VwrfrrAkkoM'tai Wat heet beter? Gevonden Voorwerpen Zuid-Holland wil betere fiets-wegwijzers Opening AMRO Schiedam in het teken van de Schiedamse molens is het goed fotograferen Pagina 11 23 november 1977 Tot 1 december wordt in het nieuwe Amro-kantoor een tentoonstelling qehouden over heden en verleden van de Schiedamse molens. Op de foto de qroep zon molenvrijwilligers die vrijwel iedere zaterdag in touw is om de molen De Vrijheid in bedrijf te houden. De groep zet zich eveneens in voor De Noortmolen en De Drie Koornbloemen. Een echte herfst foto: een spinneweb dat door dauwdruppels is voorzien van kleine lichtsnoertjes. Zo'n foto kan iedereen maken als gebruik wordt gemaakt van het juiste tegeniicht, dat voor kontrast zorgt. I)e K.R.O.-televisie is onlangs geslarl met ten reeks van aehl uilzendingen, waarin under de titel 'Wal heet beter?' de na- druk valt up de bewustwur- ding van geznnd leefgedrag. Aandacht wordt besteed aan: eten en drinken, untspannen en inspannen, de natuur als geneesmiddel, vulksgenees- kunst, massage, de aktieve pa tient, en: 'ziek zijn: een ener- giekrisis'. Omdat vuural in kringen van natuurartsen en alternatieve geneeswijzen de aandacht vuor individueei ge- richte preventieve geneeskun- de en geznndheidsbesef van- uuds leeft, en juist onk in die kringen beproefde effectieve eenvoudige methoden zijn ont- wikkeld en worden tuegepast, lag het vour de samenstellers blijkbaar vnur de hand om - mijns inziens terecht - vuural daar hun licht up te steken. De eerste aflevering, Eten en drinken',is up 27 ukluber jl. uitgezunden. De vorm van de uitzending hicld het rustige midden tussen een documen- lairc en een Teleae-cursus. De reeks verdient de belangslel- ling van ieder die bereid is de eigen leefwijze aan een kri- tisch zelfundcrzuek te onder- werpen, en in het hijzonder ook van hen die met 'wel-zijn' te maken hebben. Te bevragen bij de vinders:Pukkel met inhoud: fam. Meers, Delfland- seweg510 te Schiedam, tel. 730064 tas met grammofoonplaten, Wal- beek, J. Urlusplein 17 te Schiedam; portemonnee met inhoud, mevr. Niemandsverdriet, Nieuwe Haven 75 b te Schiedam; herenparaplu, Weber, Van Duijn van Maasdam- straat 83 te Schiedam; pukkel met sportspullen, Witkamp, D. Cur- tiusstraat 78 te Schiedam, tel. 703275; herenhorloge Weber, Van Duijn van Maasdamstraat 83 te Schiedam, tel. 702880; dames- portemonnee, v.d. SchaftWaldo, Singel 41 te Schiedam; kinderportemonnee, Noordzij Hermespad 21 te Schiedam tel. 703553; wasrek met wasgoed, H.J. Wiegman, Kl. Katerstraat 112 te Schiedam;judoband ???Van- ruijsdaallan 15 b te Schiedam, tel. 739580; ketting met sleutel, Khai- novsky, v. Heuven Goedhartstraat 108 te Schiedam, tel 709475; sleu- telbos, Elshof 42 te Schiedam; etui met sleutels, H. Pelspijker, Juli- analaan 8 te Schiedam: bos sleu tels,Spilmeijer, Mozartlaan 139 te Schiedam;bos sleutels, H. Meij- boom, Vivaldilaan 155 te Schiedam tel. 713522. etui met sleutels, S. Reij, Prof. Keesomstraat 10 a te Schiedam, tel. 154690; bril in brillenkoker, Gudde, Burg. Hon- nerlage Gretelaan 337 te Schiedam tel. 707142; bos sleutels, J.M. Loch, St. Annastraat 5 te Schie dam tel. 730814; etui met sleutels, v. Walsum, van Walsum, BSweers- plein 53 te Schiedam. hCrf St vrijstaand van de achtergrond gefotografeerd kun- nen worden. De bewegwijzering voor fietsers is in ons land bepaald nog niet ideaal en zal zo spoedig mogelijk moeten wor den verbeterd. Op talloze manieren mankeert er wat aan. Soms worden de fietsers dezelfde weg op gestuurd als de automobilisten hetgeen vaak een omweg betekent, terwijl er voor hen wel een kortere route is. Ook ontbreken aanwijzingen voor toeris- tische routes. Dat is de opvatting van drs. J. Borgman, lid van gede- puteerde staten van de provincie Zuid- Holland. Drs. Borgman weet waar- over hij praat want hij heeft in de afgelopen zomer zo'n 1000 kilometer op de fiets afgelegd. Hij trekt het gebrek aan goede bewegwijzering zich persoonlijk aan en wil als provinciaal bestuurder dan ook beginnen om in Zuid-Holland hierin verbetering aan te brengen. Hij heeft hierover contact opgenomen met de A.N.W.B. die in overleg met de wegbeheerders de no- dige verbeteringen zal aanbrengen op kosten van de provincie. Ook op an- dere wijze gaat Zuid-Holland de fiet- ser meer aandacht geven. Er zal een fonds worden gesticht om vlotter en doelmatiger subsidies te kunnen ver- strekken voor de aanleg van eenvou dige fietspaden door gemeenten en waterschappen. Voor dit fonds zal voorlopig een bedrag van 66n miljoen worden gereserveerd. Ook binnenshuis Nu de avonden weer een heel stuk langer zijn, geworden, is het goed de kamera ook gebruiks- klaar te maken van binnenhuis-opnamen. Als u dia's wilt maken zonder flitslicht: zorg dan voor de juiste diafilm, voor kunstlicht. Want u weet vermoedelijk wel dat u binnenshuis geen daglicht- film kunt gebruiken, tenzij u flitst. Voor kleuren- foto's geldt dat trouwens ook. Wie binnenshuis foto's maakt, zal dan in deze tijd meestal niet zonder hulp van flitslicht doen. En ook dat vraagt om tijdige maatregelen. Als u met lampjes of blikjes flitst: zorg voor wat voor- raad, zodat u niet onverwachts zonder zit. En als u een elektronenflitser heeft; kijk 'm even na. Wanneer een akku voor de nergie zorgt, kontro- leer dan of er nog voldoende spanning is: u zult 'm wellicht moeten opladen. Bij flitsers die op batterijtjes werken zult u die batterijtjes mis- schien moeten vervangen, z£ker als die er al een jaar (of langer) inzitten. Wie zo zijn foto-uitrusting even nakijkt, kan ook binnenshuis met zijn kamera uit de voeten. En zal alle bijzondere, grappige, mooie en ontroe- rende momenten die in de komende donkere dagen gebeuren kunnen vastleggen. Wie er attent op is, zal ook dit najaar zijn (of haar) kamera vaak nodig hebben om juist die onverwachte gebeurte- nissen vast te leggen die zo vaak verloren gaan. Want ook in de herfst is het goed fotograferen, binnenshuis 6n buiten. Tot 1 december molententoonstelling over heden en verleden Bij de opening van het geheel ver- nieuwde en uitgebreide districtskan- toor van de AMRO bank aan de Gerrit Verboonstraat 15 in Schiedam is aan burgemeester drs. A. J. Lems een gift ter hand gesteld. Het bedrag wordt bestemd in het kader van het behoud van de Schiedamse molens. Gelijktijdig is in het kantoor een ten- toonstelling van start gegaan over de rijke molengeschiedenis van Schie dam. Deze expositie blijft tot 1 decem ber te bezichtigen. De heer F. L. Geerdes, voorzitter van de stichting Molen De Vrijheid, vertelde bij de opening dat het geld goed van pas komt. Hij sprak daarbij met name over het werk van de zg. molenvrijwilligers. Dit zijn twaalf in- woners uit Schiedam en omgeving die onder leiding van de heer Jos Gunne- weg vrijwel alle zaterdagen de handen uit de mouwen steken om De Vrij heid - een bezit van de gemeente - in bedrijf te houden. Ook zijn deze vrijwilligers nauw betrokken bij on- derhoudswerkzaamheden aan de Noordmolen. Evenals de andere Schiedamse molen De Walvisch, de Noortmolen en De Drie Koornbloemen heeft De Vrijheid vroeger graan gemalen dat voorname- lijk bestemd was voor de jeneverin- dustrie. Tegenwoordig maalt De Vrij heid voor het ,,Gilde van de echte Bakkers", die met behulp van dit meel een brood heeft samengesteld, ver- krijgbaar als „Bruin van de Molen". Aan de vele honderden bezoekers bij de opening van de AMRO vestiging op 9 november, is zo'n brood meege- geven, nu in feestelijke uitvoering, speciaal bereid door bakker Van der Krogt. Tentoons telling Tot 1 december wordt in het ver- nieuwde kantoor een tentoonstelling gehouden over heden en verleden van de molens in Schiedam, in het bij- zonder over De Vrijheid en Noort molen. Behalve talrijke actuele- en ar- chieffoto's worden ook voorwerpen getoond die vroeger in het molenbe- drijf zijn gebruikt. Het fotomateriaal is deels beschikbaar gesteld uit het archief van de gemeente. De .openingstijden van de tentoonstel ling lopen gelijk met die van de gast- heer AMRO: maandag tot en met vrijdag van 9.00-16.00 uur, en donder- dagavond van 17.00-19.00 uur. Eigenlijk is het merkwaardig, dat er ieder seizoen wel motieven zijn om foto's te maken. In de winter zijn het de sneeuw en de rijp die de wereld mooi maken. In 't voorjaar brengt het prille en nieuwe veel mensen ertoe op foto-safari te gaan. De zomer is zo fotogeniek, dat de ontwikkel- centrales dan een piek beleven. En zelfs de herfst zorgt voor vele motieven en kansen voor mooie foto's De herfst als schilder Wat veel fotograven aantrekt is het kleurenpalet van het najaar. De bessen aan de bomen, de late bloemen in de tuin, de paddestoelen in het bos... het zijn allemaal onderwerpen, waardoor je de neiging krijgt om met de kamera al dat moois vast te leggen. De herfst als sfeermaker Dat is het andere gezicht van de voorloper van de winter: het kan regenen of mistig zijn. Maar regen geeft de wereld een bepaalde sfeer, die soms best een foto waard is. Die zware holland- se wolkenlichten hebben al menig fotograaf ge- inspireerd. En zelfs onder de minst ideale foto- omstandigheden, op een nevelige morgen met dauwdruppels aan een spinneweb, kan je door die natte wereld lopen en boeiende foto-motieven ont- dekken. Een tip: mist kan soms een achter grond verdoezelen, waardoor een boom op de voorgrond of een paard in de wei ineens mooi

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 11