4^1§1 ROOTS, een fascinerend verhaal. Maar, ook u heeft wortels in het verleden. Kenteken in autoruiten: preventief middel tegen diefstal pagina 11 VHtrdcr tkk<N»rd<'n 30 mei 1978 Een niewwe hobby komt in one landje met de dag meer in de belangstelling: het naplui- zen van het familie verleden. Allen die er zich mee bezighouden, hun aantal wordt geschat op enige tienduizenden, zijn automatisch amateur-genealogen en alleen al die benaming klinkt interessanter dan bijvoorbeeld postzegelverzamelaar. Waarmee overigens van de hobby om postzegels te verzamelen niets wordt miszegd. Bovendien what's in a name" (wat zegt een naam) zei Shakespeare al. Beide hobbies zijn voor de liefhebbers even belangrijk en de naamgeving zal hun een zorg zijn. Autodiefstal: een gigantisch en moeilijk te bestrijden probleem. Volgens het C.B.S. werden in 1976 in ons land 10.036 personenwagens gestolen. V* van die diefstallen wordt door de politie uiteindelijk opgehelderd, ca. 2.500 auto's ver- dwijnen echter in het niets. Een probleem niet alleen voor de gedu- peerde eigenaars en de politie,maar ook voor de verzekeraars en voor de kopers van gebruikte wagens. Auto met kentekennummer. De Pre-Sec behandeling kan beginnen. VAKWERK In TROS-Aktua TV van 24 januari j.l. werd aan deze zaak uitvoerig aandacht besteeds. Een van de belangrijkste konklusies in dat pro- gramma was dat er meer en meer sprake is van een georganiseerde handel in gestolen auto's. Een kriminele ekonomische bedrijfstak kompleet met 'vakmensen' en 'ex port" naar het buitenland. Dieven- bendes die met grote zorgvuldig- heid te werk gaan. Van een gesto len auto wordt de kentekenplaat en het chassisnummer verwijderd en vervangen. Vooral de kenteken- en chassisplaten van total loss auto's zijn daarbij in trek. Alle kenmer- ken van de gestolen auto worden op deze manier uitgewist. Het aan- brengen van de nieuwe chassis- nummers gebeurt zo vakkundig, dat op het oog niets onregelmatigs te bespeuren valt. Alles wordt netjes geschuurd, met plamuur opgevuld en gepolijst. Dit maakt opsporing voor de politie tot een zware taak, die veel tijd kost en weinig resultaat oplevert. Alleen nauwkeurige kontrole van de chas- sisplaatjes kan tot ontdekking van diefstal leiden. Onmogelijk een dergelijke kontrole effectief uit te voeren. Een tweede probleem is dat de auto's na behandeling direkt, vaak tussen grote partijen legale wagens, het land uit gaan en via andere kriminele kanalen verder verhandeld worden. Vooral landen uit het Midden Oosten spelen daarbij een belangrijke rol. 2. Pre-Sec setbestaande uit plaatje met in nylon uitgespaard kentekennummer. tube etspasta en strijkspatel KENTEKEN IN AUTORUITEN Een Nederlandse fabrikant presen- teert een geheel nieuwe vinding op het gebied van autodiefstalbeveili- ging. Een vinding die een wezenlij- ke bijdrage kan leveren tot de bestrijding van deze misdaad. Het idee is ontleend aan het brandmer- ken van vee door de eigenaar om het tekunnen onderscheiden van dat van anderen en om diefstal tegen te gaan. Deze nieuwe methode van merken van auto's, PRE-SEC genaamd, afkorting voor Preventive Security, preventieve beveiliging, is geba- seerd op het principe van de zeefdruk. Met behulp van een in een plastic raam gevat stuk nylon, waarin het kentekennummer is uitgespaard, wordt het glas van de autoruiten gemerkt. Dit geschiedt met een speciale etspasta, die over nylon gestreken wordt en door de uitsparing heen het glas bereikt. De pasta vreet zich daarna in het glas in. Het kentekennummer is onuitwisbaar en duidelijk zichtbaar VERVANGING ZEER KOST_ BAAR: Diefstal van een met PRE-SEC behandelde auto zou voor de dieven tot gevolg hebben dat alle ruiten door nieuwe vervangen moeten worden. Een kostbare zaak, zeker 3. Het plaatje met kentekennummer wordt links onder tegen de ruit gedrukt. Daarna wordt een dunne streng etspasta uit de tube van boven naar beneden op het nylon aangebracht bij de auto's uit de duurdere prijsklassen waarop men het vaak gemunt heeft. Een komplete set ruiten komt al gauw op 1.300 tot 1.500 en dan moeten ze nog gemonteerd worden. Om maar te zwijgen van het feit dat een bona fide autohandelaar zeker argwaan zal krijgen bij een bestelling van een komplete set ruiten. Men zal zich dus wel een paar keer beden- ken. Onuitwisbaar, daar zorgt de speciale gepatenteerde etspasta voor. Het kentekennummer wordt niet op de ruit aangebracht, maar in de ruit geetst. Dat betekent dat het alleen uit het binnenste van het glas geschuurd of gekrast zou kunnen worden. Zonder ernstige en duidelijk zichtbare beschadigingen is dat onmogelijk. Een andere mogelijkheid zou ook zijn er met dezelfde pasta overheen te etsen. Verdacht genoeg, wanneer dat bij alle ruiten gedaan zou worden. De fabrikant van PRE-SEC stelt met nadruk dat het PRE-SECteken links onder in de ruit geetst moet worden. Zo kan elke verkeersdeel- nemer het snel herkennen en zien of er mee geknoeid is, waardoor de politie nog een extra handje gehol- pen kan worden. 4. Met de spatel wordt de etspasta over het uit- gespaarde kentekennummer gestreken. KOPERS GEBRUIKTE AUTO'S EN VERZEKERAARS: Me6r dan 10.000 autodiefstallen in 1976. Een sociaal probleem, waar- bij niet alleen de eigenaar en de politie betrokken zijn. Ook kopers van gebruikte wagens en het verze- keringswezen zijn het slachtoffer, zoals duidelijk in het TROS-Aktua programma werd aangetoond. De man die een gebruikte auto kocht, die later gestolen bleek te zijn, kon zijn nieuwe bezit door de politie in beslag la ten nemen. De financigle strop mocht hij zelf houden. Zowel koper als verkoper hadden niets verdachts aan de auto ontdekt. Een vertegenwoordiger van het verzeke- ringswezen vertelde dat de assura- deurs in ons land het afgelopen jaar tesamen een bedrag van 50 miljoen gulden uitkeerden als vegoeding van diefstalschade. "Douane, Rijks dienst voor het wegverkeer en politie zouden meer moeten samen- werken om het kwaad te bestrij den", aldus 66n van de gelnterview- den in het TROS-programma. Met een PRE-SEC beveiliging kan de automobilist zijn eigen auto be- schermen en de taak van de betrok ken instanties verlichten. Het PRE-SEC kenteken is door elke automobilist gemakkelijk zelf in de ruiten aan te brengen. Door overmaking van 37,50 op reke- ningnummer 30.84.11.358 van de Rabobank te Blaricum (giro van de bank 342536), onder vermelding van adres en kentekennummer, krijgt men een komplete set toege- stuurd met ruim voldoende etspas ta om alle ruiten te merken. Voor alle verdere informatie kan men terecht bij PRE-SEC Nederland - postbus 22 - Blaricum - tel. 02153- 87700. 5. Het plaatje wordt verwijderd en het kenteken nummer is aangebracht Binnen enkele minuten heeft de pasta zich onverwijderbaar in het glas ingevreten. van het opmaken van een stam- boom van u overnemen. Na verloop van tijd krijgt u een en ander uitgewerkt voor u en weet u het. Dan bent u geen „echte" pluizer geweest. Nee, de echte hobby-ist doet het zelf en met wat eenvoudige hulpmiddelen, die maar een paar centen kosten, kan dat ook. Hoewel eigenlijk ook weer niet, want de familienaam betekent voor de genealoog heel wat, zij geeft immers al vaak een duide- lijke aanwijzing waar het verre familieverleden zich afspeelde. Familienamen van Van Nieuw- poort. Van Amersfoort, Van Amerongen, Van Staveren, Van Maastrigt, Van Ameide, laten geen twiifel over de plaats van herkomst van een van de verre voorouders. Hetgeen ons gelijk al brengt op een van de vele zijpaden van genealogie, de be- tekenis en herkomst van na- men. HOE KOMEN WIJ AAN ONZE NAMEN? Heeft u er ooit over nagedacht wat uw naam betekent en waar uw naam vandaan komt? Er moet iemand in de lange rij van uw voorouders geweest zijn, die al of niet met reden die naam heeft aangenomen. Rond het jaar 1650 zijn achter- namen nog vrij zeldzaam. Men behelpt zich in die dagen nog met doopnamen gevolgd door de vaders naam, het zogenaam- de patronykum. Zoals bijvoor beeld: Willem Barentz (Willem de zoon van Barent) Grietje Tjebbes (Grietje de dochter van Tjebbe) Piet Hein (I) Piet de zoon van Hein) enzovoorts. Langzaam treden in de ge- woontes veranderingen op. Via aanduidingen van beroepen als Jan Schoenmakers (Jan de zoon van de Schoenmaker), Kees Dekkers (Kees de zoon van de (dak) of leidekker) en lie reeds boven omschreven plaatsen van herkomst, zijn zo rond 1750 de achternamen in steden en grote dorpen vrij al- gemeen. Op het platteland hjeld men zich echter nog aan de oude regeling. In 1811 was dat afgelopen. Napoleon gelastte dat ieder zich van een achternaam moest voorzien. Ook toen al werden dictators niet serieus genomen en uit protest, weigering werd namelijk met strafvervolging bedreigd, werden door vele op- standigen de vreemdste namen aangenomen. Namen als Naaktgeboren, Komtebedde, Natvantranen stammen uit die tijd om nog maar niet te spreken van La- zarom (lazer om!), Verreck (verrek!), verbasterde verwen- singen voor de ambtenaar die in die tijd in naam van hoger- hand de gekozen namen moest registreren. Beseft werd echter niet dat vaak het hele nage- slacht met deze naam zou wor den opgescheept! Geen enkele genealoog neemt echter voetstoots aan dat de bewering familienaam is plaats- naam, dus herkomst is de ge- noemde plaats, familienaam is beroepsnaam, dus een van de voorouders had dat beroep, juist is. Nee, hij wil bewijzen. En om die te verzamelen is de speurtocht in het familieverle den noodzakelijk. WAAROM ZO'N SPEURTOCHT? Wat beweegt mensen om te gaan zoeken naar hun voorge- slacht? Er zijn talloze redenen. Velen doen het in een opwel- ling van heimwee naar de tijd van toen, weer anderen om uit te vinden of er soms een fami- liewapen is. Voor sommigen is het ook wel een vorm van fa- milieziekte. Maar voor de meesten is het toch geWoon een oprecht ver- langen om meer te weten over hun afkomst en hun voorou ders waarvan zij uiteindelijk de nakomelingen zijn. Wijlen Godfried Bomans schreef, toen men hem zijn uitgewerkte familiestamboom voorlegde: „lk zie opeens die lange rij mensen staan, waarvan ik de laatste ben. Ik voel me met hen verbonden, want ik zou niet bestaan hebben als zij er niet geweest waren. En bij elk van die namen denk ik: van jou heb ik ook iets meege- kregen, laat ik er toch het bes te van maken." En zo is het, juist die verbon- denheid met die ogenschijn- lijk vreemde mensen die u op zo'n tocht tegenkomt, maakt het zo boeiend en grenzeloos interessant. DE AANHOUDER WINT De speurtocht kan soms jaren in beslag nemen. Want pas op, het is geen bezigheid met snel- le resultaten. Tot zo rond het jaar 1800 is men zijn voorou ders vrij snel op het spoor, maar voor alles wat voor dat jaar ligt, zijn tijdrovende bezoe- ken aan rijks-, gemeente- en streekarchieven beslist een voorwaarde. Gelukkig zijn deze archieven ook geopend op za- terdagmorgen en voor de ware speurder ligt daar een eldorado van onderzoekmateriaal als doop,trouw- en begraafboeken. Men vindt er papieren van no- tar issen, rechtbanken, ambte- naren, kerken, waterschappen, teveel om op te nomen. En krachtens artikel 7 van de ar- chiefwet 1962 is ieder (dus ook u!) bevoegd om in de studie- zaal van het rijks- of gemeente- archief kosteloos archiefstuk- ken te raadplegen en daarvan afschriften te maken of tegen betaling te laten maken. U KUNT HET ZELF Als u over voldoende contan- ten beschikt, geen tijd of geen geduld heeft om het zelf te doen, dan zijn er verschillende instanties of ambtenaren die voor goed geld het hele karwei Het begin is al heel eenvoudig. U begint bij uzelf. Schrijf rechts van uw naam met ante- cedenten (geboortedatum, hu- welijksdatum, beroep etc.) de naam van uw vader en moeder, daarnaast die van uw grootou- ders, vervolgens die van uw overgrootoudcrs. U heeft al 8 overgrootoud rs en over het al- gemeen begirnen daar de pro- blemen. Als de grootouders nog in le*en zijn (of tantes of ooms) zullen zij aan de hand van familie papieren u wel een eind op weg kunnen helpen. Lukt dat niet, dan is een eerste contact met de Burgelijke Stand onver- mijdelijk en het feitelijke speurwerk begint. Een uitermate geschikt hulp- middel om al uw bevindingen vast te leggen, is de door VIC TOR POST/Rotterdam uitge- geven Hobbyset Familiekunde. Deze set kost fl. 20,—, maar met deze eenmalige uitgave heeft u dan wel gelijk alle noodzakelijke attributen en aanwijzingen om uw speur tocht aan te vangen. De set is verkrijgbaar d.m.v. storting van fl. 20,— op girorekening 1783584 t.n.v. VICTORPOST, Rotterdam. IS ZELF EEN STAM- BOOM SAMENSTELLEN DUUR? Het hoeft geen dure hobby te zijn Uw speurtocht tot zo rond 1811 kost u nauweiijks een paar tientjes. De leges-kos- ten die u aan de ambtenaar van de Burgelijke Stand moet beta- len voor een uittreksel uit een geboorte- of trouwregister va- rieeren van fl. 1,— tot fl. 5,—. Zodra u kunt putten uit de ge- gevens van de archieven (gege- vens voor het jaar 1893) kost het u niets meer, alhoewel u natuurlijk rekening moet hou den met de reiskosten om zo'n archief te kunnen bereiken. Woont u in Rotterdam en komt uw voorgeslacht uit Gro- ningen, dan gaan de reiskosten natuurlijk aardig meetellen. Maar zoals gezegd, u kunt voor zo'n speurtocht een onbeperk- te tijd uittrekken, dus wat let u om zo'n bezoek te combinerers met een lang-weekend of om er een of zelfs meer van uw regen- achtige vakantiedagen aan op te offeren. Bezwaarlijker wordt dat wan neer mocht blijken dat een van uw voorouders uit het buiten land afkomstig is. Dan kunnen reis- en verblijfkosten natuur lijk aardig aan gaan tikken. Maar ook deze kosten lonen de moeite. Wat is immers leuker en spannender om met zo'n speurtocht raadsels van uw ei gen familie en het ontstaan van uzelf op te lossen?

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 11