Is het huwelijk goed voor man en vrouw? Kunst in fruit en groenten! RENIRIE 20e Drumband- Gehuwde man/ten festival in Schiedam hebben minder last van maagzweren Moeten buiten- bloembakken in "Z"flats straks verdwynen? Klaverjas- nieuws Aanvraag ver- gunning Shell Ongerief door werkzaamheden aan autobus- station Zuidplein Open-Deurdienst op 10 September Wij zijn met vakantie tot en met 28 augustus P. A. y.d. KRUIT AUTORIJSCHOOL pagina 5 Yoonler Vkkootifrn 6 September 1978 RIJKS - V.A.M.O.R. - M.I. Gediplomeerd instructrice TINEKE VAN DOORN- RENIRIE BACHPLEIN 269 SCHIEDAM TELEFOON 7142 58 VOOR WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN Is het voordeligst en ir.eest vertrouwde odres toch altijd Leliestraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 264432 Door onze telefoonbeantwoorder zijrf wij steeds bereikbaar. v/h G. J. J. ponj£ Of het helemaal waar is, weten we eigenlijk niet, maar het zit er in dat de eigenaren (Fa. Zomerhof) van de "Z"flats aan het randje van Groenoord, snode plannen hebben met geplaatste bloembakken. Het gaat hier om bloembakken die op initiatief en door de bewoners van de flats aan de galerijhekken zijn bevestigd. Volgens de door ons ontvangen berichten is men van plan begin volgend jaar het plaatsen van deze bakken te verbieden en reeds be- staande te verwijderen. Een beetje onlogisch in onze ogen, want we vinden dat deze betonkolossen aan de buitenkant best een beetje fleu- righeid kunnen gebruiken. We hopen dat het zo'n vaart niet zal lopen en dat het pad van de fa. Zomerhof nog lang over rozen mag gaan. De klaverjasvereniging "GROENOORD" is met ingang van 4 September j.l. weer gestart met de club- avonden. Het bestuur nodigt alle klaverjas-liefhebbers(sters) uit om op de maandag- avonden deel te nemen aan onze competitie. Het belooft weer een gezel- lig seizoen te worden met een onderlinge competitie om het kampioenschap van "GROENOORD". Ook houden wij weer ons paastournooi e.d. Wij wil- len in de loop van het seizoen diverse verenigin- gen uit nodigen voor een onderlinge wedstrijd. Vraag maar eens aan ken- nissen of vrienden die wel eens bij ons gekaart heb ben hoe gezellig het is bij ons. Nieuwe leden zijn van har- te welkom om elke maan- dagavond bij ons te komen kaarten. Wij spelem onze competitie in boerderij "LANDVREUGD" aan de Sweelincksingel en begin- nen precies 20.00 uur. Overwin uw drempelvrees en zoek ontspanning door het edele kaartspel. U zult geen spijt hebben. Ook kunt u alle inlich- tingen verkrijgen bij de secretaris A.F.J. Kamp- hues, Jozef Oreliusingel 151 telefoon 707690. Tot ziens op de maandag- avond! Het bestuur Wel eens meegemaakt? U kijkt uw ogen uit naar deze haast ongeloof- lijk mooie- en mobiele- kunststuk- ken! Ongetwijfeld zullen alien, die het jaarlijkse Oogst- en Fruitcorso in Tiel al eens eerder meemaakten dit stellig bevestigen. De kunstenaars? Hele dorpsge- meenschappen uit de dorpen rond Tiel in harlje Betuwe -terecht de fruittuin van Nederland genoemd- en vrijwilligers uit de steden Tiel en Buren zijn het, die u deze fruitige kunstwerken leveren. En zaterdag 9 September a.s. voor de 18e maal. De totstandkoming van een corsowagen vereist vooral veel tijd en inspanning. Nauwelijks is het vorige corso achter de rug of de ontwerpers buigen zich al weer vol van kreati- viteit over het papier om voor het volgend corso een origineel ontwerp voor de corsowagen te schetsen. Wanneer het ontwerp gereed is, kunnen de lassers aan de gang gaan om het geraamte op te bou- wen. Dan volgt het tijdrovende en geduldvergende beplakken van de wagen met zaden en pitten. Dit werk wordt reeds maanden van tevoren uitgevoerd door jong en oud, die al hun vrije tijd opofferen. Vrije tijd dat hiervoor noodzakelijk blijkt, temeer omdat een race tegen de tijd als gevolg van precisiewerk onvermijdelijk wordt. Niettemin wordt er met groot en- thousiasme aan de voltooiing van het kunststuk gewerkt: het prestige van een stad of dorp speelt hierbij een belangrijke rol, want op zater dag 9 September, de corsodag, worden de wagens door een jury onder de loep genomen en origina- liteit, kleurschakering en gebruik van fruit, groenten en zaden zijn van groot belang voor het meedin- gen naar een hoofdpriis. Op de dag en in de nacht vooraf- gaand aan de corsodag worden het verse fruit en de groenten pas in de wagen verwerkt. Slapen is er dan Voor de twintigste maal wordt in Schiedam weer het drumbandfesti- val "Fanfare 78" gehouden en wel op zaterdag 9 September a.s. Aan het in de plantage aan de Lange Nieuwstraat te houden festi val nemen meer dan 39 verenigin- gen deel. Om 12.00 uur start de manifestatie door de Drumband "het Oude Noorden" uit Rotterdam, terwijl ook talrijke Majorettepeletons hun medewerking verlenen. Om half drie's middags is er een groots defilee door het centrum van de stad. De route is Koemarktbrug Koemarktplein, Broersvest, Lange Kerkstraat, langs het stadhuis, Hoogstraat, Koemarkt, PLantage. Van 2.30 tot 3.00 uur is er bij het stadhuis een optreden van de Bea trix Pipe Band uit Hilversum. niet bij: het is ieder jaar weer een prestatie om de wagen de volgende morgen startklaar te krijgen. Bij het krieken van de dag wordt de wagen met grote voorzichtigheid -het vervoeren over de hobbelige wegen is op zichzelf al een kunst!- naar de veilinghallen in Tiel gediri- geerd, waar later op de morgen een jury alle praalwagens zal beoorde- len. Niets van de ondergrond mag zichtbaar zijn, daar dit anders de wagen strafpunten oplevert. Om 14.00uurbeginthetcorso: bege leid door muziekkorpsen en majo rettes uit heel Nederland trekt de praalstoet, met geestdrift onthaald door tienduizenden bezoekers uit binnen- en buitenland, door een afgezet parcours in de straten van Tiel-West. De Oogstfee met haar 2 hofdames, gezeten in een uit fruit en groenten opgetrokken prachtvolle schelp en de fruitmeisjes- de ambassadrices voor het Oogst- Fruitcorso- dit jaar in een Oldtimer, een lichtgroene limousine van Schotse makelij uit 1916, nemen eveneens deel aan deze kleurrijke optocht. In de week voorafgaand aan de corsodag staat Tiel al volledig in het teken van dit in Europa uniek evenement: de fruitmozalken op de stadswallen in het centrum, gemaakt door diverse scholen, verenigingen, en bedrijven zijn 's avonds bij feestverlichting een ware lust voor het oog, terwijl het feestelijk karakter benadrukt wordt door de braderie in de binnenstad. Na afloop van de corso zijn deze meesterlijke werken in de veilings- hallen van Tiel en Omstreken, nabij het NS-station te bezichtin- gen van 17.30-21.30 uur. Vergeet u niet het fototoestel mee te nemen! De zondag daarna zijn ze te bezichtigen van 10.00-16.30 uur. Bent u als kunstliefhebber geln- teresseerd in zo'n fruitig kunstob- ject: na de expositie worden er onderdelen van de praalwagens aan de liefhebbers geveild! De toegangsprijzen voor het corso: hoofdtribunes fl.8,50, staanplaat- sen fl.3,50 (kinderen tot 10 jr. fl. 1,50) en bejaarden-/invalidentri- bunes (kaarten beperkt voorradig) fl.4,00. De toegangsprijs voor de veilinghallen is fl.3,00 en fl. 1,50 voor kinderen tot 10 jr. De plaatsbewijzen voor het corso kunt u reserveren bij de VVV in Tiel, tel. 03440-16441. Ook zijn er bij een 50-tal NS-sta- tions overal in Nederland Trein/ Toegangsbiljetten verkrijgbaar. Is het huwelijk goed voor de man? De Canadese onderzoekster Carol Buck concludeerde na een uitge- breid bevolkingsonderzoek, dat ge huwde mannen minder risico lopen om een maagzweer te krijgen, dan ongehuwde mannen. Ze onder- zocht niet of mannen die aanleg hebben voor een maagzweer mis- schien minder trouwen. Volgens de medicus prof. dr. J.J. Groen eisen juist mensen met aanleg voor een maagzweer veel van hun omgeving en zichzelf. Dat baseert hij op praktijkervaringen. Als mensen met aanleg voor een maagzweer minder trouwen, omdat ze geen juiste partner kunnen vinden, dan is het logisch, dat mevrouw Buck het verband vindt tussen ongehuwd zijn en het meer last hebben van een maagzweer. Bij bevolkingsonderzoeken worden vaak conclusies getrokken waar op z'n minst een vraagteken bijgezet kan worden. De maagzweer is een bekende lichamelijk uiting van geestelijke spanningen, een z.g. psychosoma- tische ziekte. Dr. C.W. Aakster promoveerde in 1972 op een proef- schrift, waarin hij een samenhang aantoont tussen het voorkomen van lichamelijke klachten en psy- chische spanningen. Zulke klach ten zijn onder meer: darmstoornis- sen, overspannenheid, neerslach- tigheid en bronchitus. Uit zijn onderzoek blijkt dat vooral gehuw de vrouwen vaak last hebben van psychosomatische klachten. Ge huwde vrouwen bezoeken hun huis- arts meer dan gehuwde mannen. Een op de tien mannen lijdt aan neerslachtigheidsverschijnselenbij vrouwen is dit een op vier. Mogelijk kunnen mannen hun moeilijkheden gemakkelijker afre- ageren op hun echtgenotes dan andersom. Dit heeft te maken met Shell Nederland Raffinaderij B.V. te Rotterdam heeft bij gedeputeer- de staten van Zuid-Holland ver- gunningen aangevraagd op grond van de Wet inzake de luchtveront- reiniging en de Hinderwet. Het gaat om aanvragen voor het uitbreiden en wijzigen van de in- richting voor de verwerking van ruwe aardolie en aardolieproduk- ten ten behoeve van een hydroge- neercomplex. De inrichting is gele- gen aan de Vondelingenweg 601 in Rotterdam. Het ligt in de bedoeling om de installatie in 1980 in bedrijf te stellen. Ongeveer een half jaar na de start van de hydrogeneer- installatie zal de huidige extractie- installatie (Edeleanu-installatie) uit bedrijf worden genomen. De aanvragen liggen ter inzage op de secretarie van Rotterdam, en verder in de openbare bibliotheken te Rotterdam aan de Nieuwe Markt 1 te Schiedam aan de Langehaven 131 en in de leeszaal van het Provinciehuis te 's-Gravenhage. De aanvraag op grond van de Wet inzake de luchtreiniging kan ook nog op een aantal andere gemeen- tesecretarieen worden ingezien. Schriftelijke bezwaren kunnen in tweevoud worden ingediend tot en met 18 September 1978. Deze moeten worden ingediend bij bur- gemeester en wethouders van Rot terdam. Bezwaarschriften tegen de aanvraag krachtens de Wet inzake de luchtverontreiniging moeten echter worden gericht tot gedepu- teerde staten van Zuid-Holland. Op 8 September 1978 zal in het stadhuis van Rotterdam om 16.00 uur een hoorzitting worden gehou den waar men mondeling bezwaren naar voren kan brengen. de z.g. rolverdeling van man en vrouw in het huwelijk. "Vrouwen stellen zich in een huwelijk vaak dienend op", zegt de sociologe dr. H.M. in't Veld-Langeveld." Zij is afhankelijk van de man. Hij vraagt zij geeft". Ook wanneer vrouwen voor halve dagen werken, blijkt die rolverdeling te blijven bestaan. De overheersende positie van de man komt vooral bij de seksualiteit tot uiting. Ook in dit samenspel tussen man en vrouw doet de vrouw vaak wat de man verlangt. Van de gehuwde vrouwen heeft 40% on- vrede met hun seksuele relatie, tegen 25% van de getrouwde man nen. Dit volgens een onderzoek van dr. J. Frenken van het Nederlands Instituut voor Sociaal Seksuolo- gisch Onderzoek. Frenken: "Deze onvrede kan een oorzaak zijn voor allerlei psycho-somatische klachten Er bestaat een soort ingebakken onverenigbaarheid tussen en man en vrouw. De man is door z'n opvoeding en de normen die de maatschappij aan hem stelt, sterk gericht op het leveren van presta- lies. Hij heeft daarentegen moeilijk toegang tot z'n eigen gevoelens. De vrouw is veel gevoeliger. Deze tegenstelling leidt regelmatig tot moeilijkheden. Wellicht zou het voor de algemene geestelijke en daarmee samenhangende lichame lijke gezondheid van de bevolking beter zijn, als de man in z'n gedragingen minder uitsluitend mannelijk zou zijn en de vrouw minder uitsluitend vrouwelijk." Voor een goede geestelijke en licha melijke gezondheid van partners in een relatie is de mate van gelijk- waardigheid en onafhankelijkheid belangrijker dan het wel of niet getrouwd zijn. Bovendien doet het er weinig toe of het een relatie is tussen man en vrouw, twee vrou wen of twee mannen. In de komende maanden zal het autobusstation Zuidplein een geheel nieuw uiterlijk krijgen. De daarvoor nodige werkzaamheden zijn op 30 augustus j.l. van start gegaan. Tot ongeveer half november zullen de pas- sagiers in het autobusstation kunnen worden geconfronteert met een wat rommelige en soms wellicht ook ver- warrende situatie. Het werk, dat in drie fasen wordt uitgevoerd, brengt n.l. met zich mee dat de halteplaatsen van de bussen enkele malen moeten verschui- ven alvorens de definitieve situatie tot stand komt. Plotselinge veranderingen in de haltesituatie zullen ter plaatse zo duidelijk mogelijk worden aangegeven. De eerste Open-Deurdienst na de vakanties nadert alweer met rasse schreden. Deze zal gehouden worden in de St. Martinuskerk. Aanvang 9.30 uur. Wij prijzen ons gelukkig als spreker te hebben kunnen aantrekken Ds. E. Verwaal te Zeist, de voormalige wijkpredikant van de Hervormde Gemeente Groenoord/Woudhoek. Vokale medewerking wordt verleend door de ,,Creedsingers" het koor dat ook medewerking verleende aan de Kerstzangavond van het komite ,,Scheidati" zingt. Het belooft al met al een fijne dienst te worden, waarvoor wij u gaarne uitnodigen. Na afloop bieden wij u een kopje koffie aan en kunt u met Ds. Verwaal of de koordirigent in gesprek komen over de gehouden dienst. Wij verwachten ook u! OPEN-DEUR-team Schiedam-Noord

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 5