De Rijn als oorzaak van zeehondensterfte Rabobank S de magneet voorAL BANKZAKEN Radboud akkoorden uw drukker fietsen geef t u de natuur terug! Voorlichtingsboek voor de sportieve fietser Groenoord" Huishoudelijke Voorlichting 10e jaargang no. 236 22 juni 1977 Klaverjasvereniging MoorderAkkoorden Uitgave en advertentie exploitatie: De Magneet, drukkers - uitgevers Postbus 112, Schiedam Rotterdamsedijk 279 Telefoon 010-26 36 66 - 26 66 76 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Orgaan van Wijkver, "Groenoord e.o." Tevens mededelingenblad voor SSSN en Dienstencentrum "de Woudhoek" Vcor bezorgklachten alleen 7C19 56 Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. De Rijn brengt Nederland naast wel- vaart ook minder aantrekkelijke zaken Ze transporteert allerlei afvalstoffen ons land binnen, waarvan zout uit de Franse kalimijnen het bekendst is. E6n bepaalde groep afvalstoffen verdient sinds kort extra aandacht. Het zijn de polychloorbifenylen (PCB's) die o.a. gebruikt worden als weekmaker in plastics, als koelvloeistof en in de electronische industrie. In een aantal onderzoeken zijn sterke aanwijzingen gevonden voor een verband tussen zeehondensterfte in de Waddenzee en een PCB-verontreiniging van de Rijn. Een jachtverbod in 1962 kon niet ver- hinderen dat sindsdien het aantal zee- honden vooral in het Nederlandse deel van de Waddenzee sterk is afgeno- men. Hoge kwikgehaltes die in dode dieren werden gevonden richtten de aandacht in eerste instantie op dat zware metaal. Nadat in 1976 in Zweden aangetoond werd dat PCB's de vruchtbaarheid van proefdieren kunnen ver- minderen namen de PCB's de rol van beklaagden in de zeehondenaffaire van kwik over. Bovendien bleken veel zeehondenvrouwtjes in de Oostzee ver- stopte eileiders te hebben, deze dieren hadden in hun lichaam opvallend ho- gere PCB-gehaltes dan normale zwangere vrouwtjes. Volgens veel deskundigen is ook in de Waddenzee een verminderde vrucht baarheid de directe oorzaak van de afnemende zeehondenbevolking. A1 in 1972 bleek prof. J. H. Koeman uit Wageningen aanzienlijke hoeveelhe- den PCB in zeehonden te kunnen aan- tonen. Dit PCB zou afkomstig zijn van gebruikers en producenten die aan verschillende zijrivieren van de Rijn gevestigd zijn. Hoe en door wie pre- cies de PCB's worden geloosd is ech- ter nog volledig onbekend. Men weet dat Rijnwater dat via de Waterweg bij Hoek van Holland in de zee stroomt onder invloed van kuststro- mingen voor een groot deel in het Waddengebied terecht komt. De langs deze weg aangevoerde PCB's komen in eerste instantie in microorganismen terecht, die het voedsel vormen voor vissen, schaal- en schelpdieren. De zeehond voedt op zijn beurt zich weer met vooral bepaalde vissoorten. Daarmee staat hij aan de top van een voedselketen. Terwijl PCB in geringe concentratie in het Waddenzeewater voorkomt wordt het via het vetweefsel van de prooidieren uiteindelijk in gro- te hoeveelheden opgestapeld in het vetweefsel van de zeehond. In 1968 veroorzaakte een geringe ver- ontreiniging van een partij rijstolie met PCB's in Japan bij meer dan dui- zend mensen ernstige vergiftigingsver- schijnselen. Het lijkt niet alleen in het belang van de Nederlandse zeehondenbevolking om zo spoedig mogelijk een onder- zoek naar de verspreiding van PCB's in het milieu te beginnen. Voor dat we het weten is de PCB-vervuiling zo ver voort geschreden dat zeehondensterfte bij gebrek aan zeehonden ons niet meer kan alarmeren. Bij de uitgeverij Ankh-Hermes in De- venter verscheen zojuist van de hand van Bert Alfrink onder de titel Fiet sen" een bijna 200 bladzijden tellend boek, waarin voorlichting wordt ge- geven over het fietsen ,,als sport en ontspanning voor de renner en de trimmer". De inhoud richt zich geheel op de erg sportieve fietser, op super- lichte sportfietsen, trimfietsen en race- fietsen. Veel onderwerpen komen aan de orde, met nadruk op de techniek van het rijden, wedstrijden, de sport- fiets en haar onderdelen met daar- naast voorlichting over de kleding en voeding van de fietser. Sportarts Ab Rozijn schreef voor dit boek een aan- bevelende inleiding met de conclusie: ,,Dankzij fietsen kunnen we niet al leen gezonder maar ook prettiger le- ven". Het is maar dat u het weet. Fietsen door Bert Alfrink is verkrijg- baar in of leverbaar door de boek- handel. Korte Dam 5, Schiedam, tel. 264781, giro 716115 Allemaal goede uitslagen gehad van de examens? Gefeliciteerd, in de eerste plaats de candidaat zelf en verder het hele gezin. Wat een opluchting is het dan. Maar degenen, die gezakt zijn wensen we ook veel sterkte met de hele familie en genieten jullie, on- danks alles toch maar van de vacan- tie en begin dan eind augustus weer met nieuwe moed. Ja, de vacantie gaat bijna beginnen. Alle voorbereidingen al gemaakt? Om uw verzekeringen, passen, enz., enz. gedacht en de auto een grote beurt la- ten geven? Niet vergeten hoor, dat be- spaart u vaak veel narigheid onder- weg. U kunt zich NU (tot 24 juni) al opge- ven voor de nieuwe cursussen in Sep tember. Op 3 September is de ,,Wel- zijns-markt" en daar kunt u alle ge- wenste informatie ook nog krijgen. Denkt u er eens aan om voor van de winter eens een fijne creatieve cursus te gaan doen. Het loont de moeite en bezorgt u veel genoeglijke uurtjes. Denk vooral aan het koken, gewoon, fijne keuken en indisch koken. En dan de naaicursussen. Die lopen als een trein. We zitten te springen om 1 of 2 nieuwe naaileerkrachten.Zijn er in Schiedam of omstreken geen ,,oude" Na's die een of 2 keer per week les willen komen geven? Toe, a.u.b. bel ons eens op en help ons uit de nood. De dames staan te popelen om te be ginnen. We kunnen ons niet voorstel- len, dat er hier niemand zou zijn, die les kan komen geven. Komt u eens praten of belt u ons. Ons kantoor is geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 9.30-12.00 uur, Korte Dam 5, tel. 264781, giro 716115 We hopen tot ziens of tot horens. 's Avonds tussen half 6 en half 7 kunt u bellen op no. 263633. Prettige vacantie en behouden thuis- komst. Denk ook vooral aan het koken, ge woon, fijn ekeuken en indische keu ken. De klaverjasvereniging Groenoord" hield maandagavond 6 juni j.l. haar laatste klaverjasavond. Na een span- nend verloop van de competitie is als eerste geeindigd de heer F. Tettelaar. Hij scoorde in 34 clubavonden 157782 punten. Door onvoorziene omstandig- heden kon de voorzitter niet aanwezig zijn om de prijs uit te reiken, daarom overhandigde de secretaris een prach- tige beker aan de kampioen. Van de 8 dames die lid zijn van onze vereniging was mevrouw A. Martijnse als hoogste gebindigd en bezette de 3e plaats en zij ontving een prachtige rui- ker bloemen. Na nog enkele uren gezellig bij elkaar doorgebracht te hebben besloot de se cretaris het seizoen met een dank- woord aan de leden voor het sportieve gedrag en trouwe komst gedurende het seizoen. De eerste maandag in September a.s. om 20.00 uur gaan wij weer van start met een geheel nieuwe competitie en een andere opzet. de bank voor iedereen Schiedam/Kethel Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nieuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 52 - Telef. 26 21 60 Franselaan 292 - Telef. 15 69 11 uw Hoe en wat wordt op die avond uit- voerig besproken. De ideebn liggen bij de secretaris al gereed. Wij kunnen nog nieuwe leden gebrui- ken. Dus aarzelt niet dames en heren, maar meldt u zich met het nieuwe sei zoen aan als lid U zult geen spijt heb ben om 1 keer per week op maandag avond voor de ontspanning van een hele week hard werken en ploeteren alle zorg even te vergeten met enkel en alleen gezellige mensen. Wij van onze kant zullen er een zeer gezellig en aantrekkelijk seizoen van maken. Het bestuur Om zo'n opleiding (waar we vorige keer over schreven) financieel moge lijk te maken is de contributie die men betaald lang niet toereikend om deze extra uitgaven te kunnen dekken. Een forse verhoging, die eigenlijk noodzakelijk zou zijn is onbillijk en ook onverantwoord gezien het struk- turele karakter van de vereniging Stelt u zich eens voor dat van een jong gezin en dat is bij St. Radboud juist zo typerend dat twee of drie kinderen bij de vereniging zijn aangesloten, dan zou dit in 66n week een behoorlijk bedrag aan contributie vergen. Nee, wij zijn van mening dat grote uitgaven gefinancierd moeten worden middels andere wegen. Om u nu enigszins een idee te geven voor welke uitgaven St. Radboud dit jaar komt te staan, wil het beleid in praktijk uitgevoerd worden, volgt hier onder een globale kosten-raming. A. Uitbreiding en vervangingen bij de drumband. 1 6 stuks dieptrommen 2 1 stuk overslagtrom 3 7 stuks uniformen Kosten geraamd op 4.475,- B. Uitbreiding en vervanging bij de harmonie 1 13 stuks uniformen 2 13 stuks instrumenten varibrend van 1.000,- tot 2.800,- Kosten geraamd op 25.415,-. De totale kosten zijn derhalve ge raamd op 29.890,-. Hierbij is nog geen rekening gehouden met enkele instrumenten die wel gewenst zijn maar vooralsnog naar het tweede plan zijn verwezen gezien de enorme hoge bedragen die hiervoor neergeteld moeten worden. Toch wil ik ze u niet onthouden en derhalve de totale kos ten die hiermede gemoeid zijn ver- melden. 1 basclarinet; 1 gong met standaard 3 Soesafoons 1 rek met buisklokken. Totale investering 22.425,-. Nu zult u wel enigszins begrijpen waarom het voor St. Radboud nood zakelijk is om 'n actie te voeren en dat deze, zoals het met de twee vooraf- gaande ook het geval was, een groot succes zal moeten gaan worden. Wij van onze kant zullen kosten nog moei te sparen om er weer een ouderwets feest van te maken. We verwachten u alien dan ook op 30 September, 1 en 2 oktober a.s. op onze antiek en rommelmarkt en Fancy Fair. Weet u onze telefoonnummers, voor alle spullen die u wilt opruimen? 010-708517, 010-705874, 010-704295. Wordt vervolgd S.R. CENTEN—ACTIE Door omstandigheden heb ik een keer verstek moeten laten gaan met het ver- melden van het binnengekomen ko- pergeld voor de centen-actie. Hieronder volgen de adressen van hen die koper of zilvergeld hebben ge- spaard, waarvoor wij u zeer dankbaar zijn. N.N. Molensingel 300 centen N.N. Molensingel 200 centen N.N. Corn. v. Zantenpl. 234 centen N.N. Diepenbrockstr. 374 centen Dames V en B Alb. van Raaltepl. 689 centen mevr. B. Alb. v. Raaltepl. 542 centen N.N. Bart Verhallenpl. 274 centen N.N. Willem Pijperstr. 340 centen N.N. Sibeliusplein 255 centen N.N. Sem Dresdenplein 100 centen N.N. Van Beethovenplein 280 centen N.N. Henr. Bosmanspl. 500 centen N.N. Molensingel 250 centen Dames van de H.V.D. 962 centen m 5300 centen Persoonlijk heeft u uw bedankje reeds in uw bezit. Toch wil ik u langs deze weg nogmaals hartelijk dankzeggen. Ik hoop dat u gedurende uw vacantie ook de centenpot voor het bekende doel niet zult vergeten. Ik wens u alle maal een hele fijne vacantie toe. Mevr. De Jager Henr. Bosmansplein 125 VOOR HANDELS- EN REKLAMEDRUKWERK VERLOVINGS-, HUWELIJKS- EN G EBOORTEKAART J ES Rotterdamsedijk 279-281 Schiedam Telefoon 268666-266670

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 1