Bacteriepreparaten biologisch wonder boerenbedrog of Modieuze details en materialen voeren boventoon Middagkoncerten voor bejaarden e.a. Foto-exposltie Antiekbeurs in Kethel Pagina 5 WrdtrA Wiitonlni 28 September 1977 In de Kleine Doelenzaal te Rotter dam zal in het komende seizoen wederom een zestal koncerten wor- den gegeven t.w. op maandag 3 oktober, 31 oktober, 28 november 1977 en 27 februari, 3 april en 8 mei 1978's middags van kwart voor twee tot ongeveer vier uur. Toegangskaart voor een koncert 3,50, abonnement halve serie '77 of '78 9,- en abonnement hele serie f. 17,50 inklusief garderobe en konsumptie. Enkele gegevens: 3-10-1977: Orkestklas van het Rot- terdams Conservatorium o.l.v. Arie van Beek, II Matrimonio segreto G.B. Cimarosa, Danses fur Harfe und Streichorchester A.C. Debussy Symphonie no. 64-F.J. Haydn en Soirees Musicales, opus 9-B. Brit ten. Medewerking zangkoor "Tonica" Hendrik Ido Ambacht o.l.v. Mw Marline de Ruiter-van Haasteren. 31-10-1977: Orkestklas (zie voor gaand) Spiegelsuite-Voormolen, Pianoconcert no. 1-Beethoven er Symphonie nr. 3 van Schubert. Medewerking zangkoor "Senectu- te"-Schiedam o.l.v. Mw. Lies van Bommel. 28-11-1977: Orkestklas (zie boven). Liederen-Ives, Accordeonconcert- Schmidt, Te Deum (kamerkoor Conservatorium) - Haydn, Fluit- concert in D-Mozart en Saudados de Brazil-Milhaud. Medewerking zangkoor 'Ons Ge- noegen'-Maassluis o.l.v. Mw.Char lotte van Os-Eybergen. Aanmelding kan geschieden bij Stichting Raad voor het Maat- schappelijk Welzijn te Rotterdam, Pieter de Hoochweg 120, tel. 76 33 11. Giro 91042. Op zondag 2 oktober is er vanaf 14.00 uur in Dienstencentrum de 4 Molens een foto-expositie te be- zichtigen tijdens de 14 daagse Vrij Entree-middag. Iedereen kan voor deze expositie foto's insturen. Voorwaarde is dat het foto's zijn van mensen die voor hun plezier foto's maken. (Dus geen beroeps). Het lijkt ons dat de afgelopen vakantieperiode heel wat leuke fo to's heeft opgeleverd. Niet alleen mooie, maar ook humoristische foto's. Laat van die foto's ook eens ande- ren genieten. Foto's kunnen t/m 30 September a.s. worden ingeleverd bij Stichting De Schiedamse Gemeenschap, Overschiesestraat 1, Schiedam. Vanaf maandag 3 oktober kunnen ze weer worden afgehaald. Het publiek dat een rondgang over de expositie maakt zal worden ge- vraagd om kenbaar te maken wat zij de leukste foto vinden en wat zij de mooiste foto vinden. De Schiedamse Gemeenschap zal aan de makers van de door het publiek bekroonde foto's een aar- digheidje uitreiken. Foto's moeten voorzien zijn van naam en adres van de eigenaar en zijn niet aan een bepaald formaat gebonden. Muziekvereniging "St. Radboud" houdt in zaal "de Noord", Kerk- weg 46 te Kethel een antiekbeurs en rommelmarkt. Men kan er tevens gebruikte instrumenten ko- pen. De fancy-fair is geopend op vrijdag 30 September a.s. van 19.00 tot 24.00 uur en op 1 en 2 oktober van 13-24 uur. Van tijd tot tijd verschijnen er mysterieuze bacteriepreparaten in de handel. Boeren die een betere kwaliteit mest op hun land willen, bedrijven met een overbelaste zui- veringsinstallatie en degenen die het sleutelen aan verstopte gootste- nen beu zijn, hoeven nu slechts importeur R. Rus uit St. Maarten (NH) te bellen en het leed is geleden. De gevriesdroogde bacte rien die onder de naam biobacs door Rus getmporteerd worden, zijn volgens een folder van het Ierse bedrijf "Worne Biochemicals Ltd" uitgezocht door een Amerikaanse professor. Deze heeft de hele we- reld afgereisd om speciale bacte rien en schimmels te vinden. Daar- na heeft de professor ze zo behan- deld dat ze tal van verontreini- gingen, vergiften, olie, plastics en bestrijdingsmiddelen kunnen af- breken. Terwijl sommige gebruikers toch duidelijk enthousiaste geluiden la- ten horen, staan de meeste weten- schappers sceptisch tegenover het nut van bacteriepreparaten. Welis- waar zijn er zeer weinig onderzoe- ken naar het effect van dergelijke middelen geweest, maar daar valt wel de conclusie uit te trekken dat er geen sprake is van een wonder- middel. Bij een onderzoek in Fries- land bijvoorbeeld bleek dat er op het terrein van voedingswaarde voor de plant en van stankvermin- dering geen verschil aan te tonen Was tussen behandelende en onbe- handelde mest. Alleen was de ver pompbaarheid van de behandelde mest wat beter. Ook ten aanzien van de waterzuive- ring spreken wetenschappers twij- fel uit over het effect van de bacteriemengsels. In zuiveringsin- stallaties zijn al kolossale hoeveel- heden bacterien van sterk verschil- lende soorten aanwezig. Er treden constant veranderingen op in de eigenschappen van die bacterien. Alleen stammen die de aanwezige verontreinigingen in hun voordeel kunnen gebruiken, zullen zich kunnen handhaven. Een bacterie- bevolking die een tijd met een bepaalde verontreiniging in kon- takt is geweest, is dus in veel gevallen geschikt voor de afbraak van die verontreiniging. Zo heeft men bij DSM bacteriepreparaten vergeleken met een "natuurlijke ophoping" van bacterien die ver- zameld waren in de aarde rond een pompstation. De gratis verkregen bacterien bleken even effectief in het afbreken van olieprodukten als het commerciele preparaat. Toch zijn enkele gebruikers van de preparaten zeer tevreden. Op de praktijkschool voor de pluimvee- houderij in Barneveld wordt een bacteriemengsel toegepast om af- voerputten te ontstoppen. Hoewel het de ene keer beter werkt dan de andere valt niet te ontkennen dat het werkt. De firma Rodi uit Warder gebruikt sinds een half jaar de preparaten in de zuiverings- installatie. Sindsdien vormen mest en vetafval geen problemen meer; volgens de leiding van het slacht- produkten verwerkende bedrijf is het resultaat geweldig. Ook vee- houder Klouwerd uit de Wieringer- waard is tevreden met de bacterien. Zijn vier jaar lange ervaring met de preparaten is dat de mest zoveel beter wordt dat minder kunstmest gestrooid hoeft te worden. Wat blijft er nu bij dit merkwaardige verschil tussen tevreden gebruikers en sceptische onderzoekers over ten gunste van de bacteriepreparaten? Volgens dr. ir. W. Verstraete van de Rijksuniversiteit Gent zijn de preparaten voornamelijk van be- lang in situaties, waar nog niet van nature een goede bacterieflora aan wezig is. In Isiael heeft men bijvoorbeeld een methode ontwikkeld om on- bruibaar olieafval om te zetten in voor veehoeder geschikt eiwit. In het geval van waterzuivering en mestverbetering is echter al een aangepaste bacteriebevolking aan wezig en lijken de preparaten over- bodig. Men kan echter niet uitsluiten dat de preparaten in sommige gevallen toch enig nut kunnen hebben. De enkele onderzoekeri die er aan de preparaten hebben plaatsgevonden zijn beperkt van opzet gebleven. Daar in de wetenschappelijke lite- ratuur geen bewijzen van de effecti- viteit van de middelen verschenen zijn, is er weinig bereidheid om nieuw onderzoek te starten. De vicieuze cirkel van "onbekend maakt onbemind" kan blijven voortbestaan. De najaarsmodellen in japonnen en rokken van Setter Lady geven een grote variatie te zien in materiaal. Sommige zijn gemaakt van boucle- garens, er zijn er uit moulinegarens die meer op tweed lijken, en er zijn ook veel modellen die gemaakt zijn van een kombinatie van geweven en gebreide stoffen. Maar er zijn eveneens andere variaties omdat er nogal eens gebruik is gemaakt van langs armsgaten en bij de ceintuurs Overigens zijn het meestal tunnel- ceintuurs, nu helemaal in de mode, die of op taille-of op heuphoogte zitten. Dat mag allebei! Er zijn ook bijzonder leuke effen ecru japonnen die plezierig te kombineren zijn met een shawl of een overhemdblouse of T-shirt. De nieuwe mode in coltruien zien we ook terug in de japonnen met afstaande col. Sportiet modieus zijn de vierkante armsgaten in een aantal modellen die wel handge- maakt lijken. Jacquard weefsels in meerdere leu ke kleuren komen in de nieuwe kollektie ook voor terwijl velours- jersey eveneens werd gebruikt voor de echte sportieve modellen waarbij dan schuingesneden ruitweefsels een vlot accent geven. Het is opvallend dat de gehele japonnenkollektie zo'n slank sil- houet gekregen heeft. Dit is te danken aan enerzijds een rechte snit en aan de andere kant het gebruik van soepele plooien. Trouwens alle gebruikte stoffen zijn voor dit najaar soepel en garanderen daardoor plezierig dra- gen, ook voor de 'voile' maten 44-48. bedrukte stoffen die eruitzien alsof het een geweven stof is. Kant-brei effekten zijn bereikt met behulp van mohairgarens. Modellen die heerlijk te dragen zijn in ons najaar en qua kleur goed passen in de nieuwe mode. Veel variatie wordt ook bereikt door het gebruik van wassuede als een modieus details, bijvoorbeeld in de garnering van een halslijn. Soepele, recht gesneden japon van bouclt jersey met tunnel- ceintuur. Schouderstuk en manchetten zijn van bijpassende streep. Slank gesneden rok met bijpassende bouclt pullover met wijde coll. Sportieve japon van een kombinatie van velours jersey met geweven, schuin gesneden ruit. Zilverkleurige details.

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 5