Zelf kleurenfoto's vergroten uweliex <^pdoot Ploegenarbeid in diskussie Techniek in vrije tijd =ir de magneet NACHY VAN HET HART Bovag autorijschool „Verboom" uw drukker Voor een goede rijopleiding! Manifestatie van modelbouw en andere technische hobby's 23 tot en met 28 maart 1978 0m niet lang overna tedenken: Vooral uw geldzaken naar de amro bank! pagina 9 Yoonlfr tkkoorrien 22 februari 1978 SportpaJeisAhoy' Rotterdam Reserveer zaterdagavond 18 maart voor de Vamor-MI gediplomeerd Lest met Honda-Accord, de auto met de beste testresultaten van 1977. Sibeliusplein 233 - Schiedam - Tel. 010-709252 EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN Sommige dingen ontwikkelen zich bijna ongemerkt. Neem nu het maken van vergrotingen van kleutenfoto's. Voor de meeste amateur-fotografen was dat tot voor kort een werkje, waar ze liever niet aan begonnen. Zelfs niet als ze ervaring hadden in de zwart/wit donkere kamer. Het misver- stand bestaat nog steeds dat het tame- lijk kostbaar is, niet zo gemakkelijk en dat de resultaten lang niet altijd zo goed zijn als wat door de vakman wordt gemaakt. Die tijd is echter voorbij, want de materialen en hulp- middelen zijn sterk verbeterd. In een kwartier De voorheen lange verwerkingstijden van belichting tot kant-en-klare foto is ook drastisch teruggebracht. Met de nieuwe materialen, aangepaste tempe- raturen en korte spoeltijden is een kleurvergroting nu in maximaal een kwartier gereed. En je hebt er ook geen echte donkere kamer voor nodig, want zelfs in een bescheiden, maar goed te verduisteren ruimte is het mo- gelijk. Alleen het belichten hoeft n.l. maar in het donker te gebeuren. Als u daarna het belichte velletje in een ontwikkeltrommel (drum) stopt kan de hele verdere gang van zaken gewoon in het licht worden afgehan- deld. Het maken van geslaagde kleurvergro- tingen is ineens eigenlijk heel gemak kelijk geworden. Zo eenvoudig, dat steeds meer mensen het z£lf gaan doen. Direkt van dia Kleurvergroten kan trouwens direkt van uw dia's. Het bepalen van de juiste filtering is hierbij bijna steeds een kwestie van maar een proef, die bovendien geldig is voor alle dia's, die met hetzelfde filmtype zijn geno- men en ongeveer hetzelfde kleurkarak- ter bezitten; mits u die op hetzelfde pak papier afdrukt. Beter dan dia Wie wat ervaring krijgt met deze me- thode zal ontdekken, dat het gemak kelijk is om vergrotingen te maken, die geen last hebben van kleurafwij- kingen. Zo kan een dia met een be- paalde kleurzweem zelfs een afdruk opleveren, waarbij dat zweem verdwe- nen is. Een kleurzweem is een over- heersende kleur in een foto of dia, die maakt dat alles bijv. te blauw of te rood wordt weergegeven. Ook vanaf kleurnegatief Er zijn twee manieren om een kleur vergroting te maken. De ander is: van het negatief. In dat negatief zijn de kleuren anders dan in de wer- kelijkheid. Zo wordt het rode jasje van uw dochter op het negatief niet rood maar cyaan (blauwgroen). Het herkennen van kleuren is erg belang- rijk, ook kleurzwemen laten zich in het negatief minder gemakkelijk ,,op- sporen"; het maken van vergrotingen vanaf een negatief is dan ook een nogal precies werkje. Best te doen voor een amateur overigens; z£ker met behulp van de moderne kleuren-ana- lyser; die veel ,,geklus" uit handen neemt. Een bijzondere ervaring Overigens is het zelf maken van kleu renfoto's, of men het doet vanaf een dia of via een negatief, altijd een fas- cinerende bezigheid, die erg veel vol- doening geeft. Omdat een geslaagde kleurvergroting, die een voorval weer- geeft uit het eigen leven, een kostelijk bezit is. En het is gelukkig, dat dank zij die beter aangepaste materialen en hulpmiddelen het zelf maken van kleurvergrotingen door steeds meer vrijetijdsfotografen kan worden ge- daan. Tijdens de najaarsbeurs 1975 is op initiatief van de Jaarbeurs en met medewerking van een aantal expo- santen op het gebied van de aktieve vrijetijdsbesteding met name "mo delbouw" een bescheiden begin gemaakt met het bundelen van het aanbod in deze sektor. Een en ander geschiedde tegen de achter- grond van de geestelijke volksge- zondheid met als uitgangspunt: "niets doen is voor het individu funest; aktieve vrijetijdsbesteding neemt de gedachte aan vele proble- men weg". Dit initiatief had tot gevolg dat de Jaarbeurs werd benaderd door di verse groeperingen uit de vrijetijds- sektor om te komen tot een duide- lijke op het publiek gerichte mani- festatie, waar voorlichting, pro- duktinformatie maar ook demon- stratie op de eerste plaats zouden dienen te staan. Een en ander heeft geresulteerd in een manifestatie onder de noemer "Techniek in vrije tijd", manifesta tie van modelbouw en andere tech- nische hobby's. Dit evenement zal voor de eerst keer plaatsvinden rond de Paasdagen 1978 en wel van donderdag 23 tot en met maandag 28 maart. De organisatoren hebben er op toegezien dat het programma zeer duidelijk betrekking heeft op de zelfwerkzaamheid voor de mo- delbouwer, maar ook voor diege- nen die hun eigen vliegtuig bouwen of een oude tram of auto restaure- ren. Met deze manifestatie zal voor een zeer grote groep hobbyisten een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. De inzendingen zullen voorlopig in de volgende groepen worden inge- deeld: a. bouwdozen, losse materialen en onderdelen voor alle vormen van modelbouw b. elektronika: radiografische be- sturing, experimenteerdozen, enz. c. gereedschappen en hulpmidde len d. voorlichting en literatuur e. demonstraties door verenigingen en bedrijven f. tentoonstelling van werkstukken De belangstelling is nu al dermate groot dat de organisatoren de Irenehal, met een oppervlakte van 13.000 m2, hebben gereserveerd. Dr W'baufploin 15 Telefoon 70 69 05 Vanuit de Erasmus Universiteit te Rotterdam is een onderzoek gestart naar de ervaringen met volcontinu- dienst onder ploegenarbeiders van Shell in de Rijnmond. Men werkt sa- men met de Industriebond NVV. De direktie van Shell Nederland heeft haar personeel voor dit volgens haar vooringenomen en onwetenschappelijk onderzoek in circulates gewaar- schuwd. Op de achtergrond van de onenigheid over het ,,Shell-Rijnmond" onderzoek speelt mee een belangen- tegenstelling over de invoering van het zogenaamde vijf-ploegenstelsel. De omschakeling van een vier naar een vijfploegenstelsel maakt deel uit van de Nota Arbeidsvoorwaarden beleid 1978 van de FNV. In de chemische procesindustrie, voor- al in Zuid-Limburg en in de Botlek, wordt veelal gewerkt in het vol-con- tinu systeem. Het bedrijf wordt dan zeven dagen van de week en 24 uur per dag draaiende gehouden, nu nog vrijwel steeds door vier elkaar afwis- selende ploegen. Van de naar schat- ting 130.000 ploegenarbeiders in de Nederlandse industrie werken er zo'n 30.000 in de volcontinu. De volcontinu, met zijn steeds wis- selende ritme van dag-, avond en nachtdiensten de zwaarste vorm van ploegenarbeid, brengt voor de werk- nemer in het vierploegenstelsel toch een gewone veertigurige werkweek met zich mee. De vakbeweging maakt zich al enige jaren sterk voor een om schakeling naar een vijfploegenstelsel. Dat zou dan een 33,6 urige werkweek inhouden, met veel meer vrije tijd om de steeds wisselende werktijden op te kunnen vangen. Het weinige on derzoek dat naar de welzijns-aspek- ten van continu-werk verricht is, wijst in de richting van een voortdurend slaaptekort. Overdag slapen en vooral ook op de steeds andere tijden van de dag slapen, is lang niet zo rust- gevend als onze normale nachtelijke bedrust. Overigens kleven er aan het volcontinusysteem dezelfde bezwaren als die van elke vorm van ploegen arbeid. Het blijkt, dat de wisseling van werk en slaaptijden een voortdurende licha- melijke verstoring veroorzaakt. Steeds opnieuw moet zich weer een nieuw evenwicht instellen tussen de normaal via een biologische inwendige klok op elkaar afgestemde lichaamsproces- sen. Daarnaast loopt de ploegenarbei- der steeds uit de pas met het da- gelijkse sociale leven in het gezin, maar ook daarbuiten. De nadelen van ploegenarbeid komen bij konde van enkele volcontinu-werkers heel con- creet naar voren: een moeizame sexu- ele omgang met de partner. Maar ook: een ontbijt bestaande uit soep, vlees, groente en aardappelen en een pud- dinkje toe. ,,Als wij overdag geslapen hebben staan we daarmee op. Wan- neer je vrouw zich voor een goede maaltijd uitgesloofd heeft, neemt ze het je nog kwalijk ook dat je geen tweede keer opschept." Invoering vijfploegenstelsel Voor de FNV speelt naast de sociale en de gezondheiddsituatie van de ploe- genarbeider ook een beter verdeling van het beschikbare werk een rol. Invoering van de vijfploegendiensten zou extra arbeidsplaatsen opleveren. Daarbij benadrukt de vakbeweging dat de noodzaak van ploegenarbeid steeds uiterst kritisch bekeken dient te worden. In veel gevallen kunnen tech nische proc£des in de industrie niet goed onderbroken worden. Maar waarom, zo vraagt de vakbeweging zich af, is er bij het ontwerpen van apparatuur, procesverloop en arbeids- planning vanuit gegaan dat er volcon tinu zou worden gewerkt. Van werk- gevers zijde bestaat nog wel wat be- denkingen tegen invoering van het vijfploegenstelsel. Mr. O. S. van der Veen, secretaris van het VNO, betwijfelt of het effekt op de werkgelegenheid wel zo gunstig is. Het ontbreekt volgens hem aan vol- doende gekwalificeerd personeel om de extra plaatsen op te vullen. Ten- slotte is hij zeer bevreesd voor de extra loonkosten, die een systeem van vijfploegen met zich meebrengt. Een ondermijning van de internationale konkurrentiepositie zou het gevolg kunnen zijn. Over het behoud van de huidige ploe- gentoeslagen binnen het nieuwe systeem bestaat in de vakbeweging geen vol- strekte eenstemmigheid. Voor een deel zoekt men in het in een kompensa- tie d.m.v. extra vrije tijd. Een aan tal bedrijven hebben al vijf-ploegen stelsel, soms verkapt in de vorm van een zeer uitgebreide weekend-rege- ling. Andere werkgevers, waaronder Shell, overwegen de invoering van het vijfploegensysteem, aldus de In dustriebond NVV, maar dan volledig op kosten van de werknemers, en dat is voor de Industriebond onaanvaard- baar. rembrandtlaan 71 schiedam teleioon (010) 26 43 74 Voor alles op foto- en filmgebied De positie van de wetenschappelijk onderzoeker van ploegenarbeid heeft al vaker ter diskussie gestaan. Onderzoek - met name, dat wat in het kader van de Commissie Opvoering Produk- tiviteit plaats vindt - is van vakbonds- zijde bekritiseerd. Die kritiek had be trekking op het onderzoek over op voering van de produktiviteit door middel van ploegenarbeid, over selek- tie van kandidaat ploegenwerkers en over ziekteverzuim onder ploegenar beiders (dat vooral aan de instelling yan de werknemers te wijten zou zijn). De vakbweging is van mening dat veel van dat soort onderzoek sterk door een werkgevers-ideologie gekleurd is. Louis Zimmerniansplein 50 VOOR HANDELS- EN REKLAMEDRUKWERK VERLOVINGS-, HUWELIJKS- EN GEBOORTEKAARTJES Rotterdamsedljk 279-281 Schiedam Telefoon 268666-266670

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 9