Influenza (,,griep,,) soms wolf in schaapskleren - g{)uweitet d%oot Aktiviteiten wijkveretiiging Groenoord en omstreken P. A. v.d. KRUIT jeorno' Pagina 13 Uw*rAkkswir* 29 november 1978 EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SEERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN t .V.V.V-.Y-. V-'~.*4k-sf KWf.A Dr W'bautplein 15 Teleloon 70 69 05 Influenza is wereldnieuws. Is het hebben van influenza dan zoiets bijzonders? Ja en nee. Een gezond mens kan griep krijgen, een of twee weken ziek zijn, beter worden en weer aan de slag gaan. We zijn er min of meer aan gewend. Maar een kijkje achter de schermen leert anders. Griep is niet alleen ,,Nederlandse" aangelegenheid. Aan de namen van de zo langza- merhand wel bekend geworden virussen, die griepepidemien ver- oorzaakt, (Hongkong griep, Azia- tische griep, Russische griep) kan ontleend worden dat influenza zich van landsgrenzen niets aantrekt. Praktisch de hele wereldbevolking heeft van griep te lijden. En de meeste slachtoffers vallen in de gebieden die gekenmerkt zijn door grote bevolkingsdichtheid of door slechte voedings- of algemen ge- zondheidstoestand. Influenza is een zeer besmettelijke ziekte en met het moderne, intensieve inter- nationale verkeer verspreidt een epidemie zich snel van het ene werelddeel naar het andere en van land tot land. Deze feiten, gevoegd bij het merk- waardig gedrag van de influenza- virussen (ze veranderen voortdu- rend van type en eigenschappen) en de problematiek rondom de berei- ding van vaccins voor inenting, hebben de W.H.O. (Wereld Ge- zondheids Organisatie) ertoe ge- bracht, grote aandacht te besteden aan deze ,,laatste van de grote wereld-infectieziekten" Een ,,griepje", griep en influenza. Er heerst nog altijd spraakverwar- ring over het begrip griep". Wie flink verkouden is, zich hangerig voelt en zelfs iets koortsig is, heeft nog geen influenza. Maar men noemt het wel vaak griep". Em omdat de 6chte influenza ook al sinds jaar en dag griep" genoemd wordt, is de grens moeilijk te trekken en de verwarring al gauw een feit. Medisch-wetenschappelijk is de de- finitie van ,,echte griep" ofwel influenza niet ingewikkeld: een infectie, veroorzaakt door een in- fluenzavirus, aangrijpend op de luchtwegen, gepaard gaande met flinke koorts en algemene melaise. Die algemene malaise (onwelzijn) kan zich op verschillende manieren uiten: hoofdpijn, gewrichtspijn, grote vermoeidheid, al dan niet in combinatie. De aandoening van de luchtwegen kan begrijpelijkerwijze gepaard gaan met hoesten, keelpijn en pijn op de borst. De arts komt vooral in het ,,seizoen" deze ver- schijnselen tegen. Maar hij blijft altijd attent op mogelijke andere ziekten, die ook gepaard kunnen gaan met een of meer van de genoemde symptomen. En ook let hij op de complicaties, die met influenza gepaard kunnen gaan. Griep niet onderchatten Griep is voor een gezond mens niet gevaarlijk. Tenminste als er geen complicaties optreden. Maar zelfs din kan ieder weldenkend mens zich afvragen, wat het doormaken van een influenza-infectie voor hem of haar betekent. Dat komt neer op een week ziek-zijn, met koorts, pijn en afmatting. Daarna is men meestal 1 a 2 weken nog erg moe en slap, zodat het 2V) a 3 weken kan duren voordat men weer aan het werk kan. Men kan hierover een - individuele - mening hebben, maar er zit ook nog een maatschappelijke kant aan. Iedereen weet, dat tijdens een griep-epidemie zeer veel mensen tegelijk uitgeschakeld worden. Wat dit betekent voor ,,dienstver- lenende" openbare groepen, zoals: arisen, ziekenhuizen, openbaar vervoer en andere organisaties die voor het goed functioneren van de samenleving essentieel zijn, is in zulke perioden voorpagina-kran- tennieuws. De medische risico's Terug naar de medische risico's van griep: er zijn in hoofdzaak 3 categorieen van complicaties. De eerste is de longontsteking. Als de luchtwegen door influenza zijn aangetast, zijn ze erg kwetsbaar voor verdere invasies van ziektever- wekkende organismen. Het in fluenza virus z&lf kan, behalve de luchtwegen, ook de longen gaan aantasten. Men spreekt dan van een virus-pneumonie. En die is moeilijk te genenzen, want tegen virussen bestaan geen medicijnen. Het is ook mogelijk, dat de aan doening en beschadiging van lucht wegen de weg vrij maakt voor ziekteverwekkende bacterien. Dit is de tweede catergorie van compli caties. Men heeft dan een dubbele infectie. Berucht in dit opzicht is de mogelijke besmetting van een grieppatient met stafylokokken (ddor steenpuisten o.d. van hem- zelf, van gezinsleden of'kennissen). Dit is een bacteriesoort, die ,et antibiotica zeer moeilijk te bestrij- den is. Zijn dit nu vreesaanjagende din- gen? Niet voor gezonde, jonge mensen, want hun afweer tegen het griepvirus kan snel worden opge- bouwd, zodat complicaties niet veel kans krijgen. Maar als dit afweer- vermogen verminderd is, zoals bij vele groepen van chronisch zieke mensen en bekaarden? Dan krijgt de' influenza inderdaad meer kan- sen en zijn de risico's groter. Dit is de derde categorie van complica ties. In feite tellen deze risico's dubbel. Want niet alleen kunne complicaties makkelijker optreden, maar vaak wordt ook de bestaande aandoening verergerd. Voor grote groepen mensen is de influenza dan ook geen onschul- dige ziekte, maar iets om over na te denken en er met de dokter over te praten. En misschien hoeft het dan ook niet bij praten te blijven, want men hoeft, ook al bestaan er geen geneesmiddelen tegen griSJ), niet machteloos af te wachten. Door inenting kunnen de risico's wel degelijk worden verminderd. Inenten is het enige wat men kan doen. Zoals reeds opgemerkt: een ge zond, jong mens mag over de risico's van een tijd(je) ziek-zijn en de maatschappelijke problemen tijdens een griep-epidemie denken zoals hij zelf wil. En wie twijfels heeft, kan er vanzelfsprekend met zijn dokter over spreken. Dat pra ten met de huisarts is echt wel belangrijk voor mensen die weten of vermoeden, dat ze chronische aandoening hebben of die zich in verband met hun gevorderde leef- tijd afvragen, of inenting voor hen aanbevelenswaardig is. Het gaat om mensen, die bijvoorbeeld sui- kerziekte hebben, een hart- of longaandoening, ademhalings- stoornissen, een nierziekte of een verminderd afweervermogen tegen infecties. Helpt vaccineren nu eigenljjk wel tegen influenza? Ja, het helpt. Het beschermend vermogen van influenza-vaccinatie is aangetoond en internationaal aanvaard. De W.H.O. geeft een beschermingsgraad aan van 70-90 Soms wordt de vraag gesteld, of men van een inenting zelf griep" kan krijgen. Dat is on- mogelijk want het vaccin is geba- seerd op gedode entstof. Het is natuurlijk wel noodzakelijk, dat de samenstelling van het vaccin overeenkomt met de circulerende virusstammen. De W.H.O. signa- leert de virustypen, die in bepaalde delen van de wereld epidemieen veroorzaken en voorspelt op welk tijdstip zo'n virus elders in de wereld een epidemie zou kunnen teweegbrengen. De vaccin-fabri- kanten kunnendan tijdig de juiste entstoffen hierop afstemmen. In Nederland is ook een W.H.O.-in fluenza-centrum. De Nederlandse overheid volgt de W.H.O.-adviezen en geeft die door aan alle arisen. Daarbij wordt aan de medici ook medegedeeld, welke categoriSn personen (met bepaalde chronische aandoeningen) in het bijzonder in aanmerking komen voor inenting. Vraag het aan uw dokter. De enige, die u kan zeggen of inenting tegen influenza voor u wenselijk of zelfs noodzakelijk is, is uw huisarts. Hij kan u ook zeggen, of de vaccinatie voor rekening van het ziekenfonds kan worden uitge- voerd. Iedereen weet, dat bij het bewaken van de gezondheid h661 dikwijls het beproefde gezegde ,,voorkomen is beter dan genezen" van kracht is. Dat geldt ten voile voor het voorkomen van influenza, die niet zo onschuldig is als men vaak denkt. VOOR WITTEN, SCHILDEREN en REHANGEN is het voordeligst en rr.eest yertrouwde adres toch altijd Leliestraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 2644 32 Door onze telefoonbeantwoorder ■zijn wij steeds bereikbaar. v/h G. J. J. PONjfe Dagen Aktiviteiten Plaats/tijd Kontaktadressen Maandag (1 x p. 14 dg) Fotoclub „Landvreugd" 20.00 uur H.C. Maliepaard Bachplein 276 Tel. 706321 Maandag Klaverjassen „Landvreugd" 20.00 uur A.J.F. Kamphues Joz. Oreliosingel 151 Tel. 707690 Dinsdag Schaken „Landvreugd" 20.00 uur M.Fick Koninginnelaan 9 Poortugaal Tel. 01890-7486 Dinsdag Trimmen dames „l.andvreugd" 20.00 uur Mevr. N. Asmus Kor Kuilerstraat 46 Tel. 702362 Woensdag GEEN AKTIVITEITEN Donderdag Indoortrainen Gymzaal dames Peter van Anrooylaan 21.30-22.30 uur Mevr. H. Verloop Delflandseweg 124 Tel. 731064 Vrijdag Dansles Sitton „Landvreugd" voor ouderen Dansschool Sitton Tel. 266262 (na 23.00 uur vrij dansen) H. Gusman Bart Verhallenplein 80 Tel. 710312 Zaterdag Div. akt. Societeitscommissie (zie agenda Zondag Discotheek de farm ..Landvreugd" 14.00 uur Mevr. W. Hardeman Schubertplein 141, te. 705469 Mevr. R. Immerzeel D. Schaferplein 88, tel. 706776 Dhr. H. Gusman Bart Verhallenpl. 80 tel. 710312 Zondag Dansles Sitton Landvreugd voor de jeugd Dansschool Sitton Tel. 266262 Dhr. H. Gusman Bart Verhallenplein 80, tel, 710312 Zaalvoetbal Kontaktadrei de heer L. v. d. Grijp, Corn van Zantenplein 47, tel. 707098 ,,Breng eens een zonnetjeKontaktadres merv. L. de Jager, Henr. Bosmansplein 125, tel. 701065

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 13