de Rijn Het hoogstgelegen dorp van Europa ligt aan Rabobank S UW BANKZAKEN de magneet voorAL "Noorder Akkoorden" vraagt uitgifteadres Kinderkleding- beurs in de Ark Bingoavond D.R.Z. Centrum Oud-Kethel voortaan "woonerf' Kollekte dieren- bescherming Scyedam Oudheidkundige vondsten in Schiedam-Noord 5Met blijdschap gevenwij kennis. lOe jaargang no. 241 14 September 1977 V loonier Akkoorden Uitgave en advertentie exploitatie: De Magneet, drukkers - uitgevers Postbus 112, Schiedam Rotterdamsedijk 279 Telefoon 010-26 86 66 - 26 66 76 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Orgaan van Wijkver. "Groenoord e.o." Tevens mededelingenblad voor SSSN en Dienstencentrum "de Woudhoek" Vcor bezorgklachten a 11 e e n 7C 19 56 Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. Waar kan men de hoogstgelegen plaats van Europa vinden? Aan de Rijn! Het klinkt weliswaar vreemd, maar toch zit er een kern van waarheid in. Het plaatsje dat zich door deze geografische bijzonder- heid kenmerkt, ligt werkelijk aan de Rijn. Om precies te zijn, aan de Aversrhein, een aftakking van de Hinterrhein in Graubiinden. Het Aversdal is een van de meest eenzame, afgelegen dalen in de Alpen, ondanks het feit dat vlak daarnaast de San Bernardinoauto-, weg loopt. Hoe komt men nu in deze uithoek van het grootste kanton van Zwit- serland? Per trein reist men eerst naar Thusis in het Domleschg aan de weg van Chur naar St. Moritz. Van daaruit voert een postauto door de woeste, romantische Via Mala-kloof naar Andeer in het Schamserdal, waar men voor de in het Aversdal gelegen plaatsjes moet overslappen. De belangrijkste zijn Campsut, Crot, Cresta, Piirt, Jup- pa en Juf. Hoewel het Aversdal Duitstalig gebied is, zijn het zonder uitzondering allemaal namen van Romaanse oorsprong. In de nabu- rige bergdalen wordt echter Rheto- romaans of Italiaans gesproken. 300 jaar geleden telde het Aversdal nog 498 permanente bewoners, nu zijn het er nog maar 180. Veeteelt en melkveehouderij zijn de belang rijkste bestaansmiddelen, zo be- langrijk zelfs dat er op elke elf inwoners een alpenwei is. In ver- houding tot zijn hoogteligging heeft het Aversdal een zeer mild klimaat. Het derde plaatsje in het dal is Cresta, gelegen op 1963 meter hoogte tegen een groene berghel- ling. Het stille dorpje met zijn pittoreske kerk is een graag be- zocht zomerverblijf, enerzijds door zijn zonnige, tegen koude noorden- winden beschutte ligging en ander- zijds door het prachtige uitzicht dat men vanaf de talrijke bergtoppen heeft op de beboste en met alpenro- zen begroeide hellingen. Juf, op 2133 meter hoogte, is Europa's hoogstgelegen dorp dat ook 's winters bewoond is. Het bestaat uit twee hotels met in totaal 35 bedden en verder uit vijf woonhuizen. Er wonen maar 19 mensen, waaronder 6 kinderen. Des te groter is daarentegen het veebestand, zoals de vele stallen al doen vermoeden. Ondanks zijn afgezonderde ligging is Juf geenszins van de buitenwe- reld afgesloten. De kinderen heb- .ben weliswaar een tocht van een uur voor de boeg voordat ze de school in Piirt (voor Cresta) berei- ken - waar overigens ook de burge- meester woont - maar brood en andere levensmiddelen worden, nu de weg tot Juf gaat, voor de deur afgeleverd. Onze bezorgers [sters] zorgen dat de Noorder Akkoorden elke 14 dagen by u in de bus komt. Reeds een groot aantal jaren halen de bezorgers hun deel kranten af by het z.g.n. "uitgifteadres". Helaas is degene die daar al zoveel jaren voor zorgde, hier- toe binnenkort niet meer in staat. Wy zoeken daarom iemand die bereid is om op woensdagmiddag [1 x per 14 dagen] de bladen aan de bezorgers uit te deien. Hoewel u over de werkzaam- heden natuurijjk uitvoerig zal worden ingelicht, kunnen wy vast mededelen dat de druk- ker de kranten, gebundeld per bezorger, by u bezorgd. Het gaat dus alleen om het uitge- ven van de betreffende bundel aan de juiste bezorger. Helemaai gratis behoeft u dit werk voor ons echt niet te verrichten! Belangryk is wel dat u de beschikking heeft over een benedenruimte [dus beneden- woning, keider of garage]. Wie wil ons helpen Uw reactie zien wjj gaarne tege- moet; tel. 703579 [S. Louis], 703518 [redaktie] of 268666 [drukker(j]. De Unie van Vrijwilligers orga- niseert op dinsdag 20 en woensdag 21 September a.s. de jaarlijkse winterkinderkledingbeurs, ditmaal uitgebreid met een speelgoedbeurs. Deze beurzen zullen wederom ge- houden worden in gebouw "De Ark", Hargplein/Zwaluwenlaan. De kleding moet schoon, modieus en heel zijn. Ook het speelgoed mag niet beschadigd zijn. Het inleveren van de kleding als- mede het speelgoed vindt plaats op dinsdag 20 September van 14.00- 19.00 uur. Kleding tot maat 38. De verkoop is op woensdag 21 September van 9.30-16.00 uur en de afrekening op woensdagmiddag 21 September van 17.00-19.00 uur. Op vrijdag 23 September a.s. start de bekende Schiedamse Sportvere- niging D.R.Z. haar seizoen met een grootse "bingoavond"'. De hoofd- prijs zal een "Miniwash" zijn. De avond wordt gehouden in de kantine van DRZ en vangt om 20.00 uur aan. Het zit er in, dat eind van dit jaar (wellicht begin 1978) het centrum van oud-Kethel veranderd zal wor den in een "woonerf". Hiertoe is een verzoek gedaan door de werkgroep Kethel, die al enige jaren druk in de weer is om de verkeerssituatie aldaar te verbete- ren. Waarschijnlijk zal het woonerf worden aangelegd in de Dorps- straat, Noordeinde, Kerklaan en een stukje van de Schiedamseweg. Er zijn tal van spreekwoorden en gezegdes die een dier als onderwerp hebben. Een van de meest frapante is wel "Hoe meer ik naar de mensen kijk, hoe meer ik van mijn hondje hou". Dat kan natuurlijk ook slaan op uw poes, kanarie, parkiet of wat dies meer zij. Want er zijn steeds meer mensen die er een huisdier op nahouden. Echt niet alleen omdat het een soort statussymbool zou zijn, maar om de doodeenvoudige rede omdat ze het leuk vinden, omdat ze van een dier houden. En dat is naar onze mening alles- zins begrijpelijk. Onbegrijpelijk is echter dat deze zelfde dierenvrien- den er niet toe te bewegen schijnen te zijn nog iets meer voor het dier in het algemeen te doen. En dat is; eenmaal per jaar in een bepaald stukje van onze wijk te kollekteren voor de "Dierenbe- scherming". Een avondje la ten zien dat de liefde voor het dier verder gaat dan het eigen huisvrindje. Dat lijkt ons toch niet al te veel gevraagd. Doe daarom het dier en de Dierenbescherming afd. Schie dam een plezier en meldt u aan als kollektant(e) bij de Hr. A.J. Dren- kelford, Ed. v. Beinumlaan 41 (tel. 700850). De kollekte vindt plaats van 3-7 oktober a.s. Ook het augustusnummer van "Scyedam" (uitgave van de Histo- rische Vereniging Schiedam) ziet er weer keurig verzorgd uit. In deze 3e jaargang Nr. 4 wordt speciaal aandacht besteed aan een aantal panden op de nog altijd rustieke Lange Haven. In het bijzonder passeren de pan den Nr. 103, 101 en 99 de revue en het is bijzonder interessant op deze wijze achter de geschiedenis van deze panden te komen. Maar liefst negen foto's (van in- en exterieur) vergezellen de goed ge- schreven artikelen. "Scyedam" is voor f.2,~ in de boekwinkel te koop. Leden van de Vlaardingse afdeling van de AWN zijn bij Kethel sinds vorige week zaterdag aan het zoe- de bankvooriedereen Schiedam/Kethel Zwaluwlaan 111 - Telef. 7051 55 Nieuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 52 - Telef. 26 21 60 Franselaan 292 - Telef. 15 69 11 ken naar de sporen van oude behuizingen die daar geweest moe- ten zijn. Men vond daar reeds oude potscherven die in die richting wijzen en men hoopt op het spoor te komen van huizen, die daar honderden jaren geleden hebben gestaan. van de geboorte' van onze unieke en smaakvolle Kaarten Kollektie. Receptie: opalle werkdagen bijonsaandezaak Alleaanstaandeouders J jookzijdieonsnognietkennenviahun door onsgeleverde verlovings huwelijks- en/of dankbetuigingskaarten nodigenwij bij deze hartelijkuit om uit die prachtige kollektie van 133 verschillende geboortekaartjes hun keuze te komen doen Rotterdamsedijk 279-281 Schiedam Telefoon 268666-266670

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 1