BIJ STANK BEL Passat met dieselmotor Nieuwbouwwijken mogen niet ongezuiverd lozen TECHNISCHE GEGEVENS DIESELMOTOR VOLKSWAGEN PASSAT ZUINIG, RUIM EN COMFORTABEL Nabijheid van winkels opvallend aspect bij waarderen woonomgeving Het programma met de MAP Ouder worden in je eentje Pagina 12 -iMnkrAkkMrifii 29 november 1978 STICHTING SAMENLEVINGSOPBOUW SCHIEDAM-NOORD In milieucommissies kan men er dan weer uren over praten Zuinig 1471 76,5/80 23,5 37/50/5.000 82/3.000 12/63 35 142 De nabijheid van winkels voor de dagelijkse inkopen is het aspect waaraan het meeste gewicht wordt toegekend bij het waarderen van de woonomgeving. Aanwezigheid van een basisschool, bereikbaarheid van het openbaar vervoer, 'aankledingsgroen', speelgelegenheid voor jonge kinderen en parkeergelegenheid volgen daarna. Dit blijkt uit het rapport 'Resultaten van adviesgroe- pen van huurders en verhuurders', waarin verslag wordt gedaan van een door het Mi- nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in 1977 gehouden onderzoek naar het waarderen van de kwaliteit van de woon omgeving. Bij de invoering van het waarderingsstelsel voor woningen in 1976 werden adviesgroe- pen, bestaande uit vertegenwoordigers van huurders en verhuurders, in het leven geroe pen, die tot taak hebben aanbevelingen te doen over de wijze waarop verschillen in de kwaliteit van de woonomgeving tot uitdruk- king kunnen worden gebracht. Doel hiervan is dat huurders en verhuurders het gemak- kelijker eens kunnen worden over het aantal punten dat aan een woning moet worden toegekend. De kwaliteit van de woning zelf wordt hierbij buiten beschouwing gelaten. Welke huuraanpassing in een bepaald jaar redeiijk is, kan men dan aflezen in een tabel, wanneer men de uitkomst optelt bij het aan tal punten voor de kwaliteit van de woning. De aanbevelingen zijn echter niet bindend. Kunnen huurder en verhuurder niet tot een vergelijk komen, dan spreekt de huuradvies- commissie haar oordeel uit. De opzet van het onderzoek in 1977 verschil de op enkele punten van het onderzoek in het jaar daarvoor. Uit de resultaten kunnen onder meer de volgende conclusies worden getrokken: de aandacht die is besteed aan de toelich- ting van de taak van de adviesgroepen heeft geleid tot duidelijker en meer uniforme ad- viezen; - met de voor 1977 gevolgde werkwijze zijn de voorwaarden geschapen voor een grote- re differentiate in de puntentoekenning, waardoor verschillen in woonomgevings- kwaliteit beter verdisconteerd kunnen wor den. In het rapport wordt bovendien een aanbe- veling gedaan voor een nader onderzoek. Het niet overnemen van een advies door eei huuradviescommissie wordt als ongewenst beschouwd, daar hiermee het resultaat van het door overheidszijde wenselijk geachte overleg wordt tenietgedaan. Door de veranderde aanpak van het onder zoek mag worden verwacht, dat het aantal gevallen waarin de huuradviescommissies zich gedwongen zagen af te wijken van het advies, is teruggelopen. Uit aanvullend on derzoek bij de commissies zou kunnen blij- ken of dit inderdaad het geval is. In het rapport zijn voorts tabellen opgeno- men, alsmede het gehanteerde puntenstel- sel en de daarbij behorende toelichting. Voor het derde jaar gaat de NOS- TV deze winter haar moatschap- pelijke activiteiten programma uitzenden, het programma met de MAP. De data zijn de woensdag- avonden 25 oktober, 29 novem ber, 20 december, 17 januari, 14 februari, 14 maart en 4 april om 20.55 uur. De volgende onderwerpen staan op het programma: sexualiteit, biologisch tuinieren, rechtshulp, kind en ziekenhuis, problemen rond echtscheiding. De bijbeho- rende mappen met aanvullende informatie kan men direct na de uitzending bestellen voor 4,50 (inclusief portokosten). Dit kan door overmaking op gironummer 9955 van de NOS-MAP, Hilver- sum, onder vermelding van het gewenste onderwerp. Suggesties, readies en goede tips worden gaarne ingewacht bij de NOS-MAP, post bus 860, 1200 A W Hilversum, tel. 035 - 773643 en 035 - 284444. De programma- makers roepen in het bijzonder readies op van diegenen die de mappen gebruiken in het maat- schappelijk-, vormings- of wel- zijnswerk, om te laten weten hoe de mappen predes gebruikt wor den. Op basis van de readies kun nen de mappen en programma's dan bijgesteld worden. In de jongste uitgave van de Ne- derlandse Federatie voor Bejaar- denbeleid (NFB) 'Ouder worden in je eentje' ligt het accent niet zozeer op het ouder worden, als wel op het alleen zijn. 'Ouder worden in je eentje' geeft waardevolle adviezen hoe je jezelf sterker kan maken in je eentje, geestelijk weerbaarder en op ma- terieel gebied onafhankelijk. Praktische zaken komen erin aan de orde, zoals wonen, en het je zelf plezierig maken in je huis, maar ook de noodzaak van meer contacten te leggen om, ook als je ouder wordt, mensen te hebben met wie je gemeenschappelijke herinneringen hebt. 'Ouder worden in je eentje' ge- schreven door Ria van Pelt, (66 biz.is een uitgave van de NFB in samenwerking met de Stichting Los Vast. Seniorenreeks nr. 7. Te krijgen door storting van f 5, inclusief portokosten, op giro 531100 van de NFB, Eisenhower- laan 114, Den Haag, tel. 070 - 544902, en op dit adres af te halen voor f 3,50. In 1970 is de Wet verontreiniging oppervlaktewateren in wer- king getreden. Voor lozingen die voor die tijd al plaatsvonden, werd geacht dat daarvoor een lozingsvergunning was verleend. Voor lozingen die daarna plaats gingen vinden, moest een ver- gunning worden aangevraagd. Voor oude lozingen, die een aanmerkelijk grotere omvang kregen, ook. Het is verder in strijd met het beleid dat erop is gericht de belasting van het opper vlaktewater met verontreinigende stoffen te verminderen om vergunningen voor nieuwe lozingen van ongezuiverd afval water of tot vergroting van bestaande lozingen, te verlenen. Wordt er dus een nieuwbouwwijk geprojecteerd, dan moet ook bekend zijn hoe het afvalwater gezuiverd zal worden. Veel gemeenten die na 1970 zijn uitgebreid, hebben het vuile water via een bestaande rioolbuis naar de rivier laten lopen. Dat was dus in strijd met de wet. Nu worden voor zulke gemeenten alsnog tijdelijke lozingsvergunningen verleend, met name voor Hellevoetsluis en Maassluis. Er zal echter snel gezuiverd moe- ten worden en de gemeenten zullen in hun bestemmingsplan- nen ook ruimte moeten reserveren voor zuiveringsinstallaties. N Dat laatste doen ze vaak niet, omdat het ruimte kost of de zui veringsinstallatie te dicht bij de bungalowwijk komt, waardoor minder hoge grondprijzen gevraagd kunnen worden. Hoe men het ook keert of wendt, in de toekomst zal er toch gezuiverd moeten worden. H.B. 150.000 Motor Cilinderinhoud, cm3 Boring/slag, mm Compressie Vermogen, kW/pk/omw/min Max. koppel, Nm/onw/min Elektrische installatie Accu, V/Ah Wisselstroomdynamo, max. A Rijprestaties Top-/kruissnelheid, km/u Acceleratie, sec - 0 tot 80 -Otot 100 Brandstofverbruik (DIN), 1/100 km versen om 7.500 km en een ser- vicebeurt om de 15.000 km. De bediening van de VW-Passat diesel is probleemloos. De koude start bijvoorbeeld verloopt eenvou- dig en snel, dankzij de speciale koude start automaat. En eenmaal op de weg verschilt het rijgedrag van de nieuwe VW-Passat met die- selmotor praktisch niet meer van het rijden met de VW-Passat met benzinemotor. Juist dat maakt de nieuwe VW- Passat diesel tot een ideale zuinige auto voor hen die de nodige kilo- VW-Passat D/LD/GLD 13,0 (Variant 13,5) 21,5 (Variant 22,5) 6,6 dieselolie meters afleggen en daarbij zakelijk en prive gebruik combineren. De nieuwe VW-Passat diesel wordt als deze auto eenmaal volop lever- baar is verkrijgbaar in dezelfde modellen als de VW-Passat met benzinemotor, dus in D, LD en GLD uitvoering, die tegen meer- prijs naar ieders persoonlijke wens te completeren zijn met de nodige meeruitvoeringen. Alleen in com- binatie met automatische versnel- lingsbak is de dieselmotor nog niet leverbaar. De nieuwe VW-Passat diesel kost vanaf 19.199 inclusief BTW, vrij- blijvend en af importeur te Leus- den. Deze maand doet de nieuwe VW- Passat diesel zijn intrede op de automarkt. De VW-Passat diesel combineert voor een auto uit zijn klasse op ideale wijze een optimale zuinig- heid met een maximale ruimte en biedt tegelijkertijd zeer goede rij- eigenschappen en een erg hoog rij- comforl. Hot reeds veelzijdige motorenpro- gramma van de VW-Passat (benzi- nemoloren van 60, 75 en 85 pk) wordt met de komst van de nieuwe, voor "kilometerverslinders" zeer economische 1,5 liter dieselmotor (50 pk) gecompleteerd. Het modellenprogramma van de VW-Passat was dat reeds met twee- en vierdeurs uitvoeringen van de Limousine, drie- en vijfdeurs uit voeringen met wegklapbare achter- bank van de Comfort en vijfdeurs uitvoeringen met wegklapbare ach- terbank van de Variant. De nieuwe 1,5 liter dieselmotor van de VW-Passat levert 50 pk, die goed zijn voor zeer hoge en erg zui nige prestaties: acceleratie van 0 tot 80 km/u in 13 seconden (bij de Variant in 13,5 seconden) en van 0 tot 100 km/u in 21,5 seconden (bij de Variant in 22,5 seconden); top-/kruissnelheid 142 km/u; brandstofverbruik volgens DIN 6,6 liter dieselolie per 100 kilome ter (1 op 15,2); lange service-intervallen: olie ver- i

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 12