Zelf St. Nicolaas-tractaties maken Nieuwe cursus Teleac Weet u niets te geven voor „St. Nicolaas"? Hoe kom je als dikkerd december door Vyf jaar irilieu- aktiein Nederland V rou wensocieteit Schiedam pagina 9 Yuonler Aktaiordi'n 30 november 1977 Hoewel overal in de winkels te koop, blijken een groot aantal huisvrouwen er toch een groot ge- noegen in te scheppen de traditio- nele St. Nicolaastractaties zelf te maken. Is ook wel leuk omdat aan dergelijke werkzaamheden toch veel voorpret te beleven valt. Voor de lezeressen die het ook wel eens willen proberen, volgen hier- onder enkeie recepten; Citroen- of Sinaasappelborstplaat. Een paar tabletjes suiker; 3 lepels water; Citroen- of sinaasappel- schil; een klein klontje boter 2 dl. (ca. 175 gr.) suiker. Met de klontjes suiker de schil van de gewassen vrucbten afraspen. De tabletjes met de suiker meten. De suiker en de tabletjes in het water oplossen, daarna inkoken tot een suikerstroop tot de laatste aruppei, die van de lepel valt een fijne draad vormt die niet terug- trekt. De massa van het vuur ne- men (de boter toevoegen). Onder het afkoelen sterk roeren, totdat ze een iets krassend geluid maakt en troebel begint te worden en dan snel overgieten in vochtig ge- maakte vormen, geplaatst op vet- vrij papier. Als de borstplaat hard is geworden, het papier er aftrek- ken en de borstplaat in de vorm, staande laten afkoelen. Chocoladeborstplaat. 2 dl. suiker (ca. 175 gr.); 3 lepels water; 2 theelepels cacao. Van de suiker, water en cacao borstplaat maken zoals hierboven bij de citroenborstplaat beschre- ven. Bij chocoladeborstplaat ziet men echter als de massa dik ge- noeg is mgekookt, een kort, dik draadje. MARSEPEIN. 250-gr„ amandelen; 500 gr. poedersuiker; 1,5 eiwit; 1 theelepel oranjebloesem of rozewater. De amandelen koken, pellen, wassen, afdrogen en zetV fij.it malen De poedersuiker zeven en met de overige bestanddelen verntengen tut een samenhangend geheel varkregen is. Dit gaal het best als men het mengsel nog eens maalt. De marsepein (als ze week is) tot de volgende dag laten staan en ze daartoe tegen het uitdrogen aan de buitenkant, in vochtig vetvrij papier wikkelen. Dan er verschillende vormen van maken. Marsepein kan gekleurd worden door het met een lceuken- kleurstof te varmengen. Of alleen de buitenkant der gemaakte voor- werpen mee te bestrijken of door de voorwerpjes te wentelen in cacaopoeder of kaneel. Hierdoor krijgen b.v. de marsepein-aardappel- tjes het goede uiterlijk. BOTERLETTER. (Voor 1 letter van 500 gr. of 2 staven van 250 .gr). Voor het vulsel: Voor het deeg: 125 gr. amandelen; 125 gr. boter; 125 gr. suiker; 125 gr. bloem; geraspte citroensch'il; ruim y2 dl. water; 1 ei - zout. 2 gr. zout; verdund eidooier. Voor het vulsel gepel.de en gemalen amandelen, suiker, geraspte citroen- sch.il, eieren en zout dooreenmengen en dit mengsel nog eens malen. Van de amandelspijs rolletjes maken en als het m-engsel wat vochtig is, de rolletjes in bloem wentelen. Om, het deeg goed te kunnen maken moeten de bestanddelen koud zijn. Voor de bloem is banketbakkers- bloem aan te bevelen. De boter moet hard zijn, het water koud. Het deeg uitrollen tot een lap, die 1/3 cm dik en 8 cm breed is. Het spijs op het midden van de deegreep leggen, het deeg er omheen vouwen en met iets water op elkaar plakken. Voor letters zoals C.M.R. of S de uiteinden omslaan en dichtplakken. Voor letters zoals O en D de uiteinden in elkaar schuiven en zorgen dat het vulsel vrijwel aansluit. Voor letters welke uit 2 of drie stukken bestaan, zoals A of H de deeg reep in de gewenste stukken snijden, deze vullen met amandelpers, langs de kanten dichtplakken en de "vrije" punten (2 voor de A en 4 voor de H) dichtplakken. De bakplaat nat maken of met 'bloem bestrooien. Het gevulde deeg op de plaat leggen met de naad naar onderen en letters of staven goed in de vorm leggen. Deze met verdunde eidooier of ei bestrijken en ze bruin en gaar bakken in een hete oven (220 C) met veel onderwarmte. Baktijd 30 a 40 minuten. Het eerste kwartier de oven besl'ist diet openen. Het banket op een rooster laten afkoelen. Nee heren van b. en w. als u wilt voorkomen dat Schiedam wat het in- wonersaantal betreft van een stad een dorp wordt, pakt u het dan anders aan en laat u het beschikbare geld doelmatiger besteden. Geen winkels bouwen waar al vlakbij winkels zijn en geen kapitalen besteden aan bestra- ting en riolering jaren v66r er huizen gebouwd worden zoals in de Woud- hoek. Mevr. Z. Naschrift redaktie Aan uw verzoek om plaatsing van uw brief die u op 24 november j.l. aan het gemeentebestuur toezond hebben wij hiermede voldaan. Veel waars schuilt er in uw brief en zoals u weet hebben wij doormiddel van ons blad al talrijke malen de vinger op de wond gelegd. Onze stem lijkt haast een roe- pende in de Schiedam-Noordwoestijn. Maar desondanks - of misschien wel juist daarom - gaan we rustig door. We hopen dat uw brief, die dan dit- maal eens rechtstreeks van een be- woonster komt, effect zal sorteren. Dat wij ons in het door u genoemde artikel afvroegen waarom zoveel men- sen Schiedam verlaten, was eigenlijk een beetje sarcastisch bedoeld. Red. Aan het college van b. en w. van de gemeente Schiedam Mijne Heren, In Noorden Akkoorden van 9 novem ber stond een stukje over het steeds minder wordende aantal inwoners van Schiedam. En men vraagt zich, won- derlijk genoeg, af hoe komt dat. Dat wordt - is de mening van heel veel mensen - door het beleid van het ge meentebestuur flink in de hand ge- werkt. Neem nu alleen maar de Woudhoek. Terwijl in de Vlaardingse Broekpolder de grond zo vergiftigd is, zodat er niet meer op verbouwd en geen wild voor consumptie gebruikt mag worden; gaat men hier in Schie dam rustig door met die vuile troep de bodem te vergiftigen, waarbij dan ook nog flink met onkruid verdel- gingsmiddelen gespoten wordt, terwijl bekend is dat dit kankerverwekkend kan zijn! En wat zou u denken van de winkels. Oude en minder valide mensen weten niet aan hun bood- schappen te komen en zijn van an- deren afhankelijk en moeders van kleine kinderen moeten hun kroost door weer en wind meesjouwen omdat ze ZO VER hun boodschappen moe ten halen en de kinderen niet zo lang alleen kunnen laten. Al maar huizen bouwen zonder tin winkel. Noemt u dat leefbaarheid? Wat een gezeur en een lijdensweg is er aan te pas geko- men eer de hekken van de Heijer- mansflat gemaakt werden, waar 3 jaar lang de flatbewoners in de eerste plaats, maar ook de omwonenden, gek van de herrie werden, terwijl zelfs de burgemeester hiervan op de hoogte was. En de bushalte, wat is daar niet voor nodig geweest? En die is er dan eindelijk, maar we staan inmid- dels al weer maanden in storm en regen uit te waaien bij de halte want een wachthuisje is er niet! Bij de H-flat waar een paar keer per dag honderden kinderen met levensgevaar oversteken en ook de bejaarden. Geen stoplicht. Vindt u het gek dat mensen die enigszins kunnen hier de benen nemen? Ja, we weten het. Het is voor de goede gevers een moeilijke zaak om een cadeau te zoeken. Men rent win kels in en uit, weet niet precies of de a.s. ontvanger zo iets al heeft enz. enz. Menigeen slaakt dan de verzuch- ting: ,,Volgend jaar doe ik er niets meer aan", (Al heeft u dat vbrig jaar ook al gezegd!) Misschien hebben we toch een heel goede tip voor u. Geef uzelf, uw man, uw vrouw, uw kinderen het lidmaat- schap van de Wijkvereniging Groen- oord e.o. Dat kost maar 18,00 (per jaar) voor het hele gezin. En u hoeft er niet voor te lopen, zo maar thuis in uw luie stoel kunt u het krijgen. Tel. 703579 of 703169 schrijven u gaarne in of vertellen u er meer van. Helemaal nieuw is de cursus ,,Na- tuurkunde is overal" eigenlijk niet, want deze cursus werd eerder in 1974 uitgezonden. Op 7 december a.s. start deze curus opnieuw. Wellicht denkt u dat zo'n cursus niets voor u is. Toch heeft iedereen in het dagelijks leven met natuurkunde te maken. Zaken als elektriciteit, beweging, licht en ener- gie zien we dagelijks om ons heen. Wij zijn ook dikwijls onbewust met natuurkunde bezig. Zo kookt iets snel- ler, als er een deksel op een pan zit en de was droogt vlugger als ze wordt uitgehangen, enz. De samenstelling van het projekt be- staat uit: 13 televisielessen, cursusboek en documentatiepakket. Verder een natuurkunde-weekend en een experi- mentendoos met handleiding. De cur sus start op 7 december a.s. De uit- zendingen vinden plaats op woensdag van 18.15 tot 18.45 uur via Neder- land 1 en worden herhaald op zon- dag van 18.15 tot 18.45 uur, ook via Nederland 1. Nadere inlichtingen: Teleac, tel. 030- 940244. Sinterklaas heeft eens in een interview met wijlen de schrijver Godfried Bo- mans verklaard, dat je pas wat hebt, als je vijf chocoladesigaren tegelijk in je mond stopt. En hij had gelijk. Want wat is er nou lekkerder dan een stuk chocola? Twee stukken. Of drie. En hetzelfde geldt voor brokken borstplaat en banket, voor figuren van marsepein. Iedere hap van dat lekkers vraagt om een volgende hap. En het is dan ook juist in de decembermaand, dat de meeste mensen die zo graag aan de lijn doen, door de knieen gaan. De vermagerings-resultaten van maan den met moeite gevolgde kuren wor den dan in enkeie weken teniet ge- daan. Want snoepen mag niet, als je wilt af- vallen, dus in december doe je als dikkerd niet mee. Of toch? De af- slank-methode van de Stichting Slim ming International gaat van het prin- cipe uit, dat iemand best aan de lijn kan doen en toch gewoon met de pot kan mee-eten. En wat schaft de december-pot? Juist: speculaas, banket en marsepein. Mee- eten dus. Maar niet in het wilde weg. Wie de Slimming-methode volgt - en dat zijn gemiddeld zo'n 10.000 men- sen per week in ons land, leden van de ca. 400 clubs verspreid over heel Nederland - mag per dag niet meer dan 1000 caloriegn naar binnen krijgen. Om het rekenwerk te vereen- voudigen zijn deze calorieen verdeeld over 40 punten, en iedere eenheid voedsel is goed voor een of meer punten. Zo levert het dagelijkse ver- plichte ,,basis"-voedsel - brood, kaas, fruit, melk, groente en vlees - iets minder dan 30 punten op. De reste- rende mogen vrij worden aangevuld, met extraatjes als een borrelglas sherry voor het eten, een stukje worst of zelfs slagroomgebak. Ook is het mo- gelijk, punten van de ene dag te la ten staan, om ze een van de vol gende dagen er bij te nemen. Wie lid wordt van een Slimmingclub, stelt in overleg met de leidster een streefgewicht vast. Voorwaarde is wel, dat de wekelijkse clubbijeenkomsten worden bijgewoond, waar het ge- wichtsverlies wordt gekonstateerd, stimulans, tips en informatie worden gegeven en soms ook menu's worden besproken. Ieder clublid beschikt over een lijst, waarin het aantal punten van allerlei dagelijkse voedingsmiddelen staat ver- meld. Zo rond de Sinterklaas wordt deze lijst aangevuld met het punten- tal van de 5-december specialiteiten. Een speculaasje, bijvoorbeeld, levert 1 Vi punt op. Een stukje banket geeft er 6. En honderd gram marsepein kost zelfs 20 punten. Daar moeten dan misschien wat punten voor ,,ge- spaard" worden, maar - zoals Sinter klaas zelf al zei - dan heb je wat. Hoe diep je ook in het bos gaat, je hoort een vliegtuig of een trein. Dan weet je ook wat het betekent, dat het nooit meer stil zal zijn. Stilte die je al verbreekt door er iets van te zeggen". Neerlands Hoop (voorheen met de aanvulling "In bange dagen") in het 'jubileum- boekje' van de Vereniging Milieu- defensie (VMD). Vijentwintig schrijvers, tekenaars, fotografen, en kleinkunstenaars leverden gratis een bijdrage voor het boekje. Het "jubileumboekje" is samengesteld ten behoeve van het vijfjarig be staan van de VMD. In de vijf jaar is het haar niet gelukt, zichzelf weer op te heffen. Het "Milieu" wordt nog steeds bedreigd.Iedereen weet tegenwoor- dig wel, dat het er slecht met ons "milieu" voorstaat. "Milieu", dat zijn niet alleen de bloemen, de vogels en de vissen, maar dat is onze hele leefomgeving. Leefbaarheid, gezondheid en wel- zijn komen goed in de knel. Steeds meer welvaart en ekono- mische vooruitgang is mooi, maar het mag niet ten koste gaan van de kwaliteit van ons bestaan, zo vindt de VMD. Om dat gevaar te bestrij- den, houdt zij zich druk bezig met een reeks van aktiviteiten. Door te signaleren wat er allemaal dreigt mis te gaan op het gebied van onze gezondheid, werkomstan- digheden, woonomgeving, geluids- overlast, verontreiniging, kern- energie en noem maar op, wordt naarstig gespeurd naar ontsporing- en.De VMD voert aktie tegen bedreigingen van ons milieu. Plaat- selijke kerngroepen van de VMD worden door het landelijke centraal bureau in Amsterdam terzijde ge- staan. Of het nu gaat om aanleg van een verkeersweg door een natuurgebied in Drente, of schade voor de gezondheid door een che- mische fabriek, of inpoldering van een stuk Waddenzee, of de bouw van een gevaarlijke fabriek, de VMD doet er wat aan. Vele publi- katies (varierend van "zware" no- ta,s tot brochures met praktische informatie - een voorbeeld: in het kader van "milieu en huishouden" zijn de brochures "water", "afval" en "energie" samengesteld- zijn de afgelopen vijf jaren verschenen. Veel tijd, geld en moeite wordt besteed aan het onderzoeken van de milieuproblematiek. We kun nen wel verontwaardigd zijn over de aantasting van ons milieu, maar die verontwaardiging richt niet veel uit als niet precies bekend is wat er nou precies aangetast wordt, en door wie. Deskundige vrijwilligers stellen veel vrije tijd beschikbaar (o.a. door deel te nemen aan werkgroepen als "water", "luchtvaart", "energie", "voedsel en landbouw", en "ruim- telijke ordening"). Zij verzamelen feitenmateriaal en dragen gefun- deerde argumenten aan om de standpunten van de vereniging we- tenschappelijk uit te dragen. Resultaten worden bekend ge maakt in het maandblad Milieu- Defensie, dat veel aktuele informa tie bevat. Ook uit de regio. Het maandblad MD brengt intervieuws en - hoe kan het ook anders - veel kritiek op genomen beslissingen, beleidsvoornemens en milieu-on- vriendelijke daden van wie dan ook. Aankondigingen van akties en verslagen van het verloop van de akties. Ieder nummer bevat een "themakatern", waarin een groot probleem of een probleemgebied uitvoerig en deskundig wordt be- handeld. Al die aktiviteiten kosten geld. Zeven vaste stafmedewerkers op het centraal bureau en tientallen vrijwilligers verzetten bergen werk in hun verdediging van ons milieu. Maar zij zouden graag nog meer willen doen (wetenschappelijk on- derzoek laten verrichten en akties voeren). Daarom grijpt VMD haar vijfjarig bestaan aan om een groot- scheepse ledenwerfaktie te houden. Wie mee wil werken aan de verde diging van ons milieu (door lid te worden en eventueel ook plaatselijk aktief te worden) kan schrijven naar: Vereniging Milieu Defensie, Tweede Weteringplantsoen 9, A' dam. Een lidmaatschap met abonnement op het maandblad Milieu Defensie kost minimaal12,50 per halfjaar en een lidmaatschap zonder abon nement/5,-. Het gironummer van de VMD is: 10.2000 in A'dam. Wat is dat nou eigenlijk: een vrouwensocieteit??? De organisa- toren omschrijven het zelf als volgt. het is een gezellige ruimte, waar hopelijk veel vrouwen komen, waar men kan praten, wat kan drinken. Je kunt je bezig houden met de rol en de positie van de vrouw in onze samenleving. Je kunt er ook alleen voor de gezelligheid komen. Er kunnen ook allerlei kursussen ge- houden worden. Kortom: het is een ontmoetings- plaats voor alle vrouwen. Er zijn allerlei mogelijkheden. Om nu niet in het wilde weg te beginnen zijn er eerst een tweetal kennismakings-avonden georgani- seerd. Het is de bedoeling dat er zoveel mogelijk (liefst alle) vrouwen hier komen om dan met elkaar, in kleine of grotere groepen te bekij- ken welke aktiviteiten wenselijk of prettig zouden zijn. Deze aktivi teiten kunnen in de vrouwensocie teit plaats hebben. Ze kunnen ook ergens anders gehouden worden: in club- en buurthuizen bijvoorbeeld. De vrouwensocieteit is dan een soort broedplaats voor allerlei vrouwen- aktiviteiten De eerste kcnnismakings-avond is al geweest, maar de tweede wordt op donderdagavond 15 december a.s. gehouden, aanvang 20.30 uur. O ja, u zult er voor naar het centrum van Schiedam toe moeten: Nieuwstraat 12 (u weet wel waar het Zoldertheater is). Inlichtingen: tel. 269591/261525.

Noorder Akkoorden | 1977 | | pagina 9