14 mei 1940 - Rotterdam brandt Verbouwing Burg. Verveenschool Toch veranderingen in nieuwe N.S. dienstregeling Schiedam-Noord op welzynsmarkt "Noorder Akkoorden Tien jaar jong Dr. Sauerstraat wordt verbeterd lOe jaargang no. 259 17 mei 1978 Wmm 10 mei - Oorlog Geruchten Dan maar bombarderen MoorderAkhoorden Uitgave en advertentie exploitatie: De Magneet, drukkers - uitgevers Postbus 112, Schiedam Rolterdamsedijk 279 Telefoon 010-26 36 66 - 26 66 76 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Orgaan van Wijkver, "Groenoord e.o." Tevens mededelingenblad voor SSSN en Dienstencentrum "de Woudhoek" Vcor bezorgklachten a 11 e e n 703586 Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. Zondag j.l. was het alweer 38 jaar geleden dat de stad Rotterdam door de Duitsers werd gebombar- deerd, hetgeen in feite een einde maakte aan de "officiele" oorlog tussen Nederland en Duitsland. Het was allemaal een beetje vreemd gegaan, de bevolking van Neder land was eigenlijk helemaal ver- trouwd met de gedachte dat ons land "er wel weer buiten zou blijven". De bevolking maakte zich weinig zorgen, want had bovendien de Fuhrer, Aldolf Hitler, niet her- haalde malen geruststellende ver- klaringen afgelegd? Zo schreef b.v. het dagblad "De telegraaf' in zijn nummer van 22 april 1939 o.m. dat ons land niet bedreigd zou worden door agressie. trok in groepjes naar de Maas, want daar kon je zelf zien dat het waar was! Op de hoek van de Leuvehaven stond een man in het uniform van de Rotterdamse Tramweg Mij. de belangstellenden tegen te houden. "Kijk uit, aan de overkant wordt geschoten" waarschuwde hij. Op de grond liggend en met het hoofd om de hoek gestoken waren de mensen toch in staat wat waar te nemen van de gevechten bij de Maasbrug. Thuis vertelden ze trots dat ze ,,naar de oorlog hadden gekeken". Het was later op die eerste dag niet meer mogelijk z6 ver de stad in te In goed -en misplaatst- vertrouwen soesden de Nederlanders voort, men wist bovendien dat door de mobilisatie in September 1939, het Nederlandse leger de grenzen goed bewaakte. Men had er geen notie van dat dit leger buitengewoon slecht bewa- pend was en dat voor de verdedi- ging van het vaderland zelfs ka- nonnen uit 1878 gebruikt moes- ten worden. "Het Nederlandse le ger staat paraat" was de slagzin in die dagen. En toen op die lOe mei was het plotseling toch zo ver. Tot stomme verbazing van de Rotterdamse bur gers waren de Duitse militairen al in Rotterdam-Zuid en met name op het z.g.n. "Noorder-eiland". "Dat kan toch niet, de oorlog is ndt begonnen" redeneerde men. Men komen en de autoriteiten hadden- om het publiek op een afstand te houden- de Blaak ter hoogte van het GERZON-pand met drang- hekken afgesloten. Vandaar uit kon je nog net de mariniers zien die sluipend het Beurs- station nader- den omdat zich daar Duitsers genesteld hadden. Die er overigens helemaal niet zaten). Want geruchten vierden hoogtij, er werd veel mankracht en tijd ver- spild aan het najagen van onjuiste berichten. Over parachutisten, schietende en licht-seinen-gevende N.S.B. ers e.d. Ook werden er steeds Duitse militairen gesigna- leerd die zich verkleed hadden als nonnen, paters of Hollandse mili- tairen. Dit had tot gevolg dat Nederlandse soldaten die in Rot terdam gelegerd waren (zo'n 5000 man) elkfiAr beschoten. Op de 2e oorlogsdag, 11 mei dus, kwam daar een beetje verandering in. Ze rie- pen dan tegen elkaar "Hollanders!! en de zaak was gezond. Een gedeelte van de (overigens goed getrainde) mariniers had ter Hollandse herkenning witte broe- ken aangetrokken. Dat ze daarmee tevens een goed doelwit voor de vijand vormden, kwam blijkbaar in de aanvang niet bij iemand op. Zo verliepen enkele chaotische da gen en het is wonderbaarlijk dat de overmachtige, goed bewapende vij and geen kans zag verder Rotter dam binnen te dringen. Wat zeker te danken was aan de moedige Nederlandse militairen. Het ging allemaal te langzaam naar de zin van de Duitse legerleiding en men gaf op de 14e Mei's morgens de waarschuwing af dat de strijd gestaakt diende te worden. Anders zouden zij (de Duitsers) scherpe maatregelen nemen, die de volle- dige vernietiging van de stad tot gevolg zou kunnen hebben. Terwijl de capitulatie-onderhande- lingen nog bezig waren, verschenen toch om c.a. 13.30 uur de Duitse bommenwerpers. Tegen het zware bombardement waren zowel de burgerbevolking als de militairen volkomen weerloos. In vrij korte tijd brandde het centrum en ge- deelten van het Noorden en Kralin- gen als een fakkel. Door versperde straten, geen druk op de waterleiding enz. was de brandweer machteloos en hierin moet de grote materieele schade die de stad opliep, gezocht worden. In b.v. de Teilingerstraat waren die middag 66n (of twee) brandbom- men gevallen. Tegen de avond stond deze -vrij brede en lange- straat geheel in lichterlaaie! De's avonds uit Delft gearriveerde brandweer kon toen enkele panden (met water uit de Schie) redden. En zo is het in talloze straten gegaan. Het misdadige bombardement, dat een einde aan de oorlog maakte, kostte bijna 1000 mensen het leven en maakte 80.000 mensen dakloos. 500 cafe's, 2 schouwburgen, 12 bioscopen, 4 ziekenhuizen, 21 ker- ken en 70 scholen waren vernield. De huidige generatie zal zich mis- schien afvragen of "vier dagen oorlog" wel zinvol of misschien wel "eervol" is geweest. (Voor zover tenminste een oorlog o6it zin- of eervol kan ziin). Wanneer men de omstandigheden van het kleine, slecht uitgeruste Nederlandse leger in ogenschouw neemt, hebben wij (of beter:zij) het h661 goed gedaan. Want het grote Frankrijk legde na vijf weken de wapens neer, Joego- slavie eindigde na 11 dagen de strijd en Griekenland capituleerde na 15 dagen. Slechts de vernietiging van de stad Rotterdam dwong de Nederlanders na vier dagen de strijd te staken! Enkele dagen geleden is een aan vang gemaakt met de verbouwing aan de Burg. Verveenschool aan de Nachtegaallaan en de nieuwbouw van de Kleuterschool't Keteltje". In de afgelopen tijd is de Burg. Verveenschool weer bijzonder ak- tief geweest. Zo stond de maand april de school in het teken van het boek. De kleuters en de leerlingen van de le en 2e klassen hadden als onder- werp "Sprookjes". De leerlingen van klassen 3 en 4 hadden als onderwerp "Bibliotheek", terwijl In onze uitgave van 9 november 1977 berichtten wij dat de bewo- ners van de Dr. Sauerstraat aan B W een brief schreven (op 27 okto- ber) met het verzoek betrokken te worden in de toen lopende plannen i.z. de dorpskern van Kethel. Op 25 februari j.l. schreven de bewoners nog eens en eind april werd van het gemeentebestuur een woord ontvangen. Een antwoord die van klassen 5 en 6 ,,Krant en naslagwerk" hadden. Voor de kleuters werd een poppen- kast-voorstelling gegeven en voer- den enkele ouders een toneelvoor- stellingop. Op de op 27 april j.l. gehouden ouderavond kwam de schrijfster Thea Beckman wat vertellem over het kinderboek. De bekende schrijfster Mies Bouhuijs sprak op 28 april met de kinderen over boeken. Men zit duidelijk niet stil in de Burg. Verveenschool. waarmede de bewoners van de Dr. Sauerstr. blij zijn. Want in hun brief schrijven B Sff van Schiedam er mee in te stemmen dat deze straat in het programma verbete- ring woonomgeving 1978 wordt opgenomen. T.z.t. zal de directeur van de Gemeentewerken nader overleg met de bewoners hierover plegen. VtfflW^8 mei a.s. gaat het nieuwe spoorboekje gelden en hoewel de nieuwe dienstregeling geen specta- culaire veranderingen te zien geeft, zijn toch talrijke aanpassingen aan- gebracht met het doel de treinen- loop beter op de wensen van de gebruikers af te stemmen. Verder komt dit jaar fase 1 van de Schiphollijn gereed. Het betreft het gedeelte tussen het ondergrondse station Schiphol Centrum en het voorlopige eindpunt Amsterdam- zuid. De mogelijkheden om een fiets in trein mee te nemen worden verruimd door het vervallen van een aantal beperkingen. Het aantal stations tussen welke het meene- men van fietsen mogelijk is, wordt uitgebreid van 80 tot 115. Wat niet veranderd is, is de prijs van het spoorboekje, waarin u alle informatie kunt vinden. £)ie prijs is fl. 3,80 gebleven. Evenals voorgaande jaren organi- seert de Schiedamse Gemeenschap een WELZIJNSMARKT. Een bon- te mengeling van al datgene wat maar op 66n of andere manier iets met welzijn te maken heeft. Dit jaar zal deze welzijnsmarkt gekombineerd worden met de Jaar- markt, en wel op ZATERDAG 27 MEI A.S., VAN 10.00-17.00 uur in het centrum van Schiedam. De welzijnsmarkt zal zijn opgesteld Id op de Lange Kerkstraat ter hoogte van de Grote Kerk en het Oude Kerkhof. Vanzelfsprekend doet ook "Schiedam-Noord" weer mee aan deze welzijnsmarkt. In een drietal kramen, omgeven door een gezellig terras zullen daar zijn vertegen- woordigd: de wijkverenigingen van Groenoord en Bijdorp, de Werk- groep Werk ontmoetingscentrum de Werkgroep Ruimtelijke Orde- ning, de Stuwgroep Midden-Delf- land en het werkgroep Open Jon- geren Centrum Schiedam-noord. Vanzelfsprekend zal ook de mobie- le informatiecaravan van de SSSN er aanwezig zijn. Wat valt er verder van tevoren over te zeggen? Beter, kom langs, want het belooft een gezellige markt, een spektakel te worden. Ja, met ingang van dit nummer zitten we alweer aan de lie Jaargang Nr. 259. Hetgeen betekent dat we jarig zijn; n.l. "tienjaar". Misschien geen respectabele leef- tijd, misschien geen reden om feest te vieren. Dat doen we dan ook niet, maar we staan er toch even bij stil. We dachten dat we ons te midden van andere huis-aan-huis- bladen een vaste plaats in Schie dam Noord hebben weten te ver- overen. Wellicht omdat we zoveel mogelijk nieuws uit onze wijk trachten te brengen, wellicht omdat we aan onze tekstpagina's speciale aan- dacht wijden. Gezien de reacties, die we af en toe krijgen, zijn wij een graag geziene gast in de Schiedam- Noordse huiskamers. En dat zullen we ook de komende jaren trachten te blijven!

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 1