(cd)uweliez @2?oot FOURNITUREN NODIG? Filmen met fantasie Erf elij kheis onder zoek op de korrel Huishoudelijke Voorlichting Riverside jazz-club start seizoen KLEDING Tweede Evangelische Boekenbeurs "Living Sound" in Schiedam Toneelgroep "Groeton" Pagina 11 .YtwdfrA kkoorden 14 September 1977 In alle modekleuren: Polyester naaigaren Polyester handzijde Ritssluitingen, ook deelbaar Biaisband, was- en kleurecht Plakband voor uw zomen Byouterien - Panties Stopwol - Alle soorten naalden enz. Plus een groot assortiment in het kleinvak. lepenlaan 51-53 (bij de Rank) - 705083 EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN Van alle vormen van erfelijkheids- onderzoek maakt de zogenaamde genetische manipulatie verreweg de meeste. discussie los. Die discussie is gestart door de onderzoekers zelf, nu precies vier jaar geleden. Men voorzag met deze techniek boeiende welenschappelijke resul- taten en volgens sommige doemden aan de horizon tal van heilzame toepassingsmogelijkheden op. Maar ook was vrijwel iedereen het er over eens dat een bezinning over de risico's die dergelijk onderzoek met zich meebrengt, hard nodig was. Sinds een jaar of twintig wegen we dat DNA de stof is waarin de erfelijke eigenschappen van alle levende organismen vastgelegd - zijn. Met de genetische manipula tie worden nu stukjes DNA van een bacterie, plant, dier of mens in een bacteriecel binnengesmokkeld. In een aantal gevallen zal de aan het binnengesmokkelde DNA vastge- koppelde erfelijke eigenschap in de bacterie tot uiting kunnen komen zo heeft men eigenlijk een bacterie met een nieuwe eigenschap ge- maakt De onderzoekers willen er in eerste instantie achter komen welke eigenschap nu precies op dat kleine stukje binnengesmokkeld - DNA verankerd ligt. En als je dat eenmaal weet dan zou je bijvoor- beeld te weten kunnen komen welk stukje DNA een bepaalde erfelijke ziekte veroorzaakt en of bepaalde vormen van kanker misschien met erfelijke eigenschappen verbonden zijn. En op de lange duur kan je misschien bacterien van tevoren bepaalde nuttige stoffen laten fa- briceren. Het gevaar zit hem volgens de tegenstanders nu vooral hierin dat je voordat je het weet of zelfs zonder dat je het weet een gevaar- lijke eigenschap aan zo'n bacterie vastbindt, die zich vermenigvuldi- gen kan en mogelijk over de hele wereld verspreid raakt. De discus sie is nog lang niet afgesloten, wel hebben een aantal wetenschappers voorstellen gedaan om een bepaald type gevaarlijke experimenten niet meer te doen, andere experimenten alleen in heel goed afgesloten labo- ratoria en nog weer ander onder zoek alleen te verrichten met hele zwakke bacterien die buiten het laboratorium acuut het loodje leg- gen. Ondertussen zijn over de hele wereld overheden bezig wetten te ontwerpen waarin de controle op dit soort erfelijkheidsonderzoek ge- regeld wordt. In Nederland heeft een commissie van hooggeleerden op uitnodiging van minister Trip en staatssecreta- ris Klein advies uitgebracht. Er moet volgens deze commissie een speciaal wetje gemaakt worden waarin staat dat een toezichthou- dend orgaan de bevoegdheid krijgt om bepaalde onderzoekingen te stoppen of toe te staan. In dat orgaan zouden naast deskundige onderzoekers ook "gewone men- sen" zitting moeten hebben. Niet iedereen binnen de weten- schappelijke wereld is het met dit advies eens. Men vindt dat aan dit erfelijkheidsonderzoek zoveel ver- schillende uiteenlopende bezwaren en onzekerheden kleven, dat een commissie niet deskundig genoeg kan zijn om al deze aspecten te beoordelen. Bovendien vindt men dat de schijn vermeden moet wor den dat belanghebbende onderzoe kers een zware stem hebben in de controle op hun eigen onderzoek. Volgens deze critici moeten er in elk geval drie aparte adviescom- missies komen., een voor gezond- heid, een voor veiligheid en eenvoor het milieu, de Arbeidsinspectie zou op het een en ander moeten toezien. O.a. in Groningen en Amsterdam (Gemeente Universiteit en Vrije Universiteit) zijn vergevorderde plannen om het genetische mani pulatie onderzoek te gaan begin- nen. Opvallend is de houding van de Hinderwetsafdelingen meenten: zij willen wel eens precies uitgerekend krijgen wat de risico's van de experimenten zijn. Een opdracht waarmee de hooggeleerde onderzoekers het best moeilijk zul- len krijgen. De gemeenten volgen daarbij de volgende logische rede- nering:waarom zouden de frietbak- ker en de groenteboer wel en een universitair laboratorium niet on der de Hinderwet vallen. The Riverside Club Schiedam start op 24 September a.s. het seizoen met een optreden van de "Riverside Revival" in zaal Tivoli. Dit reeds 8 jaar bestaand orkest brengt op die avond echte oude jazz. De avond wordt gehouden van 22.00 tot 02.00 uur, toegangsprijs 5,-- (voor niet leden) en 3,-- (voor leden). Korte Dam tel. 264781 Dr W'bautplein 15 Telefoon 70 69 05 De kursussen zijn weer begonnen Op kantoor is het drukker dan ooit tevoren. We horen steeds de klacht dat we in gesprek zijn. Maar heus, beste mensen, daar kunnen we niets aan doen Zodra de een gebeld heeft, gaat de telefoon alweer voor de volgende keer. Fijn voor ons en ook fijn voor u, dat het zo goed gaat met de Huishou delijke Voorlichting. Daaruit blijkt weer eens te meer, dat u van ons bestaan afweet en dat u graag kursussen bij ons wilt komen vol gen. Indisch koken begon dinsdag 13 September, de mensen die er aan kunnen deelne- men (We hebben inmiddels alweer een wachtlijst) hebben bericht ge- had. Lekker smikkelen en smullen wordt dat weer! Stoelen bekleden start 14 September, ook daarvoor is alweer een tweede lijst in de maak. Wel is er nog plaats op "wandkle- den" en Poppen maken". Deze kursussen starten begin oktober. Voor gymnastiek zijn we nog druk doende om plaats te vinden voor een tweede kursus op maandag- avond. Zoveel belangstelling be- staat ook hiervoor. Hebt u dus ergens zin in, belt u ons dan s.v.p. zo vlug mogelijk, des te korter hoeft u te wachten. Ons kantoor is weer open dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12.00 uur, tel. 264781, giro 716115, 's avonds tussen 17.30 en 18.30 uur kunt u het proberen op no. 263633. U weet toch, dat u bij ons ook terecht kunt voor inlichtingen van aankoop van grote of kleine huis houdelijke apparaten Kunnen we u zelf niet direkt helpen dan weten we in ieder geval wel waar u voor goede inlichtingen terecht kunt. We hopen dus spoedig u te zien op Korte Dam 5 of iets van u te horen onder no. 264781 Tot ziens of horens Fantasie-training is een tameiijk nieuw woord. Het begrip was vroeger ken- nelijk onbekend, omdat veel mensen toen op een bescheiden manier zelf kreatief bezig waren. Maar wandver- sieringen, meubels en kleding worden tegenwoordig kant en klaar afgele- verd. Zelfs ons amusement komt uit een kastje in de huiskamer. Daardoor verschrompelt de mogelijkheid tot kreatief bezig zijn. Vandaar, dat steeds meer mensen de waarde gaan ontdekken van zelf iets te maken. Handwerken, wandkleden in elkaar zetten, pottenbakken, z£If je kleren ontwerpen en naaien... er is een her- nieuwde belangstelling voor dingen, waar fantasie aan te pas komt. In dat beeld hoort ook de stijgende belangstelling voor fotograferen en smalfilmen. Over dat laatste onder- werp is er onlangs een nieuw boek verschenen van Giinter Spitzing. Het heet Filmen met fantasie". De schrijver Wie wel eens een boek heeft gelezen van de auteur Giinter Spitzing weet, dat hij een heel levendige en boeien de manier van schrijven heeft. Hij is een man, die elke dag bezig is met fotografie, donkere kamerwerk en smalfilmen en dat ontdek je in al zijn boeken. Alles komt regelrecht uit de praktijk: hij probeert alles uit en hij laat je soms in twee bladzijden ont dekken, waar je zelf misschien pas na maanden ervaring achter zou zijn gekomen. Je kunt op allerlei manieren smal filmen. Veel mensen pakken de film- kamera als er iets bijzonders gebeurt in hun leven: de vakantie - een trouw- partij in de familie - een huiselijk feest. Maar je kunt 66k de film- kamera aktiever gaan gebruiken, er mee spelen om het leven om je heen vast te leggen in al zijn veelzijdig- heid. Voor beide groepen smalfilmers is dit boek bedoeld. Fantasie stimuleren Het hoofddoel van dit boek is: smal filmers te helpen om hun fantasie te s ..muleren. Daarbij komt zowel de nieuwe, dynamische filmstijl als de nog veel gebruikte, meer verhalende manier van filmen goed uit de verf. Het gaat over de filmkamera en de verdere uitrusting, die je nodig hebt. Over het maken van een draaiboekje, overhet filmen van originele titels, over montage, het toepassen van geluid en tenslotte over de projektie. Steeds weer: anders dan anders Bij dit alles probeert de schrijver, vaak op een wat uitdagende manier, het aan het werk zetten van de fan tasie op gang te brengen. Stimuleert hij het zoeken naar andere oplossingen. Geeft hij voorbeelden hoe het anders kan. Zo werd dit nieuwe filmboek met recht: een trai- ningsboek voor de kreativiteit van de kamera-gebruiker. Niet alleen woorden Zo'n boek over filmen kun je niet alleen schrijven met woorden. Daarom heeft de auteur zijn boek met bijna negenhonderd filmbeelden ge- ilustreerd. Komplete filmverhalen kunnen, in hoogtepunten samengevat, op deze wijze worden weergegeven, kan ook het kreatief toepassen van kleur in de film worden besproken. Filmen met fantasie Wie dit trainingsboek heeft doorge- werkt, zal geen problemen hebben bij het maken van boeiende films van de hoogtepunten van het leven. En zal zelfs van allerlei daagse din gen opmerkelijk goede films kunnen maken. En ontdekken, dat smalfilmen een hobby is, waarin de mens van deze tijd zichzelf kreatief kan uitleven. Filmen met fantasie - zo zegt di t boek - is een mogelijkheid om veel meer plezier te beleven aan het alle- daagse leven, dat je met je film kamera op vele manieren kunt vast- leggen. Rotterdam- Voor de tweede keer wordt op 16 en 17 September een evangelische boekenbeurs gehou den. Dat evenement vindt plaats in het Groothandelsgebouw te Rotter dam. Ongeveer veertig uitgevers van en groothandelaren in christe- lijke lektuur zullen met stands zijn vertegenwoordigd. Er zullen ook enkele producenten van grammo- foonplaten en leveranciers van de- coraties bij zijn. Op beide dagen is de beurs ge- opendvan 10.30-17.00 uur. Openingstijden 10.30-17.00 uur. Op zondag 9 oktober a.s. zal in de havenkerk te Schiedam de fantas- tische zanggroep "Living Sound" optreden. Aanvang om 15.00 uur, de toegang in de kerk (Lange Haven 70) is gratis. In het negende seizoen van het bestaan van de Schiedamse toneel groep "Groeton" heeft het bestuur van deze bloeiende vereniging zich beraden op de toekomst; niet alleen van de vereniging, maar ook die van het amateurtoneel in het alge- meen. Wat de vereniging zelf be- treft, in alle juryrapporten over voorstellingen van Groeton, die stuk voor stuk gunstig klonken (o.a. na het winnen van de provin ciate voorronde van het Nationaal Landjuweel) kwam altijd wel de zinsnede voor, dat het aanwezige spelerspotentieel "meer moest kun nen" Binnen verband van de vereniging hopen en verwachten wij dan ook aan dat "meer kunnen" te beant- woorden, door een meer gerichte en verantwoorde repetoirekeuze. Dit alles heeft geresulteerd in het in studie nemen van een in Nederland onbekend stuk van de beroemde Amerikaan Edward Albee, schrij- van ondermeer "Wie is bang voor Virginia Woolf "Alles voor de tuin" en "In wankel evenwicht". Het stuk dat wij hebben gekozen is 'MALCOLM", in de vertaling en regie van Ad Hoeymans. Als onderdeel van onze eigen ver- nieuwing hebben we het helaas nog te weinig bekende, verrukkelijke theatertje "In de Teerstof" geko zen,^ om onze voorstellingen te geven.Voorlopig zijn er van Mal colm 8 voorstellingen gepland. "De Teerstoof" heeft echter slechts de beschikking over 100 plaatsen, zo- dat wij u - indien u een van onze voorstellingen zou willen bezoeken- via bijgaand formulier de kans willen geven plaatsen te reserveren. De speeldata zijn: vrijdag 14 okober (premiere) en 21 oktober, zaterdag 22 oktober, donderdag 27 oktober, 3 novem- ber, 10 november, 17 november en 24 november en bij voldoende belangstelling 1 en 8 december. Aanvang steeds om 21.00 uur precies, einde der voorstelling om- streeks 23.30 uur. Na afloop van de voorstelling kunt u nog wat nablijven in de gezellige foyer van de Teerstoof en wat napraten; desgewenst met de spe- lers over het stuk en de voorstelling n.b.reeds nu is het al duidelijk dat de premiere op 14 oktober zo goed als uitverkocht is. Aanvragen voor een bepaalde datum worden be- handeld in volgorde van binnen- komst. MALCOLM verwacht u in de TEERSTOOF De TEERSTOOF verwacht u bij MALCOLM Groeton zal u gaarne verwelkomen bij MALCOLM in de TEERSTOOF. HIERI.ANGS AFKNIPPEN" Ondergetekende: Naam: Adres: Tel. nr. wenst plaatsen :t 6,- (CJP-houders reduktie) te reserveren voor de voorstelling van(Datum) Indien deze voorstelling is uitverkocht, wil ik reserveren: °P(datum 2e keus) of °P(datum 3e keus) Handtekening: U krijgt bericht op welke datum de kaarten voor u aan de kassa van de Teerstoof klaar liggen. U kunt bovenstaand formulier ingevuld inleveren of opsturen naar: de VVV, Overschiesestraat 1, Schiedam of naar: sekretariaat ..GROETON", Heijer- mansplein 246, Schiedam, tel. 705359 b.g.g. 704034. Uiteraard kunt u ook altijd telefonisch bespreken.

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 11