Biologen over de knie Te veel olie kost vermogen Benefiet-Bal voor de Ziekenomroep Groot carnaval loop-inn Woudhoek "Jongeren" willen ook een woning Klusjes in huis Geologie [Spiegel Koken van de aarde] Vryetyds- besteders meten krachten Grandioze „prestatieloop" in Beatrixpark pagina 9 XoordirAMoordni 25 januari 1978 Als biologen het over het gedrag van hun medemens gaan hebben, houden heel wat van die medemen- sen hun hart vast. Het zat onze voorouders al niet lekker, dat ze bij de zoogdieren werden ingedeeld. Maar in onze tijd maken de biolo gen het nog veel doller. Volgens hen lijken we niet alleen in tal van lichamelijke eigenschappen op (zoog)dieren. Ook ons gedrag en zelfs onze totale samenleving ver- toont volgens die biologische on- derzoekers heel wat dierlijke trek- jes. Zoiets kwetst ons natuurlijk wel in onze menselijke trots. Hebben we dan afgedaan als superieur wezen en zijn we hoogstens net zo uniek als elke andere diersoort De wetenschappelijke meningsver- schillen nemen toe, waarbij de strijdvragen vooral gaan om de biologische bepaaldheid van ons gedrag. In hoeverre is het menselijk gedrag opgebouwd uit gedragselementen, die we ook bij dieren aantreffen Zijn vergelijkingen met diergedrag zinnig en toelaatbaar En hoe vast ligt ons gedrag verankerd in onze erfelijke eigenschappen De dis- cussies zijn verwoed en daar zullen de maatschappelijke gevol- gen van de beantwoording van deze vragen niet vreemd aan zijn. De ene partij vindt, dat er bij vergelij- king van mens en dier maar ge- vaarlijke vereenvoudigingen worden ingevoerd. De mens heeft een bewustzijn. Hij heeft een inge- wikkelde beschavingsgeschiedenis achter de rug. Wat de mens nu kan heeft hij voor een groot deel te danken aan taal en techniek die niet worden overgeerfd maar wel mondeling worden overgedragen. Door aan te nemen dat ons gearag onontkoombaar biologisch bepaald is, worden tegelijkertijd de huidige gedragspatronen bevestigd. Onder- zoekers, die zich in deze zin uitla- ten over menselijke agressie en over rolpatronen van man en vrouw ondersteunen daarmee bepaalde politieke inzichten en vooroorde- len. In hun naiviteit leveren zij de rechtvaardiging voor racistische" sexistische en zelfs fascistische theorieen. De tegenpartij voert aan dat socio- logen en cultureel antropologen vaak geen enkele rekening houden met het biologische verleden van de mens. Men kan zijn kop wel in het zand steken en op ideologische gronden ontkennen dat aan mense lijk gedrag mogelijke erfelijke pa- tronen ten grondslag liggen, maar dan vervalt men wel in een vorm van struisvogelgedrag. Olie op dit wetenschappelijk vuurtje is niet zo lang geleden gegooid door de Ame- rikaanse bioloog Edward Wilson. In een 700 pagina's tellend boek- werk "Sociobiology" koppelt Wil son sociologie en biologie aan elkaar. In het laatste hoofdstuk van zijn boek doet hij dat ook voor de soort mens. Stormen van protest, en van bijval, waren het gevolg. De pas-geboren sociobiologie lijkt ten onder te gaan aan elkaar uitschel- dende tegenstanders, elkaar om de oren slaand met citaten uit het grote boek. Indertijd is op een dergelijke manier de ethologie, de studie van het diergedrag, in op- spraak gekomen. Felle debatten vonden er plaats, gebaseerd op smakelijke, maar vaak uiterst spe- culatieve boeken over agressie, ter- ritorium- drift en seks. Onlangs heeft de Engelse bioloog Martin de hoop uitgesproken dat diepgaand onderzoek op het gebied van socio biologie - in een goede samenwer- king tussen biologen en maat- schappij - wetenschappers - een einde kan maken aan het menselijk vooroordeel. Er is dan geen ruimte meer voor beschuldigingen van racisme of struisvogelpolitiek. Elk instructieboekje wijst de auto- mobilist op het belang het juiste oliepeil van de motor in de gaten te houden. Veelal gaat deze aanwij- zing vergezeld van een beschrijving van de kwalijke gevolgen die kun- nen ontstaan als de oliecontrole achterwege wordt gelaten. Er zijn autobezitters die zich aan het oliepeil niet veel gelegen laten liggen. Een andere categorie bestu- deert bijna dagelijks de strepen op de peilstok. Er zijn ook automobi- listen die uit pure liefde voor hun motor zo attent zijn meer olie bij te vullen dan goed voor hun motor is. Welke gevolgen deze verschillende handelswijzen in de praktijk ople- veren, hebben ingenieurs van de Audi-fabriek onderzocht bij de Audi 80 en bij de Audi 100 met 5 cylindermotor. Het smeersysteem is bij de genoem- de motoren zo geconstrueerd dat ook wanneer het minimum oliepeil nog met 0,25 liter wordt vermin- derd, geen direkt gevaar aanwezig is bij een normale rijwijze. Bij een lagere oliestand kan snel wegtrekken of het "sportief" ne men van een bocht nare gevolgen hebben. De aanzuigbuis wordt niet meer door olie omspoeld, er wordt lucht aangezogen en de oliedruk valt geleidelijk weg. Ook zonder dat het rode oliecontrolelampje waarschuwend heeft gebrand, kan lagerschade door onvoldoende smering zijn opgetreden. Bij snel acceleren of het snel nemen van een bocht komt de oliespiegel door de middelpuntvliedende kracht omhoog. Bij het vastleggen van het maximale oliepeil is hier- mee rekening gehouden. Wordt nu bijvoorbeeld een halve liter meer bijgevuld dan de bovenste merk- streep aangeeft, dan kost dat extra vermogen, omdat de krukaswan- gen met drijfstanglagers in de olie slaan, wat energie kost. Daar komt nog bij dat door de hogere toeren- tallen een deel van de olie via de carterontluchting verdwijnt. Meer bijvullen dan het maximum peil geeft dus op twee punten verspil- ling. Niet Anita Meyer maar Ramses Shaffy en zijn begeleidingsgroep de Shaffy's treedt op tijdens het Bene fiet-Bal voor de Ziekenomroep op zaterdag 28 januari in Bowling Musis Sacrum. Verder is het pro- gramma, zoals wij dat twee weken geleden publiceerden, inmiddels uitgebreid met een tweede dans- orkest, "The Cordino's" uit Schie dam, een optreden van de dans- groep "Myra and her tropical kids" met Hawaian dansen, een demon- stratie bowling door acht nationale en internationale bowlingkampioe- nen, een demonstratie stijldansen door twee leerlingen van dans- school Sitton en bowlingwedstrij- den voor gemeenteraadsleden. Het totale programma ziet er thans als volgt uit: de dansmuziek wordt verzorgd door het dansorkest van Het is weer zover; Schiedam viert carnavalOp zaterdagavond 4 fe- bruari houdt de Loop-Inn in de sfeervol ingerichte zaal van het ..Diensten- ventrum Woudhoek" een daverend carnaval. Ook nu weer belooft het een grandioze avond te worden. Zoals gewoonlijk is de toegang gratis. Wij hopen, ook u, zo mogelijk verkleed, op 4 februari vanaf 20.00 uur te mogen begroeten met ALAAF ALAAF ALAAF Frans Poptie en The Cordino's. De volgende artiesten treden op: Ram ses Shaffy en de Shaffy's, Rosy en Andres, Lucy Steymel and Band, Jack Rose en Matjan Schop. Car- navalsvereniging de Rietzeilers komt met Prins Carnaval, Raad van Elf met echtgenotes, boerenka- pel en dansmariekes. Een van de eerste programma- onderdelen van het Bal is een bowlingwedstrijd voor gemeente raadsleden. Het merendeel van de 36 personen tellende raad doet hieraan mee, terwijl burgemeester Lems de eerste prijs uitdeelt. Kaarten a twintig gulden zijn ver- krijgbaar bij Bowling Musis Sac rum, Lange Haven 115; VVV Schiedam; speelgoedzaak Prins, Mgr. Nolenslaan 424 en Stichting Samenlevingsopbouw, Bachplein 588 (kruisgebouw). De opbrengst van het Bal gaat naar de Zieken omroep voor de inrichting van een nieuwe studio aan de Korte Haven. De woningnood in Schiedam is erg groot, vooral voor jongeren is het haast niet mogelijk om aan behoor- lijke en betaalbare woningen te komen. Sinds een paar weken zijn wij, als Komitee Jongerenhuisvesting Schiedam (K.J.S.) aktief om hier verandering in te brengen. Daarbij hebben wij uw steun hard nodig. Voorlopig eisen wij: -Erkenning van de woningnood onder Schiedamse jongeren -Minimaal 650 woningen voor jon geren tegen betaalbare huren - Afschaffing van diskriminatie van jongeren bij toekenning van wonin gen en huursubsidies - Aanpakken van de leegstand door herinvoering van Woonruimtewet Op basis van deze Woonruimtewet van 1947 zullen panden die langer dan 6 maanden leegstaan door de gemeente gevorderd moeten wor den zodat tenminste iets gedaan kan worden aan de grote woning nood. Veel Schiedammers hebben zich al achter deze eisen gesteld. Bent u het met ons eens, dan kunt u alsnog uw handtekening zetten. Als u zich ook groen en geel zit te ergeren dat er in uw buurt huizen leegstaan terwijl er zoveel mensen om een huis zitten te springen: Geef dit aan ons door, liefst met eigenaar en hoe lang het al leeg- staat. Wij kunnen daarmee de leegstandlijst van Schiedam kom- pleet maken en de praktijken van vanaf 5 februari 1978 Als men denkt dat men twee linkerhanden heeft, zal men bin- nenkort kunnen ontdekken dat men veel handiger is, dan men ooit voor mogelijk heeft gehouden. Hoe men tot deze ontdekking kan ko men Door de Teleac- cursus 'Klusjes in huis' Deze cursus omvat alles wat men zelf in huis kan (leren) doen. Ook als men al een doorgewinterde doe-het-zelver is, zal men dankzij 'Klusjes in huis' nog tal van handi- ge en behulpzame ideeen opdoen. Want "Klusjes in huis" is gemaakt voor iedereen. Het cursuspakket bestaat uit acht tijdschriften met een luxe bewaar- band en acht televisielessen. [vanaf 22 maart 1978 Geologie is een wetenschap die de Aarde als studiebasis heeft. Alle- maal leven we op de Aarde en voor de Aarde, dus hebben we dagelijks met geologie te maken. Kennis van de Aarde is noodzakelijk om ge- bruik te kunnen maken van alle hulpbronnen die het leven van mens, dier en plant ten dienste staan. En vooral ook om die hulpbronnen op de juiste wijze te gebruiken. Geologie is de spiegel van de Aarde. Het cursuspakket bestaat uit een cursusboek, Hamilton's stenengids en een uitgebreid documentatie- pakket, alsmede een geologiedoos en dertien televisielessen. (vanaf 16 april 1978) Een goed recept kan soms een hele uitdaging zijn, maar bij het berei- den van onze dagelijkse hoofd- maaltijd komt er veel meer kijken. Natuurlijk, voeding mag niet alleen "vulling" zijn, maar liefst ook smakelijk. Maar nog belangrijker is het om lekker met gezond te combineren. Hoe eet ik zo doelma- tig mogelijk, krijg ik wel voldoende vitaminen naar binnen en niet te veel calorieen Allemaal vragen waar de nieuwe Kookcursus van Teleac een even plezierig. als duidelijk antwoord op geeft. In acht uitzendingen van een half uur krijgt u een bijzonder boeiende "kijk in de keuken". Het cursuspakket bestaat uit acht tijdschriften met een luxe bewaar- band en acht televisielessen. Inlichtingen over de diverse cursus- sen zijn te verkrijgen bij de Stich ting Teleac, Postbus 2414 te Utrecht, telefoon 030 - 940244 huiseigenaren aan de kaak stellen. Verder willen we alle woningzoe- kende jongeren oproepen om zich in te laten schrijven bij de gemeente buro huisvesting. Wij weten ook dat daarmee niet meteen iedereen aan een huis geholpen zal worden. Wat wel gebeurt is, dat we laten zien hoe groot de woningnood in werkelijkheid is. Iedereen die met ons mee wil werken is welkom op de vergade- ring iedere donderdagavond 's - avonds om 20.00 uur in "De Kreek" (Lange Haven 92) Voor verdere inlichtingen telefoon 704977. Komitee Jongerenhuisves ting Schiedam Postbus 583 Voor enthousiaste knutselaars en kreatievelingen breken boeiende weken aan. Indien zij althans meedoen aan de jaarlijkse Natio nale Wedstrijd Vrijetijdsbesteding, georganiseerd door de Internatio nale Huishoudbeurs in Amsterdam Het is wel haast een traditie dat de Huishoudbeurs ieder jaar veel aan- dacht schenkt aan de besteding van de vrije tijd. Dit vooijaar, van 7 t/m 16 april, krijgen alle inzen- dingen op dit gebied zelfs een bijzondere plaats op de beurs, namelijk het voorste gedeelte van de grote Europahal. Daar zullen in een speciale stand ook de werkstukken worden geex- poseerd die voor de wedstrijd Vrij- tijdsbesteding zijn ingezonden. Deelname daaraan is mogelijk in de volgende kategorieen: haken, breien, kantklossen, borduren, we- ven en macrame, wandkleden, poppen maken (mens- en diervor- men), houtarbeid, boetseren en keramiek, werken met diverse ma- terialen, inlegfineer- en mozaik- werk, snijden, gutsen, beeldhou- wen in hout en steen, modelbouw schepen, modelbouw (andere voor- werpen), werkstukken van metaal, schilderen, olieverf en aquarel, tekenwerk, hout-of linosnede, foto- werk, jeugdinzendingen beneden 16 jaar. De werkstukken dienen gemaakt te zijn tussen april 1977 en april 1978. Deelname aan ten hoogste drie categorieen is mogelijk, doch per kategorie kan slechts een werkstuk worden ingezonden. De inschrij- vingen dienen zo spoedig mogelijk te geschieden. Aanmeldingsformu- lieren kunnen worden aangevraagd bij de Internationale Huishoud beurs, Gerrit v.d. Veenstraat 94, Amsterdam-z., tel. 020-725376- 720798. s:; In verband met het 10-jarig bestaan van de Wijkvereniging Groenoord e.o. organiseert de ,,damestrimclub" een prestatieloop in Schiedam. Iedereen die dat eens proberen wil - van 8 tot 80 jaar - is van harte welkom. Deze sportieve gebeurtenis zal plaats- vinden op zaterdag 18 februari a.s. over een traject van 5 km in en door het Beatrixpark. Men start om ca. 10 uur vanuit de ,,Lieflandschool" aan de Pr. Beatrix- laan 18/20. Hier is ook weer de fi nish, de aan de deelnemers uit te reiken speciale ,,vaantjes" zal daarna feestelijk geschieden in Boerderij Landvreugd aan de Sweelincksingel. Inschrijvingen elke dinsdagavond in ..Landvreugd" van 19.30 tot 22.00 uur. De kosten bedragen t/m 14 jaar 1,50 per persoon, vanaf 15 jaar 2,50 per persoon. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door tel. nrs. 702362 - 263340-731148.

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 9