12,95 5q5 cq5 2,95 ZIMMERMAN <d)iiruelier <^5oot Laat uw fietsplezier niet afpakken T shirts jupons 6,95 9,95 Nachthemden vanaf.19,95 Poplin heren pyama 15,95 damesslips maat 48 tot 54.^3 y ^3 damesslips Bachplein 599 - Tel. 700415 Nolenslaan 610 - Tel. 703142 Als caravan gaat slingeren, dan remmen Japonnen vanaf 29,95 1977 Roosvicee Zomeractie: Het "He, dat-ben-ik-zelf- boek" voor elk kind in Nederland Audi 100 5E Vyfcilindermotor betekent doorbraak in motorenbouw Pagina 7 Yuorder tkkoordrn 22 juni 1977 effen en bedrukt, Hollandia, Koala, van 5,95 tot AA6-a6A GROTE MATEN GEBLOEMDE A C BADSTOF BON GIORNO TEXTIELMAGAZIJN Voor alles op foto- en filmgebied EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN Het rijden met een caravan behoeft geen problemen op te leveren, mits enkele belangrijke regels in acht worden genomen. Onderzoekers van het Volkswagen- concern hebben zeer uitgebreide proeven genomen en rekenen nu definitief af met de ten onrechte gevestigde mening dat, als de cara van gaat slingeren, gas gegevn moet worden om de combinatie te "strekken" en zo de slingerbe- weging af te remmen. Het tegendeel blijkt waar te zijn! De trekkende auto moet juist rem men. Meestal is een beetje remmen al voldoende. Vooral bij geremde caravans wordt goed resultaat ge- boekt, maar deze methode werkt ook bij ongeremde aanhangwagens Ook als de caravan van de grond komt, dan brengt kort maar krach- tig remmen de caravan beslist weer in het rechte spoor. Vooral zij, die voor het eerst met een caravan op stap gaan, vrezen de luchtdrukstoot bij het passeren van een vrachtwagen. Deze "stoot" zo bleek de Volkswagenonderzoe- kers, ontstaat door de smalle lucht- stroom tussen beide voertuigen. Het is daarom raadzaam er een gewoonte van te maken bij het inhalen zo veel mogelijk afstand te houden van de ingehaalde vracht wagen. Tenslotte dient men te bedenken, dat ook de banden van de caravan invloed uitoefenen op het rijgedrag. Veel caravans hebben te smalle banden, waardoor de slingerbewe- ging wordt bevorderd. Radiaalban- den zorgen in het algemeen voor prettiger rijden. De vakantieganger die voor het eerst met een caravan opstap gaat, doet dan tal van nieuwe ervaringen op. Hij ontdekt bijvoorbeeld, dat de acceleratie minder is geworden. Ook de besturing reageert totaal anders. De caravan "drukt" vooral na een bocht, de auto iets op. Als dan wordt gecorrigeerd met het stuur, dan kan de caravan gaan slingeren. Tijdens de onderzoekingen bij Volkswagen, die uitgevoerd werden met een VW-Golf met 75 pk motor, inclusief belading 1000 kg en een caravan met een totaalgewicht van eveneens 1000 kg, had men 10,2 sec. nodig om van stilstand op 60 km/uur te komen. De VW-Golf alleen doet er 4,9 sec. over. Van 0 tot 80 km/uur 18,6 sec. (auto alleen 7,8 sec.), cijfers waaruit wel blijkt dat men ook met een caravan toch wel redelijk vlot in het verkeer kan meekomen. Theoretisch is het brandstofver- bruik het dubbele, omdat de motor tweemaal zoveel gewicht moet trek- ken. In de praktijk komt het m66rverbruik neer op ongeveer 40 procent, omdat doorgaans met de auto all66n veel sneller wordt gere- den. Bij hogere snelheden - boven 80 km/uur- loopt het verbruik zeer sterk op, omdat de luchtweerstand van de caravan tamelijk groot is. Moderne auto's zijn wat hun kracht betreft volledig opgewassen tegen het trekken van een caravan. Zelfs passen en bergwegen hoeven geen probleem op te leveren, al moet men bedenken, dat boven de 1000 meter de motor als gevolg van een geringere luchtdruk aan kracht inboet. rembrandtlaan 71 schiedam telefoon (010) 26 43 74 In de komende zomermaanden komt Roosvicee met een originele actie waarin het kind centraal staat. Vorig jaar was dat een zelf- getekende legpuzzel, nu kan elk kind in Nederland van Roosvicee een boekje krijgen, waarin hij of zij zelf de hoofdrol speelt. In het boek beleeft het kind een echt avontuur, samen met broertjes zusjes of vriendjes en vriendinne- tjes, die allemaal met hun eigen namen worden genoemd. Hoe kan dat Heel eenvoudig: Roosvicee heeft de bekende kinderboekenschrijfster Leonie Kooiker drie verhaaltjes laten schrijven: een voor elk van de volgende leeftijden: van 2 tot 6 jaar, van 6 tot 10 jaar en van 10 jaar en ouder. Iedereen kan mee- doen! Op het dubbeletiket van Roosvicee Vruchtenmix of Cassismix of een pot Roosvicee Rozebottel confiture zit een deelname-formulier waarop een aantal gegevens moet worden ingevuld: door de jongen of het meisje zelf of door de ouders. Deze gegevens worden verwerkt in een van de drie verhalen: welk verhaal dat wordt is afhankelijk van de leeftijd. Een tijdje later ontvangt het kind zijn eigen avon tuur in de brievenbus! Met teke- ningen van de hand van Johanna Leusink, die zelf tijdens de grote vakantie kunnen worden inge- kleurd. Het resultaat is een geheel "eigen" boek. Vanaf nu zijn de Roosvicee-pro- dukten met het speciale dubbeleti ket gedurende de hele zomer in de winkel verkrijgbaar. Wie snel z'n deelname-formulier invult en op- stuurt- vergezeld van een giro- betaalkaart of bankcheque van 3,75 voor't boekje - krijgt binnen de kortste keren het "He, dat-ben- ik-zelf-boekje" thuis gestuurd. En dan maar lezen en de plaatjes kleuren! Or W'baufplein 15 Telefoon 70 69 05 Wie in Nederland geen fiets heeft, telt niet mee. Het aantal mensen dat geen eigen fiets heeft mag dan heel klein zijn, toch pakken zij er jaarlijks naar schatting een paar honderddui- zend fietsen van een ander af. Een fiets is duidelijk een begerenswaardig bezit; ook in gebruikte staat een goed verhandelbaar product als wij op de activiteiten van de fietsendieven af- gaan. Hoe groter de begeerte naar een artikel is, des te meer de kans op vermissing. Dat heeft de ervaring met fietsbezit inmiddels wel geleerd. Als de zwijntjesjagers of de fietsenleners - zoals de fietsendieven ook wel worden genoemd - een complete fiets ontzien, dan moeten vaak toch nog de onder- delen of toebehoren het ontgelden. Ook nu nog zijn handpompjes en lampen geliefde diefstal-objecten, zo als dat in de twintiger en dertiger ja- ren in ons land met het beruchte be- lastingplaatje het geval was. Fietsen dieven kiezen de plaatsen waar zij hun hun slag denken te slaan vaak met zorg uit, zoals bij zwembaden, bij sporthallen en sportterreinen, bij sta tions en overal waar veel fietsen ge- parkeerd staan en dus veel ,,keuze in kwaliteit" is. Laat uw fietsplezier niet bederven, zeker niet nu u uw fiets in de vacantietijd zo hard nodig hebt. Geef de zwijntjesjagers geen kans. Dat hebt u voor een belangrijk deel zelf in de hand. DE FIETS MOET OP SLOT Hoewel er nog steeds geen landelijk voorschrift bestaat waardoor men ver- plicht is een geparkeerde fiets op slot te zetten, gelden hiervoor in vele plaatsen wel politieverordeningen. Afgezien van deze gemeentelijke ver- ordeningen verdient het aanbeveling, is het een ,,must", uw fiets, indien u die ergens tijdelijk neerzet (parkeert) altijd op slot te zetten. Een groot deel van de fietsendiefstallen is te wijten aan het feit dat de eigenaars er on- zorgvuldig en nonchalant mee om- gaan. Even een winkel binnenwippen en weg is de fiets. Ook wie zijn fiets tegen diefstal verzekert, moet wel bedenken dat in de meeste polissen van verzeke- ringsmaatschappijen vermeld staat dat eventuele schade alleen kan worden geclaimd, indien bij ontvreemding de fiets op slot stond. In sommige polis sen geldt de verzekering zelfs alleen als de fiets binnenshuis wordt gestald; een verzekering die dus maar weinig risico vermindering biedt. GROTE KEUZE FIETSSLOTEN Fietssloten zijn er te kust en te keur en in iedere fietsenhandel te koop. Kies een degelijk slot uit en als u dat niet genoeg vindt, gebruik dan als extra een kabelslot, waarmee u uw fiets ook aan een andere fiets, een paal of gevel kunt vastzetten. Goed op het sleuteltje passen en zorgen dat u het reservesleuteltje aan uw sleutelbos of in portemonnaie hebt, anders kan het gebeuren dat u bij verlies van het eerste sleuteltje niet meer met uw fiets wegkunt. Aan soliditeit van fietssloten wordt door fabrikanten de laatste jaren meer aandacht geschonken en het is mogelijk een fietsslot aan te schaffen dat vrij grote beveiliging biedt. Glo- oaal gezien kan naar de aard van de sloten onderscheid worden gemaakt tussen spaaksloten (die door een pin tussen de spaken de fiets vergrendelen) ringsloten (een ring of beugel die ter hoogte van de bagagedrager rond het achterwiel sluit), cijfersloten (die met een cijferslot werken waarbij vele sleu- telcombinaties mogelijk zijn), kabel- sloten, stuursloten (waarbij het stuur wordt vastgezet, zodat men pas kan fietsen als het slot is ontgrendeld) en magnetische sloten in de vorm van een u-vormige beugel waarop het slot ver of minder ver kan worden geschoven. Hoe degelijker het materiaal is waar- van het slot is gemaakt, des te groter is de kans dat fietsendieven geen po- ging doen, want de praktijk leert dat zij de weg van de minste weerstand kiezen, dat wil zeggen zich richten op een fiets met een minder solide slot. KEN UW EIGEN FIETS Welk slot u ook kiest, het is daarnaast ook belangrijk om uw fiets goed te kennen. Dat is noodzakelijk indien uw fiets onverhoopt toch wordt gestolen. Doe in dat geval aangifte bij de politie Bij die aangifte zal van u gevraagd worden uw vermiste fiets zo nauwkeu- rig mogelijk te omschrijven.Kuni u dat niet dan is de kans klein dat de politie iets voor u kan of zal doen. Noteer daarom de noodzakelijke ge gevens in uw agenda. Belangrijk zijn onder meer het merk en typenaam van de fiets, het framenummer (in de meeste gevallen te vinden in de achter- ste framebuis onder het zadel), de kleur van frame en zonodig die van de spatborden, wel of geen kettingkast of kettingrand en jasbeschermer, merk van het zadel, van de verlichting de uitvoering van de velgen en het merk van de eventuele versnelling. In verschillende gemeente wordt door de politie een fietspasje uitgegeven, waarop u dit soort gegevens voor u zelf kunt vastleggen. Heeft de politie in uw gemeente dergelijke pasjes niet, dan moet u zelf deze gegevens op een gemakkelijke terugvindbare plaats no- teren. Evenals vroeger worden ook nu nog auto's aan de hand van hun cilin- derinhoud beoordeeld. Daarbij gaat het meer om motorprestaties dan, bijvoorbeeld, een rustiger loop van die motor. En, het is bekend, een groter aantal cilinders zorgt voor een prettig en rustig draaiende motor. De zuigers in de cilinders worden met kracht op en neer bewogen, staan even stil en gaan dan weer verder. Dit betekent vibraties en resonanties omdat de cilinders moeilijk in balans zijn te brengen. Hoe meer cilinders des te gemakke- lijker het is die balans te verkrijgen Er vinden meer verbrandingsslagen plaats en als er meer cilinders aan het werk zijn dan verloopt ook de krachtoverbrenging gelijkmatiger en soepeler. Het is in de praktijk niet mogelijk het aantal cilinders onbeperkt uit te breiden. De motor wordt dan groter, wat consequenties heeft voor het gewicht en de prijs van de auto. Tot nu toe werden benzinemotoren voornamlijk met een even aantal cilinders gebouwd, waardoor het gemakkelijker is de gewenste ba lans te verkrijgen. Vijf-cilinder benzine-motoren zag men tot nu toe alleen stervormig in vliegtuigen. In de autohierarchie staat de twee- cilinder op de laagste plaats. Deze maakt veel lawaai en men treft hem daarom nog slechts zelden aan. daarna volgt de viercilinder. Als boxer-motor is hij wat beter, maar ook duurder dan een lijnmotor. In V vorm is hij slechter. Met de zes-cilindermotor wordt pas het echte comfort verkregen en nog beter is de acht-cilinder. Deze wordt nu alleen nog als V motor gebouwd. Toen de nieuwe grote Audi 100 werd ontwikkeld, kwam ook een zwaardere motorversie ter sprake. De algehele conceptie van het nieuwe model, een representatieve limousine met een veilig onderstel, vroeg daarom. Als men voor een zes-cilinder lijnmotor zou kiezen, dan zou de auto langer moeten worden en minder kompact. Ook zou hij "koplastig" worden, voorin te zwaar, wat niet overeenkomt met de goede voorwielaandrijving. Omdat de vier-cilindermotor zijn grenzen heeft, kozen de ingenieurs van Ingolstadt voor een vijf-cilinder motor. Als diesel motor was de vijf- cilinder geen onbekende meer. Omdat lagere toerentallen werden toegepast, werd men hier niet geconfronteerd met balansproble- men. Na veel onderzoekingen gelukte het de Audi-ingenieurs een vijf-cilin- dermotor te ontwikkelen met een hoger toerental, waarbij toch een rustige loop van die motor werd verkregen. De ontstekingsvolgorde werd zorg- vuldig uitgekiend: 1-2-4-5-3. Naast allerlei speciale voorzieningen zoals een krukas met trillingsdemper en tegengewichten was het probleem van vibraties en lawaai overwonnen De nieuwe Audi 100 is met zijn 2,2 liter, 136 pk vijf-cilindermotor, maar weinig groter en zwaarder dan de versie met vier-cilinder motor. Hij rijdt echter als een echte zes-cilinder. Veel pioniersarbeid en onderzoe kingen waren nodig om dit "gat" in de motorenbouw op te vullen.

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 7