Over de liefde Emancipatie- berichten Emancipatie commissie Omgaan met kinderen na echtscheiding Woonkrant Kinder boerderijen Samen bewegen Pagina 10 \<MHikTAkk#«rfen 22 februari 1978 STICHTING SAMENLEVINGSOPBOUW SCHIEDAM-NOORD Voor de alleenstaande leek is er dan nu een overzichtelijk boekje over het huisvestingsbeleid De Emancipatie-kommissie geeft jaarlijks een aantal keren het in- formatieblad 'EK-signalen uit', waarin de voortgang van de werk- zaamheden aangegeven worden, ontwikkelingen op het gebied van emancipate worden vermeld en allerlei handige informatie over publicaties en adressen van or- ganisatiese.d. worden gegeven. Deop 17 decern ber 1974 voor vijf jaar in het leven geroepen Eman- cipaiie-Kommissie heeft het rap port Gehoord de Regering dat opgesteld werd naar aanlei- ding van de instelling van een bijzondere kamerkommissie van de Tweede Kamer voor emanci- patiebeleid aangeboden aan de huidige coordinerend minister voor emancipatiebeleid Mevr. Gardeniers-Berendsen (CRM) en aan staatssecretaris van CRM mevr. Kraaijeveld-Wouters. De nota voorziet de regeringsnota 'Emancipatie, proces van veran- dering en groei' van kritische kanttekeningen' en aanbevelin- gen. In samenwerking met de Stichting voor het Kind in Amsterdam heeft het Werkverband Integrate Jeugdwelzijnswerk Nederland (WIJN) een voorlichtingspamflet uitgebracht over het omgaan met kinderen na scheiding. Iglo, woonkrant voor mensen die in de kou staan van De Landelijke Organisatie Belangegroepen Huisvesting (LOBH) is deze maand uitgekomen met een dub- belnummer, dat meer dat de moeitewaard is Het hart van het nummer bestaat uit het thema: de woongemeen- schap, wonen tussen gezin en commune. Daarnaast worden de acties van de afgelopen maanden op het gebied van huisvesting voor iedereen die niet tot het stan- daardgezin behoort (zevenhon- derdduizend alleenstaanden, van jongeren, gescheiden mensen, on- volledige gezinnen, homo's, be- jaarden, buitenlanders, gehandi- capten, kinderloze paren, etc) be- sproken en wordt het volkshuis- vestingsbeleid van de vorige rege- ring en de plannen van de huidige regering voorzien van een realis- tisch, maar deprimerend com- mentaar. Wie maar enigszins met huisves ting te maken heeft kan niet om dit blad heen. Alle 4 de boekjes zijn verkrijgbaar b() Stichting Samenlevingsopbouw, Bachplein 588. tel. 706177. Omdat dit blad in handen komt van ook totaal oninge wijden (en dat doet ons deugd) op het gebied van shuisvesting, hebben wij een verheugende mede- deling. Sinds kort is er een boek- werkje uit met een overzich telijke beschrijving van en veel informatie over hoe het zit met de huisvesting van mensen, die in hun eentje of met zijn tweeen wonen. Het boekje wordt uitgege ven door Werkgroep 2000 in haar reeks 'Katernen 2000'. De titel luidt: 'Want die ene,dat was ik! Deze katern gaat dus over de huisvestingsproblemen van de zogeheten alleen staanden en tweepersoons- huishoudens. Deze voor velen misschien onbekende term slaat op de woningzoekenden, die niet tot een gezin met kinderen behoren. Het woord woningnood roept bij velen nog voorna- melijk beelden op van gezin nen, die verkommeren door jarenlang wachten op een eigen woning. In werkelijkheid liggen de zaken allang heel anders. De woningnood onder ge zinnen is weliswaar nog niet opgelost, maar aan de oplossing van de woning nood onder alleenstaanden en tweepersoonshuishou- dens moet echter nog wor den begannen. Jongere en oudere alleen staanden, gescheiden men- sen, buitenlandse werkne- mers, en samenwonenden vormen een voortdurend groeiende groep mensen voor wie de op gezinnen in- gestelde woningmarkt tot nu toe wemig goeds te bieden had. Met name de sociaal en financieel zwakkeren onder hen werden door het na- oorlogse woningbouw- en verdelingsbeleid veroordeeld tot de twijfelachtige geneug- ten van de partikuliere ka- mermarkt, de pensions, de caravans, de zomerhuisjes en dergelijke. Het kabinet Den Uyl heeft als eerste na-oorlogse kabi net geprobeerd deze achter- gestelde woningnoodslacht- offers met gerichte maat- regelen te helpen. In juli 1975 werd hiertoe de Nota Huisvesting Alleen staanden en Tweepersoons- huishoudens uitgebracht. (Naar de verantwoordelijke staatssekretaris meestal Nota van Dam genoemd.) Wat hieraan vooraf ging en wat de nota voor de vele tienduizenden woningzoe kenden tot nu toe oplever- de wordt in dit boekwerkje beschreven. De schrijvers van deze ka tern zijn medewerkers van de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisves ting (L.O.B.H.). Een vereniging van belan- genorganisaties en individu- ele belanghebbenden die zich al enkele jaren inzet voor een ander bouw- en huisvestingsbeleid. Sinds 1975 ontvangt men daar- voor subsidie van het mini- sterie van volkshuisvesting. Achterin deze katern is een bijlage met informatie over de L.O.B.H. opgenomen. Het boekje is verkrijgbaar bij Stichting Samenlevingsopbouw, Bachplein 588, tel. 706177. Het contact met levende dieren vorml een belangrijke stimulans voor de ontwikkeling van kinde ren. Dit geldt zowel voor het ge- voelsleven als ook voor het ver- werven van kennis. Oaarom is de mogelijkheid om met dieren in contact te komen van groot be- lang voor jonge kinderen. Naast deze educatieve l'unctie die de kinderboerderij heeft, vooral in steden, blijkt een kinderboer derij een ontmoetingsplaats voor jong en oud te worden en een extra dimensie te geven aan vrije- tijdsmogelijkheden in een woon- gebied. Overtollige ruimten kun- nen gebruikt worden als exposi- tieruimte voor kunstenaars of jeugdnatuurclubs kunnen er on- derdak vinden. Hoe een kinderboerderij opgezet moet worden kan men vinden in een rapport dat opgesteld werd door de Landelijke Werkgroep Kinderboerderijen, die opgericht werd door het Instituut voor Na- tuurbeschermingseducatie. Dit instituut wil bijdragen aan ver- breiding van de natuurbescher- mingsgedachte en het milieubesef bevorderen. Het rapport is aange- vuld met een lijst van instanties waar men terecht kan voor meer gedetailleerde informatie. 'Kinderboerderijen; richtlijnen voor functie, voorzieningen en bouw van een kinderboerderij' (52 biz.is te krijgen bij Stichting Samenlevingsopbouw, Bachplein 588 (kruisgebouw), tel. 706177. In de vrije expressie is resultaat niet het belangrijkste. Door sa men dingen te proberen zullen jonge mensen een creatieve le- venshouding ontdekken. Dat is het uitgangspunt van het boekje 'Spelend bewegen'. Het geeft spelsuggesties voor alien die met jongeren omgaan en gaat uit van het gewone bewegen en wat je ermee uitdrukt. Maar het is geen verzameling willekeurige spelle- tjes, het is een samenhangend geheel waar een lijn in zit. Na de meest eenvoudige bewegingen ontstaat het spel, de pantomime, en het klein-toneel. In deze laatste vorm van expressie worden pas het geluid en de verbale expressie erbij betrokken. Het boekje is in Belgie geschreven en bewerkt voor Nederland door Casper Staal. 'Spelend bewegen; bewegen, pan tomime, klein-toneel, een speels gebeuren' is uitgegeven door de Stichting Jong Nederland, Werkbemiddeling Eksperimentele werkbemidde ling is ontstaan in 1970, uit on- vrede met het bestaand maat- schappelijke arbeidspatroon. Met name onder jongeren was een groeiende kategorie die niet meer enthousiast kon worden voor een vast dienstverband. Bestaande be- hoeftes en verwachtingen vonden geen weerklank binnen de arbeids- mogelijkheden. In augustus 1970 werd in Amsterdam opgericht de Stichting experimentele werkbe middeling (Ewb), met als doel het bevorderen en organiseren van nieuwe vormen van arbeid voor wel of niet arbeidsgemotiveerden. Dit zou moeten gescnieaen door direkte arbeidsbemiddcling en ak- tiviteiten gericht op humanisering van het arbeidsbestcl. Subsidie kwam van Crm en gemcente. Hoe deze doelstelling van de Ewb de afgelopen zeven jaar is uitgewerkt, staat te lezen in een fraai boekje, getiteld: 7 jaar experimentele werkbemiddeling in Amsterdam. Onder de klantengroep van de Ewb vallen oa. harddrugsontwen- ners, die arbeid als therapie nodig hebben, psychisch daklozen, bui tenlanders en met name politieke vluchtelingen, weglopers en kri tische mensen. Naast bemiddeling is hiervoor soms ook begeleiding door verwijzende instanties nodig, en ook doorverwijzing door de Ewb naar een bonafide uitzend- buro of kamerbemiddeling. Ook zag de Ewb zich als brugfunktie arbeidsburo en centrum voor vak- opleiding voor volwassenen. Naast bemiddeling wordt bij de Ewb ook gedaan aan informatie over opleidingen, hulpverlenende in stanties, juridische informatie, het onderhouden van voor het eigen werk ondersteunende kontakten, en onderzoek. Voor het welzijnswerk ziet de Ewb in zijn verslag goede moge- lijkheden om een zinvolle rol te spelen bij de aanpak van werk- problemen. En dan niet alleen in het organiseren van sociaal- kulturelc aktiviteiten voor werk- loze jongeren, maar door arbeids- orientatic, opzet van scholings- projekten en gerichte hulp bij het zoeken naar werk. Kennis van uitkeringen, regelingen en arbeids- mogelijkheden zijn daartoe nood- zakelijk. Voor dit laatste kan men dan terecht bij een informatiebui- letin, dat de Ewb heeft uitgege ven, en dat adressen voor Amster dam bevat voor diverse problemen en hulpvragen, naast werkinfor- matie over ontslag, uitkeringen en arbeidsburo. Ook scholing en kur- sussen zijn niet vergeten. Eksemplaren van het boekje kun nen besteld worden bij Stichting Samenlevingsopbouw, Bachplein 588 (kruisgebouw), tel. 706177. Milieu Wie eens handzaam op een rijtje wil hebben wat er aan mi- lieuwetten bestaat en gaat komen, kan terecht in een Wegwijskrant, uitgegeven door het Provinciaal bureau van de kamers van koop- handel in de provincie Noord- Brabant met medewerking van het provinciaal bestuur. Hinderwet, waterverontreinigingswet en - ver- ordening, luchtverontreinigings- wet, en ook de regelingen mbt. ontgrondingen en geluid en afval zijn allemaal present. Er wordt ook in aangegeven waar de vol- ledige tekst van verordening en wetten te vinden zijn, wie er ad- vies en informatie kan geven (de Kamers van koophandel), en wel- ke wetten er nog onderweg zijn (bodem, waterleiding, zwemin- richtingen, benzine-loodgehalte ea.). De Wegwijskrant - overzicht milieuwettcn en -verordeningen is nog in beperkte mate verkrijg- hgarbij. Stichting Samenlevingsopbouw Bachplein 588 (kruisgebouw), tel. 706177. en is verkrijgbaar bij Stichting Sa menlevingsopbouw, Bachplein 588 (kruisgebouw), tel. 706177. In tegenstelling tot wat de meeste mensen denken, werd de liefde uitgevonden door een vrouw. Zij was klein en roodharig, en woonde op het noordelijke van de twee continenten waaruit de wereld toen bestond. Op het zuidelijk halfrond woonden "de reuzen. Zij waadden soms door de oceaan om in het noorden op jacht te gaan, maar voor de mensen hadden ze dan weinig belangstelling. Die waren zo klein dat ze alleen in grote hoeveelheden gegeten konden worden. De reuzeo kunnen we verder buiten beschouwing laten. Ze trapten natuurlijk wel eens de bomen omver waarin de mensen hun nesten hadden, maar anderzijds lieten ze soms ook geschenken achter, meer dan mens-ho- ge bruine hompen vol halfverteerde dieren en planten, waar op een andere manier moeilijk was aan te komen. De mensjes wisten heus wel hoe deze buiten tot stand kwamen, maar dat maakte geen ver- schil, omdat het begrip 'vies' nog niet was ingesteld. De vrouwen zaten overdag meestal op de rand van hun nest en de- den ogenschijnlijk niets. Af en toe zag men ze een snelle beweging maken, meestal gevolgd door kindergeschrei. Het werd een schande geacht als iemand zijn jong uit het nest liet donderen. De vrouwen hadden dus doorgaans dikke achterwerken en slanke, rappe, armen. Ze waren nerveuzer van aard dan de mannen en hadden meer tijd om met hun gedachten te klapwieken. Pas als het avond was geworden en de kinderen sliepenkwamen de vrouwen uit hun bomen en gingen rond het vuur zitten, bij de man nen die vertelden wat ze die dag hadden meegemaakt. Het vuur was een nieuwigheid. Men leefde in een tijd van snelle veranderingen. De valkuil was nog maar net uitgevonden, en nu sprak men alweer over gepunte stokken die in de kuil gezet konden worden, zodat de prooi zichzelf volautomatisch zou doden. De mannen konden over deze dingen uren en uren spreken. Als het gesprek soms een tijdje stokte, kwam dat omdat velen tegelijk aan het paren waren, want het was voorjaar. 'Jij doet het nogal vaak met mij', zei de roodharige op een avond. Zij sprak tot een mannelijk mens, dat zijn haren uit zijn gezicht veegde en antwoordde: 'Ja'? De roodharige knikte. 'Waarom doe je het liever met mij dan met een ander?' De manmens krabde zich en draaide zich om. 'Heus niet alleen omdat ik toevallig vaak in je buurt ben', zei de rooie. Ze liep om hem heen. 'Is het vanwege mijn vacht?' Ze streek langs haar lichaam en hurkte voor hem. 'Bloos je nou?' Ze deed zijn ge- zichtsharen opnieuw opzij. De man probeerde het gesprek te volgen dat weer op gang kwam en beet in haar vinger. Men hoorde het bot kraken, maar de roodharige zei niets en keek dromerig voor zich. De volgende dag zat zij op de rand van haar nest met een blad van het dodemansvaren om haar hand gewikkeld, en toen de andere vrouwen wilden weten waarover zij de dag tevoren bij het kampvuur met de mannen had gesproken, glimlachte ze en zei: 'Dat was iets tus sen hem en mij'. Daarmee gaf ze aan dat liefde bestaat, en ook wat het is, namelijk een gesprek. Men leefde in een tijd van onbeheersbare veranderingen. Het zou niet lang meer duren of alle volwassen vrouwen zaten met bladeren om hun vingers op hun nesten. En als gevolg van een en ander kwam er nog in dezelfde generatie een einde aan het eten van reuzenpoep.

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 10