Rabobank BANKZAKEN Zwitserland in de herfst voorAL We lusten er wat Vreemd record van! Kaaskoppen Leuk gebaar van Drukkery de Magneet Zijn schoonmoeders jaloers? lOe jaargang no. 239 17 augustus 1977 de magneet Noorder Akkoordcn Uitgave en advertentie exploitatie: De Magneet, drukkers - uitgevers Postbus 112, Schiedam Rotterdamsedijk 279 Telefoon 010-26 86 66- 26 66 76 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Orgaan van Wijkver. "Groenoord e.o." Tevens mededelingenblad voor SSSN en Dienstencentrum "de Woudhoek" Voor bezorgklachten a I I e e n 7C 19 56 Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. da bonk voor iedereen Schiedam/Kethel Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nieuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 52 - Telef. 26 21 60 Franselaan 292 - Telef. 15 69 11 uw boter en groene kaas onder de aanwezigen geveild. De karren worden opgeladen, de kudden met vooraan de met bloemen getooide "Leithuh" staan met hun begelei- ders voor het vertrek gereed. Onder vrolijk gezang en het klinge- len van de koebellen daalt de bevolking weer af naar haar woon- steden, waar de dag onder feestbe- toon wordt uitgeluid. Op de alp is het weer stil geworden, tot de wintersporters er straks bezit van nemen. Helaas denken vele Nederlanders, dat het vakantie seizoen in een bergland als Zwitserland eind au gustus ten einde loopt. Maar niets is minder waar. De maand Septem ber is een van de mooiste maanden voor een vakantie in de Zwitserse bergen, niet alleen omdat men er dan van de prachtigste vergezich- ten kan genieten, wanneer de nevel is opgelost door de milde najaars- zon, die op het landschap de warmste herfstkleuren tovert, maar ook en vooral misschien, omdat de grote vreemdelingenstroom is ge- luwd, het in de treinen, in de bergbaantjes, op boten en langs de wegen niet meer zo druk is en de hotels, pensions en restaurants nog meer aandacht aan de gasten kun- nen besteden. Wanneer de herfst als een schilder met zijn palet door het kleine Zwitserland trekt en het toch al zo mooie landschap in een prachtig, niet te evenaren schilderij veran- dert, begint de vreemdelingen stroom wat te luwen. Dat is eigenlijk jammer, omdat men juist in de maand September in de bergen van schitterende ver- gezichten kan genieten. Wie het er dan voor over heeft om vroeg in de morgen de bergen in te trekken door stille arvenbossen en over bedauwde alpenweiden, ziet hoe zich een wonder gaat voltrekken: de herfstnevels in het dal trekken langzaam op, de bergtoppen wor den zichtbaar, vrij van de vaak in de zomer zo hinderlijke wolken en nevels: een voor een komende bergen in het schuin vallende licht van de milde najaarszon te liggen, die op dit landschap de warmste herfstkleuren tovert.... September... dat is de tijd, waarin de kenners van de Zwitserse bergen hun reis- en vakantieplannen gaan verwezenlijken. Want zij weten, dat dan de bergen op hun mooist zijn, zij weten, dat dan het reizen niet wordt bedorven door overvolle treinen, bussen, bergbaantjes en wegen, zij weten ook, dat dan de Zwitserse hotels en pensions nog meer service kunnen geven tegen veelal naseizoen prijzen en dat er overal rust heerst, de rust, die we in onze moderne tijd zo broodnodig hebben om ons weer op een jaar hard werken voor te bereiden. Eeuwen oud gebruik Rust.... altijd? Oh nee, daar zor- gen de vaak verspreid levende bergbewoners wel voor, die het met hun bonte klederdrachten tegen de kleurenpracht van de natuur pro- beren op te nemen. In de herfst is voor hen de tijd gekomen om zich te ontspannen na de vaak zeer zware arbeid gedurende de zomer. Zo kennen vele streken ook een eeuwenoud gebruik, waarbij de bergbewoners tesamen komen om in een feestelijke plech*igheid de gemeenschappelijKe oogst te delen. en nieuwtjes uit te wisselen, wat heel grondig gebeurt. Ze klimmen op een bepaalde dag uit hun dorpen omhoog naar de alpenwei den, waar hun kudden de hele zomer vertoefden en waar de Sen- nen de handen vol hadden met het verzorgen van het vee en het maken van kaas. Als toerist sluit men zich op zo'n dag graag bij deze kleine volksverhuizing aan om eens pools- hoogte te gaan nemen, hoe het ikn een dergelijke communistische staat toegaat. Hoog boven het Meer van Thun vindt iedere herfst het feest van de kaasverdeling plaats, de kaas, van oudsher "das heilige Brot der Berge". Langzaam trekt het bonte volkje van Sigriswil door het Justis- tal naar de alpenweiden. De Sennen zijn daar al druk bezig met de voorbereidingen. De hele zomer door bewaarden zij de zelf- gemaakte kazen in voorraadschu- ren. Maar nu is het de dag, waarop de grote ronde kazen uit het donker van de schuren tevoorschijn worden gehaald. Op lange tafels in de openlucht wordt kaas op kaas gestapeld en wanneer de laatste welgevormde kaas in het daglicht is gebracht, is de hele bevolking al om deze "gouden overvloed" ver- zameld. De "Kaseteilet" -zp heet dit gebruik- gaat beginnen. Men begroet elkaar, maakt een gezellig praatje, gaat elkanders vee in de stallen bekijken en praat over de oogst. De kazen zijn keurig opge- stapeld en het geheel wordt omge- ven door een wal van karren en paarden. Plots wordt het stil: de "Kaasbaas" een ietwat vrije verta- ling voor "Meistersenn", die gedu rende de zomer de leiding van die kleine gemeenschap op de alpen- weide heeft, loopt langs de stapels kaas, die elk een aandeel vertegen- woordigen. Hij heeft een zakje met net zoveel houtjes als de alp "aan- deelhouders" telt. Op ieder van deze houtjes, een lot dus, is de naam van een "aandeelhouder" ingebrand. Willekeurig grijpt de Senn in de zak en legt op iedere stapel kaas zo'n houfje. Een plech- tige handeling, de oogst wordt verdeeld. En vervolgens worden Dat de Nederlanders steeds meer trek krijgen in een glaasje wijn, bewijzen wel de cijfers die de Centrale Ver. van Nederl. Wijn- handelaren enige dagen geleden bekend maakte. Berekend naar een bevolking van 13.770.000 dronken we in 1976, berekend per hoofd der bevolking het volgende. Vermouth 0,83 liter, Sherry 2,62 ltr., Port 0,20 ltr., Champagne 0,05 ltr. en overige wijnen 7,63 liter. Zo te zien wellicht niet zo veel, maar het betekende wel een invoer in 1976 van een plasje wijn van 105 miljoen liter! Weer een nieuw record; drie leden van de Noorse luchtmacht rolden met mankracht een vat bier van Oslo naar de Noorse badplaats Stavern, een afstandje van 160 kilometer. (Het vorige record stond op 52 kilometer). En een dorst dat ze hadden. De naam "Kaaskop" blijkt ons Hollanders toch wel ten onrechte toebedeeld te zijn. Van de EEG staten staat Frankrijk als kaasver- bruiker aan de top; 15,5 kilo per Fransman per jaar! Daarna volgt Italie met 12,5 kilo en Duitsland met 12,3 kilo per hoofd van de bevolking per jaar. Het scheldwoord Kaaskop hoeven we dus niet langer te nemen. Klanten die bij Drukkerij "de Magneet" (Rotterdamsedijk 279 te Schiedam) geboortekaartjes bestel- len lopen de kans dit geheel gratis te krijgen. Het gaat vrij simpel in z'n werk. De a.s. vader (of moeder) geeft - na een keuze uit de ruime sortering - bij de bestelling van de kaartjes tevens de geboortedatum op. Wanneer het heuglijk feit op de opgegeven datum daar is, dan worden a'e kaartjes kosteioos geie- verd! Een sympathiek reclame- stuntje van drukkerij de Magneet, waarmee al heel wat a.s. ouders hun voordeel hebben gedaan. Zo ook de heer en mevr. G.J. Krouwer, Elzendreef 72 te Vlaar- dingen, die de geboortedatum (7 augustus 1977) van hun dochter Majonne juist hadden opgegeven. Een dubbele felicitatie dus voor de gelukkige ouders. Fraai Overal in Zwitserland speelt de natuur in de herfst zijn fraaie kleurenspel. Dat is de tijd ook, dat de grote druivenpluk gaat beginnen in het Rhonedal, aan de meren van Geneve en Neuchatel, in het Tessin en overal waar in Zwitserland de windruif groeit, in al die streken dus waar het tot zeker half oktober zo goed toeven is. Mannen, vrou- wen en kinderen trekken langs de wijnstokken op de berghellingen om de oogst binnen te halen. De god van de wijnbouw, Bacchus, staat in het middelpunt van de belangstelling. De zon schonk met guile hand het aroma aan de zware vruchten, in het regenarme Wallis zorgden de gletsjers voor het nodige water, dat door middel van een eenvoudig maar ingenieus irrigatie- systeem de akkers vruchtbaar maakte. Dit is de tijd, dat de jonge wijn van de bergen stroomt naar de dorpen en steden, waar wijncogst- feesten en optochten de herfst hulde bergen voor de gouden over vloed. Ja inderdaad... de herfst is in Zwitserland op z'n mooist Zwit serland is op z'n mooist in de herfst. Volgens ons niet altijd. Maar als uw a.s. schoonmoeder straks uw trouwkaart uit onze Kaarten Kollektie ontvangt, dan zal zij zeker zeggen tegen uw a. s. schoonvader: 'Toch hebben wij iets gemist bijt begin van ons huwelijk' Dus, mensen-met- trouwplannen, komsneleens bij ons naar die uitgebreide en smaakvolle kollektie huwelijks- en dankbetuigings kaarten kijken! Rotterdamsedijk 279-281 N\ Schiedam J\/ Telefoon 268666-268670

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 1