16e dag van de Aerofilatelie Volkswagen Brussel Derde stratentocht voor stoomautomobielen Een vogel is ook maar een mens Boeiend vogelboek voor jong en oud Postzegelnieuws op 16 oktober a.s. belooft een groot succes te worden VVN: Zorg dat licht brandt Pagina 5 YoonkrAkkMHikn 12 oktober 1977 nederland nederland nederland De Nederlandse vereniging van Aero-Philatelisten "De Vliegende Hollander" organiseert tijdens de 16e "Dag van de Aerofilatelie" een tentoonstelling in het restaurant "Aviorama" op de Luchthaven Schiphol. Op deze tentoonstelling ter gele- genheid van het feit dat 50 jaar geleden de POSTDUIF met piloot koppen naar Ned.Indie vloog, zullen enkele van deze brieven worden getoond. Ook aan andere gebieden van de aerofilatelie zal aandacht worden besteed. De tentoonstelling wordt gehouden op 22 en 23 oktober 1977 en is geopend op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Op verzoek van de Vliegende Hollander heeft deP.T.T een fraai poststempel ontworpen, hetwelk zal worden geplaatst op alle post, die zaterdag 22 en zondag 23 oktober 1977 wordt bezorgd in de tentoonstellingsruimte. Bovendien zijn er speciale envelop- pen bescliikbaar van verschillend formaat (fdc en klein kabinet) met afbeelding gewijd aan bovenge- noemd luchtvaartjubileum (alleen 22 en 23 oktober tijdens de ten toonstelling). Deze enveloppen worden vorzien van het bijzondere eendags-post- stempel. Verzamelaars, die verhin- derd zijn Schiphol zelf te bezoeken, kunnen deze poststukken -voorzien van postzegels en bijzonder post stempel - bestellen door storting van 3,~ op postgiro 402628 ten name van Stichting Tentoonstelling De Vliegende Hollander te Rotter dam. Voor dit bedrag worden twee verschillende enveloppenkompleet verzorgd, onder couvert toegezon- den ,,Een vogel is ook maar een mens r Onder de titel ,,Een vogel is ook maar een mens" beschreef Frans Buisink en tekende Peter van Campenhout vele buiten- en voliere-vogels die we in ons land kennen. Het boek werd uitgegeven ter gelegen- heid van Werelddierendag (4 oktober) door Sluis, Nederlands grootste fabri- kant van verpakt vogelvoer, in samen- werking met de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels. De vereniging ontvangt van Sluis e£n gulden voor elk verkocht exemplaar, zodat het boek bijdraagt aan de be scherming van onze vogelstand en aan al het andere goede werk van deze vereniging. Het boekje, dat tot eind van dit jaar verkrijgbaar is via een coupon op de Sluis-verpakkingen, met bijbetaling van slechts vijf gulden, bevat geestig beschreven wetenswaardigheden over vogelgedrag en voedertips. Vooral die- renvrienden die's winters hier verblij- vende vogels willen helpen, vinden volop informatie in dit boekje. De beschrijvingen zijn niet direkt bedoeld voor ornithologen; wel voor de na- tuurliefhebber die bij tijd en wijle veel genoegen beleeft aan een wande- ling door het Hollandse landschap. Het boekje bevat in kort bestek iets over een plotselinge ,,inval" van Rus- sische vogelkolonies, of over Vlaamse Bewoners van Tuindorp - Kethel Deze maand is het 1 jaar geleden dat u uw handtekening gezet heeft onder een brief waarin om een fietspad werd gevraagd. Officieel heb ik daar nog steeds geen antwoord op. Bij nadere informatie is mij gezegd, dat er een fietspad of brug komt hoek Molensingel - Hargsingel. Ik hoop maar dat de gemeente er nu wat haast achter zet. Men zegt dat de gemeentelijke molens langzaam malen, maar ik had geen idee hoe langzaam. Er is mij gezegd dat het voor de winter in orde zou kunnen komen, ook is mij al eens gezegd, dat het voor de zomer in orde zou zijn. Ik hoop met u dat er deze keer wat van terecht komt. Mevr. A.J. S.v.R. Bij de Volkswagenfabrtek te Brussel werd op 1 juli j.l. het gereedkomen van de 250.000ste VW-Passat gevierd, die in het assemblagebedrijf werd ge- bouwd. In September 1973 werd met het assembleren van de VW-Passat begonnen. Sinds 1954, het jaar waarin het bedrijf haar aktiviteiten begon, tot September 1973 werden ook nog 1.143.644 VW- Kevers, 16.560 VW-bestelwagens en 636 VW-Karmann Ghia's gebouwd. Eind juli waren er bij Volkswagen Brussel 3.278 medewerkers in dienst, waarvan 309 vrouwen. Gedurende het eerste halfjaar van 1977 werden gemiddeld 446 auto's van het type VW-Passat en VW- Passat Variant gebouwd. Het meren- deel hiervan werd weer naar Duits- land uitgevoerd. Het daggemiddelde bedraagt thans 478 stuks. Mede dankzij deze eigen produktie wist de Belgische VW en Audi ver- kooporganisatie onlangs de statistie- ken met 8,2 procent marktaandeel be- slag te leggen op de vijfde plaats. In de eerste helft van 1977 werden vanuit de Brusselse vestiging 51.845 Volkswagens gegxporteerd naar zes- tien landen over de hele wereld. Onder deze afnemers staat Nederland, na Duitsland (met 39.445 VW-Pas- sat's), Oostenrijk en Frankrijk, op de vierde plaats met 1.882 auto's van dit type. Op het totaal van 378.375 vanuit Bel- gig gegxporteerde voertuigen nam VW Audi 11,2 procent voor haar rekening, tegenover 9,3 procent in de overeen- komstige periode in 1976. Zeventien bijzondere zegels telt het Nederlandse uitgifteprogramma voor 1978. Dat betekent dat ook voor het volgend jaar een beperkt emissiebeleid wordt nagestreefd. Er kunnen nog een of twee zegels bijkomen, maar dan blijft nog een totaal rond de 20 schommelen. Een heel verschil met de meeste van de ons omringende landen waar een uitgiftepakket van 40 tot 50 zegels heel normaal is. Wat dat betreft blijft Nederland zijn goede naam, die. in de loop der jaren is verwor- ven, hoog houden. De eerste zegel van 1978 zal in januari verschijnen, een juiste da tum is nog niet bekend. Dat geldt ook voor de overige emissies. Met een langlopende zegel zal aandacht worden gevraagd voor de eerste verkiezing voor het Europees parle- ment. In april volgen de zomerze- gels. Vier stuks. Twee zijn gewijd aan produkten van Nederlands aardewerk en twee aan cultuurui- tingen op het gebied van de Neder landse taal. Voor mei staat een Europese serie gepland. Voor het eerst na vyf jaar zal weer een Europazegel verschij nen en verder komt een zegel uit ter gelegenheid van het 25 jarig be- staan van het Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden Het volgende jaar zal ook weer een sportserie verschijnen, bestaande uit een korfbalzegel ter herdenking van het feit dat de korfbalsport in Nederland 75 jaar in georganiseerd verband wordt beoefend en een zegel gewijd aan het schaken. Het is de bedoeling dat deze twee zegels in juni in roulatie wordt gebracht. Voor augustus staat een uitgifte met bijslag op het programma ten behoeve van het Nederlandse Rode Kruis, een zegel zonder bijslag, gewijd aan de bestrijding van de hypertensie (hoge bloeddruk) als- mede een zegel zonder bijslag, die het werk ten behoeve van chroni- sche nierpatienten - zowel wat dialyse als transplantatie betreft - onder de aandacht brengt. In September zal een zegel worden gewijd aan het 150-jarig bestaan van de Koninklijke Militaire Aca- demie in Breda en het jaar zal gewoonlijk worden afgerond - in november - met de kinderzegels. Gaaien die om zich schoon te houden een mierenbad nemen en hoe een uil luistert met z'n ogen. Ook over de diverse volidre-huisgeno- ten wordt interssante informatie gege- ven. Plezierig is, dat de veertig vogelpor- tretten in kleur eenvoudig gehouden zijn. De geverde vrienden zijn gemak- kelijk herkenbaar zonder dat veel ,,moeilijke" details overwonnen moe- ten worden. Ook voor kinderen, die wat meer willen weten over de vogels om hen heen, is dit boekje bij uit- stek geschikt. Van alle interessante verhalen in ,,Een vogel is ook maar een mens" een voorbeeld over de flitsende ouderzor g van boomvalken: ,,Ook boomvalken zijn werkelijk pijl- snelle luchtacrobaten, Staaltjes daar- van kunt u zelf zien, als u de moeite neemt een boomvalkennest op te zoe- ken en dat enige tijd in de gaten te houden. Dan is er een kans dat u getuige bent van een staaltje flitsende ouderzorg. Dat gaat zo. Ein van de beide vogels zit op het nest, blijft bij de jongen om ze warm te houden of te beschermen tegen al te felle zonneschijn. De andere is op jacht en heeft het daar aardig druk mee, want de jongen hebben constant hon- ger. Om dan niet te veel tijd te ver- liezen brengt de jag, er de prooi niet helemaal tot op het nest. De vogel, die bij de jongen zit, laat die even alleen en vliegt de partner tegemoet. Die laat de prooi los in de lucht. De ander vangt die al vliegend op met zijn klauwen en brengt meteen het eten naar het nest. En dat allemaal met niet te volgen snelheid. De derde stratentocht voor stoom automobielen belooft een groot succes te worden Deze tocht, die tevens als afsluiting van het eerste lustrum van Lips Autotron B.V. geldt, loopt in tegenstelling tot voorgaande jaren van 's-Hertogen- bosch naar Drunen. Dankzij de voortreffelijke medewerking van de Bossche Evenementen-commissie, de nationaal zeer bekende Hertog- rijders, de direktie van het Casino en Van Lanschot Bankiers is er voor de rijders van de stoomauto mobielen een schitterend program ma opgezet. Om 14.00 uur begint op de Parade in Den Bosch een handicapcrite- rium. De coureurs moeten hun vaardigheid, het handig omgaan met de stoomschuif tonn en op een lastig parcours. Het rijden door poortjes, onder bruggetjes en over balken, het vermijden van een koude douche door op de enig juiste manier een paal met daarop een emmer water te passeren, zal allemaal gedaan moeten worden onder het wakend oog van de jury en ongeveer tienduizend bezoekers, die de organisatoren verwachten. Of de rijders voldoende druk over houden, na zo'n inspannende tocht van vooruit en achteruit manoeu- vreren blijkt als om 15.00 uur het startschot wordt gegeven voor de tocht van Den Bosch naar Lips Autotron in Drunen. De deelnemende automobielen zijn alien van zeer respektabele leeftijd: Gardner Serpolet 1900, Thunder Miesse 1900, Locomobile, Stanley Stanley, Milhaukee Steamers 1900 enz. er zijn deelnemers uit Enge- land, Frankrijk, Duitsland, Neder land en Belgie. Er zal worden gestreden om de Max Lips Bokaal, voor de beste algehele presentatie, de Van Lan schot Bokaal, de Bokaal van de Stad 's-Hertogenbosch en de Casi no Trofee. Het Casino bestaat op 16 oktober precies 1 jaar. Tom Odems van de Bossche Eve- nementen Kommissie en Direkteur van het Casino, past zijn Pleinzaal geheel aan. Gedurende Stoomhap- pening op de Parade is daar een ,,zoete inval" van rijders en lief- hebbers. In zijn bioscoop draait men antieke racefilms. Zelf zegt hij: ,,Dit is een leuke kombinatie. Lips Autotron sluit haar eerste lustrum af en wij vieren ons een-jarig bestaan". Jan van Dis van de Evenementen Kommissie: ,,Wij hebben als Eve nementen Kommissie heel wat ge organiseerd maar stoomafblazen met stoom dat is ook voor ons uniek". Norman Cole uit Sidmouth, Zuid Engeland, is er voor de derde maal weer bij. Hij zegt en kan het weten als oude stoomrot, dat deze Stra tentocht de enige tocht voor Stoom automobielen in de wereld is. Dus op 16 oktober: naar DEN BOSCH EN DRUNEN. Veel ongevallen tijdens duisternis Veilig Verkeer Nederland is woensdag 5 oktober begonnen met de landelijke campagne ,,Goed licht - allicht", waarin de aandacht van de wegge- bruikers wordt gevestigd op de nood- zaak van een goede auto- en (brom)- fietsverlichting. Iedereen kan met eigen ogen zien, dat er aan die ver- lichting nogal wat mankeert. Het aan- tal tweewielers met een kapot achter- licht is schrikbarend. Maar ook auto- mobilisten nemen het vaak niet zo nauw met hun verlichting. Niet zelden blijken de koplampen van hun wagens onjuist te zijn afgesteld. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek gebeurden er in 1975 bij schemer en duisternis 15.550 verkeersongevallen, waarbij 823 doden vielen en 14.727 gewonden. Aangenomen moet worden dat te vaak een gebrekkige of helemaal niet func- tionerende verlichting mede de oor- zaak van die ongelukken in het donker is geweest. Juiste afstelling koplampen Een aspect waarop tijdens de verlich- tingsaktie van VVN in het bijzonder wordt gewezen is het verplichte ge- bruik van dimlicht binnen de bebouw- de kom. Het blijkt dat heel wat auto- mobilisten niet op de hoogte zijn van de dit voorjaar ingevoerde wette- lijke maatregel, die het voeren van alleen stadslichten verbiedt. Er moet voortaan ook binnen de beouwde kom met dimlicht worden gereden. Afdelingen van VVN houden in sa- menwerkingmet plaatselijke garagebe- fbedrijven gedurende de aktieperiode gratis verlichtingskontroles voor auto's. Hierbij zal voortaan gelet wor den op de juiste afstelling van de kop lampen. De campagne ,,Goed licht - allicht", die werd voorbereid met medewerking van de Centrale Politie Verkeerscom- missie (CPVC) en de Verkeerscommis- sie Openbaar Ministerie (Vecom), wordt ondersteund door spots op radio en televisie, affiches, folders en stickers.

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 5