to-fim uanderwoal DE DIERGAARDE IN ROTTERDAM U bent van harte welkom. DE J0NGH CURSUSSEN STEN0 EN TYPEN BONDSSPAARBANK 5 SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Utrechtse studenten hoeven niet meer in levende dieren te snijden INSTITUUT Pagina 7 Yttorrirr Akkoordnt EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN Bij de Spaarbank kunt u alles regelen voor uw va kan tie zoals: het afsluiten van een reisverzekering, de aan- en verkoop van vreemd geld en reischeque's. Hebt u nog vragen? Wilt u meer informatie? Wenst u een vertrouwd persoonlijk advies over een financiele kwestie? Kom dan met ons praten. De Bondsspaar- bank is er om u te helpen. 27 juli 1977 rernbrandtlaan 71 schiedam telefoon (010) 26 43 74 Voor alles op foto- en filmgebied De Utrechtse Universiteitsraad heeft onlangs besloten dat het mes gezet moet worden in het gebruik van dieren in het wetenschappelijk onderzoek. Studenten met morele bezwaren tegen vivisectie (het snijden in levende dieren) dienen andere onderwijsmogelijkheden aangeboden te krijgen, bijvoor- beeld onderwijs d.m.v. filmmate- riaal. De Utrechtse Universiteit heeft in zijn besluit alle diersoorten betrokken, dit in tegenstelling tot de Wet op de Dierenproeven waar- in alleen bepaalde diersoorten wor den genoemd. Men heeft zich in Utrecht bewust niet uitgesproken over het werken met dode dieren, omdat de onderwijsproblemen dan te groot zouden worden. Het hele dierkunde onderwijs zou daardoor onmogelijk worden. Ook het dier- geneeskundig onderzoek wordt niet getroffen door de motie. De motie richt zich namelijk niet op experi- menten, die het dier ten goede komen. De opleiding van dier-chi- rurgen komt dus niet in het nauw. De discussie over vivisectie heeft een sterke injectie gekregen door het boek ,,Pro mens, pro dier" van Peter Singer. Deze Australische onderzoeker beweert dat veel proef- dieronderzoek uitsluitend gebeurt om de nieuwsgierigheid van de onderzoekers te bevredigen. Daar- bij vecht hij vooral het dier-psycho- logisch onderzoek aan. Er worden miljoenen dieren per jaar opgeof- ferd aan de vooruitgang van dat wetenschap. Singer vindt dit op etische gronden een misdadige zaak en maakt in zijn boek aannemelijk dat in veel gevallen die vooruitgang van de wetenschap een voor de mens on- vruchtbare vooruitgang is. Leven is leven volgens Singer's ,,Etisch re- veil", en hij veroordeelt de half- slachtigheid van onderzoekers die etische bezwaren hebben tegen het gebruik van zwakzinnige baby's in experimenten maar die wel tegelij- kertijd experimenten op dieren uitvoeren. Op twee terreinen lijkt inmiddels aan Singer's wensen tegemoet ge- komen te worden. Bij de ontwikke- ling van nieuwe geneesmiddelen kan mendankzijtheoretische bere- keningen m.b.v. de computer steeds beter het gokelement bij het uitproberen van middelen op proef- dieren verkleinen. In veel medische research kan gebruik worden ge- maakt van menselijke weefselkwe- ken, soms ook van kippeSieren, voor experimenten die vroeger zon- der proefdieren onmogelijk uitge- voerd konden worden. Intussen zal in Utrecht de discussie nog wel voortduren, vooral over wat een ,,dood" en wat een ,,levend" proefdier is. De vakgroep Vergelij- kende Fysiologie van de subfacul- teit Biologie waar studenten proe- ven met verdoofde kikkers moeten doen, ziet een mogelijkheid om onder het universiteitsbesluit: uit te komen door te gaan werken met kikkers, waarvan de hersenen dood zijn maar die voor de proeven lichamelijk nog goed genoeg func- tioneren. Ook lijkt het nog de vraag of studenten met morele bezwaren tegen het snijden in levende dieren wel van harte zullen snijden in een speciaal voor hen gedood, vaak nog warm, proefdier. A1 met al gaan moreel bezwaarde Utrechtse stu denten er toch op vooruit: tot voor kort kregen zij een nul wanneer zij tijdens een practicum weigerden in levende dieren te snijden. BLIJDORP TOEN Aan de naam Stichting Koninklijke Rotterdamse Diergaarde is een lange veel bewogen geschiedenis verbonden. Omstreeks het midden van de vorige eeuw werd een terrein in de buurt van het Centraal Station door een paar beambten gebruikt voor het houden van een aantal vogel- en zoogdieren. Voor deze liefhebberij bleek een grote kring van belangstellenden te bestaan en in 1857 werd officieel de Vereniging Rotterdamsche Diergaarde opgericht. Via de uitgave van aandelen kwam men aan de middelen om het tuintje uit te brei- den tot men tenslotte de beschikking had over ruim 13 ha., met een dierenkollektie die o.a. door giften van rederijen, beman- ningen en koloniale ambtenaren aanzien- lijk was uitgebreid. Financieel gezien leed de vereniging al- tijd een vrij armoedig bestaan, maar men slaagde er in elk geval in tot aan de eerste wereldoorlog de touwtjes aan elkaar te knopen. Daarna werd de zaak moeilijker en de crisis van de dertiger jaren luidde tenslotte het einde van de vereniging in. In samenwerking met de Gemeente, die gaarne de beschikking over dat grote terrein in het hartje van de stad wilde hebben, en de Stichting Bevordering van Volkskracht, kwam de Stichting Rotter damse Diergaarde tot stand, die de be schikking kreeg over de eigendommen van de Vereniging In de toenmalige kale polder Blijdorp, vandaar de naam Diergaarde Blijdorp werd in 1938 begonnen met de bouw van een nieuwe tuin. Deze bouw werd in 1940 onderbroken door het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Van de oude Dier gaarde was op dat moment reeds een gedeelte afgebroken en de rest ging door bommen en brand in de meidagen goed- deels verloren Wat van de levende have overbleef (een gedeelte werd op last van de militaire autoriteiten doodgeschoten) werd naar Blijdorp overgebracht en op 6 december 1940 werd de nieuwe dierentuin. een soort ramp-diergaarde. die niet was afge- bouwd, geopend. BLIJDORP NU Tegenwoordig is Diergaarde Blijdorp meer dan alleen een uitgebreide en in- teressante verzameling uitheemse dier soorten. Zo fokt de Diergaarde, in inter- nationaal verband, met bedreigde dier soorten zoals de Okapi, het Pater Davids- hert en de Przewalskipaarden, waarbii de tijgerfok wel de grootste ter wereld kan worden genoemd. Het Rivierahal-complex, midden in de Diergaarde. is een grote overdekte tuin, zodat Blijdorp ook bij slecht weer een bezoek waard blijft. De middenhal van dit complex is ingericht met zoet- en zout- water aquaria, reptielen, amphibieen en subtropische planten. Het nieuwe kroko- dillenverblijf en de binnenverblijven van de mensapen en de dikhuiden zijn in de linkervleugel te vinden, terwijl de rechter- vleugel de Victoriaserre, met z'n bloeien- de verzameling tropische en subtro pische planten en vogels, en een groot bassin voor Zuid-Amerikaanse vissen omvat. Naast een nachtdierenverblijf be- zit de Diergaarde een mini-zoo, waar de kleinere kinderen gelegenheid krijgen onder begeleiding wat nauwer in kontakt te komen met dieren, zoals dwerggeiten, cavia's en konijnen. In het expositiege- bouw, midden in de grote vijver, worden diverse tentoonstellingen georganiseerd met een educatief karakter De educa- tieve dienst van Diergaarde Blijdorp geeft telefonisch en schriftelijk informatie over dieren en planten en verzorgt, op aan- vraag, rondleidingen en biologielessen voor scholen en groepen Overal in de tuin, 18 ha. groot, staan banken waar onze bezoekers kunnen genieten van de rust in deze oase Uw bezoek aan Dier gaarde Blijdorp kunt U onderbreken door gezellig iets te gebruiken in het restau rant van de Rivierahal De toegangsprijs voor volwassenen be- draagt f 6,— en voor kinderen en houders van het C J P f 3,—. Van november 1977 tot en met februari 1978 is het C.J P niet geldig, omdat in deze periode reeds speciale wintertarieven gelden Dr. W'bautplein 15 Telefoon 70 69 05 Griegplein 144 Schiedam Telefoon 70 26 25 Aanvang nieuwe cursussen dagelijks melden na 18,00 uur. Ook gelegenheid voor SPOEDCURSUSSEN alle werkdagen van 19.00-22.00 uur. Door kleine clubs individueel onderwijs. Kunt U in 20 lessen uw praktijk diploma halen. Jaarlijks zeer hoog percentage geslaagden. S Dagelijks geopend van 8.30 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdagavond van 18.30 tot 20.00 uur. Popullerenlaan 5, Kethel P. van Anrooylaan 80 (hoek Zlmmermanpleln)

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 7