0tyuweliet @2?oot IS GOED IS BETER Hoe, waar en wanneer? Van wasrol tot stereo BRANDVERZEKERING UITGEBREIDE GEVAREHVERZEKERIHG COdP. BRANDWAARBORG MIJ. ..KETHEL en OMSTREKEN G.A." Pagina 11 Yoordfr-AkJuHirdin 12 oktober 1977 koffiewitmakers kunnen geen melk vervangen hoeveel vis in vissticks? EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN vraagt 66ns inlichtingsn bij ons kantoor Schiedamseweg 31 Kethel Tel. 010-7028 71 Koffiewitmakers (ook koffiewhitener en koffiecreamer gpnoemd) in zakjes wnrrlen veelal gebruikt in hnrena- bedrijven en instellingen waar ze een hygienische ver- vanging zijn van de niet altijd even frisse melkkan- netjes met koffiemelk. Ook in de huishouding worden ze tegenwoordig gebruikt, b.v. door mensen die zelf zwarte koffie drinken en toch iets van .koffiemelk" in huis willen hebben voor eventuele bezoekers. Een voordeel van de poedervormige koffiewitmaker is, dat hij mits droog bewaard ongekoeld ta- melijk lang houdbaar is, in tegenstelling tot een aangebroken fles of blikje koffiemelk dat u alleen in een koelkast een paar dagen kunt goed houden. Vooral kamerbewoners die geen koelkast bezitten, vinden het om deze reden een prettiger produkt dan koffiemelk. De inhoud van de aangebroken potten wordt op den duur wat klonterig en lost daardoor minder goed op in de koffie. Gebruikt u deze pro- dukten weinig, koop dan geen grote hoeveelheden tegelijk. De in vrij korte tijd ingeburgerde koffiewitmakers be- staan niet uit melkpoeder, maar hoofdzakelijk uit melkeiwit, plantaardig vet en glucose. Het vet bevat vrijwel uitsluitend verzadigde vetzuren. Deze produk- ten bevatten geen vitamines en nauwelijks kalk. Een kopje koffie met een koffiewitmaker levert iets meer calorieen dan een kopje koffie met koffiemelk. Wie denkt met de koffie en de daarin gebruikte wit- maker ook wat melk binnen te krijgen, heeft het dus bij het verkeerde eind. U kunt uw dagelijkse portie melk dus niet vervangen door koffiewitmaker. Wei kunt u naast een portie melk of melkprodukten een koffiewitmaker in uw koffie gebruiken. Hebt u geen goede bewaarplaats voor vloeibare melk, koop dan (magere) melkpoeder, die u in ge- sloten verpakking net zo goed kunt bewaren als de koffiewitmakers. Bij eenzelfde hoeveelheid calorieen krijgt u dan meer goede voedingsstoffen. In plaats van een koffiewitmaker kunt u ook (magere) melk poeder in uw koffie nemen. De korrelvormige soorten lossen goed op. Gewone melkpoeder kunt u het beste eerst in het kopje doen en dan al roerend de koffie toevoegen. Vissticks bestaan uit gepaneerde stukjes vis. Een visstick weegt gemiddeld 30 g en bevat 20 g vis en 10 g panade. Vis kan vlees uitstekend vervangen. Het is dan ook een goede gewoonte om vlees eens te vervangen door verse of diepvriesvis. In plaats van 75 a 100 g vlees kunt u 100 a 150 g schoongemaakte vis of vis- filet rekenen per persoon. Koopt u dikwijls vissticks, dan moet u rekening houden met de hoeveelheid vis per visstick. Om 100 g vis te krijgen hebt u 5 vis sticks nodig. Gepaneerde produkten nemen bij het bakken vrij veel vet op. Hoewel er magere vis in vissticks zit, krijgt u door de bereiding toch een vrij vet eind- produkt. Dr. W'bautplein 15 Talefoon 70 69 05 Leuke bijverdienste voor school- jongens bij de Magneet Drukkerij, Rotterdamsedijk 279, tel. 268666. Je moet natuurlijk wel even een jaar of 15 zijn en.... je huis- werk gaat voor. Okee?? Kom even langs; wij vertellen je dan meer. Ons tariefwoonhuizen van steen met harde dekking 0,85 o/wi inboedels daarin 1,50 °/M (bv. verz. voor f 50.000: premie f 75,-/jaar kantooruren: 8.30-13.00 uur en van 16.00-17.00 uur. (van maandag t/m vrijdag) Bovendien op donderdagavond van 19.00-20.00 uur. Mistachterlicht, mistlichten, bermlicht hoe mag je ze gebruiken, waar en wanneer, en waar moeten ze zitten? Onderstaand overzicht geeft er kijk op. MISTACHTERLICHT (rood licht uitstralend) Het gebruik van 1 mistachterlicht is toegestaan bij dichte mist, sneeuwval of overige atmosferische storingen die het zicht tot minder dan 50 meter beperken, en dan nog alleen buiten de bebouwde kom. Een voortdurend brandend verklikkerlichtje moet weer- geven wanneer het mistachterlicht brandt. Waar en hoe geplaatst? - aan de linker-achterkant van de auto - tenminste 10 cm uit het linker-stop- licht - maximaal 80 cm boven het wegdek MISTLICHTEN (wit of geel licht uitstralend) Het gebruik van 2 mistlichten is bij dichte mist of sneeuwval (zicht minder dan 200 meter) binnen en buiten de bebouwde kom zowel overdag als 's nachts toegestaan, echter niet in com- binatie met grootlicht of dimlicht. Waar en hoe geplaatst? - maximaal 40 cm uit de uiterste linker- en rechterzijde van de auto - symmetrisch aangebracht - maximaal 120 cm boven het wegdek - naar voren omlaag gericht BERMLICHT (wit of geel licht uitstralend) Het gebruik van 1 bermlicht is toege staan binnen en buiten de bebouwde kom, zelft bij dimlicht, mits niet kort achter een ander voertuig wordt ge- reden. Waar en hoe geplaatst? - sterk geconcentreerde lichtbundel - duidelijk naar omlaag gericht - sterk naar rechts gericht maximaal 120 cm boven het wegdek Per jaar worden er in de wereld naar schatting anderhalf miljard ste- reo-grammofoonplaten en 150 miljoen musicassettes verkocht. Nederlanders besteedden vorig jaar hieraan een slor- dige 63 miljoen gulden. Over wie voor het eerst op het idee kwam om geluid vast te leggen, zijn vele - vaak chauvinistische - verhalen geschreven. Zeker is, dat enkele Fran- sen hierin vooraan hebben gestaan. De eerste echter, die geluid wist op te nemen 6n weer te geven, was de uni- versele uitvinder Thomas Alva Edison, dezelfde die ook de telegraaf, de gloei- lamp en diverse andere technische uit- vindingen praktisch bruikbaar maak- te. Dit jaar is dat honderd jaar gele- den. Edison ging aanvankelijk uit van een cilinder en later van een wasrol als geluidsdrager. In de zomer of in het najaar van 1877 verstrekte hij zijn medewerker Kruesi een schetsje, waar- mee deze een handmodel van de eerste werkende Phonograph kon vervaardi- gen. Er zouden nog vele andere modellen volgen, want ondanks het succes en de sensatie van Edisons demonstraties in en later ook buiten zijn labora- torium, bleef de praktische toepas- baarheid van de ,,spreekmachine" nog jaren in nevelen nehuld. Het zijn ook voornamelijk anderen dan Edison geweest, die de fonograaf als muziekapparaat hebben toegepast en verder ontwikkeld. Wel waren de Edison-maatschappijen tot het einde van de twintiger jaren aktief met het uitbrengen van modellen als de Home Phonograph, de Triumph, de Idelia en vele andere. Ook het aantal ver- kochte met muziek bespeelde wasrol- len moet aanzienlijk zijn geweest. Ongeveer gelijk met Edison experi- menteerde de Duits-Amerikaanse emi grant Emil Berliner met proefmodellen van de eerste grammofoon, een met de hand aangedreven toestel waarop een kleine zinken schrijf ronddraaide, die door een naald werd afgetast. Zijn octrooi is gedateerd 26 Septem ber 1887 en hoewel de eerste exem- plaren door een speelgoedfabrikant werden vervaardigd, is toch de gram mofoon van nu hier rechtstreeks van afgeleid. Er -is over de uitvindingen van Edi son en Berliner een uitgebreide oc- trooistrijd ge streden. Een feit is, dat vele verschillende fabrikanten en on- derzoekers in de loop van honderd jaar een bijdrage hebben geleverd om het zover te brengen, dat wij he- den ten dage met een druk op de knop kunnen genieten van voortreffelijke uitvoeringen in stereo van de mooiste muziek, uitgevoerd door de beste kunstenaars. Behalve de herhaalde malen in kwa- liteit verbeterde grammofoonplaat heeft ook de magnetische bandopna- me, waarvan het principe in 1898 werd uitgevonden door de Deen Val- demar Poulsen, uitgebreide toepassing gevonden. De huidige musicassette, die naast de langspeelplaat is komen te staan als moderne muziekdrager, is hier rechtstreeks van afgeleid. Van de door Philips in 1963 uitgevon den en daarna ook door vele andere firma's gefabriceerde cassetterecorder, zijn er inmiddels over de hele wereld miljoenen in gebruik. De uitvinding van de elektrische op- name bleef overigens niet beperkt tot de platenindustrie, waar voorheen al- les met grote metalen hoorns mecha- nisch moest worden opgenomen. Zij bracht bijv. ook een revolutie teweeg in de droomfabriek van Hollywood, waar in 1927 de eerste ,,sprekende film" werd gemaakt. Ook waren er nog andere systemen van geluidsregistratie die een rol heb ben gespeeld. Onlangs is de video- langspeelplaat aangekondigd als kans- hebber voor gebruik als geluidsdrager met optische weergave en een speel- duur van vele uren per plaatkant. In het Evoluon te Eindhoven is van 4 oktober 1977 tot 1 maart 1978 een speciale tentoonstelling over dat onderwerp te zien onder de naam ,,100 Jaar geluidsregistratie". De apparaten uit het verleden, hier bijeengebracht, illustreren de veelbe- wogen ontwikkeling, voor velen de ge- legenheid om er herinneringen bij op te halen. De verschillende vormen van plaat en band, de historie in jaar- tallen en op foto's vastgelegde docu- menten uit het verleden zijn hierbij niet vergeten. Ook worden er dage- lijks historische opnamen ten gehore gebracht.

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 11