(^uweliex <s^5oot Schaakvereniging „Groenoord" weer gestart Drankenexpresse De zonnebril KAASSHOP 1,50 1,80 Pagina 11 YoofiWAkkoordni 17 augustus 1977 EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN De prijzen kraken, ook in Schiedam-Noord JONGE JENEVER Olifant nu 12,95 Nolet graan nu 12,25 Goblet nu 12,95 BESSENJENEVER Henkes nu 9,95 COGNAC Napoleon nu 13,95 LIKEUR Drambuie nu 16,95 PASTIS Richard nu 15,95 WIJNEN Reserve de la Maison hele liter nu 4,95 Winzerkeller, 3 voor. 10,00 Ros6 d'Anjou, klasse! 3 voor 10,95 VIEUX Dujardin nu13,25 WHISKY Teachers nu13,95 Findlaters, met glas nu13,50 Inver House nu12,95 SHERRY Copita nu 4,50 VODKA Smirnoff nu12,95 UIT HET VAT Medium pale dry nu 6,95 Fino Seco nu7,95 Old Tawny nu7,95 per heie liter Winkelcentrum de Ketel - tel. 703438 Or W'bautplein 15 - Telefoon dinsdag j.l. startte Schaakvereni ging "Groenoord" weer haar nieu- we seizoen. De slotavond van het vorige seizoen was een "dolle boel". Dat is wel de beste karakteristiek die men aan deze avond kan geven. Verdeeld over 4 teams van zo'n acht tot tien man werd er toen een competitie geschaakt op een bord op de vloer van 4x4 meter, waarbij vooral het gesjouw in tijdnood met de kleuter- hoge stukken tot grote hilariteit leidde. Later bleek dat de voltallige Groenoord gemeenschap niet was opgewassen tegen de Rotterdamse crack en onregelmatige gast van Boerderij "Landvreugd" John van Baarle, ondanks de vele glazen limonade waarmee was getracht hem uit zijn evenwicht te brengen. Het was allemaal welkome ontspan ning na een seizoen waarin ook in de interne competitie weer stevig om de punten was geknokt. De eindstand van de kampioensgroep is al eerder in dit blad verschenen, bij de eindstand van de overige groepen moet aangetekend worden dat in het nu nieuwe seizoen de bovenste helft van groep 1 samen met de kampioensgroep de nieuwe groep 1 vormt, de onderste helft van groep 1 samen met de bovenste helft van groep 2 de nieuwe groep 2 enz. De eindstand van het afgelopen seizoen, die door een misverstand helaas in dit blad indertijd niet is vermeld, laten wij alsnog volgen: Groep 1 1. J. Rusch 7 uit 9, 2. F. Visbeen 6-7 3. M. Fick 5-9, 4. E. v.d. Steeg 4-8, 5. D. v.d. Veen 4-10, 6. J. Reismann 3Vi - 4, 7. J. Schaeben 3Vi - 8, 8. R. Kruijs 2-5, 9. J. Zwart l'/i - 8, 10.W. van Mullem 1-2, 11. G. Rademaker Vi-5, 12. G. Groen 0-1 Groep 2 1. G. Deegeling 6V3-9, 2. C. Maliepaard 6-9, 3. P. Steenbergen 6-9, 4. G. Onverwacht 5-8, 5. A. v. Mastrigt Sr. 4Vi-8, 6. p. Bouts 4V2-9, 7. A. Langewis 3Vi-9, 8. M. Buckers 3-9, 9. A. v. Mastrigt Jr. 2Vi-9, 10. M. van Soest 2V2-9 Groep 3 1. T. v.d. Raaf 10Vi-ll, 2. J. Klinge 9-13, 3. A. Donker 8Vi-12, 4. J. Smit 8-12, 5. H. Krommen- hoek 7-12, 6. J. Renskers 6-13, 7. H. v.d. Spek 6-13, 8. C. Slagmolen 5-7, 9. J. v.d. Dool Sr. 5-8, 10. R. Mesritz5-ll, 11. S. Janssen 3Vj - 13, 12. J.D. Knol 3-6, 13. F: Heusdens3-9, 14. P. Sinck 1-6, 15. D. Bakker 1-10, 16. Vanm der Halm Vi-8 Met aspiraties voor grootmeester- schap of om alleen maar "een partijtje te schuiven" iedereen is welkom elke dinsdagavond in Boer derij Landsvreugd aan de Swee- lincksingel. Waar komt de zonnebril vandaan? Van de bril zou je zeggen. Ja en nee. De geschiedenis van bril en zonnebril is voor een groot deel dezelfde, maar de eerste primitieve bescherming tegen het felle zon- licht ziet er wel heel anders uit dan de oudst bekende hulpjes van het menselijk oog. Een zonnebril heeft ook een andere funktie. Het woord bril is afkomstig uit het latijn. Brillen zijn eigenlijk "beryllen" van "beryllus", het bekende edelge- steente. In de Middeleeuwen noemt men elk glas beryllus en in het bijzondereen toverspiegel. Voor de middeleeuwer moet de bril inder- daad iets van een toverinstrument gehad hebben, want met behulp van glazen gebeurde 't onmogelij- ke: een slechtziende zag alles scherper, dus beter. In die toverspiegel ligt dus de funktie van de bril. Een brilleglas corrigeert het oog. Een zonnebril is wat anders. Die beschermt, de kombinatie bril- zonnebril of geslepen zonnebril of hoe men dat ook betitelt, daar gelaten. Een zonnebril beschermt de ogen tegen direkte of indirekte overmatige lichtinval. Dat kan door middel van een orii met gekleurde glazen maar ook bijv. door een hoed of een pet of een klepje. Dat wil zeggen dat de zonnebril eigenlijk, in zijn meest primitieve vorm, zo oud is als de mensheid. De eerste bril zien we pas in de 13e eeuw. In prehistorische rotstekeningen zijn al mensen afgebeeld, die met een holle hand boven het oog, proberen te kijken in de kennelijk felle zon. Net zoals wij dat nog doen. Hoofddeksels in alle vormen waren altijd al niet alleen voor het mooi, maar ook voor bescherming van hoofd en vaak ook de ogen. Onlangs hebben Russische archeo- logen in Siberie prachtige voorwer- pen gevonden die als oervorm van de zonnebril beschouwd kunnen worden. Het zijn banden, gemaakt van dichtgevlochten runderhaar, die over het hoofd getrokken wer- den tot voor de ogen. Deze "bril" moet de natuurvolken die toen in die arktische, dus koude streken woonden, gediend hebben als sneeuwbril in dat eindeloze, zon- overgoten sneeuwlandschap. Zo'n sneeuwbril hadden de Es kimo's in Noord Canada ook. Het was een houten plankje met twee smalle gleufjes voor de ogen. Dit eenvoudige, efficiente zonnescherm pje is al uitgevonden door hun verre verre voorvaderen. Uit een minder ver verleden dateert het eerste verslag van de Griekse opperbevel- hebber Xenophon, ongeveer 400 jaar voor Christus. Hij meldt de lezer in het verslag van zijn tocht door Jflein Azie dat zijn mannen op hun lange terugweg naar huis op de hoogvlakten van Turkeij last kre- gen van de zon en de sneeuw, sneeuwblindheid. Net als de volken in Siberie, waarvan Xenophon zelfs niet de minste notie gehad moet hebben dat ze ooit geleefd hadden, vloch- ten zijn soldaten zo'n band van paardehaar. Romeinse boeren hadden, wanneer ze op het land hun zware werk moesten doen, vaak vilten of rieten hoeden met brede randen op. De soldaat had het gemak dat zijn helm door de klep of het vizier hem een nuttig zonnescherm bood. Het gebruik van gekleurd glas was in de oudheid ook bekend. Een Romeinse schrijver (Plinius de Ou- de vertelt dat men nauwkeurig een zonsverduistering gade sloeg door een stukje gekleurd glas voor de ogen te houden. Waartoe de smaragd van keizer Nero diende is niet bekend. Plinius de Jongere deelt ons mee dat de keizer af en toe die groenachtige edelsteen voor zijn linkeroog placht te houden. Het is onwaarschijnlijk aan te nemen dat het hier gaat om oogcor- rectie. De wrede heerser gebruikte die steen waarschijnlijk als zonlicht of luchttrilling hem te veel werd. Geslepen edelstenen werden in de Romeinse tijd en in de middeleeu wen ook wel gebruikt als "lees- steen". Ze dienden als een soort vergrootglas dat niet voor het oog maar op de tekst geplaatst werd. In de lie eeuw worden lenzen ge- noemd om hun vergrotende wer- king bij het zien, maar pas in de 13e eeuw voor het eerst melding gemaakt van optische correctie door brillen. Wie de uitvinder is geweest, daar- over bestaat onenigheid. In Enge- land zei Roge Bacon dat ouder- domsverziendheid kon worden ver- holpen door een stukje van een glazen bol. Marco Polo vertelt dat hij zulke instrumenten in China gezien had. Maar onderzoek wijst uit dat het hier om magische en modieuze versiering ging. En met de huidige ontwikkeling van de monturen gaan we misschien weer dezelfde kant op. De eerste bril waren waarschijnlijk twee monocles. De oudste illustra- tie van een brillendrager is te vinden op een wandschildering van Tomasso de Modena in het klooster San Niccolo. De bril moet allerlei vormen ge- kend hebben, van scharnierbrillen die je vast moest houden, brillen met neusklemmen tot in de 18e eeuw de huidige vorm ontstond. Over de ontwikkeling van de zon nebril is erg weinig bekend. Mis schien heeft deze bril dezelfde stadia doorgemaakt als zijn gewone broertje. Medici hebben het ge bruik altijd verdedigd. De beroem- de Nederlander Boerhave schrijft: "De glazen moeten vlak gepolijst en niet hoog gekleurd wezen. In warmer landen gelijk door geheel Azie, Egypteland, Spanje en Italie, hebben de menschen zwakke oogen en die goede oogen hebben, ver- schijnen bijna alle met deze groe- nen brillen voorzien in het licht De zonnebril is nu gemeengoed. Het nut ervan ziet ieder in. De ontwerpers dragen bij tot het mo- debeeld van deze tijd. Het maken er^an is vakwerk. Maar het is moeilijk om uit de honderden modellen, kleuren en typen glazen een keus te maken. De gewone brildrager weet de weg. Vele anderen beseffen niet dat juist de opticien een kollektie heeft die, ook in medisch opzicht, verant- woord is voor een kostbaar bezit, het oog. Tweehonderd jaar geleden nog schreef een Engelsman over dra- gers van "eenen gekleurden bril". Zij vinden gemeenlijk witte voor- werpen bij het afneemen van den bril, met rood gekleurd, eene klaa- re en genoegzaame proef dat groe- ne glazen niet voordelig voor het gezicht zijn..." Misschien bestaan er nog wel van zulke oogverpestende produkten, maar die kan en wil de opticien helaas niet leveren. ONJUISTE RECONSTRUCTS GROENOORD-MIDDEN Ook de inspraak voor de herindeling van Groenoord-Midden, zoals bij het Cornelia van Zantenplein het geval was, nam de gemeente als kennisge- ving aan om toch haar geplande re- constructie te realiseren. Bij de eerste werkgroepbijeenkomst werd dit al dui- delijk, toen de gemeente een schets- ontwerp toonde, die gemaakt was aan de hand van de opmerkingen en van hetgeen de bewoners in de enquette hadden vermeld. De inspraak van de werkgroep werd op deze vergadering door handig gemanipuleer van de ge meente terzijde geschoven door de stemmen van de niet opgekomen le- den voor zich op te eisen om zo- doende de stemverhouding in hun vor- deel te laten beslissen. Zeer frappant is het wel dat in de no tifies van de gemeente tijdens de vol- gende vergadering niet over gerept werd. Hieruit blijkt het voordeel van de notities boven de gebruikelijke no- tulen, waarmee de gemeente haar ver- antwoordelijkheid afschuift. Wel stond erin dat het plan positief ont- vangen was, ondanks heftig verzet van enkele leden van de werkgroep. Binnen deze groep bestond kritiek op het groen met de hoge populierenbo- men boven de geparkeerde wagens. Op deze groenstrook waarbij, volgens de gemeente, de bewoners van de Jozef Oreliosingel die uitkijken op het Van Zantenplein, een zware stem heb ben bij het inrichten van het plein, gaat wel gepaard met de verwijdering van de bossages aan deze singel. In het groenplan komt vervolgens een speelgelegenheid voor kinderen en een hondentoilet. Deze gelegenheden wor den omzoomd door geparkeerde wa gens. Dit leverde in de werkgroep vele weerstanden op zoals; gevaarlijk spe- len van de kinderen tussen de wagens, hondenuitwerpselen en de bloemper- ken, die gezien de ervaring van de laatste tien jaren, deels door vernie- ling en weinig onderhoud, een trooste- loos aanblik toonden. Ook het parkeerprobleem kwam ter discussie. Uit een recent onderzoek door de gemeente bleek het plein een parkeerbezetting te hebben van 65 a 70 auto's. In het schetsplan is dit aantal door de gemeente met 10% uitgebreid, naar 77 plaatsen, evenveel als in de huidige toestand. Dit per centage steekt wel schriel af tegen de belofte van de gemeente, die een ver- groting van ongeveer de helft voor ogen had, zoals zij zich uitliet in de informatiekrant. Door een lid van de werkgroep is ook een telling gehou- den. In deze vakantie-periode, waarbij zeker een kwart van de bewoners niet thuis waren, kwam hij op een aantal van 80 wagens. De benodigde aantal parkeerplaatsen voor deze vier flats aan dit plein, oftewel 154 woningen, moeten bij een norm van 1,2 zeker 185 plaatsen zijn. Bij de geplande 77 plaatsen en 33 garages komt men op een totaal van 110 plaatsen. Klaarblij- kelijk gaat de gemeente van haar standpunt uit, dat men maar elders de auto moet parkeren. Vele grieven waren er ook tegen de bereikbaarheid van het plein. Via de Eduard van Beinumlaan vindt er een ontsluiting plaats door een 3.50 m brede weg, die evenwijdig aan de w-zijde van de busbanen geprojek- teerd zou worden, in de richting van de Laan van Bos'Es. Voor de ontsluiting van het Henriette Bosmansplein loopt zo'n parallelweg aan de o-zijde van deze busbaan. Levensgevaarlijk zal deze laan wor den, als men bedenkt dat aan beide zijden scholen zijn gehuisvest. Met deze constructie zullen de bloemper- ken en de gazons aan de Eduard van Beinumlaan drastisch ingekror.- pen worden. Door het creSren van deze vluchtstra- ten, 3.50 m breed, overgaand in haak- se bochten naar straten van 5.00 m breed, met parkeerbelemmeringen en groengazons, zijn de flats aan de voorzijde van de Oreliosingel en Van Zantenplein voor de brandweerwagens onbereikbaar. Veel last ondervindt de brandweer nu al om in Groenoord bij een brandhaard te kunnen komen, maar door de reconstructie van de pleinen zullen deze moeilijkheden nog groter worden. Bij het ontwerpen van Groenoord, nu vijftien jaar geleden, was het on- mogelijk het hedendaagse gedrags- patroon te voorzien. Door dit nu wel toe te passen, stuit men op een te geringe maatvolume, waardoor zelfs een alternatief plan niet te realiseren is. Een bewoner NASCHRIFT RED A CTIE Hoewel uw „ingezonden stuk" nogal lijvig is, achten wij de inhoud zo belangrijk, dat wij een en ander gaar- ne onverkort hebben geplaatst. We laten het aan de gemeente over om conclusies uit uw brief te trek- ken. We vragen ons wel af of de mededelingen die u nu doet ook op de bijeenkomsten met gemeente/werk- groepen naar voren zijn gebracht. Dit is uit uw schrijven niet duide- lijk geworden. Indien uw opmerkingen (of die van anderen) wel kenbaar zijn gemaakt, hellen wij toch sterk over naar de gedachte datinspraak"" in dit geval maar een holle frase was. (Voor de goede orde; Naam en adres van de inzender zijn ons bekend.) Emmen thaler 250 gram nu 2,"© Fijn bel. Goudse 500 gram nu 4,45 Peperkaas 100 gram Kruidenkaas 100 gram

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 11