Woestijnstruik kan potvissen redden 1[\ HI GUIS ^OlO*2b^0- n f 4,50 per dag f 16,75 per week JasonagaLj het enig duidelijke alternatief Viering Koninginnedag geslaagd Radboud- akkoorden Jaarvergadering S.S.S.N. Shape of Things bij D.R.Z. Sluitingsavond Werkgroep ruimtelijke ordening vergadert over woningbouw in Woudhoek Stichting voor Huishoudelijke- en gezins- voorlichting Schiedam PAGINA 5 \<MHikT Ikkoonkn 11 mei 1977 Chemisch Reinigen Vo( Wij verhuren uitsluitend nieuwe Express-Union fietsen Stationsrijwielstallingen Schiedam en Vlaardingen-Oost A. F. J. Kamphues Tel. 010-376772-345899 r STICHTING SAMENLEVINGSOPBOUW SCHIEDAM-NOORD is de V.V.D. Uw stem op ons: 1geeft U zekerheid dat er een andere regering komt met een andere koers; 2. geeft U zekerheid voor een verstandig en zuinig beleid; 3. is kiezen voor vrijheid, werk en samenwerking. kies een beter kabinet, kies 1) Wat heeft de dreigende uitroeiing van de potvis met een woestijn struik te maken? Sinds kort weet men dat er in het grensgebied van California en Noord Mexico een struik met de Indiaanse naam Jojoba groeit en dat de zaden van deze jojoba een vervangingsmiddel voor potvisolie bevatten. Vervang- ing van potvisolie, die vooral in de zware industrie veel als smeermid- del gebruikt wordt, betekent weer een ,,noodzaak" minder om de grootste tandwalvis op aarde uit te roeien. Er zit geld in de potvis en andere walvissen. Walvissen zijn gratis en erg groot, en er kunnen tal van producten uit bereid worden. Lampolie, kaarsen, margarine, zeep, schoensmeer, lippenstifts en kattevoer zijn alle producten waar vaak walvisbestandsdelen in wer- den of worden verwerkt. Door de grote vraag naar deze producten zijn de Groenlandse walvis, de Noordkaper en de blauwe vinvis bijvoorbeeld zo goed als uitgestor- ven en is de potvis er niet veel beter aan toe. Daardoor worden zelfs de kleine, dolfijnachtige, walvissoor- ten tegenwoordig in onverantwoord grote aantal weggevangen. In 1969 verkocht Nederland zijn laatste walvisvaarder, de Willem Barentz, aan Japan. Landen als Japan en Rusland zetten de strijd tegen de walvis echter op grote schaal voort. Internationale vangst- afspraken worden door die landen niet getekend. Hiertegenover staat dat voor cen toenemend aantal toepassingen van walvisbestandde- len vervangingsmiddelen gevonden worden. Zo was de potvisolie van- wege zijn bijozndere bestendigheid tegen hoge druk, en sterke tempe- ratuursverschillen altijd onmisbaar als smeermiddel voor tal van motoren. Nu is bekend dat olie uit de zaden van de jojoba een uitste- kende vervanger is. Het Wereldnatuurfonds heeft 1976 uitgeroepen tot het jaar van de walvis. Of dit de walvissen veel geholpen zal hebben, is twijfelach- tig. Misschien zijn landen met een geschikt klimaat erdoor gelnspi- reerd om de jojoba te gaan verbou- wen. De eerste kweekproeven in Mexico, de Verenigde Staten, Isra el, Australia en Ghana hebben in elk geval economisch aantrekkelij- ke resultaten te zien gegeven. gen aangeboden, terwijl tevens de nieuwe voorzitter van de Stichting, mevrouw L. Blaauw, voorgesteld werd en men kon kennismaken met de nieuwe opbouwwwrker voor Schiedam-Noord, Jos v.d. Lugt. De kinderfestiviteiten in onze wijk moge n zeker geslaagd genoemd worden. Na het veel belangstelling trekken- de ,,schoolpleintekenen" werd op 30 april een spelmiddag op het veld aan de J. Oreliosingel gehouden. Circa 250 kinderen deden, begeleid door een lekker Oranjezonnetje, hieraan mee. De spelletjes - hoewel soms iets te moeilijk - waren erg leuk. De kinderen waren erg ent- housiast en hebben genoten, even- als de leiders die vanuit de wijkver. Groenoord e.o. de VNFG hielpen. IEDEREEN ging met een klein prijsje naar huis en 1 groep bleek het beste resultaat ALS GROEP te hebben behaald. Jammer dat in Woudhoek iets dergelijks (nog) niet georganiseerd kon worden. Hopenlijk zijn er daar volgenmd jaar wel vrijwilligers te vinden. 29 april j.l. hebben we met veel plezier de lampionnen-optocht door Groenoord meegelopen. Aan belangstelling was er voor deze optocht zeker geen gebrek, want St. Radboud werd gevolgd door een zeer lange stoet van kinderen, vaders en moeders, al dan niet met lampion. En laten we eerlijk zijn, voor ons was het dubbel plezierig marsen voor zo'n optocht. De waardering voor St. Radboud (die toch met zo'n 50 man een klein avondje in touw was) werd niet geuit door opzij geschoven gordijnen, maar door gewoon met z'n alien de straat op te gaan. Hoewel we het in deze rubriek hoofdzakelijk over de harmonie zelf gehad hebben, willen we deze keer eens iets over de drumband vertellen. Want, om zich op allerlei gebied aan het publiek te kunnen presen- teren, is een drumband, in welke vorm dan ook noodzakelijk. Een harmonie zonder drumbnad kan tegenwoordig onmogelijk meedoen aan festiviteiten die zich op straat afspelen. Voor het publiek zou het een te statisch geheel zijn en zeker in deze tijd, waarin de specifieke show- bands bij straat-activiteiten de bo- ventoon voeren. Het is daarom voor een harmonie, wil men niet achterblijven en met de tijd meegaan noodzakelijk om enigszins met die vorm van optre- dens mee te gaan. Omdat St. Radboud een vereniging is die zichzelf als taak heeft gesteld, het publiek op allerlei manieren met muziek confronteren, wordt er hard gewerkt om de harmonie met de drumband op een aanvaardbaar peil te krijgen, om zodoende op een bescheiden schaal te kunnen con- correren met de tegenwoordige showbands. -. Nu betekent dit niet dat men van een harmonie-orkest dat voor het buitengebeuren de beschikking heeft over een kleine groep tam- boers, een show-korps kan maken. De belangen en de eisen die bij een harmonie-orkest een rol spelen, zijn geheel anders. Een bekend gezegde luidt nog steeds: ,,Men kan geen twee heren voor 100% dienen". Volgende keer gaan we verder met dit toch wel erg belangrijke facet van een harmonie-vereniging. S.R. De openbare jaarvergadering van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord die in Boerderij Landvreugd maandag j.l. werd gehouden had een alleszins redelij- ke belangstelling. Tijdens deze vergadering werd het werkverslag 1976 aan de aanwezi- ■tttf SPEC. RITSSLUITNGEN NAUWER of WIJDER van U* kleding Ook voor alle reparaties lepenlaan 51 - Tuindorp I eli foon 70 50 Ki Ter afsluiting van het voetbalsei- zoen organiseert de bekende, Schiedamse vereniging D.R.Z. een feestavond voor haar leden. Het bestuur spaarde kosten noch moei- te om deze avond succesvol te laten verlopen en slaagde er in de groep GROW SHAPE OF THWOS Shape of Things" voor deze avond te contracteren. Op de fees- telijke avond, die voor de leden van de voetbalvereniging gratis toegan- kelijk is, komt tevens een ,,rad van avontuur". Dit ter versterking van de feestcommissie-kas om straks het 50-jarig bestaan van D.R.Z. op waardige wijze te kunnen vieren. Het feest vindt plaats op vrijdag 13 mei a.s. (aanvang 20.00 uur) in zaal ..Tivoli" aan Hp Nipnwp Havpn I IllfJ! I If® Als afsluiting van het seizoen heeft het bestuur van The Riverside Club Schiedam het vermaarde orkest The Oldtimers weten te engageren. Dit orkest is echter in een nieuw jasje gestoken en draagt nu de naam Jazz Junket. Een waardige afsluiting van het eerste seizoen, waaraan - ondanks vele ups en downs - de immer actieve Riverside Club toch met voldoening kan terugzien. Wie voor September (want dan begint het nieuwe seizoen weer) nog eens wil genieten van onvervalste dixieland kan terecht op 21 mei a.s. in zaal Tivoli, Nieuwe Haven 237 te Schiedam. Aanvang 21.30 uur, zal open 21.00 uur. De informatie-avond op 19 april j.l. over de uitbouw van Schiedam-Nrd met 500 woningen is zeer druk bezocht geweest. Velen gaven zich daar al op als actief lid van de Werkgroep Ruimtelijke Ordening, om zo invloed te kunnen uitoefenen op de plannen. Het doel van de Werkgroep blijft echter: zorgen dat er zo goed mogelijke inspraakmogelijkheden geboden en/of ontwikkeld worden, bij uc VwYiirrgbouwplannen Als u belangstei'Jing heeft voor de uitbouw van Schieifcn-Noord, als u belangstelling heeft voor werk van de werkgroep bent u van harte welkom op de eerstvolgende vergadering op MAANDAG 16 MEI A.S., aanvang 20.00 uur in DE ARK, HARGPLE1N 101. Het verslag van de informatieavond wordt u op aanvraag gratis toege- zonden. Inlichtingen bij: de heer H. van Zeeland, tel. 709061; de heer R. Poels, tel. 700191; of het bureau van de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam-Noord, tel. 702207. We hebben op een paar cursussen nog een plaatsje voor u vrij. In de eerste plaats de cursus ,,creatieve handvaardigheid". Hierop zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. U leert er: weven, spinne, batikken en eventueel een andere techniek, als die u meer aanspreekt, nog net leuk, om even voor de vakantie te doen! U kunt donderdagmorgen zo komen van half 10 tot 12 uur. Kosten 40,-. Onze dietiste geeft nog een cursus van 6 lessen a 30,- voor die dames die voor de vakantie nog wat aan hun lijn willen doen. Op woensdagmorgen va 9.15 tot 10.15 uur. Neemt u dat nog even mee, dan kunt u in de vaknatie nog misschien in uw bikini verschijnen. Op maandagavond kunnen noe 4 dames deelnemen aan het bloem- schikken, van half 8 tot 10 uur. U kunt zo komen, van harte welkom. Ons kantoor is open dinsdag tot en met vrijdag va 9.30 tot 12 uur, tel. 264781, giro 716115. U kunt zo bij ons binnenlopen voor informatie over cursussen en over huishoudelijke problemen met ons praten. We zijn u graag van dienst. Kunt u overdag niet bellen, dan tussen half 6 en half 7 op nr. 263633. Het cursusjaar loopt alweer aardig ten einde, omdat velen al vroeg met vakantie gaan. Maar geeft u zich dan alvast op voor September. Na de grote vakantie gaan we weer met nieuwe en frisse moed verder. Bent u van plan om na de vakantie te gaan naaien dan is het wel zaak om u nu, al zo spoedig mogelijk, voor een cursus op te geven. We hebben n.l. nog steeds wacht- lijsten. In ieder geval hopen we heel spoedig wat van u te horen en u bij ons te zien of een telefoontje van u te ontvangen. Tot ziens op Korte Dam 5 of tot horens op nr. 264781. WD, Koninginneqracht 57. Den Han- '°l 070-614171

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 5