Het gebruik van een /5k <2/ container Maak dit jaar uw eigen wenskaart. Huize Brabant Huishoudelijke Voorlichting of tewel het mis- bruik van een ge- meenschappeiyk te gebruiken vuil- nisvat op wielen Boomacties in groite steden Goed onderhoud van houten meubelen kost voortaan minder moeite Woonerf dorp Kethel Meiden die scheiden Abortus De Kodak Wensprent Heel origineel,veel persoonlijket Pagina 11 Voord(T Akkoordcn 9 november 1977 STICHTING SAMENLEVINGSOPBOUW SCHIEDAM-NOORD Van uw mooiste Kodacolor/ kleuren- negatief maken wij heel bijzondere Kerst- en Nieuwjaarskaarten. Hele- maal anders, zeer persoonlijk. 't Zijn prachtige Kodak Selekt Prints op het formaat 9x18 cm, die het predi- kaat Kodak Wensprent zonder meer verdienen. Haarscherp. Briljante, levensechte kleuren. Voorzien van uw wensen. En beslist niet duurder dan een gewone Kerst- en Nieuwjaars- kaart. Maak voor 15 november uw wensen kenbaar bij: Bachplein 598 - Tel. 704275 Hout en Plantsoenen. Bedrijfsleven, instellingen en particulieren zijn dit voorjaar per folder uitgenodigd een zelf te bepalen bedrag in het Bomen- fonds te storten. Dagelijks komen er giften binnen, varierend van 25 tot 100 gulden. Daarvoor wordt een certi- ficaat toegezonden, met de vermelding dat men „heeft meegewerkt aan de verbetering van het stadsmilieu". Met dit geld zal als eerste de wijk Meer- wijk ,,groen" worden gemaakt. Koolmezen hebben de Woudhoek ontdekt. Met succes heeft een paartje van deze mooie vogeltjes 2 broedsels grootgebracht in mijn zelfgemaak- te broedkast en waarvan de afme- tingen zijn: hoogte 34, breedte 17.5 en een vlieggat van 3 cm. Zo'n 20-tal jongen zijn de afgelopen zomer stuk voor stuk uitgevlogen. Als ik nu eens in de Woudhoek rondkijk, dan moet ik helaas con- stateren dat er zo weinig voor de meesjes wordt gedaan. Het is nog niet te laat in het seizoen om nu pal onder de dakgoot een deugdelijk mezenhuisje aan te brengen. Het is aan te bevelen dat het kastje naar het Oosten is gericht. De woning- nood onder de mezen moet worden opgelost. Helpt u mee? Korte Dam 5 Telefoon 264781 Bij de Huishoudelijke Voorlichting worden de volgende cursussen gege- ven: Naaien: 8 lessen A 30,- op maandag- middag- avond, dinsdagavond, woens- dagmorgen -avond, donderdagmiddag en -avond. Koken: 8 lessen A 40,- op maandag- avond in de Huishoudschool ,,De Hoeksteen", B. van Haarenlaan 1155. Indisch koken: 8 lessen A 40,- op dinsdagavond in de Huishoudscholl ,,De Hoeksteen", B. van Haarenlaan 1155. Bloemschikken: 8 lessen A 40,- op maandagmiddag en maandagavond. Creatief handwerken: 8 lessen A 40.- op dinsdagavond. Stoelen bekleden: 8 lessen A 65.- (max. 6 kursisten) op woensdagavond. Gast/gastvrouw/heer: 4 lessen A 20,- plus ingred.geld op donderdagmiddag en -avond. Wandkleden: 8 lessen A 40,- op maan- dag- en dinsdagavond en woensdag- morgen. Poppen maken: 8 lessen A 40,- op maandag of dinsdagavond, woensdag- morgen. Gymnastiek: 8 lessen A 27,50 op maandagavond en donderdagmorgen in de Chr. Soc. Belangen en in ,,De Wilgenburg". Uiterlijke verzorging: 5 lessen A 25,- plus 5,- preparatengeld op donderdag- avond en dinsdagmiddag. Afslanken: 12 lessen A 60,- op woens- dagmorgen en woensdagavond. Macram6: 4 lessen A 20,- op dinsdag avond in het Kruisgebouw in Groen- oord. Naaien in Groenoord: 8 lessen A 35,- in het Kruisgebouw op dinsdagmiddag en woensdagavond. Ons kantoor is open dinsdag t/m vrij- dag van 9.30 tot 12.00 uur op Korte Dam 5, tel. 264781, giro 716115. Tussen half zes en half zeven kunt u bellen 263633. Tot ziens op Korte Dam 5. Iedereen mag (lees:Moet) gebruik maken van de vuilcontainers, zoals bijv. in de Woudhoek staan. Een vrij summier gegeven en toch nog niet voor ieder duidelijk, gezien de nodige-onnodige rommel vlakbij of verder af van voornoemd objekt. Een terugblik in de tijd van ram- melende vuilniskarren, twee maal in de week langs Schiedams dreven rijdend en al hortend en stotend de vaak overvolle vuilnisemmers leeg- kieperende mannen van de VROM, moet toch wel aanleiding zijn om te verzuchten: he, wat heerlijk, we hebben containers! Nu hoor je ook tweemaal in de week de wagen komen. In een klap gaat de troep en aanverwante arti- kelen de kar in en klaar ben je. Of was de terugblik wat te ver in het grijs verleden en verlangen we toch nog stilletjes naar de tijd van die grijze zak, al of niet met KOMO- merk, die we twee keer per week voor de deur op de stoep zetten om even later te zien dat de hond van de buurvrouw er keurig een plasje tegenaan timmerdeNEE TOCH ZEKER!!?? Die goedge- keurde plastic zak mag u best nog gebruiken. U heeft er immers nog een half gros van in de kast liggen, resterend van de hamsterwoede door die gekke olietoestand! Nu moet die hond z'n plas maar ergens anders gaan doen, want de zak deponeert u nu netjes in de contai- tr. Nu kan het gebeuren dat het voorraadje zakken totaal is opge- soupeerd. Niet getreurd! Men ne- me: die zalige grote plastic zak, die om Robbies papieren luiers heen zat. Een veelvraat (nee, niet Rob bie! Hij kan heel wat bergen en mag zich in al zijn eenvoud tot groot nut van ieder noemen. Of: die vijf kilo aardappelen-zak, gooit u die altijd zomaar weg, of zou dat ding de gemeenschap nog kunnen dienen. En dan zijn er nog van die oersterke, altijd-fijn-om-bij-de- hand-te-hebben-draagtassen, al- weer van plastic. Je stopt ze in de pedaalemmer, mikt het vuil door de dag heen in de draagtas en zie: uw emmertje blijft schoon en de container ook. Want daar moeten we naar toe: containers, die een beetje redelijk schoon zijn. Tenslotte hoeven we er niet uit te eten, nietwaar? Contai ners, die niet een uur of meer in de wind stinken. Ook zonder wind is slechte adem een ergenis voor de omgeving. Ach, het was zomaar een kleine gedachtengang naar aanleiding van wat ik zag ergens in de wijk Woudhoek. J.v.d.L. de boom staat duidelijk in de belang- stelling. Diverse instanties geven zich moeite om te komen tot uitbreiding van het bomenbestand, met name in de grote steden. Het probleem is ech- ter doorgaans het ontbreken van vol- doende financiele middelen, zodat een beroep wordt gedaan op bedrijfsleven, instellingen en particulieren. Zo heeft b.v. Rotterdam gedurende enige jaren een gemeentelijke aktie gekend onder de naam ,,Zet 'n boom op in Rot terdam". Het werd een groot succes, want er konden met het ingezamelde geld enige honderden bomen worden geplant. In Amsterdam liep tot voor kort de actie ,,Baby boompje bos", waarbij ouders van pas geboren kin- deren voor 25 gulden een boom in het Amsterdamse Bos konden adopte- ren. De Stichting 't Groene Hart van Amsterdam voert op dit moment de actie ,,Zet eens 'n boom op in Amsterdam". Men heeft in vijf jaar tijd 200 volwassen iepen in het cen trum geplant, waarvoor maar liefst 1,25 miljoen gulden nodig is. Dat geld moet komen uit bijdragen, donateurschappen A 10,- per jaar en opbrengsten uit de verkoop van her- inneringszegels en -enveloppen, T- shirts, stickers, enz. Van recente da tum is ook de actie Haarlem Bomen- stad", een initiatief van de dienst De oude, natuurlfjke bjjenwas is er nu in een makkeljjke, moderne vorm Sinds jaar en dag kennen we twee belangrijke manieren om hout te beschermen en te verfraaien: schil- deren of in de was zetten. Met "was" wordt dan van ouds bedoeld echte bijenwas. Vroeger kende men gewoon niet anders en nog steeds wordt in de antiekwereld vrijwel uitsluitend bijenwas gebruikt. Extra bescherming Meestal wordt zacht hout zoals grenen, wanneer het niet wordt geschilderd, eerst voorzien van een laag politoer (schellak in alhocol) of van een laklaag (vaak met terpentine verdunde polyurethaan- lak). Dat maakt het hout harder en minder kwetsbaar voor beschadi- gingen. Bovendien wordt daarmee tegenge- gaan dat het hout later donkerder opkleurt. Voor hardere houtsoor- ten is zo'n onderlaag niet altijd noodzakelijk, want ook een goede waslaag zorgt voor een slijtvaste bescherming. Langzamerhand hebben andere wassoorten de traditionele bijenwas nogal verdrongen, en vooral de laatste jaren heeft bovendien de spuitbus aan populariteit gewon- nen. Het is wel duidelijk waarom. Met een spuitbus is het vrij eenvou- dig om een dunne gelijkmatige waslaag aan te brengen. Dat bete- kent voordelig in het gebruik. Ook is zo'n bus makkelijker bij gesto- ken of gebeeldhouwde meubelen, want de was blijft nooit tussen het snijwerk zitten. bfjenwas herontdekt In deze tijd, waarin we weer meer waarde gaan toekennen aan het natuurlijke karakter van hout, is het 'n goede gedachte van Erdal geweest om de traditionele, dure bijenwas in een moderne, zuinige spuitbus te doen. Onder de naam Peli bijenwas is deze nieuwe was sinds kort verkrijgbaar met de natuurlijke geur van hout. bijenwas is bij uitstek geschikt voor de voeding en verfraaiing van kost- bare meubelstukken van eike-, no te-, teakhout en mahonie, zoals kasten, commodes, dekenkisten en dressoirs, De bijenwas zprgt voor een prachtig en spiegelglad hout- oppervlak, en is daarom minder geschikt voor gebruik op vloeren en trappen. ,,Voor vrouwen" is een boekje ge- schreven door Aukje Hiltrop met me- dewerking van Els van der Wal. Het boekje is geschreven voor vrouwen die nog wat onwennig en wantrou- wend staan tegenover het verschijnsel emancipatie. Zo wordt gesproken over dag-onder- wijs voor moeders, werken buiten de deur, durf ook eens ziek te zijn, verhef uw stem eens, e.d. Ieder hoofdstuk wordt besloten met een aantal adressen van bijv. vrouwen- praatgroepen, vakbonden, Vrouwen Orienteren zich in de Samenleving (VOS)-cursussen en andere instanties die voor de ontplooiing van de huis- vrouw nuttig zijn. Gewezen wordt ook op de onderwaardering die het beroep huisvrouw nog steeds geniet (bijv. het feit dat een huisvrouw op haar pas- poort achter m,,beroep" nog steeds zonder" invult). Voor het huisvrouw zijn, zijn een aan tal vaardigheden nodig als het beheren van een huishoudpot, het kunnen om- gaan met en het opvoeden van kin- deren, die in de maatschappij een aar- dige baan zouden kunnen opleveren. Gewoonlijk wordt bij sollicitaties deze kunde helaas niet in ogenschouw ge- nomen. VOOR VROUWEN is een uitgave van het ministerie van c.r.m. en IS GRA TIS VERKRIJGBAAR BIJ STICH TING SAMENLEVINGSOPBOUW SCHIEDAM-NOORD, HEIJER- MANSPLEIN 38, TEL. 702207. Niemand weet nu nog of het meren- deel van de inwoners van Kethel nu wel of niet voorstander is van het woonerf in de kom van het Dorp Ke thel. Zoals wij de vorige Noorder Akkoorden aankondigden is daarover op 20 oktober j.l. een informatie- avond gehouden. Wel werd duidelijk dat de plannen op een vijftal punten zullen moeten worden aangepast. Aanpassingen die dan wel moeten pas- sen binnen het beleid van het Col lege van Burgemeester en Wethouders. En dat beleid komt in het kort hier op neer: er moet een plezierige woon- omgeving ontstaan waar kan worden gesproken van een situatie waar lopen, rijden, spelen, parkeren en stallen mogelijk zijn zonder dat deze aktivi- teiten elkaar sterk belemmeren. In het Dorp Kethel gaat het er daarbij vooral om dat het doorgaand verkeer uit het dorp geweerd wordt en dat met name het. vrachtverkeer geheel uit het dorp verdwijnt (met uitzondering van Transportbedrijf Van Tiel). De ruim 80 bezoekers van de infor- matie-avond reageerden minder emo- tioneel dan werd verwacht. De groep leek uiteen te vallen in pure tegen- standers en voorstanders. Iedereen praatte (zoals gewoonlijk?!?!) voor zijn eigen straatje. De aanwezige ambtenaren hebben be- loofd dat de gewenste aanpassingen verwerkt zyullen worden op tekening en aan alle bewoners zullen worden rondgestuurd. De bezoekers van de avond zullen bovendien een samenvat- ting van de avond ontvangen. Zo kan ieder een duidelijk beeld krijgen van wat nu precies de plannen en het be- grip woonerf inhouden. De grote beslissing was genomen. Ik ging weg. Het liefst zo ver mo gelijk weg. Mijn huis, m'n meubels, planten, kennissen, werk, kursussen, etc. maar vooral mijn gewoontes, mijn gewenningen en mijn betrekke- lijke veiligheid. Ik had er zelf voor gekozen, dus gink ik Bovenstaande is een citaat uit MEI DEN DIE SCHEIDEN. Een uitgave van Vrouwen bellen Vrouwen. Dat is de feministische luister- en informatie- telefoon. In de praktijk bleek dat deze zoveel verzoeken krijgt overechtschei- ding dat er een grote behoefte ont- stond bij de telefoonvrouwen om vra- gen cn antwoorden op een rijtje te zetten. De bestaande boeken over echtschei- ding bleken moeilijk, te juridisch, te dik. Juist voor vrouwen die met schei den te maken hadden, spelen deze be- zwaren een belangrijke rol: in zo'n periode ben je vaak te emotioneel en te onrustig om te lezen. Zo kwam een nieuw boekje over echtscheiding tot stand. Geschreven vanuit persoonlijke erva- ringen van gescheiden vrouwen komen de belangrijkste punten van het schei den ter sprake, ook de emotionele, hoewel niet uitputtend. Een overzicht van de echtscheidingsprocedure wordt wel gegeven, maar voor de uitwer- king van bepaalde punten wordt ver- wezen naar de bestaande literatuur. Het is voor de samenstelsters van het boekje het belangrijkste om andere vrouwen het gevoel te geven dat ze het z61f kunnen; dat ze in ieder geval kunnen beginnen. Meiden die scheiden is gratis verkrijg baar bij de Stichting Samenlevings- opbouw, Heijermansplein 38, tel. 702207. Vrouwen bellen Vrouwen, tel. 010- 364142. Na haar folder ,,Feiten over Abortus" brengt STIMEZO nu een folder over de ingreep zelf: Abortus, hoe gaat dat precies". Een meisje vertelt haar verhaal vanaf het moment dat ze denkt dat ze in verwachting is, tot het moment dat ze opgelucht de abor- tuskliniek uitstapt. Het verhaal wordt ondersteunt door een foto-reportage over de mensen waar ze mee te maken krijgt: huisarts, receptioniste van de kliniek, de dokter en de omgeving waarin die mensen zitten. Vooral door het persoonlijk verhaal van het meisje waarin alle informatie is ver werkt, is het een erg goede en duide- liojke folder geworden. Het gaat er daarbij niet orb of men voor of tegen abortus is. Het is ge- woonweg goede voorlichting. Beide folders zijn gratis verkrijgbaar bij STICHTING SAMENLEVINGS OPBOUW SCHIEDAM-NOORD, Heijermansplein 38, tel. 702207.

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 11