.V. Overschie en Dienstencentrumkoor Willem Ruys o.l.v. mevr. M. van Asch-Faas. Een licht en vrolijk programma met samenzang. Eepjarige zaaibloemen, die in februari-maart in huis onder glas of plastic werden gezaaid, kunnen in april meer en meer gelucht worden. Gezien het gevaar voor nachtvorst, mogen de plantjes nu nog niet in de voile grond gezet worden. We kunnen bakjes en potten in huis van hun deksel ontdoen en ze overdag voor een open raam plaatsen. Wie er een koude bak op na houdt (ook als bouwpakket bij tuincen- trum en zaadhandel) hetzij in de tuin of op het balkon, kan de plantjes daar in overbrengen om ze geleidelijk aan de buitenlucht te wennen. Verschillende soorten zaad kunnen na half april buiten worden gezaaid Zaden ontkiemen namelijk buiten pas als de temperatuur 10 gr. C bedraagt. En hoe later in de maand, hoe eerder dat het geval zal zijn. Direkt buiten zaaien doen we in elk geval met soorten die een penwortel vormen, waardoor ze zich moeilijk of in het geheel niet la ten verplanten. We denken b.v. aan Delphinium (riddersporen), Eschscholtzia (slaapmutsjes, juliaantjes), Linum (vlas), Lupinus (lupinen), Nigella (juffertjes in 't groen) en Papaver (klaproos). Als blijkt dat de plantjes later te dicht op elkaar staan, dan worden ze uitgedund en niet verspeend. Dat laatste loopt meestal op een teleurstelling uit. Toegangsprijs bedraagt /3,- (incl. garderobe en consumptie tijdens de pauze). Inlichtingen bij de Stichting Raad voor het Maatschappelijk Welzijn te Rotterdam, Pieter de Hoochweg 120. Tel. 010-763311, giro 91042. Dat St. Radboud in januari een schitterende prestatie heeft gele- verd op het nationale kampioen- schap in Ettenleur, weet u natuur- lijk al, maar toch willen we u nog een paar recensies citeren, welke in enkele landelijke bladen te lezen waren. In "Het Limburgs Dagblad" stond (letterlijk) het volgende:,, De sensatie in beste zin die jammer genoeg maar een keer kon worden beluisterd was ,,Eufonie van Louis Toebosch, uitgevoerd door harmonie St. Radboud uit Kethel o.l.v. J. Seegers. De verwachting dat de komponist "Eufonie" (dat welluidendheid betekent) over school burgerlijke opvattingen heen zou tillen is geheel uitge- komen. Als een Uilespiegel heeft Toebosch met dit werk een geniaal zelfportret gemaakt. De uitvoering door St. Radboud betekende niet minder dan een opschudding! Verder kunnen we nog de volgende eenjarigen deze maand meteen aan de voile grond toevertrouwen: Alys- sum maritimum (A. Benthamii), Anchusa (ossetong), Calendula (goudsbloem), Centaurea (koren- bloem), eenjarige chrysanthemus, Gailardia picta (kokardebloem), Helianthus (zonnebloem) en Tropaeolum (O.I. Kers). Als nachtvorst dreigt, eventueel een lap plastic over het zaaisel uitspreiden. Wel over paaltjes leggen. Coniferen en groenbl(jvende beesters worden nu met sukses verplant. Ze behoren tot de kluit- planten, waarvan de kluit meestal in gaas is verpakt. Dit altijd los-snijden, maar er niet onder uit trekken, als de kluit niet vast is. De gaaslap verteert vanzelf. De grond zo nodig verbeteren met turfmolm en bosgrond. Naaldengrond is het beste. Indien niet verkrijgbaar, bladaarde of kompost onder spit- ten en kluiten van azalea's en rhododendrons geheel door turf molm omgeven. Er is nu ook heide- grond in de handel, die voor alle heidekruidachtigen de Ericaceae, waartoe ook genoemde heesters behoren, welkom is. Kamerplanten kunnen deze maand met sukses gescheurd worden. Dat geldt alleen voor soorten, die niet met e£n stam maar met vele Sten gels uit de grond komen. De kluit kan soms uit elkaar getrokken worden. Is hij vast, dan met een scherp mes in stukken snijden. Overigens zeer welkom! Clowneske figuren, caricaturen, verrassende kleuren en ritmen in een boeiend concept samengebracht, mondden uit in een diabolische cadens door een uitgebreid slagwerk. In zo'n bloedhete zaal, naar veel donsig en langzaam gespeelde melodieen luisteren, bleek een afmattende aangelegenheid. Met Eufonie kwam de energie weer terug! Het verschil met andere korpsen in waardering in punten vermocht die indruk van wat meer verstaan onder musiceren niet voldoende weer te geven". In het maandblad St. Cecilia (landelijk blad voor muziekgezel- schappen) schreef de hoofdredac- teuro.a. "Eufonie" van Louis Toe bosch was een ,,sensationele uit- schieter". Ik bedoel dat in voor- name zin. De knapheid van de conceptie klonk reeds nu bij eerste horen door. Het stuk werd met laaiend applaus door de voile zaal ontvangen. Wel een bewijs dat het grote publiek ook een zeer moderne klank weet op te vangen en tevens dat ,,St. Radboud" uit Kethel de essentie van deze furieuse muziek al sterk naar voren heeft weten te brengen. Er was zeker durf voor nodig dit opus uit te voeren!" Aldus Jan Schouten in het blad St. Cecilia. S.R. Alleen soorten waarvan de wortels sterk in elkaar grijpen zoals bij Anthurium (flamingoplant), Calathea en Maranta, scheuren we onder water en wrikken ze dan voorzichting uit elkaar. Calceolaria (pantoffelplant) en Cineraria zijn echte Paasplanten. Daarna blijkt dan dat ze helemaal niet gemakkelijk zijn. Ze houden niet van zon en tocht en behoeven niet beslist voor een raam te staan. De grote kruidachtige bladeren bespuiten, maar de aarde zelf vooral niet te nat houden, maar matig begieten. Om de week of 14 dagen kamerplantenmest. Na de bloei opruimen, tenzij zich aan de voet jonge scheutjes vormen. In dat geval goed blijven behandelen en van de zomer buiten zetten. Het zijn vrolijke planten voor sombere kamers en die kunnen bijzonder welkom zijn. A.C. Muller-Idzerda. rembrandtlaan 71 schiedam telefoon (010) 26 43 74 Groenoord - Schiedam Rijks V.A.M.O.R.-M.I. telefoon 709115 gediplomeerd instructeur

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 9