Nieuwbouw wordt ,,onbetaalbaar" Fa. Bijl (Supermarkt) 25 jaar Rabobank de magneet uw drukker voorAL BANKZAKEN Bezwaren bestemmingsplan Woudhoek-Nrd. Leden- vergadering zaalvoetbalver. Groenoord" ,,Open huis" over Schiedam in Novotel Inwoners Schiedam nog steeds dalende Eerste paal" winkelcentrum uitgesteld Collecte Hartstichting C.D.A. bijeenkomst Oproep 9e jaargang no. 233 11 mei 1977 „Vijftig jaar geleden was een etagewoning even duur als een auto, 1200 gulden. Nu is een auto tien keer en een woning vijftig maal zo duur geworden. Als we zo doorgaan dan moeten we ons afvragen of het in het jaar 2000 nog wel mogelijk is woningen te bouwen. Nieuwbouw is straks niet meer te betalen." Dit is het oordeel van prof. ir. M. Gou hoog- leraar aan de Technische Hogeschool in Delft, afdeli -ouw- kunde. ,,Als we willen blijven bouwen dan is het iviuzaam,- dat we ons meer gaan specialiseren in het fabriceren van bouwelementen waardoor de kosten worden gedrukt", aldus prof. Gout. NoordcrAbfcoorden Uitgave en advertentie exploitatie: De Magneet, drukkers - uitgevers Postbus 112, Schiedam Rotterdamsedijk 279 Telefoon 010-26 36 66 - 26 66 76 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Orgaan van Wijkver. "Groenoord e.o." Tevens mededelingenblad voor SSSN en Dienstencentrum "de Woudhoek" Voor bezorgklachten a 11 e e n 70 19 56 Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. Prof. Gout meent dat het grote verschil tussen de kostprijs van een auto en woning het gevolg is van het verschil in seriebouw. Alles was gericht op de bouw van slechts een woningtype. In fabrieken gefabri- ceerde bouwelementen kunnen de kosten sterk betnvloeden. Prof. Gout meent dat alles wat op het terrien van de woningbouw aan seriebow was, slechts de zogenaam- de gesloten bouwsystematiek betrof Elk onderdeel werd vervaardigd voor een woningtype. KWANTITEIT Prof. Gout is ook de mening toegedaan dat er de laatste tijd te veel nadruk wordt gelegd op de kwantiteit. Niet zo vreemd, omdat de woningnood nog steeds aanwe- zig is en bouwminister Gruyters maar heel moeilijk van zijn vroeger ingenomen standpunt, zoveel mo gelijk huizen bouwen, kan afstap- pen in verband met de steeds dreigende werkloosheid. De oude woningbouwpolitiek moet dus drastisch gewijzigd worden. Het na-oorlogse toegepaste kwantitiets- beleid vertoont een teruggang, ter- wijl langzaam maar zeker het kwalitietseffect hoogtij viert. Er zijn op dit terrein al vele discussies aan de gang. Deze dateren echter niet van vandaag of gisteren. De vraag komt steeds naar voren of er nu etagewoningen of eengezinswo- ningen moeten worden gebouwd. Hierbij komt ook steeds de kost prijs van een woning in discussie. Een belangrijk probleem bij de woningbouw is de prijs die voor een woning wordt gevraagd. Ook dit is volgens prof. Gout een van de rede- nen waarom er in de nieuwbouw veranderingen moeten worden aan- gebracht. Volgens een prognose zullen de woningen omstreeks 2000 twee en een half maal zo duur zijn. Een stilstand in de woningbouw is dan niet ondenkbaar. De vraag, welke veranderingen er moeten worden aangebracht, is niet zo eenvoudig te beantwoorden en vergt een diepgaand onderzoek waarbij de bouwondernemers ten nauwste zijn betrokken. Momen- teel is de industrialisatie alleen gericht op het bouwen van een woningtype in serie. Over het tradi- tioneel bouwen bestaan nog steeds grote twijfels. KWALITEIT Bovendien is het noodzakelijk dat zeer spoedig meer aandacht aan de kwaliteit moet worden besteed. Hierbij moet de relatie kwaliteit, wonen en ruimte een belangrijke rol gaan spelen. Daarbij is ook de toepassing van het materiaal zeer belangrijk. Toen het metselmateri- aal schaars werd, werd naar het beton gegrepen. Maar gebleken is dat beton geen regulerend effect heeft. Vocht, warmte en zuurstof- voorziening werkt remmend door toepassing van beton. Onderzoe- kingen in een aantal bejaardencen- tra leverden het verrrassende resul- taat op dat de bejaarden meer moeite ondervonden met de adem- haling - vooral tijdens vorstperio- den, als de vochtigheidsgehalte van de lucht vrij laag is - in uit beton opgetrokken centra. Het bleek dat dit verschijnsel veroorzaakt werd door de betonwanden. Bij de bouw van een bejaardencen- trum komt maar weinig hout en baksteen aan te pas, materiaal dat juist de tegenovergestelde eigen- schappen heeft. Prof. Gout geeft dan ook de voorkeur aan de traditi- onele bouwmaterialen, als bak steen en hout, boven beton. Op 14 mei a.s. zullen de heer en mevrouw Bijl, eigenaars van de bekende Supermarkt aan de Boro- dinlaan, de dag gedenken dat zij 25 jaar geleden in het huwelijk traden. Is dit in de tegenwoordige tijd al haast een bijzonder jubileum te noemen, zeker uniek is het dat de heer en mevrouw Bijl tevens 25 jaar terug hun - oorspronkelijk - kruide- nierszaak zijn begonnen. In een tijd waarin zo veel zaken - en juist met name in de levenmiddelen branche - het loodje leggen moet het wel van goed vakmanschap en zakentalent getuigen het een kwart eeuw vol te houden. Het is eigenlijk nog maar een paar jaar geleden dat ,,dorpskruide- nier" Bijl van Kethel verhuisde naar een houten noodonderkomen op het Zimmermanplein. Ondanks de teleurstelling die twee collega's (in aanverwante branches) hen be- reidden door hun oorspronkelijk, afgesproken samenwerking op te zeggen, wist Fa. Bijl toch op het vastgestelde tijdstip naar Winkel- centrum De Kethel te verhuizen. En met de opening van de grote supermarkt midden in de roos te schieten! We vonden de dubbele jubileum belangrijk genoeg om hieraan even aandacht in ons blad te wijden. Redaktie en uitgevers wensen de familie Bijl van harte geluk en nog ,,velejaren" toe. Een ieder die bezwaren heeft tegen het ontwerp-bestemmingsplan Woudhoek-Noord kan deze tot uiterlijk 5 juni a.s. indienen (schrif- telijk) bij de Gemeenteraad van Schiedam. Het ontwerpplan ligt voor iedereen ter inzage in het Stadskantoor, afd. Openbare Werken op de 5e etage. De succesvolle zaalvoetvereniging Groenoord" zal op 23 mei a.s. haar algemene ledenvergadering houden. Dit vindt plaats in boerderij ..Landvreugd". Aanvang 20.00 uur Onder het thema Schiedam, Woon-, Werk- en Leefstad" wordt op 27 mei a.s. in Novotel" een ,,open huis" voor de bevolking ge- organiseerd. Door de verenigde Schiedamse aannemers, Amfas-Bouwontwikke- ling en het Architektenburo Lan- tink wordt een expositie (met teke- ningen, dia's, kaarten en foto's) gehouden. De organisatoren komen met een plan om de braakliggende gedeel- ten van de binnenstad van Schie dam te bebouwen. Een initiatief dat wij in feite toejuichen, want - we hebben dit reeds eerder in ons blad aangestipt - wij zijn van mening dat bebouwing van de binnenstad en daarmee gepaard gaande krotopruiming te verkiezen is boven het bebouwen in de polders van Schiedam-Noord. Het is - naar onze bescheiden mening - wat absurd de stad in steeds verdere Noordelijke richting uit te bouwen, wanneer in het toch wat verpieterde centrum veel ruimte voor woningbouw aanwezig is. Vooral wanneer het winkelbestand, de wegensituatie e.d. geen gelijke tred houden met een steeds groei- ende bevolking in ons Noordelijke stadsdeel. Terwijl bovendien dan nog de vermaledijde spoorwegover- gang een vlotte verkeersdoorstro- ming in de kiem smoort. Maar niet alleen daarom, bevelen wij een bezoek aan de expositie op vrijdag 27 mei, van 10.00-16.00 uur aan. VOOR HANDELS- EN REKLAMEDRUKWERK VERLOVINGS-, HUWELIJKS- EN GEBOORTEKAARTJES Rotterdamsedijk 279-281 Schiedam Telefoon 268666-266670 Het aantal inwoners van Schiedam blijft zich gestadig in een dalende lijn bewegen. Eind februari waren er 76.680 inwoners. Eind maart waren er het weer 110 minder, n.l. 76.570 (38.818 vrouwen en 37.752 mannen). de bank voor iedereen Schiedam/Kethel Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nieuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 52 Telef. 26 21 60 Franselaan 292 - Telef. 15 69 11 uw We waren nogal verheugd u enige maanden geleden te kunnen mede- delen, dat het winkelcentrum aan de Zwaluwlaan eindelijk van de grond zou komen en hiervoor in april 1977 de eerste paal zou worden geslagen. Opnieuw een teleurstelling; want die eerste paal ging vorige maand NIET de grond in! Nu zal dit op of omstreeks 23 mei a.s. geschieden. Ook nu weer bijna twee maanden uitstel in het realiseren van het broodnodige winkelcentrum, dat reeds voor de voltooiing algemene bekendheid geniet als het winkel- vertragingscentrum Van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Hartstichting ont- vingen wij bericht dat de jaarlijkse collecte in onze stad het bedrag van 32.157,63 heeft opgebracht. De afdeling verzocht ons tevens alle schenkers - en medewerkers - har- telijk te danken. Op 16 mei a.s. organiseert de plaatselijke C.D.A. een verkiezings bijeenkomst in het Passage Theater te Schiedam. Op deze avond (aan vang 20.00 uur) zal de voorzitter van het C.D.A. - Prof. P. Steen- kamp - het woord voeren. Voor het rondbrengen van Warme Maaltijden aan be- jaarde en hulpbehoevende stadgenoten zijn dringend vrijwilligers nodig. Wie wil eenmaal in de 14 dagen hiervoor twee uurtjes van zijn vrije tijd beschikbaar stellen? Op maandag, woens- dag en vrijdag worden de maaltijden rondgebracht tus sen 11.30 en 13.00 uur. Heeft u een auto? Prachtig! U krijgt een vergoeding voor de benzine van f 5,- per rit]. Heeft u geen auto? Geen probleem. Dan gaat u mee als bijrijdster of bijrijder. Neem NU spontaan uw besluit en bel op naar het Dienstencentrum de 4 Molens, telefoon 705500. Mevrouw Kohler zit daar iede- re morgen - behalve dinsdags - en zij zal graag alles uitge- breid aan u uitleggen en dag en uur met u regelen.

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 1