Nieuwe fotoroute Friesland De natuur rond Kethel Rabobank S 'vWt7/ RENIRIE niet helemaal vol! Tank nooit vol in de zomer VottnkrAktaMirdfii Woningbouw plannen Woudhoek nog niet in Gemeenteraad Platennieuws Guys 'n' Dolls gouden hattrick AUTORIJSCHOOL TINEKE RENIRIE FOTOROUTE P. A. v.d. KRUIT Tank in de zomer Pagina 3 RIJKS V.A.M.O.R. - M.I. Gediplomeerd instructrice V- v 46 Ook 't spareais veranderd. Sparen is eigenlijk makkelijker geworden. Er zijn tegenwoordig zoveel manieren om regelmatig wat opzij te zetten. De Rabobank vertelt LI er graag alles over. II autopress 27 juli 1977 Mede in verband met de vakantie's zullen de plannen met betrekking tot de toekomstige woningbouw in Schiedam-Noord (Woudhoek) voor alsnog niet in de gemeenteraad kunnen worden behandeld. Men verwacht niet dat het bouw- plan in de vergadering van 9 augustus a.s. zal worden behan deld. Op woensdag 6 juli j.l. waren de Guys 'n' Dolls te gast bij hun Nederlandse platenmaatschappij Negram te Heemstedeom uit handen van Negram-directeur Ted de Klerk ten overstaan van een groot aantal fotografen en journa- listen maar liefst 3 gouden platen in ontvangst te nemen. Van de elpees „Guys 'n' Dolls" en ,,The Good Times" werden sinds de release door Negram op 13 maart 1977 ieder meer dan 25.000 exemplaren verkocht, en van de single You're My World" gingen er in korte tijd ruim 100.000 over de toonbank. Hoewel de Guys 'n' Dolls al enige jaren opereren met het imago van een topgroep, zijn dit de eerste gouden onderscheidingen die de groep ten deel vallen. Michael Levy, directeur van het Engelse Magnetlabel en Brian Longley, manager van de groep, noemden Nederland dan ook ,,the second home" van de Guys 'n' Dolls. Hoewel de groep in Engeland erg veel werkt, blijven de hitnoteringen aldaar nog achter bij die in Neder land. De avond tevoren nam de groep voor Engeland deel aan het Gou den Zeezwaluw festival te Knokke. Tijdens de Negram Party werd bekend dat Engeland als winnaar uit de bus was gekomen, hetgeen uiteraard onder de leden van de Guys 'n' Dolls grote vrolijkheid opwekte. De nieuwe single ,,Mamacita" stijgt momenteel snel op de Neder landse hitlijsten en 18 juli j.l. was de groep te zien in een special die de AVRO t.v. uitzond. Met een nieuwe elpee in het ver- schiet (eind augustus) mag dus met zekerheid gesteld worden, dat het de groep zeker in Nederland wel voor de wind zal blijven gaan. Overigens zal de groep binnenkort uit 4 personen bestaan door het uittreden van Terese Bazar en David Day. BACHPLEIN 269 SCHIEDAM TELEFOON 7142 58 Marssum "mazy LEEUWARDEM FRANEKER ronnjp maKa Boksum hting%Afslui*dijk Tzum 'Jelium Beers Weidum OosteW'eWI Wommels Rauwerd Poppingawier Hichtum wonsma-s«e BOLSWARD Terzool yn Nijlana Ysbrechtum Onlangs is - als negende in de reeks- de nieuwe fotoroute Fries- land verschenen. In samenwerking met de regionale VVV's en de ANWB worden deze routes uitge- geven door de Stichting Amateur- fotografie. Deze fotoroutes zijn samengesteld om een toeristisch interessant ge- bied onder de aandacht te brengen, waarbij speciale aandacht wordt geschonken aan de fotografische mogelijkheden ter plaatse. De folder bevat een routekaartje en toeristische informatie over de langs de route gelegen steden en dorpen en geeft verder wat algeme- ne tips en ideeen over hoe en waar te fotograferen. Hoewel de route is geschreven voor de automobilist is deze ook zeker, zij het in gedeelten, per fiets af te leggen. Bovendien zijn er een aantal wandelingen o.a. in Leeuwarden, Sneek en Franeker in de route opgenomen zodat Ho VOOR WITTEN, SCHTLDEREN en BEHANGEN is het voordeligst en meest vertrouwde adres toch altijd Leliestraot 32-34 SCHIEDAM - Tel. 264432 Door onze telefoonbeantwoorder zijrt wij steeds bereikbaar. v/h G..J. J. PONj£ Als u oog voor de natuur heeft, zult u op een wandeling door het Prinses Beatrixpark ongetwijfeld de jonge futen hebben ontdekt. Hoewel, of u ze direct als futen zult herkennen is nog maar de vraag, want ze missen de guitige zwarte kuif en de roodbruine bakkebaar- den die hun ouders zo karakteris- tiek maken. De jongen hebben daarentegen een zwart-wit ge- streept verenkleed. Pas als de jongen zo groot zijn als hun ouders, verandert hun kleed in dat van een echte volwassen fuut. De voorberei- dingen voor deze gezinsuitbreiding werden al omstreeks half mei getrof fen. De twee futen stonden rechtop tegenover elkaar in het water en voerden hun paringsdans uit. Aan het einde van deze ceremonie over- handigen de twee futen elkaar een stukje fonteinkruid, als symbool van het "samen nestje bouwen". Na dit schouwspel beginnen de futen met het aanslepen van riet, gras, en rottende plantenresten. Langzaam maar zeker groeit er tussen wat rietstengels een "drij- vend nest" waarin het wijfje haar witte eieren legt. In de futenwereld is het huishoude- lijk werk eerlijk over man en vrouw verdeeld. Bij het broeden nemen zowel het mannetje als het vrouwtje de helft van het werk voor hun rekening. 3 Uur achter elkaar broedt de een terwijl de ander de wacht rond het nest houdt. Daarna wisselen ze elkaar af. Praktisch niets kan een fuut bewe- gen het nest te verlaten. Als hij dit toch doet, duikt de fuut onder. Ze kunnen met een snelheid van 6 km per uur onder water zwemmen, en daarbij een afstand van wel 150 meter afleggen. Een fuut heeft een vacht op zijn buik die dient voor het warmen van de eieren. Deze vacht was in de 19e eeuw in Engeland erg in de mode. Gedre- ven door hebzucht schoot men onbesuisd duizenden futen om van deze vacht polsmoffen te maken. Totdat men inzag dat deze handel- wijze zou leiden tot totale uitroeiing van de futen in Engeland. Maar laten we terugkeren naar onze broedende futen. Als alles goed gaat komen na enkele weken de jonge futen ter wereld. De eerste drie dagen zwemmen de fuutjes nog niet, maar liften ze mee op de rug van hun moeder. Na een week kunnen ze al goed zwemmen en duiken. En als ze de zwarte kuifjes en de roodbruine bakkebaarden hebben, zijn ze niet meer van hun ouders te onderscheiden. En zo dragen zij op hun manier ook bij tot de boeiende en veelzijdige natuur rond Kethel. \paven ©eti en goede raad automobilist ook de kans krijgt de benen te strekken. De fotoroutefolder van Friesland is verkrijgbaar bij de meeste VVV's in die provincie en bij verschillende ANWB kantoren. De folder is ook te verkrijgen door een envelop, met daarin 1,- aan postzegels, te sturen aan: Stichting Amateurfoto- grafie, Singel 32, te Amsterdam. Aan de voorzijde vermeldt men "fotoroute Friesland" en op de achterzijde naam en adres. Er zijn automobilisten die de ben- zinetank van hun auto tot de rand toe vullen. Soms zetten zij de auto daarna meteen op een zonnige plaats. Vooral in de zomermaanden is dit verkeerd. Iedere stof - vast, vloei- baar of gasvormig - zet bij verwar- ming uit. Bij brandstof is dit 0,11 procent per graad. Dat lijkt zeer gering, maar is het niet als we de volgende rekensom bekiiken. In ondergrondse tanks opgeslagen benzine heeft meestal een tempera- tuur van acht graden. Als de auto na het tanken op een zonnige plaats komt te staan, kan de temperatuur gemakkelijk oplopen tot dertig graden. Deze tempera- tuurstijging van ruim twintig gra den betekent een uitzetten van 20 x 0,11 is 2,2 procent. De tankinhoud van de VW Golf en VW Passat bedraagt 45 liter. De toename van de inhoud met 2,2 procent betekent een liter extra. En waar moet die liter heen als de tank tot aan de rand is gevuld? Die brandstof moet overlopen, of via het ontluchtingspijpje of via de tankdop. Dus weg dure benzine! Dit is echter niet nodig. Vul de tank niet helemaal als niet meteen daarna minstens tien kilometer wordt gereden. En al hebben de VW golf en VW Passat een garaffi- neerd systeem om het overlopen van benzine bij scheef parkeren te voorkomen, het werkt alleen als er nog lucht in de tank is.

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 3