Cadmium nog gevaarlijker dan kwik RENIRIE Vrinte Diensfencentrum De Woudhoeb Opening eerste skateboard-baan op Flevohof Tel. 010-712207 Toch nog tuinen te huur in Schiedam AUTORIJSCHOOL TINEKE RENIRIE P. A. v.d. KRUIT pagina 3 Yoonlrr Akkoonk'n Heijermansplein 38 - SCHIEDAM - Telefoon 709555 Reparatie en verkoop van radio- en t.v.-apparatuur Wij rep a re re n zo mogelijk bij u aan huis. Voor alles op loto- en filmgebied 11 14 juni 1978 Spreekuur: Leiding Dienstencen- trum elke vrijdag van 10.00 - 11.00 uur in de bibliotheek. Spreekuur: Leidster Stichting Ge- zinsverzorging. Elke maandag van 11.00-12.00 uur in flat 38, lste etage. Dameskapsalon: Elke donderdag en vrijdag vanaf 11.30 uur. Graag uw handdoek meebrengen. U wordt vriendelijk verzocht voor permanent voor 12.00 uur en voor watergolven voor 13.00 uur aanwe- zig te zijn: Herenkapper: OP maandag, eens per 14 dagen. Aanwezig op maan dag 19 juni vanaf: 14.00 uur. Pedicure: Iedere dinsdag (gehele dag) en woensdagochtend vanaf 8.00 uur. Graag uw handdoek meebrengen. Behandeling na af- spraak. Schoonheidsspecialiste: Iedere donderdagmiddag van 13.00-17.00 uur. De behandelingen worden gegeven in flat 38, op de lste etage. Wilt u voor een afspraak bellen tel. 708326 na 13.00 uur). Gelieve uw handdoek mee te bren- gen. Na gebleken noodzaak is er een mogelijkheid aan huis behan delingen te geven. AKTIVITEITEN Eind augustus/september begint ons nieuwe seizoen en kunt u weer deelnemen aan diverse aktiviteiten in het dienstencentrum. Wilt U ergens aan meedoen? Geeft u op bij het Dienstencentrum tel. 709555. Handwerken: Op maandagmiddag van 14.00-16.00 uur kunt u in de rekreatiezaal handwerken. Ook voor u is er noe een plaatsie. Makrame: In September kunt u weer meedoen en onder leiding van een deskundige leuke dingen ma- ken. Het materiaal kunt u zelf meebrengen of bij haar kopen. Elke donderdagmiddag is er ma- kram6 van 14.00 - 16.00 uur, wij zitten met een groepje in de rekrea tiezaal. Welfarewerk: Wij starten met een welfarewerk in het nieuwe seizoen op dinsdagmiddag van 14.00 - 16.00 uur. Een welfareleidster zal u behulpzaam zijn bij het handwer ken of handarbeiden. Voor mate riaal wordt gezorgd. Er zijn geen kosten aan verbonden. Wat u maakt kan eventueel worden ge- kocht. Gymnastiek Oefent u mee op disndagochtend van 9.15 uur -10.00 uur. Goed bewegen en beter ademhalen geeft u kracht en ontspanning! Tijdens deze les is de zaal tot 10.00 uur gesloten. Aanwezig zijn om 9.00 uur. Volksdansen: Elke vrijdagmorgen van 10.00- 11.00 uur kunt u volksdansen in de grote zaal. Er zijn nog plaatsen vrij. Dames en Heren u bent van harte welkom. Zangkoor OASE: Elke woensdagmiddag reprteert het zangkoor van 13.00-14.30 uur in de grote zaal. Tijdens de repeti- tie is de zaal gesloten. Er zijn nog plaatsen vrij. Zingt U mee? Bibliotheek: In onze bibliotheek kunt u voor 0,05 een boek huren. Komt u eens kijken. Vrijwilligers/sters Als u prijs stelt op een bezoekje, eens naarbuiten gaan met iemand, of een boodschapje samendoen, dan kunt u het dienstencentrum bellen. Wilt u zelf aktief zijn en iets voor een ander doen, dan kunt u ook bij ons terecht. tel. 70.95.55. RIJKS V.A.M.O.R. - M.I. Gediplomeerd instructrice BACHPLEIN 260 SCHIEDAM TELEFOON 7142 58 Na de sinaasappelen met kwik weet iedereen wel dat dit metaal gevaar- lijk is. Over het broertje van kwik, het zware metaal cadmiun, is veel minder bekend.Toch baart juist cadmium veel milieu-onderzoekers de grootste zorgen. De Wereldge- zondheidsorganisatie (WHO) heeft voor allerlei gevaarlijk stoffen maximale hoeveelheden bepaald, waaraan een mens blootgesteld mag worden. Vaak kan echter een langdurige blootstelling aan kleine hoeveelheden wel ernstige gevolgen hebben. Zware metalen hebben de vervelende eigenschap zich in levende wezens op te hopen. Zo hoopt cvadmium zich voornamelijk op in lever en nieren. Bij cadmium leidt een langdurige blootstelling tot een beenderziekte, schade aan nieren en wellicht ook de lever. In Nederland was begin 1976 de Vlaardingse Broekpolder in het nieuws vanwege een hoog gehalte aan cadmium, dat daar in de bodem te vinden was. Deze polder was opgehoogd met slip uit de Rotterdamse haven. Deze vervui- ling is niet zo verwonderlijk. De grootste cadmium-vervuilers" in Nederland zijn de grote rivieren, de Maas en de Rijn. In '74 werd door deze twee rivieren 175 tot 300 ton aan cadmium ons land ingevoerd, onder meer afkomstig van de Bel- gische zinkmijnen. Cadmium wordt gewonnen als bijprodukt van zink. De Nederlandse produktie van cadmium bedraagt jaarlijks 400 ton. Men gebruikt het om andere metalen te beschermen tegen roestvorming, in gele kleur- stoffen voor verven, in batterijen, superfosfaat (kunstmest), kunst- stoffen, autobanden en nog vele andere produkten. De laatste jaren heeft het industrigle gebruik van cadmium een grote vlucht geno- men. In 1973 werd er bijna twee keer zoveel cadmium geproduceerd als kwik. Door de uitworp can cadmium-verwerkende bedrijven, het verbranden van kunststoffen, het omsmelten van afvalijzer 1 (Hoogovens) en het gebruik van superfosfaat komt cadmium direkt in het milieu terecht. Slechts een zeer geringe hoeveelheid wordt te- ruggewonnen. De concentraties cadmium in bodem, water en lucht hebben tot nu toe zelden tot hevige verontrusting geleid. Het metaal komt n.l. gespreid in het milieu voor. Volgens dr. G. Ellen van de Keuringsdienst voor Waren in Leeuwarden is cadmium erg mo- biel. Het wordt beter door planten opgenomen dan kwik en lood. Lood ligt vaak alleen maar op de plant en kan door goed wassen van groenten sterk verminderd worden. Het eerste effekt van een lang durige cadmium vergifteging werd in de vijftiger jaren in Japan waargenomen. Men noemde de beenderziekte de ,,Itai-Itai"-ziekte ,,itai" is het japanse woord voor ,,au". De japanse zinksmelterij Mitsui Mining and Smelting Com pany werd in 1974 door een ge- rechtshof veroordeeld voor het lozen van cadmium en zink in de rivier Jintsu. Men moest 200.000 dollar betalen voor 31 slachtoffers of de nabestaanden van deze ziek- te. zin Nederland staan in de wetge- ving geen getallen die bepaalde concentraties cadmium in het milieu verbieden. Men werkt wel met de norm van de WHO, die -wat cadmium betreft- voor een vol- wassene de dagelijkse toelaatbare hoeveelheid op 0,6 milligram stelt. Wat betreft het voorkomen van cadmium in etenswaren zijn hier ook geen wettelijk vastgestelde normen. Er wordt wel aan gewerkt. De Keuringsdienst voor Waren stelt zo'n wettelijke regeling wel op prijs. Deze normen mogen nog wel wat lager liggen, dan die van de WHO. De dagelijkse opname van de lijders aan de ,,Itai-Itai"-ziekte was 0,6 milligram per dag. En dit ligt slechts een factor 10 hoger dan de WHO-norm. Gewoonlijk wordt er bij voor de gezondheid gevaar- lijke stoffen een veiligheidsfactor van 100 gehanteerd. Op zaterdag 13 mei j.l. heeft mevr. Drs. N. Smit-Kroes, Staatssecre- taris van Verkeer en Waterstaat, de eerste Skateboard-baan van Neder land geopend op Flevohof. Met deze opening is de sport Skate board officieel in Nederland gein- troduceerd. Naast de opening van de eerste baan en de officiele introduktie van Skateboard is er nog een nieuwtje te zie op Flevohof; FAZANTLAAN 39 SCHIEDAM (KETHEL) met het oog op de verkeersveilig- heid (op de openbare weg), als voor de individuele liefhebber (valhelm, knie- en elleboog-stukken), is de Staatssecretaris gevraagd de baan te openen. Tijdens haar lidmaat- schap van de tweede kamer heeft zij over dit onderwerp vorig jaar vragen gesteld. De Skateboard- baan van Flevohof zal in de zomer- maanden dienen als spartelbad, met zonneweide, kleedcabines, douches etc., en kan gedurende de rest van het jaar de beoefenaren van Skateboard te dienste staan. De Flevohof Skateboard-baan is niervormig en heeft een grootste lengte van 100 meter en een groot ste breedte van ruim 40 meter. Flevohof heeft met het gereed komen van het spartelbad annex Skateboard-baan, gevolg gegeven aan de belangrijkste wens van haar bezoekers, die in een recent onder- zoek is geuit. rembrandtlaan 71 schiedam teleloon (010) 26 43 74 de Nederlandse pnmeur van W lei- surf, de zeilplank op wielen, die uit Frankrijk is komen overwaaien. Wielsurfing belooft evenals Skate board, ijzeilen en windsurfing veel voor de toekomst. Aangezien extra aandacht voor de veiligheidsaspek- ten van Skateboard, dat met name in Engeland al op zeer grote schaal wordt beoefend, maar ook voor wielsurfing, noodzakelijk is, zowel VOOR WITTEN, SCHILDERKN en REHANGEN is het voordeligst en rr.eest vertrouwde adres toch altijd Leliestraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 264432 Door onze telefoonbeantwoorder zijn wij steeds bereikbaar. v/h G. J. J. PONJ6 Met verwijzing naar de eerder door ons geplaatste artikeltjes betreffen- de het nieuwe volkstuincomplex in de omgeving van Rotterdam, wij- zen wij nog op een mogelijkheid in Schiedam. Aan de voet van de Vlaardingerdijk heeft de "Dahliavereniging Schie dam" n.l. nog enkele tuinen voor verhuur beschikbaar. U dient dit echter niet te vergelij- ken met een volkstuincomplex. Aan de Vlaardingerdijk is geen gelegenheid voor het plaatsen van een dagverblijf of schuurtje. Wel is op het terrein mogelijkheid voor het opbergen van gereedschap. Voor diegenen die uitsluitend aan het tuinieren zelf het meeste plezier beleven zijn op het moment 5 tuinen beschikbaar. De huurprijs bedraagt ca. 50 gulden per jaar! Nadere inlichtingen kunt u verkrij- gen bij de hr. Frene, Westfranke- landsestraat 60B (tel. 269958) of bij de hr. de Graaf.Nieuwlandplein 46 (tel. 711546).

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 3