Zomeruitwisseling Raderboot weer in de vaart Nieuwe materialen bevorderen ontwikkeling van kunstharten Reconstructie Groenoord midden Nieuwe tulp: Hendrik Jan de Tuinman YoordrrAkkoonkn 25 mei 1977 ANWB Autorijschool ROB HAAN Groenoord - Woudhoek Voor foto- PAGINA 15 (Vervolg van pag. 13) Een andere belangrijke stap in de ontwikkeling van kunstharten is het gebruik van stalen vormen (matrijzen), waarmee de onderde- len van een kunsthart met grote nauwkeurigheid vervaardigd kun- nen worden. Deze techniek maakt het mogelijk deze onderdelen snel- ler te vervaardigen dan in het beginstadium van het kunsthart onderzoek toen de proefmodellen nog met de hand werden vervaar digd. Het ontwerpen van kunstharten is gevorderd tot het punt waarop medische onderzoekers, zoals die van de Cleveland Clinic, thans de beschikking hebben over kunsthar ten die klein genoeg zijn om in het menselijk lichaam te worden inge- plant. Tot dusver zijn de experi- menten beperkt gebleven tot dieren De implantaties bij dieren waren succesvol gedurende een periode van ongeveer drie maanden. Er moet echter nog steeds gebruik worden gemaakt van een externe krachtbron om het kunsthart te activeren. Men denkt nu aan de ontwikkeling van een zeer kleine compacte generator- wellicht met toepassing van atoomenergie- die in het lichaam kan worden inge- plant om het functioneren van het kunsthart gedurende lange tijd te verzekeren. Eind februari j.l. is in de pers bekend gemaakt dat een aanvang zou worden gemaakt met recon structie werkzaamheden in Groen oord Midden in verband met nood- zakelijke ophogingswerkzaamhe- den en dat er wijzigingen door het gemeentebestuur werden voorge- steld ten aanzien van de verkeersaf- wikkeling in geheel Groenoord. Reconstructie Groenoord midden Bekend werd gemaakt dat het gebied tussen de Laan van Bol'Es.. de Churchillweg, de Peter van Anrooylaan en de Jozef Oreliosin- gel in twee fasen zouden worden voorbereid en uitgevoerd. Fase I betreft het gebied ten westen van de Eduard van Beinumlaan waarbij een onderscheid werd gemaakt tus sen het Willem Landreplein e.o. en Cornelia van Zantenplein e.o. Het Bart Verhallenplein was gezien de urgentie reeds in overleg met de bewoners voorbereid en wordt thans uitgevoerd. De bewoners van andere pleinen ontvingen 18 maart j.l. de informa- tiekrant in de bus waaraan een enquete formulier was gehecht die op 25 maart weer door de wijkvere- niging Groenoord e.o. en de ge- meente werd opgehaald. Behalve wensen ten aanzien van de inrich- ting kon men zich eveneens opge- ven voor een werkgroep per plein. Deze groep van bewoners van het Willem Landreplein en de groep van bewoners van het Cornelia van Zantenplein hebben op resp. 12 en 14 april j.l. met enkele gemeente ambtenaren gesproken over de en- queteuitslag en tevens aan hen informatie gegeven over de leef en woonomstandigheden van beide pleinen. Op dit moment is de gemeente bezig de wensen en andere infor matie te verwerken in een concept schetsontwerp wat naar verwacht mag worden eind mei/begin juni Maar kan zijn. Dit schetsontwerp zal eerst in beide werkgroepen afzonderlijk worden besproken voordat er medio juni een informa tie avond zal worden gehouden waar alle bewoners van beide plei nen e.o. naar de plannen kunnen komen kijken en - zonodig- kritiek kunnen leveren. Deze informatie zal zoveel mogelijk door de gemeente in het schetsont werp worden verwerkt voordat een definitief plan zal worden gemaakt. Mocht dit nog sterk gaan afwijken van het plan dat door de afzonder- lijke werkgroepen is goedgekeurd, dan zal nogmaals een werkgroep- bijeenkomst worden gehouden. Getracht zal worden nog dit jaar met de uitvoering van de werkzaam heden te gaan beginnen. Fase II, ten oosten van de Eduard van Beinumlaan (Bernard Zweers- plein e.o. Albert van Raalteplein e.o. en Henriette Bosmansplein e.o.) zal qua voorbereiding (o.a. overleg met bewoners) wellicht nog voor de grote vakantie of anders direct daarna gaan starten. Hier- over zullen de bewoners afzonder lijk worden geinformeerd. Nadere inlichtingen kunt u verkrijgen op het stadskantoor bij de ambtenaar voor wijkaangelegenheden, de heer A.J. Cormax, tel. 260500 toestel 195. De zomeruitwisseling staat voor de deur. Een aantal jonge Schiedam- mers kan nog mee naar een van de drie partnersteden waarmee Schie dam intensieve kontakten onder- houd. Die steden zijn Velenje in Joegoslavie, Vienne in Frankrijk en Esslingen in West Duitsland. Een reis naar een van die plaatsen betekent een unieke vakantie. Dat klinkt nogal reisgidsachtig. Het is het niet. De zomeruitwisseling betekent di rect kontakt leggen, vrienden ma- ken met leeftijdgenoten uit die landen. Deelnemers worden twee weken ondergebracht bij gastge- zinnen. Dat betekent dan weer aanpassen aan de andere leefge- woonten. In Velenje staat een uitgebreide kennismaking op het programma met het jeugdwerk daar, wat veel intensiever en uitge- breider is dan het Nederlands. Er zal de nodige informatie worden verstrekt over het zgn. veelgeroem- de arbeiderszelfbestuur. Het klinkt nogal zwaarwichtig. Meer een stu- dievakantie lijkt het haast. Gedeel- telijk is dat zo, maar er is veel tijd beschikbaar voor andere luchtiger zaken, zoals feestjes in de bergen van Velenje. De stad ligt in de buurt van Ljublijana in de provin- cie Slovenie. De stad is niet zo groot. Vergeleken met andere plaatsen daar in de buurt is Velenje wel hypermodern. Dat komt door de vele fabrieken daar in de buurt en ook de kolenmijnen, die veel werkgelegenheid schept. Waar- schijnlijk wordt ook de kolenmijn bezocht. Het Franse Vienne is een compleet andere stad. Het heeft een schitte- rende historische kern met onder andere een romeins openluchtthea- ter. Het ziet er naar uit dat de Schiedamse groep dat theater zal bezoeken wanneer daar een Franse artiest optreedt. Vorig jaar heeft de Schiedamse groep in die stad een optreden meegemaakt van een toendertijd bekende zanger, Michel Sardou. Deze zomer is ook voor de uitwisseling met deze stad in de buurt van Lyon aan de Rhone een uitgebreid programma. Een aantal Schiedammers beviel het in Vienne vorig jaar zo goed dat zij nu nog regelmatig schrijven en er met vakantie weer heengaan. Anderen hebben Vienne met kerstmis weer bezocht. Tenslotte Esslingen. Die stad aan de Neckar - omgeving Stuttgart- viert dit jaar het 1200jarig bestaan. Dat wordt op grootse wijze gevierd. A1 maandenlang zijn voorbereidin- gen hiervoor getroffen. De uitwis seling wordt aan die feesten aange- past. Ook voor deze reis zijn nog een aantal plaatsen beschikbaar. De prijs van de reizen is zo laag mogelijk gehouden. Dat kan omdat de Schiedamse Gemeenschap een subsidie verleent. Bovendien zijn de kosten laag omdat geen reke- ning hoeft te worden gehouden met dure hotels. De deelnemers worden immers bij gezinnen ondergebracht Voorwaarde voor de deelnemers is dat zij bereid zijn een gast uit het buitenland die op tegenbezoek in Schiedam komt op te nemen. De SG zorgt gedurende de twee weken dat de buitenlanders uit Velenje en Vienne - uit Esslingen komt geen tegenbezoek- een programma krij- gen aangeboden. De deelname staat open voor ieder- een vanaf zestien jaar. Dit zijn de data en de prijzen: Velenje vertrek zaterdag 9 juli terugkomst zondag 24 juli 250,-- Vienne vertrek zaterdag 9 juli terugkomst 24 juli 180,- Esslingen vertrek zaterdag 23 juli terugkomst zaterdag 6 augustus 150,- De groepen uit Velenje en Vienne zijn in Schiedam van zondag 24 juli tot zaterdag 6 augustus. Nadere inlichtingen: Stichting Schiedamse Gemeenschap tel. 268043 Groenoord Schiedam Rijks V.A.M.O.R.-M.I. telefoon 709115 gediplomeerd instructeur rembrandtlaan 71 schiedam telefoon (010) 26 43 74 alles op en filmgebied Per 1 juni zal de laatste Nederlandse ra- der(salon)boot opnieuw in de vaart worden gebracht. Het romantische tijd- perk, waarin de binnenwateren door raderboten werden bevaren, zal weer een beetje herfeven. Dankzij de inzet van twee inwoners van Hilversum, isde laatste, in Nederland gebouwde rader boot, van de slopershamer gered. Ter nagedachtenis aan de laatste gezag- voerder is de historische boot 'Kapitein Kok' gedoopt. Vanuit de thuishaven Amsterdam zal het schip dagelijks vaar- tochten maken en weer een vertrouwd beeld worden op de binnenwateren. De 'Kapitein Kok' heeft een accom modate voor 400 personen. Naast drie exclusieve salons, elk met bar, zal aan boord veel aandacht aan de keuken worden besteed, terwijl het bedienend personeel in kleding gei'nspireerd op vroeger, de aparte sfeer zal onderstre- pen. Een vaartocht op de raderboot zal de klok een eeuw terugzetten en de hui- dige, jachtige tijd doen vergeten. Vanuit verschillende sectoren is al positief op de komst van de 'Kapitein Kok' ge- reageerd, zowel voor toeristen als voor aktiviteiten vanuit het bedrijfsleven zoals personeelsfeesten e.d. De laatste Nederlandse raderboot werd in 1911 op de scheepswerf Smit in Kinderdijk gebouwd en onder de naam 'Reederij op de Lek No. 6' te water gela- ten. Er was plaats voor 1200 passagiers, vrachtgoed en zelfs vee werd op de ge- regelde dienst tussen Rotterdam en Schoonhoven vervoerd. De 'Reederij op de Lek No. 6' was het 26e raderschip dat in de periode 1847 tot 1947 werd ge bouwd. De laatste jaren deed het schip dienst als bar-restaurant (varen kon het niet meer) in het Duitse Ludwigshafen en aan het interieur wasduidelijktezien dat er wilde feesten waren gehouden. Toen de heer Key hoorde dat het oor- spronkelijk een Nederlandse raderboot was geweest die op de slopershamer lag te wachten, kreeg hij zijn collega Willem de Vries zover om samen het 'restant' te kopen, naar Nederland te slepen en het op te laten knappen. Dat kopen was niet zo'n probleem, het opknappen wel. leder vrij uurtje stopte het tweetal erin. Vooral het ontbreken van de raderen vormde een probleem. Na veel speur- werk in musea en met behulp van oude boeken en tekeningen konden deze weer gereconstrueerd worden. De ra- dersalonboot 'Kapitein Kok' wordt een brokje drijvende historie. De heer Roozen Sr samen met Hendrik Jan de tuinman bij de zojuist gedoopte tulp Het was op 18 mei j.l. feest in de kassen van Frans Roozen te Voge- lenzang. Een door de heer Roozen Sr. gekweekte nieuwe, grote, schit- terend donkerrode tulp werd ge doopt met de naam van Hendrik Jan de Tuinman. Deze bij de Nederlandse tuinliefhebbers be kende figuur heeft reeds vele Ne- derlanders met goede raad terzijde gestaan. Reesink N.V. te Zuthpen, de groothandel achter de figuur van Hendrik Jan de Tuinman, hoopt, dat hij nog jarenlang vele tuinlief hebbers zal kunnen adviseren bij het kopen van tuingereedschappen en machines. De man, die destijds zijn gezicht gaf aan Hendrik Jan de tuinman, werd ter gelegenheid van dit feeste- lijk gebeuren een vorstelijk boeket van de nieuwe tulpen aangeboden.

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 15