Veiligheid, dag in dag uit Nieuwe fotoroute in Zuid-Holland Redbox redt mensenlevens bij brand Huishoudelijke Voorlichting ESffiSSj Pagina 10 $MrdfrAkkMNfii 8 februari 1978 lieuwpoort [Lekkerkerk KRIMPEN A/D LEK Ottoland Brandwijk Nieuw- Hoomaar ^u'tendam [RICHTING DORDRECHT HARDINXVELO - GIESSENDAI GORINCHEMl W Ondanks de vele voorzorgsmaatrege- len op het gebied van de brandpre- ventie blijken deze maatregelen in ge- val van brand niet altijd afdoende te zijn. Een nieuwe Zweedse vinding kan hierin verbetering brengen. Deze nieuwe Zweedse vinding, de Redbox, maakt het mogelijk om van- uit elke verdieping via raam of bal- kon zonder risico de begane grond te bereiken. Het principe van de Redbox is even simpel als doeltreffend. In een compacte, lichte kartonnen koker bevindt zich een reddingslijn met draaggordel en een remmecha- nisme. Uit de koker steekt een lus, die aan bijvoorbeeld de knop van een verwarmingsradiator, een ledikant of ander zwaar meubelstuk danwel aan de meegeleverde haak bevestigd wordt. In geval van brand trekt men met 66n ruk de box open, waardoor de lijn met gordel vrijkomt. De gor- dfel wordt onder de oksels bevestigd, de lijn wordt naar buiten gegooid en men verlaat het gebouw. De afdaling verloopt volkomen veilig, doordat door meer of minder vieren van het remmechanisme de afdaalsnelheid ge- regeld kan worden. Door de lijn steeds weer om te keren kan een groot aantal mensen via dezelfde lijn het pand verlaten. De Redbox is standaard verkrijgbaar met lijnlengten van de tweede t/m de achtste verdieping, maar kan op aan- vraag met nog langere lijnen geleverd worden. De koker is door het geringe gewicht en de compakte afmetingen uitstekend geschikt om in de reisba- gage mee te nemen. Voor de vijfde etage bijvoorbeeld is de koker slechts 20 cm hoog. De veiligheid van de bedreigde mensen wordt gegarandeerd door de sterkte van de lijn (maximale belasting ruim 600 kg). De Redbox doorstond in het land van herkomst een grondige test bij het Royal Swedish Testing Institute en werd onlangs door de Nederlandse brandpreventie deskundigen positief beoordeeld. De prijs is uiteraard afhankelijk van de lengte van de lijn. De 3e etage uit- voering gaat rond de 100 gulden kos- ten. Deze kosten staan in geen enkele verhouding tot het bereikte resultaat: een gered mensenleven. Redbox wordt in Nederland op de markt gebracht door Technall Import, Postbus 36, Veghel, telefoon 014130- 65640. Dat veiligheid, gezondheid en hy giene bij praktisch al ons doen en laten actueel zijn, blijkt eens te meer uit signalen, die het Veilig- heidsinstituut vanuit scholen berei ken.Wat de veiligheid betteft wij- zen de statistieken uit, dat ieder jaar 1000 jongens en 400 meisjes voor het bereiken van het 20ste levensjaar omkomen als gevolg van een ongeval. Jaarlijks worden niet minder dan 20.000 jongens en 10.000 meisjes met ongevalletsel in ziekenhuis opgenomen. Jeugdigen tegen ongeval te be- schermen, met gezondheid en hy giene te confronteren, daaraan wil- len oudercommissies en onderwijs meewerken. Wei bestaat met be- trekking tot informatie en motive- ring van leerlingen grote behoefte aan adequaat materiaal. Daarin is thans voorzien met een op basis van de kennis en ervaring van het Veiligheidsinstituut gemaakt klankbeeld "Veiligheid, dag in dag uit". In dit flexibel te gebruiken klank beeld, dat bestaat uit 48 dia's, een cassettebandje met 13 minuten tekst en een handleiding, worden meisjes en jongens van 12-16 jaar op een aansprekende wijze zo breed mogelijk voorgelicht. Tal van vei- ligheids- en gezondheidsaspecten thuis, op de weg, op school, op het werk en in de recreatie komen dan ook in de diaserie tot uitdrukking. Een voorbeeld Hoofdpersoon in het beeldverhaal is de tiener Mark, die in de middagpauze met Z'N VRIEND DE SCHOOL UITGAAT OM - WAT TE ETEN: Onderweg wordt de straat opengebroken met een drilboor. Het valt de iongens op, dat de man met de boor de enige is, die gehoorbescherming draagt, ter- wijl z'n collega's toch vlakbij de lawaaiproducerende machine staan. De jongens blijven niet lang bij al die herrie en schieten verderop een snackbar in, waar ze een paar kroketten, patat en een flesje be- stellen. Ook naar aanleiding van dit frag- mentje uit verhaal, beeld en geluid worden vragen gesteld en opdrach- ten geformuleerd. In de handlei ding bij het klankbeeld zijn boven- dien de antwoorden en commenta- ren afgedrukt, evenals de tekst van de cassetteband; het boekje draagt voorts suggesties aan voor toepas- singen van het klankbeeld; ook wordt er in verwezen naar andere instanties, die zich met de proble- matiek van de onderwerpen bezig- houden. Gebleken is dat "Veiligheid, dag in dag uit" genoeg materiaal biedt voor tenminste drie lesuren. Voor een creatieve en enthousiaste - groep, onder wie de docent, biedt het klankbeeld voldoende moge- lijkheden voor een eigen inbreng. De in een doorzichtmap gestoken diaserie Veiligheid, dag in dag uit" is voor 85,-- (incl. BTW excl. verzendkosten) te verkrijgen bij het Veiligheidsinstituut, postbus 5665, 1007 AR Amsterdam, tel. 020 - 736414, waar nader kan worden geinformeerd en geadviseerd, en natuurlijk ook over veiligheidspro- blemen. Gesproken tekst bij deze dia uit de serie Veiligheid, dag in dag uit: ,,Beneden in de eetkeuken zitten vader en zusje Mariska al aan het ontbijt...." Korte Dam 5, tel. 264781 Giro 716115 EEN NIEUWE KURSUS „MODEBEWUST" Goed nieuws voor u! We gaan eens fijn opnoemen op welke kursussen u direkt kunt gaan beginnen! Op maandagavond: koken, kosten 45,- per kursus van 8 lessen ingredientengeld per avond (plm. 3,- tot 6,-) voor wat u kookt en mee- neemt. Op dinsdagavond: Indisch koken, kos ten als bij het gewone koken. Er zijn nog 2 of 3 plaatsen. Op donderdagmiddag en donderdag- avond gast en gastvrouw/heer, een kursus waar u uitgebreid leert hoe u gasten gezellig en op een moderne manier kunt ontvangen, van alles leert over wijnen en kazen, het tafel dekken enz. enz. Ook erg geschikt voor de mannen, die uiteindelijk toch een drankje serveren.. De kursus bestaat uit 4 lessen, kosten 27,50 7,50 voor de ingredienten. Er zijn nog plaatsen voor 4 of 5 mensen. Verder graag uw reakties op de kur sus „Modebewust" door een mode- ontwerper. Een geweldige kursus waarbij u zich beter gaat kleden en eens echt goed leert wat ti persoonlijk het beste dragen kunt wat betreft kleur, model, enz. enz. Deze kursus komt op woensdagmorgen, woensdag- middag of -avond en kost 45,- voor 8 lessen. In Nijmegen, waar deze kursus gege- ven wordt is het een buitengewoon groot sukses. Nu, wij als Schiedam- mers kunnen daar toch beslist niet bij achter blijven, vindt u wel? Meldt u zich s.v.p. zo spoedig mogelijk, dan gaan we er mee beginnen en komt Schiedam vooraan in de rij van goed- geklede vrouwen! Een leuk idee! Kreatieve handwerken, textiele werk- vormen, een mooie nieuwe naam voor een kursus waarop u werkelijk de mooiste dingen leert maken. Vooral nu in het voorjaar, wanneer u uw huis wilt gaan verfraaien is deze kur sus alleszins de moeite waard. U leert allerlei moderne technieken o.a. spin- nen, weven, batikken en noem maar op. Een en ander in overleg met uw leerkracht. Deze kursus is op dinsdag- morgen of dinsdagavond, kosten 45,- voor de hele kursus van 8 les sen. En waar blijven de ,,afslankers". De kursus kost 65,- voor 12 lessen op woensdagmorgen of woensdag- avond. Gemiddeld vallen de kursisten 8 kg af per kursus. Ons kantoor is open dinsdag t/m vrij- dag van 9.30 tot 12 uur, Korte Dam 5, tel. 264781, giro 716115. De deur staat uitnodigend open, loopt u dus even binnen of belt u ons. Kunt u alleen 's avonds bellen belt u dan tussen 6 en half 7, no. 263633. Tot spoedig ziens op Korte Dam 5 of tot horens onder no. 264781. Voor Groenoord in het Kruisgebouw kunt u zich nog opgeven voor een kursus ,,Poppen maken". We hebben al 9 kursisten die zich opgaven. Wie zijn de volgende 3 of 5 dames? Op dinsdagavond van half acht tot 10 uur kosten 45,- voor 8 lessen. Leuk voor uzelf 6n voor uw kinderen. Hoewel de route geschreven is voor de automobilist, is deze zeker ook -zij het in gedeelten- per fiets af te leggen. O.a. in Schoonhoven is een korte wandeling in de route opge nomen, zodat de automobilist de gelegenheid krijgt even de benen te strekken. Zoals gebruikelijk zijn de fotorou- tes weer verkrijgbaar via de A.N.W.B. kantoren en de meeste VVV's in het betreffende gebied. Ook kan men de folder recht- streeks aanvragen bij de Stichting Amateurfotografie. In dat laatste geval bedragen de kosten 1,- te voldoen door middel van postzegels in een envelop en deze vervolgens te zenden naar het adres: Singel 32, Amsterdam. De folder wordt dan toegezonden, wanneer men naam en adres en de gewenste route tenminste niet vergeten heeft te vermelden. elk seizoen - zomer en winter - interessant is om te volgen. De routes worden - door de Stich ting AMATEURFOTOGRAFIE— SAMENGESTELD IN SAMEN— WERKING MET DE REGIO NALE VVV's en de A.N.W.B. om een historisch interessant gebied onder de aandacht te brengen. Daarbij wordt speciaal gewezen op de fotografische mogelijkheden ter plaatse. De folder bevat een route- kaartje en toeristische informatie over de langs de route gelegen steden en dorpen en geeft verder wat algemene tips en ideeen over hoe en waar te fotograferen. Van de geplande serie van elf routes (een in iedere provincie) is kortelings de tiende van de persen gerold: de fotoroute Zuid-Holland. Een prachtige route van ongeveer 90 km voert u langs onverwacht stille plekjes van deze drukbevolkte provincie. Nederland staat bekend om zijn molens; een groot deel daarvan staat in de Alblasser - en Krimpe- nerwaard. De route volgend, door wijdse polderlandschappen met - veel water en knotwilgen, komt u er niet minder dan 41 tegen. De route is verder zo gekozen, dat deze in

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 10