V akantieplannen Denk aan het fietsen Om een paar duizend kinderen Nieuwe materialen bevorderen ontwikkeling van kunstharten Stichting voor huishoudelijke-en gezins voorlichting Schiedam PAGINA 13 VHH-der Akkwonkn 25 mei 1977 'U«A .NHAoaaiSHaaNO. J3 juaq n N3da005MV HHCraOON Hoewel veel mensen hun vakantie al hebben vastgesteld, er zijn er nog die twijfelen wat ze dit jaar zullen doen. Wat doen wij dit jaar met de vakantie? Waar naar toe? Aanbie- dingen voor verzorgde reizen zijn niet van de lucht. Het kiezen uit de vele mogelijkheden en het voorbe- reiden is al een deel van de pret. Wie eens wat anders dan anders wil, moet denken aan een fiets- vakantie. Dat is niet zo maar een kreet. Een fietsvakantie is echt iets bijzonders of u nu iemand bent die dagelijks van de fiets gebruik maakt of iemand die hoogst zelden op de fiets stapt. Als fietser heb je gauw sociaal contact, 't is ook vaak avontuurlijk of zelfs romantisch. En waarom juist een flets vakantie? Een fietsvakantie heeft veel aan- trekkelijks en veel voordelen. Wij denken bij voordelen niet in de eerste plaats eraan dat het voor- delig kan zijn. Dat ligt aan de per- soonlijke eisen die men stelt. Een van de attrakties van een fietsva kantie is dat men zelf echt bezig is. Op eigen kracht vooruit, of men nu korte of lange afstanden wil afleg- gen. Dat zelf bezig zijn is het juist, dat maakt dat verveling er niet bij is. Verveling, die- men begint't toe te geven- heel wat vakanties ver- knoeit. Het in de vakantie bezig zijn, werkt ontspannend en ver- kwikkend omdat je nu eens iets heel anders doet. Dat kan tot een bepaalde, gewilde graad van li- chamelijke vermoeidheid leiden. Die is van korte duur en het effekt zal juist zijn dat men uitgerust van een vakantie terug komt. Boven- dien krijg je op de fiets als vaak te gemakzuchtige mens, de zo wense- lijke beweging. De conditie wordt verbeterd en je zal je fitter gaan voelen. Een andere pr6 is dat men op de fiets op plaatsen komt, die men anders links laat liggen of door gehaastheid moet missen. Dat zijn heel vaak die plaatsen die nu juist extra de moeite waard zijn. Bezijden de drukke wegen, waarop we uitgekeken zijn. Alle kanten uit Op de fiets kun je letterlijk alle kanten uit. Dat wil zeggen dat je in je keuze van richting, gebied, afstand vrijwel niet beperkt bent. Je kunt een tocht door het eigen land maken en zult ontdekken dat je zelfs daarvan bijv. de folklore echt nog niet helemaal kent. Wie liever over de grens gaat om door het horen van een andere taal, het ontmoeten van heel andere mensen en het beleven van een geheel ander landschap het vakantiegevoel gro- ter te maken, kan dat ook op de fiets doen. Er zijn landen die heel speciaal voor een fietsvakantie in aanmerking komen zoals bijvoor- beeld Denemarken, Duitsland, Engeland, Ierland, Belgie en Frankrijk. Dat zijn landen die, ook door hen die niet over "zware" fietservaring beschikken, voor zo'n speciale vakantie kunnen wor- den gekozen. Kwestie van verstan- dige dag-trajekten bepalen. Juist een kleine aktie-radius leidt tot veel waarnemen, d.w.z. intensiever een kleiner gebied in je opnemen. Wel-overwogen voorbereiding Wat voor andere vakantie minder geldt; grondige voorbereiding is bij een fietsvakantie erg verstandig. Vooral als men zo'n vakantie hele maal zelf wil plannen; zelf routes uitstippelen, plaatsen kiezen die men wil bezoeken of tevoren vast- stellen waar men wil overnachten. Wie aan zo'n vakantie denkt, moet zich vooral het boekje Goede raad voor fietstochten aanschaffen dat door overmaking van /.4,60 op postgirorekening nr. 234567 kan worden aangevraagd bij de stich- ting: fiets! in Amsterdam. Dat boekje vertelt wat men allemaal moet doen; welke kaarten en gid- sen men het best kan gebruiken, welk type fiets het meest geschikt is, wat men mee moet nemen, hoe men zijn fiets het best kan bepak- ken en welke attributen daarvoor bestaan. Men kan van een fiets vakantie ook een kampeertocht maken, iets dat de laatste tijd steeds meer in trek komt. Een goedkope manier van vakantiehou- den. Men kan natuurlijk voor de overnachtingen en de rustdagen ook gebruik maken van (soms jeugd-)hotels. Hiervoor tijdig reser- veren verdient in het drukke sei- zoen aanbeveling, al leert de prak- tijk dat in de kleinere dorpen die men op een fietstocht juist vanzelf- sprekend aandoet, vrijwel altijd slaapplaatsen zijn te vinden, zeker als men uit de buurt van de grote toeristencentra blijft. Een fietser houdt niet van luxe hotels. Geheel "verzorgde" fietsvakanties het is ook mogelijk te boeken voor een fietsvakantie, waarbij alles rond logies e.d. voor U is geregeld, desgewenst met inbegrip van een huurfietsreservering ter plaatse. Uw bed staat dan 's-avonds voor u klaar, evenals Uw avond-dis en meestal onderweg Uw lunch. Niet alleen in Nederland is zo'n geheel verzorgde fietsvakantie mogelijk maar ook bijvoorbeeld in Engeland Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Denemarken en Zweden. Inlichtingen hierover kunt u krij- gen bij de V.V.V.'s (voor Neder land) en bij de in Nederland (de meesten in Amsterdam) gevestigde kantoren van de nationale ver- keersbureaus van de genoemde landen. Een gezinsvakantie Een fietsvakantie kan vooral de gezinsband verstevigen als men met de kinderen erop uit trekt. De grote aantrekkelijkheid is dat men dan samen bezig is, dat er iedere dag weer een nieuw doel is en dat met voortdurende variatie. Het moet daarbij niet - denk aan de jongsten- om lange dagtochten gaan; er is onderweg voldoende te zien en samen te beleven. Dagafstanden van 30 tot 50 kilo meter worden als ideaal ervaren, doch voor ieder gezin ligt dat anders. Breng de fiets te berde als vakantie- plannen ter sprake komen. de avontuurlijke belevenissen die ve- len reeds opdeden, garanderen dat zo'n fietsvakantie iets bijzonders zal worden, waarover men met veel genoegen nog zal napraten, zelfs na jaren. U kunt zich nu al opgeven voor de cursussen die in September begin- nen. Vooral voor de naaicursussen ra- den wij u aan zich alvast op te geven, omdat hiervoor nog steeds wachtlijsten zijn. Verder geven wij; Naaien 8 lessen a 30,- op maandag- middag,- avond, dinsdagavond, woensdagmorgen-, avond, donder- dagmiddag en avond. Koken 8 lessen a40,- op dinsdagavond in de Huishoudschool "de Hoek- steen", Burg, van Haarenlaan 1155 Indisch koken 8 lessen a40,- op dinsdagavond in de Huishoudschool de Hoek- steen", Burg, van Haarenlaan 1155 Bloemschikken 8 lessen a 40,- op maandagmid- dag en maandagavond. Creatief handwerken 8 lessen a/40,-- op dinsdagmorgen en donderdagmorgen en avond Stoelen bekleden 8 lessen a/ 60,-- (max. 8 cursisten) op woensdagavond. Gast/gastvrouw/heer 4 lessen a/ 20,- ingred. geld op donderdagmiddag en avond. Wandkleden 8 lessen a40,-- op maandagavond en woensdagmorgen. Poppen maken 8 lessen a/40,- op maandagavond en woensdagmorgen. Gymnastiek 8 lessen a 27,50 op maandag avond en donderdagmorgen. Uiterlyke verzorging 5 lessen a 25,- 5,~ preparatengeld op donderdag- avond en dinsdacmiddao Afslanken 12 lessen k f 60,— op woensdae- morgen en avond Macrame 4 lessen a 20,- op dinsdagavond in het kruisgebouw in Groenoord. Naaien in Groenoord 8 lessen a f 35,— in het kruisge bouw op dinsdagmiddag en woens dagavond. Ons kantoor is open dinsdag t/m vrijdag van 9.30 tot 12.00 uur op Korte Dam 5, Tel. 264781, giro 716115. Tussen half 6 en half zeven kunt u bellen op nr. 263633. Tot ziens. vol*avKv<:.»Jv>*ooc* Kv. A&, vyx*. >MM« AX» WvwX Xy Ifcooxx xy W>.-: w, Dit vooijaar start de Nederlandse Brandwondenstichting, in samen- werking met het maandblad 'Wij en onze kinderen', een aktie om brandongevallen bij kinderen te voorkomen. Ieder jaar worden er zo'n 4.000 mensen met ernstige verbrandin- gen in het ziekenhuis opgenomen, waaronder 2.500 kinderen. Een groot aantal daarvan blijft voor het leven verminkt en gehandicapt. Voor velen loopt het ndg erger af. de aktie wordt voornamelijk op kinderen gericht, omdat zij de grootste groep slachtoffers vormen en bovendien het gemakkelijkst te bereiken zijn. Brandongevallen behoren tot de meest ernstige verwondingen. Vaak betekent het verschrikkelijke pijn, langdurige (en ook weer pijnlijke) verpleging, ernstige verminking en levenslang gehandicapt zijn. Daarnaast leidt een brandongeval vaak tot ernstige psychische pro- blemen, omdat het slachtoffer het moment van het ongeval steeds weer opnieuw in gedachten beleeft. Om maar 66n oorzaak te noemen. Ernstige verbrandingen hebben meestal de zogenaamde verbrand- dingsziekte tot gevolg, waarbij vrij wel alle organen worden aangetast. Niet zelden overlijdt het slachtoffer daaraan. Eenvoudig middel Hoe ernstig en gecompliceerd een brandongeval ook kan zijn, de eerste hulpbehandeling is bijzonder eenvoudig: water. Het verbrande lichaamsdeel moet worden afge- koeld en moet daarom minstens 5 minuten in koel water worden gehouden. Onder de kraan, maar desnoods in de sloot. En, hoewel de aktie er op gericht is om verbrandingen te voorkbmen, de meeste nadruk wordt toch ge- legd op deze simpele behandeling. Omdat de vrees bestaat dat te veelvuldig waarschuwen voor ge- vaarlijke zaken wel eens averechts zou kunnen werken. En vuur be staat nu eenmaal, je moet ermee leren omgaan. In het mei-nummer van 'Wij en onze kinderen' wordt een groot artikel aan brandongevallen gewijd In het blad wordt een speciaal ontworpen affiche ingesloten. Het is uiteraard de bedoeling dat deze ergens in huis wordt opgehangen. Daarnaast wordt door 'Wij en onze kinderen' deze affiche, met het begeleidende artikel, aan zo'n 25.000 belangrijke adressen gezon- den. Zoals aan alle scholen. Verder is de affiche door iedereen gratis aan te vragen bij 'Wij en onze kinderen' postbus 8030, Utrecht. Bovendien wordt er in samenwer- king tussen het blad en de Neder landse Brandwondenstichting een projektwedstrijd voor scholen uit- geschreven. De problemen waarmee de makers van kunstharten te maken hebben zij uiterst komplex, vooral omdat het menselijk hart per jaar gemid- deld 42 miljoen slagen maakt. Dit betekent dat de wetenschappelijke researchmedewerkers van de Goodyear Tire Rubber Company (V.S.) steeds zoeken naar materia len met een zo lang mogelijke levensduur. Een van de veelbelovendste mate rialen die tijdens de afgelopen tien jaar van onderzoek door Goodyear naar voren is gekomen heet polyo- lefin, een synthetische rubbersoort. Polyolefin heeft tijdens proeven voor industries toepassingen meer dan 150 miljoen doorbuigingen goed doorstaan; vijfmaal zoveel als natuurrubber, aldus researchme- dewerker David Hillegass. Wil men echter het rubbermate- riaal met succes kunnen toepassen dan moet het in staat zijn minstens 10 jaar te functioneren hetgeen neerkomt op 500 miljoen pompbe- wegingen. Een ander probleem dat de technici langzamerhand onder de knie beginnen te krijgen is dat van de bloedstolling. Hiervoor werd in samenwerking met het Akron City Hospital in Ohio een materiaal ontwikkeld met de naam Electro- laur. Het is een polyester weefsel dat door toepassing van een specia le polyurethan coating de bio-elek- trische en anti-stollingsfuncties van menselijke bloedvaten dicht bena- dert. Matrijzen De Goodyear onderzoekers concen- treren zich thans op het combi- neren van de eigenschappen van zowel polyolefin als polyurethan voor het vervaardigen van een sterk en flexibel materiaal dat een goede verenigbaarheid met bloed bezit. (Vervolg op pag. 15) a a r. i

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 13