uweltet ^oot =ir uonderujaol 45e Westfriese Flora van 17 februari t/m 26 februari 1978 Bovag autorijschool „Verboom" Alleen al deze advertentie jaagt inbrekers de pest in! Zeemans IJzerhandel B.V. Prijsstijging woningen vorig jaar 24 pc Voor een goede rijopleiding! <yp|> Instulf "De W oudlopertjes" Gospelconcert in Schiedam Hoe oud wordt een boom Internationale Fietsententoon- stelling in Amsterdam pagina 9 Voonicr Akkoordm 8 februari 1978 EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SDERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN Voor alles op foto- en lilmgebied Vamor-MI gediplomeerd Lest met Honda-Accord, de auto met de beste testresultaten van 1977. Sibeliusplein 233 - Schiedam - Tel. 010-709252 nv Het jonge, lenige inbrekertje Broersvest 50-52, Schiedam, Telefoon 267594 Onvoldoende ftanbod Zaterdag 18 februan a.s. hebben we van 2 tot 4 uur een geweldig kinderprogramma met o.a. pop- penkast verzorgd door Marion Waardenaar, voor kinderen in de leeftijd van 4 t/m 10 jaar. Kaartjes hiervoor zijn verkrijgbaar bij mevr. van Zessen, Heyermans- plein 254 op donderdag 16 februari na 4 uur, voor de prijs van/1,-. Denk er wel om er tijdig bij te zijn want het aantal kaartjes is beperkt. Tot ziens bij de Instuif. Dr W'baufplein 15 Telefoon 70 69 05 rembrandtlaan 71 schiedam telefoon (010) 26 43 74 Op woensdag 8 febr. 's avonds om 8 uur in de Havenkerk, Lange Haven 70 te Schiedam, zal het vtereldvermaarde gospeltrio "The Couriers" uit Pennsylvania USA optreden. Zij begonnen te zingen in 1955 en traden op in kerken, concertzalen, over de radio, televi- sie en in grote kruistochten in een 30 tal landen. Ze hebben reeds meer dan 4000 concerten gegeven en 35 grammo- foonplaten gemaakt. Met hen komt evangelist Paul Olsen uit Minnesota, USA en tevens het zangduo Don en Ruth Storms, dat regelmatig zingt over het evangeli- sche T.V. station de P.T.L. dat over heel Amerika uitzendt. De toegang tot dit concert is geheel vrij en iedereen is van harte welkom. Een kaprijpe boom die wordt ge- veld heeft nog lang niet zijn maxi- male leeftijd bereikt. Het kappen gebeurt doorgaans om economi- sche redenen; de boom heeft echter in de eerste plaats een sociale en milieutechnische betekenis, en daarvan zouden we veel langer profijt kunnen trekken. De levens- loop van een boom geeft aan, of en wanneer vellen noodzakelijk is. Hij doorloopt drie, geleidelijk in elkaar overgaande fasen. In de eerste groeien stam, takken en wortels sterk, en heeft hij de grootste weerstand tegen ziekten e.d. en het beste herstelvermogen. Tegen het einde begint de groei in de lengte, daarna die in de dikte af te nemen. In de voortplantingsfase blijft de ontwikkeling, zij het in een lager tempo, doorgaan en produceert de boom jaarlijks of eens in de paar jaar duizenden zaden. Tenslotte breekt de fase aan waarin het afsterven begint, aan het eind waarvan omvallen of uitbrekende takken gevaar op kunnen leveren. Dan worden ze meestal geveld, en waardevolle exemplaren soms door boomchirurgische ingrijpen langer behouden. Elke fase kan tientallen tot honderden jaren duren. In het algemeen geldt dat een goede ver- zorging in de eerste en tweede fase meer invloed heeft op de leeftijd dan die in de laatste fase. Bomen voor de houtproduktie kunnen eco- nomisch gezien het best aan het eind van de groeifase worden ver- vangen. Dat gebeurt met onze meeste bosbomen en met veel populieren aan lanen en singels. Bomen die voor andere doeleinden zijn geplant (verfraaiing, schaduw- werking, windbreking, stofopvan- ging enz.) beginnen dan echter pas goed die functie uit te oefenen, zodat kappen op dat moment uit 1978 is het jaar van de europese verkiezingen. Voor de Westfriese Flora in Bovenkarspel een extra reden om de 45e bolbloemtentoon- stelling (van 17 tim 26 februari 1978) in het teken te plaatsen van de europese gedachte. Hoe kan dit beter en mooier dan deze gedachte te concretiseren in meer dan 100.000 tulpen, hyacin- ten, narcissen en andere vootjaars- bloemen, die in hun totaliteit ook zeggen: DE LENTE BEGINT IN BOVEN KARSPEL Wat eens begon als een plaatselijke tentoonstelling is in de loop der jaren uitgegroeid tot een wereldver- maarde expositie van bolbloemen, die in haar soort de grootste ter wereld wordt genoemd. De West friese Flora begon als een vakten- toonstelling voor bollenkwekers.Zij groeide uit tot een publieksten- toonstelling die jaarlijks kan reke- nen op meer dan 100.000 bezoe- kers uit binnen- en buitenland Opmerkelijk is dat de groei van de tentoonstelling niet ten koste is gegaan van de kwaliteit. L>it is vooral te danken aan het basisidee van de expositie: Het tonen van vakwerk van met name de West friese kwerkers aan vakmensen uit alle delen van de wereld. Daarbij wordt de Westfriese Flora opgebouwd door honderden vrij- willigers, die de Flora als hun persoonlijke hobby beschouwen. Het eindprodukt mag er zijn: Een schitterende bloementuin van ruim 14.000 m2, overzichtelijk ge- arrangeerd en in 1978 met als basisfilosofie de europese gedachte. Ontwerper Cock Veldhuis uit Hil- legom en arrangeur Van Veen uit Enkhuizen en hun medewerkers maken voor u een EUROPESE HOFTUIN, waarin de bezoekers tientallen soorten planten en bloe- men uit alle delen van Europa zullen teruevinden. De Westfriese Flora in Bovenkars pel, dit jaar voor het eerst in de vergrote veilinghallen van de C.N.B wacht op uw bezoek. Komt en overtuig uzelf: DE LENTE BEGINT IN BOVEN KARSPEL. den boze is. Bomen kunnen sterk uiteenlopende leeftijden bereiken, afhankelijk van soort, erfelijke aanleg en omstan- digheden op de groeiplaats. De beuk b.v. wordt in gunstige om- standigheden wel 300 jaar, soms zelfs nog ouder. Meestal ontbreekt er echter wel iets aan die omstan- digheden, en zijn beuken van 100 tot 200 jaar al oud. Een globale schatting van bereikbare leeftijden in Nederland, onder min of meer normale omstandigheden: de eik 200-400 jaar, de linde 200 - 500 jaar, de iep 150- 300 jaar, de berk 100 - 150 jaar, de populier 50 - 150 jaar, de den 100 - 200 jaar, de wilg 50 - 150 jaar. Maar in ons land komen ze meestal niet zo ver, omdat ze al veel eerder worden geveld. Soms terecht, soms onte- recht. Van 27 februari tot en met 5 maart zal in het RAI gebouw in Amster dam weer een internationale fiet- sententoonstelling worden georga- niseerd. Fabrikanten uit binnen- en buitenland zullen op deze Twee- wieler RAlhun nieuwste modellen tonen naast allerlei andere nieuw- tjes op fietsgebied. De stichting: fiets heeft op deze tentoonstelling een stand waar zeer veel voorlich- tingsmateriaal verkrijgbaar is en waar informatie kan worden ver- kregen over de vele aspecten van het fietsgebruik. Door de Stads- drukkerij van Amsterdam zal ter gelegenheid van deze tentoonstel ling het door de dr. J.M. Fuchs en W.J. Simons geschreven boek "Al- lemaal op de fiets in Amsterdam" worden uitgebracht. Inbrekers zijn vaklui. In een oogop- slag zien zij waar een gemakkelijk slot zit of een veilig slot van Lips, dat hard en lang werken betekent. Daar beginnen ze al niet eens aan: er zijn immers simpele sloten genoeg! Als u later denkt: "Zonde dat ik die Lips sloten genomen heb - d'r is nog nooit wat gebeurd!" dan weet u niet, hoe vaak een inbreker al langs uw deur is gelopen. En doorgelopen. Met de pest er in! Zware jongens kunnen heel smal en lenig zijn. Ze wurmen zich snel en soepel door b.v. bovenlichten. Vergrendel uw uitzetijzer met een Lips cylinderslot. U zult nooit weten hoe kwaad de knul was bij die ontdekking! De prijzen van bestaande woningen stegen landelijk gezien in 1977 met 24 procent: de gemiddelde verkoopprijs be- droeg in januari 154.800 gulden, in december 192.300 gulden. Over 1976 bedroeg de prijsstijging 30 procent. Bovenstaande cijfers zijn gebaseerd op de verkoopprijzen en geven een actueler beeld van de prijsontwikkeling dan de vraagprijzen. Op basis van de vraagprij- zen stegen de prijzen over 1976 met 25 procent. De Nederlandse Bond van Makelaars NBM verwacht niet dat de prijsontwikke ling in dezelfde explosieve mate als in het verleden zal doorgaan, omdat de stijging in de tweede helft van het jaar beduidend minder was dan in de eerste helft van het jaar. Deze cijfers blijken uit gegevens van het computercentrum van NBM te Bilt- hoven. Dit Makelaars Computer Centrum (MCC) laat ook zien dat de gemiddelde tijd dat een woning te koop staat zi^|^s volgt ontwikkelde: 1975: 78 dagen, 1976: 55 dagen, 1977: 52 dagen. Het verschil tussen verkoopprijs en vraagprijs bedrot^f' in de sector bestaande woningen gemid- deld 5,1 procent (tegenover 4,6 procent in 1976 en 5,9 procent in 1975). Door de maatschappelijke ontwikke- lingen, zoals het kleiner worden van het gezin, subsidieregelingen (ook vooralleen- staanden), het op steeds jongere leeftijd zelfstandig gaan wonen, het aantal echt- scheidingen, het ouder worden van de be- volking, de voorkeur voor een koopwoning boven een huurwoning (die bij 60% van de Nederlandse bevoflring leeft) en vele andere factoren, is de vraag aanzienlijk toegeaomen. Hej aanbod daarentegen heeft zich nog altijd onvoldoende aan deze ontwikkelin- gen aangepast. Vermoedelijk heeft dit tot gevolg dat er ook in de toekomst een prijs- verhogend effect zal blijven bestaan, dat echter aan de andere kant zal worden afgezwakt door het reeds bereikte hoge prijsniveau, waardoor voor velen de finan- cieringslasten bij deze hoge koopsommen reeds te groot zijn geworden. Alhoewel sprake is van een geringere prijsstijging in de tweede helft van het jaar, blijft de prijsontwikkeling in z'n geheel de makelaars met zorg vervullen. De NBM acht, als enige oplossing, op korte termijn een verhoging van het aanbod van koopwoningen. Dit kan onder anderen door meer nieuwbouw te plegen in de koopsector. NBM-onderzoekingen o.a. tijdens de beurs Koophuis in September 1977 toon- den aan dat in het algemeen een grote vraag bestaat naar woningen tussen f 140.000,- en/ 260.000,-.

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 9