„Trek uw huis een jas aan" de magneet I Rabobanh UW uw drukker voorAL BANKZAKEN Nieuw in Nederland: Thermische gevelafwerldng Gemeente- diensten met Pinksteren Vakantie- informatie in Noorder Akkoorden ,,Zomerdienst" bij Burgerzaken Bakkerij Bruggeman heropent ,,Open Huis" in Novotel Nieuwe politiepost in Groenoord „De strijd is gestreden" 10e jaargang no. 234 25 mei 1977 XoonterAbkoorden Uitgave en advertentie exploitatie: De Magneet, drukkers - uitgevers Postbus 112, Schiedam Rotterdamsedijk 279 Telefoon 010-26 86 66 - 26 66 76 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Orgaan van Wijkver. "Groenoord e.o." Tevens mededelingenblad voor SSSN en Dienstencentrum "de Woudhoek" Voor bezorgklachten a I I e e n 7C 19 56 Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. Nederland mag zich er dan steeds meer van bewust worden dat het isoleren van woningen en gebouwen noodzakelijk is, de ontwikkeling van effektieve technieken om zoveel mogelijk energie te besparen staat in ons land nog maar in de kinderschoenen. Veel verder dan het volspuiten van spouwmuren met schuim zijn we nog niet gekomen. En daarom liggen we flink achter op bijvoorbeeld Duitsland en de Scandinavische landen waar al sinds jaar en dag een doelmatig systeem van thermische gevelafwer king wordt toegepast. Dat systeem wordt nu ook in Nederland gemtroduceerd en dat betekent een primeur die in de bouwwereld al veel aandacht heeft getrokken. Sinds kort heeft de Duitse Ispo Putz- und Farbenwerke in Tiel een verkoopkantoor gevestigd. Zaakvoerder van Ispo-Nederland is de heer H. P. Burger. Als hem de vraag wordt gesteld wat het Ispo- systeem inhoudt, zegt hij in eerste instantie heel eenvoudig: ,,Wij trekken een woning of welk bouw- werk dan ook gewoon een dikke jas aan". Een jas van isolatieplaten, die in dikte varieren al naar gelang de eigenschappen van de ondergrond. Elke gevel kan op deze wijze ommanteld worden. Aldus worden twee vliegen, in een klap gevangen; de gevel wordt optimaal beschermd tegen alle weersinvloeden en krijgt gelijktijdig een optimale isolerende waarde. De gemeentelijke bureau's en dien sten zullen op Tweede Pinksterdag - maandag 30 mei a.s. gesloten zijn. Het stedelijk Museum, Hoogstraat 112 zal op 30 mei geopend zijn als op zondag, n.l. van 12.30-17.00 uur. De reinigingsdienst zal op maan dag 30 mei het huisvuil niet komen ophalen. Men wordt verzocht op die dag de plastic vuilniszakken ook niet buiten te zetten. VOOR HANDELS- EN REKLAMEDRUKWERK VERLOVINGS-, HUWELIJKS- EN G EBOORTEKAART J ES Rotterdamsedijk 279-281 Schiedam Telefoon 268666-266670 Als men weet dat het aantal wo ningen zonder spouwmuur in ons land zo ro'nd het miljoen ligt, mag met een gerust hart worden aange- nomen dat een dergelijk voor ons land nieuw, systeem een goede toekomst tegemoet gaat. De helft van de genoemde woning en, zo heeft het ministerie van volkshuisv. becijferd, komt voor herbouw in aanmerking. ISOLATIE De heer Burger: ,,Er blijven er dus 500.000 over. Dat zijn de huizen die het hardst thermische isolatie nodig hebben, maar ook in de nieuwbouw is de toepassing van We hebben de laatste jaren steeds de gewoonte gehad om - met de vakantie in zicht - via ons blad wat vakantietips te geven. Want hoewel het overgrote deel van de bevolking wel weet waar ze naar toe zullen gaan en hiervoor alle voorbereidende plannen al zijn uit- gevoerd, een groot aantal mensen gaat toch pas op het laatste ogen- blik definitief aan hun vakantie denken. Mensen die door omstandigheden eerst niet wilden weggaan of zij die ,,een dagje hier, een dagje daar" prefareren. Voor hen tracht Noorder Akkoor den" informatie te verstrekken en met ingang van dit nummer zult u daarom wat uitgebreider informa tie over vakantietripjes in onze kolommen vinden. Wij hopen hiermee onze lezers van dienst te zijn. De secretarie- afdeling Burger zaken, Overschiesestraat 2 (hoek Broersvest) zal gedurende de zo- mermaanden - uitsluitend voor paspoortzaken - op de donderdag- avonden (koopavond) langer voor het publiek geopend blijven en wel van 19.00-20.30 uur. Op 27 mei a.s. zal na een ingrijpen- de verbouwing de bekende bakkerij en banketbakkerij J. B. Brugge man in Winkelcentrum de Ketel zijn poorten heropenen. De zaak heeft dan een volledige metamorfo- se ondergaan en kreeg door de uitgekiende verbouwing een veel grotere winkelruimte. Een en ander komt zeker ten goede aan de snelheid waarmede u ,,geholpen" kunt worden, zodat zeer lange wachttijden - zoals vroeger wel eens het geval was - wel tot het verleden zal behoren. Wij wensen de heer en mevrouw Bruggeman met hun ,,omgetoverde zaak" veel succes toe. Wij laten verder de fam. Brugge man gaarne zelf aan het woord, elders in dit blad kunt u hun eigen verhaal over de nieuwe winkel vinden. Wij maken u graag nog even attent op het ,,open huis" dat werd georganiseerd door de Ver. Schie- damse Aannemers. Op 27 mei a.s. kunt u plannen bekijken met be- trekking tot de bouw van - nog steeds - braakliggende terreinen in de Schiedamse binnenstad. De expositie (met tekeningen, dia's foto's en kaarten) is te zien in Novotel" (dat juist een dezer dagen haar eenjarig bestaan vierde) op vrijdag a.s. van 10.00-16.00 uur. deze gevelisolatiemethode om meerdere redenen van groot belang Je kunt dan tot lagere stichtings- kosten komen door gebruik te maken van een lichtere fundering, goedkopere bouwmaterialen die al- leen een dragende funktie hoeven te hebben enz.". De thermische gevelisolatie volgens het Ispo-systeem is concreet, is zichtbaar. Dit in tegenstelling tot de spouwmuurisolatie. De heer Burger hierover: ,,Het vullen van spouwmuren geeft geen optimale zekerheid. Het blijft let- terlijk en figuurlijk een tasten in het duister. Want je brengt iets aan wat je niet kunt zien. Dat brengt het risico met zich mee van isolatie- lekken en vochtplekken. In feite ben je dan nog verder van huis". Een bijkomend verschijnsel van het volspuiten van spouwmuren met UF schuim is, dat heel wat mensen er gevoelig voor zijn. En dat is geen wonder want het schuim ontstaat door de onderlinge reactie van chemische produkten. ,,Niet voor niets laten wij onze platen in de buitenlucht lange tijd besterven voordat ze gebruikt wor den zodat dampen kunnen ont- snappen". ENERGIE SPAREN Het is in dit verband begrijpelijk dat deskundigen adviseren om gevels. die aan de buitenzijde voor- zien zijn van een afsluitende laag, niet van spouwisolatie te voorzien. De heer Burger weer: ,,Het is een geluk dat we de laatste jaren bij de toepassing van spouwisolatie wei- nig vorst gehad hebben, want het is niet denkbeeldig dat bij een traag waterdamptransport aanzienlijke schade door vorst ontstaat". In wezen komt de hele problematiek van het isoleren er op neer dat we ons er niet met een Jantje van Leiden van moeten afmaken, zo zou men samenvattend kunnen zeggen. In de bouwwereld wordt het besef steeds groter dat't hoog tijd wordt dat er meer aandacht geschonken wordt aan de funktie van econo- Door de ontruiming van het ,,oude Raadhuis" in Kethel i.v.m. een Horecavestiging aldaar, moest de d« bank voor iedereen Schiedam/Kethel Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nieuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 52 - Telef. 26 21 60 Franselaan 292 - Telef. 15 69 11 misch isoleren als deel van het bouwproces. Tot dusver werden de isolatiesystemen eigenlijk alleen maar oppervlakkig bekeken. Ze werden nauwelijks aan de hand van harde cijfers en berekeningen op hun waarde beoordeeld. In feite is elk gebouw anders; daarom komen de Ispo-deskundi- gen eerst met berekeningen en cijfers op tafel voordat men aan het eigenlijke isoleren begint.Zo wordt exact de juiste isolatiedikte bepaald zodat onnodig materiaalverbruik vermeden wordt en een optimaal resultaat volgens de norm bereikt wordt. De heer Burger: ,,Wij zijn gelukkig ook in Nederland bezig de criteria te verleggen. Dat wil zeggen we schonken te veel aandacht aan bijzonder, fraai en apart. Maar gericht op de toekomst zullen wij in onze bouw eerst moeten denken aan functioned isoleren, ofwel energie sparen, en dan aan de fraaie vorm. Overigens kan ook door toepassing van het Ispo-sy steem een architectonisch verant- woorde eindafwerking worden be reikt". En om nog een keer het woord aan de heer Burger te geven: ,,Je vraagt je wel eens af waarom we in Nederland zo lang hebben moeten wachten op een dergelijk systeem". politie naar een nieuw onderkomen zoeken. Dit is gevonden op het Joh. Strauss plein 209, alwaar binnenkort de politiepost voor Schiedam Noord gehuisvest zal worden. Overigens zal dit weer een tijdelijke zaak zijn. Te zijner tijd zal er een definitief politiebureau gevestigd worden op het Bachplein. Ja, vanavond zult u het weten. Wie van uw favoriete lijsttrek- kers zich een zetel (of meer) heeft kunnen veroveren. Aan alle spanningen is dan een einde gekomen en we kunnen straks weer verder gaan met mopperen op de nieuwe regering. Want - zo zijn wij Hollanders nu een- maal - goed doen ze het toch nooit. Ook hier geldt in sterke mate dat de beste stuurlui nog steeds aan de wal staan. Ook aan de verkiezingsstrijd is dan een eind gekomen. Strijd is er geweest en zelf op een manier die we in ons kleine landje niet gewend zijn. In vroeger jaren stemden we op meneer-die-en-die, nu ko- zen we voor Joop, Hans, Dries Wim, Jan, of Ria. Vriend- schappelijke namen; maar zo kameraadschappelijk ging het in deze verkiezing niet toe. We doelen niet eens op de wijze waarop verschillende partij- woordvoerders hun opponen- ten aanvielen. Dat is ter hun eigener verantwoording en misschien hoort't er wel een beetje bij. We hebben meer het oog op de wijze die sommige heet- hoofden er op na moesten houden, die naar onze mening in een eerlijke strijd niet thuis- horen. Een bijeenkomst onmogelijk maken door minutenlang ge- schreeuw en gesmijt met maandverband. Het rood ver- ven van deuren en - zoals op het Johan Straussplein - het ingooien van een ruit, waar- achter een verkiezingsbiljet hangt. WAT en WIE je nu ook stemt, het zijn verwerpelijke metho- des die met vrije meningsui- ting en nog minder met demo cratic te maken hebben. Wij hebben het meer gezegd: politiek hoort in dit wijkblad niet thuis. Maar intimidaties en terreur horen in ONS LAND niet thuis!

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 1