De onbekende bol „Pasar' van Nederland Vrinte RENIRIE Dienstencentrum De Woudhoek Interessant aprilnummer van "Scyedam" Nog plaats by Dames-Trimclub Tel. 010-712207 AUTORIJSCHOOL TINEKE RENIRIE Eerste Paal "Budo-Instituut" in Groenoord. P. A. v.d. KRUIT door Henri Knap De oudste en grootste Yowdfr.lkkoordrn Heijermansplein 38 SCHIEDAM - Telefoon 709555 Reparatie en verkoop van radio- en t.v.-apparatuur Wij repareren zo mogelijk bij u aan huis. Voor alles op foto- en fiimgebied pagina 3 30 mei 1978 Dienstencentrum de Woudhoek Spreekuur: Leiding dienstencen trum elke vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur in de bibliotheek. Spreekuur: Leidster Stichting Ge- zinsverzorging. Elke maandag van 11.00 tot 12.00 uur in flat 38, lste etage. Pedicure: Ieder dinsdag (de gehele dag) en woensdagochtend is mevr. Schenk. vanaf 8.00 uur aanwezig. Oudere wijkbewoners in Groen- oord, de Woudhoek en Kethel kunnen van deze service gebruik maken. Dameskapsalon* Elke donderdag en vrijdag vanaf 11.30 uur. Graag handdoek mee- brengen. U wordt vriendelijk ver- zocht voor permanent voor 12.00 uur en voor het watergolven voor 13.00 uur aanwezig te zijn. Herenkapper* Op maandag, eens per 14 dagen. Aanwezig op 5 juni, vanaf 14.00 Bibliotheek* Tijden voor het uitlenen van boek- en en puzzels. Elke dinsdag en donderdag van 9.30 -11.30 uur. Handwerken* Elke maandag en dinsdag van 14.00-16.00 uur kan men in de recreatiezaal handwerken, waarbij ook voor u nog plaats is. Hieraan zijn geen kosten verbonden. Volksdansen en Gjmnastiek* Deze gaan in September weer van start. Voor het nieuwe seizoen kunt u zich reeds nu opgeven. Ons telefoonnummer is 709555. Wij vragen enkele gastdames die op vrijwillige basis gedurende en kele uren per week assistentie willen verlenen. Er wordt gedacht aan dames, die naast het serveren van consumpties vooral contact zoeken met de gasten. Eventuele belangstellenden kunnen contact opnemen met mevr. den Herder. Nieuwe service in Dienstencentrum "Woudhoek" U kunt hiervan gebruik maken door van te voren telefo- nisch een afspraak te maken. Tel. 708326 (na 13.00 bellen). De tarieven worden als volgt: complete behandeling: 65+ onder65 19,- 24,50 alleen epileren: 7,50 /8,50 alleen harsen /7,50 8.50 Onder een complete schoonheids- behandeling verstaan we een schoonheidsbehandeling aangepast aan ieders huidtype, dus in ieder geval epileren, masker en make-up indien noodzakelijk aan- gevuld door harsen, verven enz. In de afgelopen week kwam er weer een mooi bedrag aan kopergeld binnen en wel van: N.N. Huize Spaland 500 centen Mw. L. B.Verhallenpl. 197 centen N.N. V.Beethovenpl. 167 centen N.N, V.Beethovenpl. 648 centen Mw.S. Geersdijk 346 centen Mw.W. Vlissingen 175 centen N.N. Alb.v.Raaltepl. 1028 centen N.N. Alb.V.Raaltepl. 945 centen N.N. W.Pijperstraat 205 centen 4211 centen Allen heel hartelijk dank. Mevr. de Jager Het aprilnummer van "Scyedam", een uitgave van de Historische Vereniging Schiedam ziet er weer keurig verzorgd uit. Opvallend en zeer interessant is het artikel "Watersnood Kethel 1903". Vijf en zeventig jaar is het geleden dat de Noord Kethelpolder over- stroomde; een ramp die destijds veel aandacht trok. In een artikel van 8 pagina's vertelt een van de slachtoffers van toen, destijds nog een jongen, zijn belevenissen en talrijke wetenswaardigheden over de overstroming. Verdere artikelen in het laatste numner van Scyedam zijn o.m. "Lange Haven 103", "Kaarsenfa- briek Apollo" en een artikeltje over de schilder J.H. Weijns, waarvan een van zijn schilderijen, het Prove- niershuis in Schiedam, in het bezit is van het Schiedams museum. Het aprilnummer van "Scyedam" is in de boekhandel a 2,50 te verkrijgen. Bij de dames-trimclub ,,Groen- oord" is weer plaats voor nieuwe leden. Moest enige tijde geleden een ledenstop worden ingevoerd, door verhuizing e.d. is er nu weer plaats voor enkele dames. Leeftijd hierbij speelt geen rol omdat de conditie-training voor een ieder gemakkelijk is te volgen, zonder vermoeiende oefeningen of inge- wikkelde trainingsmethoden. Da mes die interesse hebben krijgen alle gewenste inlichtingen van Mevr. Asmus, tel. 702363 of Mevr. Bouma tel. 709901. FAZANTLAAN.39 SCHIEDAM (KETHEL) Zangkoor O.A.S.E. Het zangkoor repeteert elke woens- dag van 12.30 - 14.00 uur. Tijdens de repetitie is de zaal gesloten. Ook hier zijn nog enkele plaatsen vrij. De kosten bedragen 2,50 per maand. RIJKS V.A.M.O.R. - M.I. Gediplomeerd instructrice Van vrijdag 23 juni t/m zondag 2 juli a.s. zal in de Haagse Houtrust- hallen de oudste en grootste ,,Pasar" van Nederland worden gehouden, de 20ste Pasar Malam Besar, georganiseerd door de Stich ting Tong Tong. Uit alle delen van Nederland plegen duizenden oud- Indiggasten en andere tropenvrien- den naar deze tien dagen durende oostwestmarkt te komen. Vorig jaar waren dat er ruim 80.000, waarvan bijna de helft afkon stig was van buiten Den Haag. Naast circa 150 stands met Indische lekkernijen, tropische vruchten, exotische kleding en kunstnijver- heidsprodukten uit AziS, Afrika en ZuidAmerika wordt dagelijks een uitgebreid amusementsprogramma gepresenteerd door oosterse en westerse top-artiesten. De behandelingen worden gegeven in een flat op de le etage, en u gelieve een handdoek mee te bre- ngen. Na bcbleken noodzaak mo- gelijkheid aan huis behandelingen te geven. BACHPLEIN 269 SCHIEDAM TELEFOON 7142 58 Traditiegetrouw wordt op deze ,,moeder" van de tientallen Pasar Malams die nu op kleinere schaal in het hele land worden georga niseerd, ruime aandacht geschon- ken aan de Indonesische cultuur. E6n van de hoogtepunten zal dit jaar zijn de Borobudur-presentatie in samenwerking met de stichting Behoud Borodudur in het kader van de restauratie van dit grootste Indonesische monument. De organiserende stichting Tong Tong verwacht dat deze jubileum Pasar Malam Besar tussen de 80.000 en 100.000 bezoekers zal trekken. Donderdag 18 mei jl. werd de eerste paal gestagen voor de nieuwe sportschool van het "Budo-insti- tuut" in Groenoord. Deze officiele handeling werd verricht door Dia na Vroegh, 3 jarige dochter van leraar G. Vroegh. De school, op de hoek van de Peter van Anrooylaan en Jac. Bijster- straat, zal in oktober a.s. gereed zijn. De school, gebouwd door Slavenburgs Bouwbedrijf uit Schie dam, krijgt o.m. een zaal van 200 m2 en verschillende kleed-, douche en toeschouwersruimten. Er zal naast Judo, karate, jiu-jitsu ook aandacht worden besteed aan (voor dames en heren) konditietraining en jazzgymnastiek VOOR WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN Is het voordeligst en rr.eesl vertrouwde adres toch altijd Leliestraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 264432 Door onzo telefoonbeantwoorder zijn wij steeds bereikbaar. v/h G. J. J. PONj£ In die treurige jaren van 1940 tot 1945 kwam in het Britse Lagerhuis eens een erg specialistisch onder- werp in verband met de oorlogs- voering ter sprake. Een van de leden opperde schuchter in Chur- chills gezelschap was ieder66n schuchter, behalve Montgomery, dat was een brutale jongen), dat men misschien beter een deskun- dige kon raadplegen. Waarop Churchill antwoordde: "Deze zaak is t6 ernstig om haar aan deskundi- gen te kunnen overlaten." Ongetwijfeld om d6ze reden heeft het Internationaal Bloembollen- centrum in Hillegom juist mij uitgekozen om u voor te lichten over "de onbekende bol". Daar ik namelijk niet de geringste kennis heb van bollen, de wijze waarop zij zich voortplanten, waar zij die bloemen vandaan halen en hoe men ze moet vertroetelen, willen zij tot deze indrukwekkende true wor den gebracht. Omdat ik van dat allemaal geen flauw begrip heb heeft men juist mij gevraagd over dit delicate onderwerp te schrijven. In de vergadering van bloembollen- kwekers zei men tot elkander: "Wie heeft in dit land maar dan ook geen bendl van vollen? Henri Knap. Hij is onze man! Hier ben ik. De enige aanraking met een bol heb ik gehad toen ik tussen 10 en 12 jaar oud was. De juffrouw van school gaf ons in het najaar een bol mee. Die moest op een glas, in dat glas water (met wat houtskool tegen het bederf), de bol er z6 op dat-ie niet nat werd (rotten!) en wegzetten in donker. Laat er ver- draaid nog aan toe in het vooijaar een hyacinth uitkomen?! Juist! En daar hdb ik u. Het gaat altijd maar weer over die hyacinthen. En tulpen. Vooral tul- pen. "Tulpen uit Amsterdam" (uit heel Amsterdam is nog nimmer een tulp voortgekomen, zij hebben daar geen geestgrond en zelfs nau- welijks meer geest). Blauw druifjes - het w66rd alleen al. En narcis- sen. En crocussen. O, het mag van mij allemi&l, hoor. De cyclamineus narcissen. De kaufmanniana tulpen. De sneeuw- klokkiana ordinaria (waarvan zelfs de bloembollenkwekers heden voor het eerst de wetenschappelijke naam horen, jawel). Zet ze maar in de grond. In potten en schalen. Op flessen en voor mijn part op hoof- den van leraren in de wis- en natuurkunde. Maar waarom nimmer: DE ONBEKENDE BOL Die bol, waarvan mevrouw Komereis bij haar binnenkomst zegt: "H61! Wa's dat?" En dan u (trots!): "O, ken je die niet? Dat is een scilla campanulata. "Beeldschoon! In wit, blauw en rose. U mag er ook "boshyacinth" tegen zeggen, maar zachtjes, want eigenlijk is het geen hyacinth. Ziet u, en als zo'n plant zich gekrent voelt gaat u de boot in. Houdt u 6rg van wit? Dan is daar de anemone blanda! Mocht die u niet aantrekken, dan beveel ik u van ganser harte de allium aan. Dat klinkt een beetje als een of ander roestvrij metaal, maar als u de moly, de oreophilium, de aflatu- nense en de giganteum ziet- aaaah! Ik heb enige spruitsels uit zulke onbekende bollen gezien, zij het op kleurige platen. Prachtig -- echt waar! Wel eens gehoord van de chionodoxa, oftewel (dat onthoudt ook u gemakkelijker) de sneeuw- roem? Ik niet. Maar ze bestiit! U kijkt uw ogen uit. De scilla tubergenianas uit NoordWest PerziS zeer terecht de lievelings- bloemen van de vrouw van de sjah van Perzifi. En al die Hollandse irissen, zoals de Blue triomfator, de dominator, de golden harvest -- moeilijk? Welnee. U stopt 6ven gemakkelijk een hybride, bijvoor- beeld de lichtblauwe cantab, in de grond als een tulp. Of een blauw druifje. Of een gele crocus. Het Internationaal Bloemencen- trum geeft inlichtingen over DE ONBEKENDE BOL. Hoe ze eruit zien. Hoe ze heten. Wanneer en hoe en waar u ze moet planten. Zij leren, dat de fritillaria imperalis een z.g. keizerskroon is en de galanthus het nederige, maar zo lieve sneeuwklokje, dat ik altijd herken omdat het zo doet denken aan een sneeuwklokje. Kortom: verandering van geur doet snuiven. Verandering van vorm en kleur doet zien. Ach, ik zou u wel noden om naar mijn camassia, mijn sparaxis te komen kijken, maar dan houd ik geen tijd meer over jm mijn eranthis winterakoniet) te begieten En daarom e in dig ik, ondeskundig, maar bekeerd tot de Onbekende Bol, heel simpel. rembrandtlaan 71 schiedam telefoon (010) 26 43 74

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 3